محاسبه اضافه بار چگونه انجام میشود؟

محاسبه اضافه بار چگونه انجام میشود؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 

جریمه بارگیری و اضافه بار یکی از مسائلی است که در سفرهای مهاجرتی یا بین المللی بیش از همه مسافران را به خود مشغول می کند. همچنین مسافران پس از خرید بلیط از آژانس مربوطه اطلاعاتی در مورد مازاد مسافران درخواست کنند. میزان بار اضافی در خطوط هوایی مختلف متفاوت است و هر مسافر با توجه به میزان بار اضافی که حمل می کند جریمه بار اضافی را پرداخت می کند.

از آنجایی که هزینه اضافه بار بسیار زیاد است، انتخاب بار به جای اضافه بار عاقلانه خواهد بود و مسافران می توانند بار اضافی خود را با حمل بار ارسال کنند که بسیار ارزان تر از پرداخت جریمه اضافه بار است. در واقع، حمل بار به جای اضافه بار به عنوان یک راه حل به مسافران کمک می کند تا از پرداخت جریمه های گزاف برای اضافه بار اجتناب کنند. اضافه بار چیست؟ تفاوت بین هزینه حمل و نقل و اضافه بار چیست؟ و هزینه اضافه بار مسافر چگونه محاسبه می شود؟ این یکی از سوالاتی است که مسافران از خود می پرسند. بعداً در مورد آنها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اضافه بار چیست؟

   چمدان اضافی باری است که بیش از مقدار وزن تعیین شده توسط شرکت هواپیمایی است. البته در نظر داشته باشید که این مبلغ در ایرلاین های مختلف متفاوت است و مسافران باید برای هر کیلو بار مازاد بر اساس تعرفه ها و مقررات جریمه بپردازند. به همین دلیل توصیه می شود برای راحتی و کاهش هزینه های سفر مسافرانی که مجبور به حمل بار بیشتر از حد مجاز هستند، به جای اضافه بار از وسیله نقلیه بار استفاده کنند.

 

محاسبه هزینه اضافه بار

به طور متوسط ​​هزینه اضافی بار مسافر به ازای هر کیلوگرم معادل 1% قیمت بلیط در همان مسیر است و مبلغ کامل بر اساس قیمت بلیط، طول پرواز و کلاس پروازی محاسبه می شود.

مسافران ایرانی می توانند تا 25 کیلو بار در کلاس اکونومی حمل کنند. البته این میزان بار در کلاس های بالای ایرلاین بین 40 تا 50 کیلو متغیر است و مسافران در اکثر پروازهای بین المللی مجاز به حمل 30 کیلو چمدان هستند. البته این مقدار در ایرلاین های مختلف تا 40 کیلو هم می رسد.

 

بنابراین اگر مسافر می داند که بار بیش از وزن مجاز است، بهتر است به جای اضافه وزن از گزینه باربری استفاده کند تا جریمه اضافه وزن زیادی را متحمل نشود. مسافران موظفند برای رسیدگی به محموله خود از چند ساعت قبل به گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) مراجعه کنند تا سلسله مراتب در پرداخت کرایه باعث از دست دادن پرواز یا دیر رسیدن آنها نشود.

   مزایای استفاده از فریت مسافربری

هر ساله کالاهای با ارزشی به ارزش هزاران یورو به خارج از کشور منتقل می شود. در واقع حمل و نقل هوایی به عنوان بهترین گزینه حمل و نقل برای محموله های با ارزش و کوچک شناخته می شود. ایمنی، راحتی، هزینه کم و سرعت از جمله مزایای مهم حمل و نقل مسافر است.

چند نکته مهم:

 • بهتر است مسافران اسناد مهم، پول نقد، اشیاء قیمتی، مواد مصرفی و کامپیوترهای کوچک را در کیف دستی خود داشته باشند.
 • همچنین مسافران نباید سلاح های تقلبی، چاقو و اقلام مشابهی که ایمنی را به خطر می اندازد در کیف دستی خود قرار دهند تا در اداره امنیت فرودگاه دچار مشکل نشوند.
 • توجه داشته باشید که بار مازاد خود را در ابتدا اعلام کنید زیرا در صورت گم شدن بار و بار احتمالی، غرامت فقط بر اساس وزن درج شده در بلیط محاسبه می شود. اگر بار اضافی شما بیش از حد معمول است، می توانید برای کاهش هزینه، به جای بار اضافی، گزینه مقرون به صرفه بار را انتخاب کنید و قبل از شروع سفر می توانید برای این کار با شرکت های هواپیمایی تماس بگیرید.
 • اطمینان حاصل کنید که کیف دستی و سایر بسته هایی که هنگام سوار شدن به هواپیما با خود می برید به اندازه یک کیف دستی بوده و از حد مجاز فراتر نرود. بهتر است چمدان خود را در دو چمدان یا بسته قرار دهید.
 • حداکثر وزن کیف دستی مجاز در کابین هواپیما 4 کیلوگرم و حداکثر ابعاد آن 115 سانتی متر است.
 • هزینه اضافه بار و مقدار بار مجاز توسط شرکت های هواپیمایی هنگام خرید بلیط هواپیما در قسمت "وزن چمدان" توضیح داده شده است. در صورتی که اطلاعات مربوط به محاسبه اضافه بار و میزان بار مجاز در بلیط پرواز را مشاهده نمی کنید، می توانید با تماس با آژانس مسافرتی خود، محاسبه اضافه بارو مقدار بار مجاز را بررسی کنید.

