کاربرد آهن در صنایع برق و الکترونیک

یکی از سوالات بسیار پر تکرار کارشناسان بازار آهن اطلاع از تاثیر ورق سیاه فولادی بر صنعت برق و الکترونیک می باشد که در این مقاله درباره آن توضیح خواهیم داد.

کاربرد آهن در صنایع برق و الکترونیک
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 

کاربرد آهن در صنایع برق و الکترونیک

 

امروزه آهن به همراه آلیاژهای آن، کاربردهای بسیاری را در صنعت به خود اختصاص می دهند. این ماده از گذشته تا به امروز تغییرات زیادی پیدا کرده است و در حال حاضر تحت دسته بندی آلیاژهای آهنی و غیر آهنی در صنایع شناخته می شود. یکی از اصلی ترین کاربردهای آهن در صنعت برق و الکترونیک شامل ساخت ترانسفورماتورها می باشد.

این قطعات وظیفه تبدیل جریان برق را به مقدار و ولتاژ مورد نیاز دارند تا در نهایت، این جریان به دستگاه ها و ماشین ها منتقل شود. از آهن در قاب های درونی ترانسفورماتور استفاده می کنند. در واقع باید گفت بدون استفاده از این ماده، پروسه ساخت این قطعه به درستی انجام نمی شود.

صنعت برق نیازمند سیم ها و کابل های آهنی می باشد. آن ها هدایت رسانایی بالایی داشته و از این رو برای انتقال برق از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شوند. در این پروسه می توان از مقاومت ها نیز استفاده کرد؛ زیرا آن ها نیز از فلزات ساخته می شوند، اما آهن دارای خواص شیمیایی و مکانیکی مخصوص به خود است و همین موضوع سبب استفاده از آن در مصارف مختلف الکتریکی شده است.

ساخت مقاومت ها نیز به وسیله آهن صورت می گیرد. آن ها قادر به جلوگیری از انتقال جریان الکتریکی می باشند. با این وجود می توان گفت بسیاری از قطعات الکترونیکی نیز از آهن ساخته می شوند.

استفاده از این فلز در تأسیسات برق یکی دیگر از کاربردهای آن می باشد. در واقع این مورد یکی از مهم ترین کاربردهای آهن است. این فلز با استفاده از دستگاه های مختلف و تجهیزاتی تعداد و ولتاژ برق مورد نیاز را تأمین می کنند، می تواند به راحتی جریان را از نیروگاه یا محل تولید به شهر ها و روستاها انتقال دهد.

ساخت قطعات الکتریکی از دیگر موارد استفاده از آهن در صنعت برق و الکترونیک است. این ماده یک فلز مغناطیسی به شمار می آید که در ساخت قطعات الکتریکی مانند ترانسفورماتورها، کوئل های مغناطیسی و موتورهای الکتریکی به کار برده می شود. جذب و تفریق جریان الکتریکی نیز به وسیله این فلز امکان پذیر است.

ساخت قطعات برقی، ساخت تراشه های الکترونیکی، قطعات، کابل های برق، تجهیزات انتقال و دستگاه های اندازه گیری از سایر کاربردهای آهن در این صنعت می باشد. منظور از قطعات برقی، مقاومت ها، خازن ها، اتصالات برقی و ... می باشد که آهن به عنوان یک فلز هادی، میزان جریان آن ها را تسهیل کرده و سبب افزایش پایداری آن ها نیز خواهد شد. منظور از تراشه ها نیز مقاطعی است که در دستگاه های الکترونیکی مانند رایانه ها، تلفن های همراه و تلویزیون ها به کار برده می شوند.

لازم به ذکر است در برخی از این کاربردها، به علت ضعیف بودن آهن در برابر خوردگی و اکسیداسیون، باید آن را پوشش دهی کرد و سپس به کار برد. با این وجود می توان گفت آهن به عنوان یک عامل ساختاری نیز با داشتن خاصیت سختی و استحکام، در ساختار قطعات الکترونیکی و فشار نیروهای خارجی به کار برده می شود.

فرآیند تولید ورق سیاه

با وجود این توضیحات باید گفت کاربرد ورق آهن یا همان سیاه در صنایعی مانند برق و الکترونیک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اما جالب است بدانید این فلزات در صنایع مهم دیگری نیز به کار برده می شوند. فرآیند تولید ورق سیاه به صورتی است که ابتدا اسلب یا تختال در کوره های پیش گرم و در دمای 1100 تا 1200 درجه سانتی گراد قرار گرفته تا کاملاً به فولاد گرم تبدیل شوند. پس از مرحله ذوب، فولاد نرم به آرامی داخل قالب های ریخته گری ریخته شده تا به صورت قالب های جامد در آید.

