ماجرای انتصاب داماد زاکانی به کجا رسید؟

سید احمد علوی در این خصوص که نظر اعضای شورا با انتصاب صورت گرفته در شهرداری تهران چیست؟ گفت:« در این خصوص بهتر است با سخنگوی شورا صحبت کنید، ما طی تعاملاتی که انجام دادیم به این توافق رسیدیم که در خصوص مسائل این چنینی تنها سخنگوی شورا صحبت کند!»

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

برای بررسی انتصاب داماد زاکانی به سمت دستیاری شهردار تهران با اعضای شورای شهر ششم تماس گرفتیم.

سید احمد علوی در این خصوص که نظر اعضای شورا با انتصاب صورت گرفته در شهرداری تهران چیست؟ گفت:« در این خصوص بهتر است با سخنگوی شورا صحبت کنید، ما طی تعاملاتی که انجام دادیم به این توافق رسیدیم که در خصوص مسائل این چنینی تنها سخنگوی شورا صحبت کند!»

نفر دیگری که از بین بیست و یک عضو شورای شهر تهران پاسخگو بود علی اصغر قائمی بود. او گفت: «شورای شهر ششم در رابطه با انتصاب صورت گرفته نظریه رسمی اعلام نکرده است و هر کدام از دوستان یک نظریه شخصی دارند.»

وی تصریح کرد:« چند وقت پیش دکتر زاکانی ابلاغیه‌ای را صادر کردند که طی آن به کارگیری بستگان منع قانونی خواهد داشت، البته ظاهرا استثنایی در این ابلاغیه وجود دارد و آن هم این است که با تشخیص مدیریت منابع انسانی این کار امکان پذیر خواهد بود. حال اینکه خودشان خلاف ابلاغیه اقدام کرده‌اند یا خیر قابل بررسی است اما بخش مهمتر توجه به این است که انتصاب صورت گرفته آیا بر اساس شایسته سالاری بوده یا خیر؟ این موضوع باید برای اعضای شورا محرز شود. من به شخصه در رزومه داماد آقای زاکانی سابقه کار در حوزه انتصابی ندیدم یا اگر هم بوده خیلی مختصر بوده است. به نظر می‌رسد که این تصمیم با بی‌احتیاطی صورت گرفته است.»

او در خصوص اینکه اگر شایستگی داماد زاکانی برای اعضای شورای شهر محرز نشود می‌توانند دخالتی در عزل او داشته باشند گفت: «خیر، شورا اختیارات اجرایی ندارد و در چنین شرایطی اگر خلاف قانونی صورت گرفته باشد می‌تواند به شهردار تذکر بدهد و طبعا شهردار هم قانون را تبعیت خواهد کرد.»

این خبر که زاکانی، دامادش را به عنوان مشاور و دستیار ویژه خود منصوب کرده این روزها حسابی سر و صدا به پا کرده و توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است، به خصوص اینکه زاکانی پیش از رفتن به شهرداری اعلام کرده بود که دوران فامیل بازی و رفیق بازی در شهرداری تهران به پایان رسیده است. اما واکنش شورای شهر به این ماجرا چه بوده است؟

طی حکمی از سوی شهردار تهران، حسین حیدری (داماد زاکانی) به عنوان مشاور و دستیار ویژه شهردار در حوزه هوشمندسازی، فناوری‌های نوین و نوآوری شهری منصوب شد. در حالی که نامه انتصاب حسین حیدری رونوشت به رئیس شورای شهر شده اما مهدی چمران از این انتصاب اظهار بی اطلاعی کرده است.

نامه انتصاب داماد زاکانی به عنوان دستیار و مشاور شهردار

رییس شورای شهر تهران امروز قبل از شروع هجدهمین جلسه پارلمان شهری در جمع خبرنگاران در خصوص انتصاب داماد شهردار تهران به عنوان مشاور شهردار گفت: اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم و باید پیگیری کنم اما قطعا انتصاب صرفا براساس نسبت فامیلی نبوده و حتما توانمندی‌های فرد لحاظ شده است.

مهدی چمران در پاسخ به این پرسش که اگر توانایی جایگاه را نداشته باشد ایا برکنار می‌شود؟ گفت: قطعا باید قانون اجرا شود و شهردار تهران هم تابع قانون خواهد بود‌.

او همچنین در باره نقش شورای شهر در انتصابات هم گفت: براساس قانون شورا دخالتی در انتصابات ندارد و مسولیت این کار به عهده شهردار تهران است. البته که مشورت انجام می‌شود و مطلع هستم شهردار در چندین مورد با تعدادی از اعضا مشورت کرده است.

او همچنین در ادامه اعلام کرده که حتی اگر انتصاب فامیلی انجام شده باشد، شهردار کار خطایی انجام نداده چراکه انتصاب اقوام غیرقانونی نیست. چمران در حالی در این انتصاب پشت شهردار می‌ایستد که خود پیش از این با انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران کار غیر قانونی انجام داده است. زاکانی در حالی از سوی شورای شهر به عنوان شهردار تهران معرفی شد که او نه مدرک تحصیلی مرتبط و نه سابقه کار اجرایی لازم برای رسیدن به این پست را نداشت. بر اساس مقررات و شرایط انتصاب شهردارها در سراسر کشور، شهردار باید مدرک مرتبط با مدیریت شهری و حداقل 8 سال سابقه کار اجرایی داشته باشد. زاکانی دارای مدرک پزشکی هسته‌ای است و مهمترین سابقه کار او حضور در مجلس شورای اسلامی بوده است.

در نهایت نیز این انتصاب توسط وزیر کشور دولت روحانی تایید نشد و با هفته‌ها تعلل در دولت رئیسی حکم زاکانی به عنوان شهردار تهران مورد تایید وزارت کشور قرار گرفت.

اما شاید این انتصاب چندان هم دور از انتظار نباشد. گفته می‌شود او زمانی که رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شد برخی دوستان و آشنایان خود را نیز به این مرکز برده بود، از جمله اینکه مسعود فیاضی (برادر همسر یکی دیگر از دختران زاکانی) را به عنوان معاون خود منصوب کرد.

علیرضا زاکانی در واکنش به حواشی بوجود آمده از انتصاب دامادش در شهرداری در توئیتر نوشت:

مهندس حیدری هیچ رابطه استخدامی باشهرداری و دریافتی از آن نخواهد داشت و صرفا از تجربه و دانش علمی ایشان درحوزه هوشمندسازی تهران استفاده خواهم‌کرد. این امر غیرقانونی نبوده واین حکم صرفا برای اشراف و نظارت دقیق بنده ازطریق ایشان دراین پروژه مهم صادرشده‌ است.

اما در حالی که چمران، رئیس شورای شهر تهران از انتصاب داماد زاکانی ابراز بیاطلاع می‌کند، سخنگوی شورای شهر این انتصاب را تایید و انگیزه پشت آن را استفاده از دانش حسین حیدری اعلام می‌کند.

سخنگوی شورای شهر در این رابطه گفته که آقای زاکانی از آقای حیدری دعوت کرده است که این مسئولیت را به نیابت از خودش بپذیرد و چشم و گوش شهردار در این حوزه و عملا دستیار و بازرس ویژه او در تحقق هوشمندسازی تهران باشد. اصرار زاکانی بر اعلام موضوع برای این است که کسی گمان نکند نزدیکان او قرار است در هر زمینه‌ای دخالت کنند و موضوعات به‌طور شفاف بیان شود.

 

ارسال نظر