در این مقاله توضیح مختصری در مورد محاسبه اضافه بارو میزان بار مجاز ایرلاین ها داده شده است:

 

محاسبه اضافه بار و مقدار بار مجاز توسط خطوط هوایی داخلی

در پروازهای داخلی می توانید حداکثر 25 کیلوگرم بار در کلاس اکونومی حمل کنید. البته این میزان بار در رده های بالای هواپیمایی ایران ایر و ماهان تا 40 و 50 کیلوگرم افزایش یافت.

میزان بار مجاز ایرلاین های داخلی برای پروازهای اقتصادی 30 کیلوگرم است.

میزان بار مجاز توسط خطوط هوایی داخلی در پروازهای اکونومی 5 کیلوگرم برای چمدان دستی در پرواز است.

میزان بار مجاز ایرلاین های داخلی برای پروازهای بیزینس کلاس یا تجاری 40 کیلوگرم است.

میزان بار مجاز ایرلاین های داخلی برای چمدان دستی داخل کابین در پروازهای بیزینس کلاس یا پروازهای تجاری 7 کیلوگرم است.

محاسبه اضافه بار در خطوط هوایی خارجی

برای خطوط هوایی خارجی، شما مجاز به چمدان تا 30 کیلوگرم هستید. برخی از خطوط هوایی بار مجاز را به 40 کیلوگرم افزایش داده اند. اما به یاد داشته باشید، اگر می توانید یک چمدان 40 کیلوگرمی حمل کنید، باید آن را به دو قسمت چمدان تقسیم کنید.

اکثر ایرلاین های ایرانی، عربی و ترکیه ای میزان بار مجاز را 30 کیلو اعلام کرده اند، اما برخی از ایرلاین های اروپایی کمتر از این میزان مجاز بار دارند. میزان بار مجاز در بلیط های کلاس اکونومی در این پروازها 23 کیلوگرم است. در صورت حمل بیش از این مقدار باید به ازای هر کیلوگرم هزینه اضافی بپردازید.

محاسبه اضافه بار در پروازهای بین المللی

برخی از خطوط هوایی در اروپا و برخی از پروازهای داخلی در مالزی و تایلند هزینه بار را از قیمت بلیط جدا می کنند. یعنی می توانید با بلیطی که خریداری کرده اید مقدار مشخصی چمدان را به داخل کابین ببرید. این بلیط ها برای سفرهای اقتصادی طراحی شده اند و در صورت نیاز به حمل چمدان بیشتر در پرواز، می توانید برای حمل آن تا حداکثر بار مجاز، هزینه ای بپردازید.

 

تعداد چمدان های دستی در خطوط هوایی ایرانی و خارجی

خطوط هوایی مانند ماهان و ایران ایر حداکثر بار 30 کیلوگرم را برای کلاس اکونومی با 5 کیلوگرم چمدان دستی در کابین و 40 کیلوگرم چمدان و 7 کیلوگرم برای کلاس تجاری در کابین پذیرفته اند، در حالی که هواپیمایی اروپایی KLM مجاز به 23 کیلوگرم است. چمدان به وزن 1 برای کلاس اکونومی و 2 چمدان 23 کیلوگرمی برای تجارت اعلام کرد.

مسافران قطر ایرویز و امارات در کلاس اکونومی حداکثر 30 کیلو چمدان و 7 کیلو چمدان دستی، حداکثر 40 کیلو چمدان و 15 کیلو چمدان دستی در کلاس تجاری، حداکثر 50 کیلو چمدان و دو عدد مجاز هستند. 15 کیلو چمدان.

بار مجاز ترکیش ایرلاینز برای کلاس اکونومی یا راحتی 20 کیلو و برای مسافران تجاری 30 کیلو است. در تمامی کلاس های پروازی این ایرلاین مسافران می توانند 8 کیلو بار به داخل کابین حمل کنند.

