لوله گالوانیزه گرم چیست؟

لوله گالوانیزه گرم یا لوله آهنی یکی از انواع لوله‌های مقاوم در برابر حرارت و رطوبت هستند که برای استفاده در مکان‌های تعریف شده مناسب می‌باشند. امروزه از لوله‌ها در صنایع مختلف استفاده می‌کنند و مهم ترین انواع لوله‌ها عبارتند از: لوله پلاستیکی، سیمانی، فلزی، پی وی سی وگالوانیزه که هر یک دارای خواص فیزیکی و شیمیایی خاصی هستند. اما به مراتب لوله‌های گرم گالوانیزه به دلیل گالوانیزاسیون، در برابر رطوبت مقاومت بی نظیری دارند و دارای انواع مختلفی هستند.اگر قصد خرید لوله گالوانیزه سبک، لوله گالوانیزه گلخانه، لوله آهنی سفید، قوطی گالوانیزه و… دارید با شماره ۰۲۱۶۶۳۱۷۶۳۶ تماس حاصل فرمائید.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 

لوله گالوانیزه گرم چیست؟

لوله گالوانیزه همان لوله‌های فلزی هستند که برای جلوگیری از زنگ زدگی و اکسید شدن و پوسیدگی تحت فرایند گالوانیزاسیون قرار می‌گیرند و یک لایه روی، قلع و برخی ترکیبات آهنی دیگر سطح لوله را پوشش می‌دهد. انواع لوله گالوانیزه به دو دسته لوله گالوانیزه فولادی و لوله آهنی سفید تقسیم می‌شوند.

لوله گالوانیزه فولادی

لوله گالوانیزه فولادی وزنی سبک‌تر از لوله آهنی دارد و از این محصول عمدتا برای تهویه استفاده می‌کنند. جنس این محصول از فولادی نرم است و برای جلوگیری از زنگ زدگی لوله با روی پوشش داده می‌شوند. عمدتا لوله گالوانیزه فولادی به اسید حساسیت بالایی داشته و اسید به این محصول فولادی آسیب وارد می‌کند و از طرفی در برابر آب و رطوبت مقاومت بالایی داشته و سختی خود را حفظ می‌کنند.

لوله گالوانیزه آهنی

این لوله‌ها با استفاده از آهن سفید نورد داده می‌شوند و پس از اینکه جوش داده شدند، داخل یک مخزن روی قرار می‌گیرند تا پوشش روی را به خود بگیرند. اغلب این لوله‌ها با رنگ‌های تیره و خاکستری به تولید می‌رسند و دارای وزنی سبک و سنگین هستند.

فرآیند تولید لوله گالوانیزه گرم

لوله گالوانیزه گرم یا لوله لوله درزدار در دمای ۴۴۹ درجه در حمام مذاب روی غوطه ور می‌شوند و بعد از خارج شدن از حمام، پوشش روی بر آهن یا فولاد بیرونی و اکسیژن موجود واکنش نشان داده و اکسید روی تشکیل می‌شود. همچنین اکسید روی با دی اکسید کربن واکنش نشان می‌دهد و لایه کربنات روی، بر سطح لوله ایجاد می‌شود.

در واقع تولید لوله گالوانیزه گرم به گونه‌ای است که روی به صورت شیمیایی پیوند بر قرار می‌کند و بخشی از فولاد مستحکم شده و محافظت می‌شود. در حالت کلی تولید لوله گالوانیزه گرم را ذکر کرده‌ایم که باید در نظر داشته باشید، به دلیل داشتن فرایند تولید دشوار، قیمت گالوانیزه گرم گران‌تر از لوله گالوانیزه سرد می‌باشد.

  • ابتدا فولاد طی چند مرحله تمیز شده و به صورت کامل سطح آن چربی‌زدایی می‌شود.
  • گام بعد، یک حمام اسیدی ملایم اکسید آهن و… از سطح لوله حذف می‌کند.
  • و در نهایت، شار بیشتر، هر اکسیدی را از سطح لوله حذف می‌کند و از تشکیل اکسید‌های بیشتر، روی سطح فولاد و قبل از گالوانیزه شدن جلوگیری می‌کند.

با توجه به اینکه فرایند تولید لوله گالوانیزه گرم پیچیده‌تر از لوله گالوانیزه سرد است، مسلما کیفیت گالوانیزه گرم بالاتر بوده و طول عمری بین ۲۵ الی ۳۰ سال دارند.

کاربرد لوله گالوانیزه گرم

لوله گالوانیزه گرم و سرد با سایز و اندازه‌های مختلفی به تولید می‌رسند که عمده کاربرد این لوله‌های درزدار برای انتقال آب و گاز خواهد بود. همچنین گالوانیزه گرم برای استفاده در فضای باز نیز مناسب بوده که در ادامه کاربرد‌های این محصول پر فروش را نام برده‌ایم:

  • دکل‌های فشار قوی
  • دکل‌های مخابراتی
  • ساخت گاردریل جاده‌ها
  • ساخت تیر برق فلزی
  • ساخت لوله و اتصالات آب با ضخامت بالا

منبع : https://ariafoolad.com/what-hot-galvanized-pipe/

 

دیدگاه خود را ارسال کنید