صنایع هیدرولیک ایران و توز ایران

صنایع هیدرولیک ایران و توز ایران
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 

معرفی صنایع هیدرولیک

صنایع هیدرولیک یک فناوری و علم کاربردی با استفاده از مهندسی شیمی و سایر علوم است که شامل خواص مکانیکی و استفاده از مایعات است. در سطح بسیار ابتدایی، هیدرولیک همتای مایع پنوماتیک است که به گازها مربوط می شود. مکانیک سیالات پایه و اساس نظری را برای هیدرولیک فراهم می کند که بر مهندسی کاربردی با استفاده از خواص سیالات تمرکز دارد. در کاربردهای قدرت سیال، هیدرولیک برای تولید، کنترل و انتقال نیرو با استفاده از مایعات تحت فشار استفاده می شود. موضوعات هیدرولیک در برخی از بخش‌های علم و بیشتر ماژول‌های مهندسی است و مفاهیمی مانند جریان لوله، طراحی سد، سیالات و مدارهای کنترل سیال را پوشش می‌دهد.

 

کلمه هیدرولیک از کلمه یونانی ὑδραυλικός (hydraulikos) به معنی آب) و αὐλός (aulos به معنی لوله) سرچشمه گرفته است.

چرخ های آبی در صنایع هیدرولیک

استفاده های اولیه از نیروی آب به بین النهرین و مصر باستان برمی گردد، جایی که از هزاره ششم قبل از میلاد از آبیاری استفاده می شد و از اوایل هزاره دوم قبل از میلاد از ساعت های آبی استفاده می شد. از دیگر نمونه های اولیه نیروی آب می توان به سیستم قنات در ایران باستان و سیستم آبی تورپان در آسیای مرکزی باستان اشاره کرد.

 

صنایع هیدرولیک ایران

در امپراتوری ایران (صنایع هیدرولیک ایران)، ایرانیان سیستم پیچیده‌ای از آسیاب‌های آبی، کانال‌ها و سدها به نام سیستم هیدرولیک تاریخی شوشتر ساختند. این پروژه که توسط داریوش بزرگ، پادشاه هخامنشی آغاز شد و توسط گروهی از مهندسان رومی که توسط شاپور اول پادشاه ساسانی دستگیر شدند، به پایان رسید، توسط یونسکو به عنوان «شاهکار نابغه خلاق» یاد شده است. آنها همچنین مخترع  قنات، قنات زیرزمینی بودند. چندین باغ بزرگ و باستانی ایران به لطف قنات ها آبیاری می شدند.

قدیمی‌ترین شواهد چرخ‌های آبی و آسیاب‌های آبی به خاور نزدیک باستان در قرن چهارم قبل از میلاد برمی‌گردد، به‌ویژه در امپراتوری ایران قبل از 350 پیش از میلاد، در مناطق عراق، ایران،  و مصر.

پس از گذشت سالیان سال امروزه شرکت های متعددی در زمینه هیدرولیک در ایران فعالیت می کنند که تولیدکننده  پمپ هیدرولیک  هستند. از جمله شرکت صنایع هیدرولیک ایران و توز ایران  و شرکت های دیگر.

13

صنایع هیدرولیک در چین

در چین باستان Sunshu Ao (قرن 6 قبل از میلاد)، Ximen Bao (قرن 5 قبل از میلاد)، دو شی (حدود 31 پس از میلاد)، ژانگ هنگ (78 - 139 پس از میلاد) و ما جون (200 - 265 پس از میلاد) وجود داشتند، در حالی که قرون وسطی بودند. چین سو سونگ (1020-1101 پس از میلاد) و شن کو (1031-1095) داشت. دو شی از یک چرخ آب برای تغذیه دم کوره بلندی که چدن تولید می کرد استفاده کرد. ژانگ هنگ اولین کسی بود که از هیدرولیک برای ارائه نیروی محرکه در چرخاندن یک کره ارتشی برای رصدهای نجومی استفاده کرد.

 

ارسال نظر

 

آخرین مطالب