هزینه اضافی چقدر است؟

در ایرلاین های ایرانی، مانند هر ایرلاین دیگری، مقصد، وزن و تعداد بسته های بار بر میزان بار مجاز تأثیر می گذارد. گاهی اوقات شکل و ابعاد بسته ممکن است هزینه های اضافی را به همراه داشته باشد.

توجه داشته باشید که حداکثر وزن مجاز هر بسته نباید بیش از 32 کیلوگرم و حداکثر مجموع ابعاد آن از 158 سانتی متر بیشتر باشد. به طور متوسط ​​نرخ بار اضافه به ازای هر کیلوگرم معادل 1% قیمت بلیط در همان مسیر است و مبلغ کامل با توجه به قیمت بلیط، طول پرواز و کلاس پروازی محاسبه می شود. بیشتر از وزن مجاز است، سپس نیم ساعت زودتر به فرودگاه بروید تا تشریفات پرداخت باعث از دست دادن پرواز یا تاخیر شما نشود.

نکته مهم قبل از سفر

اضافه بار و مواردی از این دست از جمله جنبه های جزئی سفر است که شاید خیلی ها به آن توجهی نداشته باشند، اما همین نکته جزئی می تواند باعث ناراحتی شما شود و باعث ایجاد استرس و تنش های غیر ضروری قبل از پرواز شود. حتما به این نکات توجه کنید و بلیط پرواز خود را به طور کامل بررسی کنید.

12

محاسبه هزینه اضافی پروازهای داخلی و خارجی

در زیر می توانید هزینه اضافه بار برخی از معروف ترین خطوط هوایی را مشاهده کنید.

 1. هزینه اضافه بار ایران ایر

حد مجاز بار و هزینه اضافی ایران ایر به شرح زیر است:

پرواز داخلی: اکونومی کلاس 20 کیلوگرم و بیزینس کلاس 30 گرم

پرواز بین المللی: کلاس اکونومی 30 کیلوگرم و کلاس تجاری 40 کیلوگرم

هزینه اضافی پروازهای بین المللی ایران ایر به ازای هر کیلوگرم محاسبه می شود. مسافر باید 1% قیمت بلیط را به ازای هر کیلوگرم بپردازد.

 1. هزینه اضافه بار قشم ایر

محدودیت بار مجاز قشم ایر و محاسبه اضافه باربه شرح زیر است:

پرواز داخلی: حداکثر 20 کیلوگرم

پرواز بین المللی: کلاس اکونومی 30 کیلوگرم و کلاس تجاری 40 کیلوگرم

نرخ بلیط قشم ایر بر اساس مسیر سفر تعیین می شود.

 1. هزینه اضافه بار ماهانه

محدودیت بار ماهانه و هزینه اضافه بار به شرح زیر است:

پرواز داخلی: اکونومی کلاس 20 کیلوگرم و بیزینس کلاس 30 گرم

پرواز بین المللی: کلاس اکونومی 30 کیلوگرم و کلاس تجاری 40 کیلوگرم

محاسبه اضافه بارشرکت هواپیمایی ماهان به ازای هر کیلوگرم محاسبه می شود. مسافر باید 1% قیمت بلیط را به ازای هر کیلوگرم بپردازد.

 1. محاسبه اضافه بارخطوط هوایی امارات

محدودیت بار مجاز قطر ایرویز و هزینه اضافی به شرح زیر است:

کلاس اقتصادی: 30 کیلوگرم

کلاس تجاری: 40 کیلوگرم

درجه یک: 50 کیلوگرم

محاسبه اضافه بارخطوط هوایی امارات به ازای هر کیلوگرم و به ازای مسافت یا مقصد محاسبه می شود. این هزینه اضافی بین 20 تا 50 دلار برای هر کیلوگرم متغیر است. مسافران قبل از خرید بلیط باید مقصد و کرایه پرواز خود را بررسی کنند.

 1. هزینه ارسال اضافی خطوط هوایی کاسپین

حداکثر بار و بار اضافی مجاز توسط شرکت هواپیمایی کاسپین به شرح زیر است:

پرواز داخلی: 20 کیلوگرم

پرواز بین المللی: 30 کیلوگرم

اگر یک نوزاد در بین همراهان شما باشد، ممکن است 10 کیلوگرم چمدان داشته باشید. به ابعاد چمدان نیز توجه کنید. اکثر خطوط هوایی اجازه بارگیری با اندازه کلی (طول، عرض و ارتفاع) 158 سانتی متر را می دهند.

