پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 

 

 

قدمت نوروز به پیش از شکل گیری ایران برمی‌گردد. از سه هزار سال، پیش از میلاد، دو تا عید بود. عید آفرینش و عید رستاخیز که در آسیای میانه و آسیای غربی رواج داشته است. زمان برگزاری عید آفرینش، اول پاییز بود و عید رستاخیز در اول بهار برگزار می‌شده؛ که رفته رفته هر دو عید با هم ادقام شده و به یک عید تبدیل شده است. اولین پادشاهی که موجب به رسمیت شناخته شدن عید نوروز شد، کوروش کبیر بود. همینطور در زمان ساسانیان و اشکانیان نیز نوروز گرامی و عزیز بود.

خرید تقویم رومیزی 1402 از سالنامه برگ.

برای خرید سالنامه جدید روی لینک کلیک نمایید.

نوروز پس از اسلام :

بعد از اسلام بسیاری از اعیاد و مراسم به دلیل بی‌توجهی فرمانروایان و مخالف‌هایی که اسلام گرایان داشتند، از بین رفتند. اما در این بین جشن نوروز توانست جایگاه خود را به عنوان جشن ملی حفظ کند. دلیل این ماندگاری هم پیوندی بود که این جشن با آیین‌های ایرانی داشت. در دوران‌های صفویه و قاجار هم جشن نوروز از جایگاه خاص خود برخوردار بود.

نوروز در دوران معاصر:

بعد از دوران انقلاب عده‌ای از روحانیون شروع به مخالفت با برگزاری جشن‌های بهاری کردند؛ اما با دیدن علاقه مردم به این آیین سکوت کردند.

آیین‌ها در نوروز:

نوروز همیشه با جشن‌ها و مراسم خاص همراه بوده؛ از جمله این مراسم‌ها می‌توان به برگزاری مراسم در چهارشنبه سوری در آخرین چهارشنبه سال، قبل از شروع سال جدید اشاره کرد. بعد از آن مردم در آخرین پنج شنبه سال به مزار تازه درگذشتگان خود می‌رفتند. این مراسمات هنوز هم د ربین مردم رواج دارد؛ از جمله مراسماتی که بیشتر در بین مردم خراسان جنوبی رواج دارد، می‌توان به مراسمی یاد کرد که در آن مردم برای تکریم و احترام به درگذشتگان خود شیرینی و نان محلی سنتی را در قبرستان و آرامگاه مردگان خود پخش می‌کردند . از دیگر مراسم بسیار رایج که می‌توان ازآان یاد کرد و بین مردم ایران و افغانستان و تاجیکستان بسیار رواج دارد، و هنوز هم مورد توجه بسیاری از افراد می‌باشد؛ می‌توان به مراسم خانه تکانی اشاره کرد. از دیگر مراسمی که می‌توان از آن یاد کرد نوروز خوانی یا همان بهار خوانی می‌باشد که در گذشته بسیار رواج داشته.

در حال حاضر بیشتر در مازندران و گیلان طرفداران خاص خود را دارد. در زمان‌های قدیم همینطور، امروزه علاوه بر خانه تکانی خانواده‌ها به آیین حمام رفتن و پوشیدن لباس نو پایبند هستند و از آن پیروی می‌کنند. از آیین‌های دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد دید و بازدید و سر زدن به بزرگ‌ترها و یا رفتگان می‌باشد. یکی دیگر از آیین‌های برگزاری این مراسم، پختن غذاهای مربوط به آن است. از این بین می‌توان به پختن سمنو و سبزی پلو با ماهی در شب عید، انواع سمبوسه و نان نخودچی یاد کرد.

لحظه تحویل سال 1402

تحویل سال 1402 روز سه شنبه تاریخ یکم فروردین ساعت 00:54 دقیقه بامداد مصادف با 21 مارس 2023 میلادی می‌باشد.

 

 

ارسال نظر

 

آخرین مطالب