پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 

 

یکی از مرغوب‌ترین تیرآهن‌های موجود در بازار، تیرآهن اصفهان است. این تیرآهن‌ها در انواع مختلفی ساخته شده و علاوه بر نمونه‌های اصل و باکیفیت، انواع تقلبی آن‌ها نیز در بازار موجود بوده و با عنوان تیرآهن اصل به فروش می‌رسد. این تیرآهن‌های تقلبی، استانداردهای لازم را ندارند و استفاده از آن‌ها در ساخت ساختمان‌ها می‌تواند عمر سازه را کاهش داده و مقاومت ساختمان را در برابر شرایط غیرطبیعی بسیار کم کند. برای تشخیص تیرآهن اصل اصفهان باید ویژگی‌های ظاهری و فنی این محصول را شناخته و بر اساس همین موارد اقدام به خرید تیرآهن نمود. در این مقاله نحوه تشخیص تیرآهن‌های اصفهان در بازار بررسی خواهد شد تا خریداران بتوانند بدون دردسر خرید خود را انجام دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انواع سایز تیرآهن اصفهان

به طور کلی، تیرآهن‌ها در سایزهای مختلفی ساخته شده‌اند که هرکدام کاربرد متفاوتی داشته و نوع مصرف آن‌ها متنوع است. تیرآهن‌های اصفهان نیز از این قائده مستثنا نبوده و انواع و سایزهای مختلفی دارند. این نوع تیرآهن در سه حالت نیم بال پهن موازی، بال پهن موازی و بال باریک شیب‌دار در باز موجود بوده که در ادامه هر یک به طور کامل معرفی می‌شوند؛

1. تیرآهن اصفهان نیم بال پهن موازی (IPE)

این نوع تیرآهن اصفهان یک تیرآهن معمولی بوده که در سایزهای 12 الی 30 متری ساخته می‌شود. تمامی استانداردهای جهانی در ساخت این تیرآهن‌ها به کار رفته و کیفیت ساخت بسیار بالایی دارند. تیرآهن نیم بال پهن موازی اصفهان، در صنایع مختلفی نظیر ساختمان‌سازی، ساخت پل و سد، اسکله‌سازی و برج‌سازی به کار می‌رود. در کل می‌توان گفت که تیرآهن‌های معمولی اصفهان، پرکاربردترین نوع تیرآهن در بازار هستند که ویژگی‌های مثبت زیادی دارند.

16

2. تیرآهن بال پهن موازی (IPB)

تیرآهن‌های بال پهن موازی اصفهان دو نوع مستقل دارد که هر یک از نظر اندازه بال با یکدیگر تفاوت دارند. اندازه طول ساخت این تیرآهن‌ها 12 تا 30 متر بوده و به علت تحمل کششی بسیار زیاد از طرفین، مقاومت آن‌ها نیز بالا است. همچنین این نوع تیرآهن‌های ساخت اصفهان، قابلیت جوشکاری آسانی دارند و در انواع صنایع نظیر برج‌سازی، ساختمان‌سازی، پل‌سازی و غیره استفاده می‌شوند. افراد می‌توانند با توجه به نوع نیاز خود، یکی از تیرآهن‌های بال پهن موازی را در سایزهای 12، 14، 16، 18، 20 و 30 انتخاب کرده و آن را خریداری نمایند.

3. تیرآهن اصفهان بال باریک شیب‌دار (IPN)

تیرآهن بال باریک شیب‌دار نیز از انواع پرطرفدار تیرآهن‌های ساخت اصفهان به شمار رفته که در سایزهای 8 الی 60 متری تولید می‌گردد. کاربرد این نوع تیرآهن در صنایعی نظیر سدسازی، برج‌سازی و اسکله‌سازی خواهد بود. تمامی استانداردهای ملی ایران و جهان در ساخت تیرآهن بال باریک شیب‌دار رعایت شده و به دلیل قابلیت نصب و جوشکاری آسان، محبوبیت بسیار زیادی در بین جوشکاران دارد. علاوه بر این، تیرهای بال باریک، فضای کمی را اشغال کرده و اغلب در سازه‌های مرتفع استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های تیرآهن اصفهان

