خودرو| آزادسازی قیمت خودرو| سهامداران خودرویی

خودرو در دولت سیزدهم به بورس می رسد؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: سهامداران خودرویی توقع دارند قیمت‌ها آزاد شود تا نرخ‌ها به بازار آزاد نزدیک و منافع از جیب سهامداران منتقل نشود.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

مهدی رضایتی درباره انتظارات سهامداران خودرویی از وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین خواسته‌ها از وزیر اقتصاد نرخ گذاری است، سهامداران توقع دارند قیمت‌ها آزاد شود تا نرخ‌ها به بازار آزاد نزدیک و منافع از جیب سهامداران منتقل نشود.

کارشناس بازار سرمایه افزود: همچنین اگر دارایی مازادی وجود دارد به فروش برسد، تسهیلات دریافتی بازپرداخت شود.

وی گفت: هزینه‌های خودروسازان همواره بالا بوده و کارایی لازم ندارند که این موارد باید شفاف شود و پس از ممکن است طرح‌های مشارکتی برای تولید محصول شکل بگیرد.

رضایتی بیان کرد: آزادسازی قیمت خودرو تا جایی پیش رفته صحبت‌هایی برای عرضه در بورس کالا مطرح شده و بستگی به سیاست مجلس دارد که به دنبال چه رویکردی است.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: باید دید وزیر پیشنهادی صنعت چه میزان تمایل و چه میزان توان برای پیشبرد موضوع آزادسازی قیمت‌ها دارد.

وی درباره اینکه چرا خودروسازان مشمول ماده ۱۴۱ شدند، تصریح کرد: عمده دلیل مشمول شدن خودروسازان به دلیل قیمت گذاری دستوری است، سود ناخالص شرکت‌ها منفی و عملیات زیاده است بنابراین زمانی که عملیات زیان ده است هر چه میزان تولید بیشتر شود مجموعه با زیان بیشتری مواجه می‌شود.

رضایتی افزود: عملیات خودروسازان زیانده است و در مرحله اول باید از زیان خارج شوند و پس از آن باید به فکر اصلاح ساختار، کاهش هزینه مالی و مدیریت سرمایه در گردش باشند.

ارسال نظر