این قالب ها وارد خط نورد سخت می شوند که شامل 2 تا 4 غلطک است. این غلطک ها به صورت رفت و برگشتی حرکت کرده و سبب کاهش ضخامت اسلب و افزایش طول در آن خواهند شد. پس از گذشت این مرحله، تختال وارد خط پوسته شویی می گردد تا لایه ها و پوسته هایی که در واحد ریخته گری بر سطح آن به وجود آمده اند، زوده شوند. سپس محصولات پوسته شویی شده وارد خط نورد نهایی می شوند.

در نورد نهایی ضخامت، عرض و طول ورق سیاه تا میزان دقیق و قابل قبولی کنترل می شود. همچنین آزمایش های مختلف در جهت سالم انجام شدن فرآیند نورد گرم بر روی آن انجام گرفته و پس از تأیید کارشناسان تولید، به واحد خنک کاری منتقل می شود. در واحد خنک کاری که شامل یک میز کنترل است، دمای ورق تا میزان مورد نیاز کاهش یافته تا برای بسته بندی، لیبل گذاری و ارسال به بازار آماده شود. به این ترتیب ورق های سیاه با ترکیبات شیمیایی مختلف، ابعاد متنوع و ضخامت های گوناگون وارد بازار آهن آلات و صنایع می شوند.

کاربرد ورق سیاه

ورق سیاه از طریق فرآیند نورد گرم تولید می شود، اما با تغییر ترکیبات شیمیایی عناصر در این فرآیند، گریدها یا کیفیت های مختلفی از این محصول تولید می شوند که هر کدام با داشتن خواص مختلف، در صنایع متنوعی به کار برده می شوند. از مهم ترین کیفیت های این محصول می توان به آلیاژ ST37 و ST52 اشاره کرد. با این وجود از مهم ترین صنایع و مصارفی که ورق سیاه در آن ها به کار می رود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت گاردریل ها

 • مقاطع فولادی مانند انواع تیرها، سپری ها، ورق ها، ناودانی ها و نبشی ها و ...

 • صنعت کشتی سازی ها

 • ساخت آب گرم کن ها

 • صنعت ساختمان سازی

 • تجهیزات کشاورزی

 • ساخت انواع مخازن تحت فشار و حمل سوخت

 • تولید دیگ های بخار

 • ساخت چرخ ها و رینگ ها

 • ساخت قطعات خودرو

 • ساخت تجهیزات توربین های بادی

 • ساخت تجهیزات دریایی

 • ساخت تجهیزات کشاورزی

 • ماشین آلات سنگین

 • ساخت ریل های راه آهن

عوامل مؤثر بر قیمت ورق سیاه

همان گونه که اشاره شد، اسلب یا تختال مواد اولیه تولید ورق سیاه به شمار می آیند؛ در نتیجه می توان گفت قیمت شمش یا اسلب بر قیمت ورق سیاه تأثیر داشته و این مورد اولین عامل مؤثر بر این موضوع است. سایر عوامل اثرگذار بر این موضوع شامل، نوسانات ارزی، میزان عرضه و تقاضا در بورس، ابعاد، وزن، کیفیت و خواص و استانداردهای کارخانه سازنده می باشند. منظور از عرضه و تقاضا در بورس، مربوط به کارخانجات تولید کننده ورق سیاه است که این محصول را مطابق با میزان تولید خود در وب سایت رسمی بورس کالا روزانه عرضه می کنند و هر چه میزان تقاضا برای آن بیشتر پیش بینی شود، طبیعتاً قیمت بالاتری را به همراه دارد.

با این حال می توان گفت نرخ جهانی شمش فولادی نیز در این موضوع بی تأثیر نیست. در واقع قیمت پایه ورق گرم بر اساس نرخ شمش فولادی جهانی مشخص می گردد. در مورد مواد اولیه تولید این محصول نیز بهتر است بدانید اسلب مورد نیاز هر تولید کننده بر اساس سهمیه آن می باشد.

از دیگر مواردی که در نرخ محصولات گرم تأثیر به سزایی دارد، کارخانه سازنده و کیفیت آن است. در این بین می توان گفت کیفیت ورق گرم کارخانه اکسین اهواز از سایر تولید کنندگان بهتر بوده و همچنین این مجموعه ورق سیاه را به صورت ضخیم بار و در بازه ضخامتی 5 تا 100 میلی متر تولید و عرضه می کند؛ در نتیجه محصولات آن برای مصارف گسترده تر و عظیم تری به کار برده می شوند. از سوی دیگر ورق های آلیاژی گرم یا آهنی نیز توسط این مجموعه تحت بهترین استانداردها تولید می شوند.

آخرین عامل مؤثر بر نرخ ورق آهن، شامل وزن و ابعاد نهایی محصول است. طبیعی است که هر چه وزن ورق سیاه بیشتر باشد، هزینه بالاتری باید برای آن پرداخت شود، اما به طور کلی در وب سایت آهن اینفو می توانید جدول وزن ورق سیاه سه کارخانه کاویان، اکسین و فولاد مبارکه را مشاهده کرده و با داشتن پارامترهای طول، عرض و ضخامت، وزن ورق سیاه خریداری شده و در نهایت هزینه آن را برآورد نمایید.