 • یکی از ویژگی‌های اصلی تیرآهن اصفهان، وجود آرم ESCO بر روی تیرها است. این علامت به صورت اختصاری بر روی بال تیرآهن به طور برجسته حک می‌گردد.
 • وزن تیرآهن‌های اصفهان استاندارد بوده و تولید این تیرها بر اساس جدول اشتال است. همین امر موجب شده تا قیمت تیرآهن‌ اصفهان به نسبت دیگر انواع تیرآهن موجود در بازار بیشتر باشد. باید توجه داشت که نمونه‌های مشابه و تقلبی تیرآهن با قیمت‌های پایین‌تر نیز در بازار موجود بوده که از کیفیت کمتری برخوردارند.
 • باید توجه داشت که قیمت تیرآهن‌های اصفهان بر اساس سایز و وزن آن‌ها مشخص می‌شود. تیرها در سایز 12 تا 30 متری تولید می‌گردند. همچنین می‌توانید برای اطلاع از قیمت آهن مشهد به سایت فولاد فرتاک مراجعه بفرمایید.
 • به طور کلی کارخانه‌های ساخت تیرآهن در اصفهان برای تولید این محصولات از استاندارد جهانی IPE استفاده می‌کنند. بر اساس این استاندارد، باله‌های تیرآهن به حالت کاملاً یکنواخت و نازک درمی‌آید.
 • برای تشخیص استاندارد بودن تیرآهن‌های ساخت اصفهان باید به دو سر تیر نگاه کرد. ابتدا و انتهای تیرآهن اصل اصفهان کاملاً یکنواخت است.
 • برای ساخت تیرآهن‌های اصفهان از سه نوع فولاد مخصوص، نظیر فولاد 37 (S235JR)، فولاد 44 (S275JR) و فولاد 52 (S355JR) استفاده می‌گردد.

17

4 راه تشخیص تیرآهن اصفهان اصل از تقلبی

به طور کلی، بازار خرید و فروش محصولات فولادی نظیر تیرآهن، همیشه در حال نوسان بوده و در این بین افراد سودجوی بسیاری با عرضه محصولات تقلبی در بازار، به دنبال بدست آوردن درآمد و سود بیشتر هستند. در ادامه 5 مورد از روش‌هایی که از طریق آن می‌توان تیرآهن اصفهان را از سایر تیرآهن‌های تقلبی و مشابه در بازار تشخیص داد، معرفی می‌شود؛

 1. همانطور که گفته شد، بر روی تیرآهن‌های اصفهان، نشان ESCO در هر دو متر تیرآهن حک شده است. پس با توجه به این نشان می‌توان از اصل بودن تیرآهن اطمینان حاصل کرد.
 2. تمامی تولیدات مجتمع فولادی اصفهان، دارای پلاک شناسایی بوده که اطلاعات دقیق محصول از جمله سایز، وزن و شرکت سازنده بر روی آن درج شده است. از طریق این پلاک می‌توان اصالت محصول را مورد بررسی قرار داد.
 3. یکی دیگر از راه‌های تشخیص تیرآهن‌های اصل از نوع مشابه و فیک، توجه به وزن محصول است. با مقایسه وزن تیرآهن با جدول اشتال می‌توان در این مورد اطمینان حاصل کرد، به طوریکه وزن تیرآهن ذوب آهن اصفهان، بسیار به اعداد جدول اشتال نزدیک است.
 4. توصیه می‌شود برای خرید تیرآهن اصل، از طریق کارخانه و یا فروشندگان معتبر اقدام کرد. در این حالت می‌توان از ارائه و خرید جنس اصل مطمئن شد.
 5. مهم‌ترین نکته در زمان خرید مقاطع فولادی از جمله تیرآهن، توجه به قیمت است تا بتوان هزینه‌های پیش‌بینی نشده را تا حد زیادی کاهش داد. قیمت تیرآهن‌های اصفهان از انواع مشابه آن بیشتر بوده و به همان نسبت نمونه‌های بی‌کیفیت، قیمت کمتری دارند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی روش‌های تشخیص تیرآهن اصفهان پرداخته شد. خرید مصالح ساختمانی از جمله تیرآهن یکی از مهم‌ترین مراحلی است که زمان انجام پروژه‌های ساخت و ساز باید به آن توجه داشت. توصیه می‌شود برای جلوگیری از فریب و خرید تیرآهن‌های تقلبی به جای محصولات باکیفیت و اصل، از تکنیک‌های این مقاله بهره برده تا در نهایت بهترین نوع تیرآهن را خریداری نمود. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت‌های دیگر محصولات فولادی و آهنی نظیر قیمت نبشی مشهد می‌توان به سایت فولاد فرتاک سورین به آدرس www.fooladfartak.com  مراجعه نمود.

 

 

ارسال نظر

 

آخرین مطالب