 1. هزینه اضافه بار در فرودگاه امام

هزینه هر کیلو بار اضافی در پروازهای بین المللی بین خطوط هوایی متفاوت است. شرکت ها هزینه اضافه بار را به دو روش زیر محاسبه می کنند:

به ازای هر کیلوگرم و معادل 1% قیمت بلیط

چگونه می توانیم هزینه اضافه بار را کاهش دهیم؟

هزینه اضافه بار یکی از دردناک ترین بخش های سفر است. به همین دلیل است که بیشتر مردم به دنبال راه هایی برای حمل ایمن بارهای اضافی با هزینه کمتر هستند. راه های زیادی برای کاهش هزینه های سفر وجود دارد که یکی از آنها کاهش وزن چمدان است. حجم و وزن بارهای خود را تا حد امکان کاهش دهید. بنابراین تا حد امکان تعداد آنها را کاهش دهید. برخی از اقلام را می توان به عنوان چمدان دستی در هواپیما حمل کرد.

اما مهمترین و بهترین راه حل برای کاهش چشمگیر هزینه حمل بار مازاد، مراجعه به یکی از شرکت های حمل و نقل بار مانند شرکت  جهان  کالا  کارگو  است.

شرکت جهان کالا کارگو، یکی از شرکت های متخصص و باتجربه در زمینه اضافه بار به خارج از کشور است که می توانید تمام اقدامات لازم و ضروری برای اضافه بار قطر را به کارشناسان مجرب این شرکت بسپارید و خیالتان از بابت انجام شدن تمام کارها راحت باشد.

خدمات شرکت جهان کالا کارگو در برگیرنده تمام نیازهای مشتریان از بسته بندی در مبداء ، بارنامه و ارسال بار هوایی توسط ایرلاین های معتبر دنیا ، تا ترخیص بار در گمرکات و تحویل در مقصد می ‌باشد . این شرکت با تمرکز بر حمل بار هوایی بین المللی قادر به خدمت رسانی و ارائه مشاوره رایگان در زمینه حمل بار زمینی نیز می ‌باشد.

از جمله ویژگی های شرکت جهان کالا کارگو عبارتند از:

 • حمل و نقل و اضافه بار در جهان کالا با بهترین بسته بندی برای جلو گیری از صدمات احتمالی انجام می شود
 • جهان کالا کارگو در جهت مشتری مداری تا حد ممکن از هزینه های اضافی که بر دوش مشتری بوده کاسته است و هزینه ارسال بار منصفانه ای را اخذ مینماید
 • امکان پیگیری آنلاین وضعیت بار و محموله بعد از ارسال بار به خارج از کشور
 • جهان کالا کارگو طرف قرارداد با بیمه های مربوط به باربری میباشد از همین رو میتوانید با آرامش خاطر بار خود را به این شرکت بسپارید
 • حمل و نقل و اضافه اثاثیه منزل و شخصی و مبلمان و لوازم منزل از طریق دریائی توسط کانتینر و کشتی از مرز خروجی بندرعباس به کلیه بنادر اروپایی ، آسیایی ، آفریقا ، استرالیا ، آمریکا و کانادا
 • حمل و نقل و اضافه بار و لوازم منزل و شخصی و مبلمان و اثاثیه منزل از طریق هوایی (توسط خطوط هوایی داخلی وخارجی) به صورت خرده بار و چارتر از فرودگاه مهرآباد و فریت بار فرودگاه امام خمینی به کلیه فرودگاه های کشورهای اروپایی ، آسیایی ، آمریکا و کانادا
 • مشاوره و انجام کلیه تشریفات گمرکی در مبداء و مقصد و اخذ مجوزهای لازم برای حمل بار به خارج از کشور
 • انجام کلیه امور بسته بندی در محل ، تخلیه و بار گیری و سایر خدمات جانبی مورد نیاز مشتری
 • تعیین شرایط حمل و نقل و اضافه بار بصورت هوایی و دریایی اعلام نرخ کتبی خدمات

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از قوانین و هزینه های مربوط به اضافه بار ، همین حالا با کارشناسان مجرب شرکت جهان کالا کارگو تماس بگیرید و اطلاعات دقیق و به روزی را در این زمینه دریافت کنید:

۰۲۱۶۶۵۷۱۱۳۰  – ۰۲۱۶۶۵۷۱۱۳۱  – ۰۲۱۴۴۶۶۶۹۳۱ – ۰۲۱۴۴۶۶۶۹۲۴ –  ۰۲۱۵۱۰۰۵۲۴۸  – ۰۹۱۲۵۷۵۴۰۹۵

 

 

دیدگاه خود را ارسال کنید