نظرات سایت های مختلف در رابطه با ورق سیاه

سایت metalsupermarkets درباره ورق های سیاه فولادی مینویسد:

Black Steel involves the production of sheet metal from billets by passing the steel through rollers while above its recrystallisation temperature to desired physical dimensions. Multiple passes through the rollers may be necessary to produce the final dimensions.

ترجمه:

فولاد سیاه شامل تولید ورق فلز از بیلت ها با عبور فولاد از میان غلتک ها در حالی که بالاتر از دمای تبلور مجدد آن تا ابعاد فیزیکی مورد نظر است. برای تولید ابعاد نهایی ممکن است چندین عبور از غلتک ها لازم باشد.

منبع : https://www.metalsupermarkets.co.uk/product/mild-steel-sheet-black/

سایت Alibaba درباره ورق های فولادی می گوید:

There are different industries that utilize metal sheets. These industries include automotive, aerospace, construction, and equestrian. The automotive industry uses black steel plate price to make the bodies of vehicles. On the other hand, metal sheets are used in construction for roofing and the construction of gutters. Moreover, the equest fact industry, the metal sheets is used in decoration for the construction and g ofters. Moreover, corrosion resistance of a black steel sheet price is also essential. This is because some metal sheets can withstand harsh environmental conditions while others cannot. Therefore, the sheet you select should fit your needs. The other property to consider impacts resistance. If the sheet is likely to be subjected to vigorous collision and shock, you need to pick one with high resistance. Furthermore, metal hardness also matters because it determines the ability of a sheet to resist the pressure exerted on its surface. There are three types of hardness; Rockwell, Brinell, and Vickers. Therefore, the metal plate you select should have the hardness you require.

ترجمه:

صنایع مختلفی وجود دارند که از ورق های فلزی استفاده می کنند. این صنایع شامل خودروسازی، هوافضا، ساخت و ساز و سوارکاری است. صنعت خودرو از قیمت ورق فولادی سیاه برای ساخت بدنه خودروها استفاده می کند. از طرفی از ورق های فلزی در ساختمان سازی برای سقف سازی و ساخت ناودان ها استفاده می شود. علاوه بر این، در صنعت equest fact، از ورق های فلزی در دکوراسیون برای ساخت و ساز و موارد دیگر استفاده می شود.

علاوه بر این، مقاومت در برابر خوردگی قیمت ورق فولادی سیاه نیز ضروری است. این به این دلیل است که برخی از ورق های فلزی می توانند شرایط محیطی سخت را تحمل کنند در حالی که برخی دیگر نمی توانند. بنابراین، برگه ای که انتخاب می کنید باید متناسب با نیاز شما باشد. ویژگی دیگری که باید مقاومت در برابر ضربه را در نظر گرفت. اگر احتمال دارد ورق در معرض برخورد شدید و شوک قرار گیرد، باید یکی را انتخاب کنید که مقاومت بالایی داشته باشد. علاوه بر این، سختی فلز نیز اهمیت دارد زیرا توانایی ورق را برای مقاومت در برابر فشار وارد شده بر سطح آن تعیین می کند. سه نوع سختی وجود دارد. راکول، برینل و ویکرز. بنابراین، صفحه فلزی که انتخاب می کنید باید سختی مورد نیاز شما را داشته باشد.

منبع: https://www.alibaba.com/showroom/black-steel-sheet-price.html

سایت آهن اینفو درباره ورق های سیاه فولادی می گوید:

کاربرد این فلزات بیشتر در صنایع عظیم و گسترده است. در واقع نرخ شیت های آهن یا گرم بسته به نرخ شمش فولادی است. صنایع و تولید کنندگان مختلف همواره به دنبال یک استعلام دقیق از قیمت روز ورق سیاه می باشند. این نرخ وابسته به عوامل زیادی می باشد که از جمله آن ها می توان به نوسانات ارزی، وضعیت بورس، میزان عرضه و تقاضا و ... اشاره کرد. فرآیند تولید آن ها نیز به این صورت است که از طریق شمش، اسلب فولادی به وجود می آید و از نورد کردن اسلب شیت های گرم یا سیاه تولید می شوند. 

نحوه عرضه هر کدام از ورق های فولادی با دیگری تفاوت دارد. ورق های سیاه توسط تولید کنندگان مختلف به صورت رول یا شیت فابریک و برش خورده تولید و عرضه می شوند. تغییر در ترکیب شیمیایی عناصر تشکیل دهنده این فلز نیز سبب تولید گریدهای مختلفی از آن شده است که شامل ST22, ST24, ST33, ST37, ST44, ST52 می شوند

منبع : https://www.ahaninfo.ir/products/%D9%88%D8%B1%D9%82-%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%81-%DA%AF%D8%B1%D9%85

 

ارسال نظر

 

آخرین مطالب