قیمت برنج| قیمت برنج امروز| قیمت برنج هاشمی

قیمت برنج امروز 8 آبان | قیمت برنج ری کرد؟

در خرده‌فروشی‌ها قیمت برنج شیرودی کیلویی ۶۷ هزار تومان، فجر کیلویی ۷۸ هزار تومان، ندا کیلویی ۶۵ هزار تومان و رمضانی کیلویی ۷۹ هزار تومان اعلام می‌شود.

جشنواره پاییزی
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت برنج طی چندماه گذشته با نوسان مواجه شده است. قیمت برنج به دلیل کاهش واردات برنج افزایشی شده است. قیمت برنج امسال در کانال صعودی قرار گرفت. قیمت برنج به دلیل خشکسالی با گرانی مواجه شد. قیمت برنج به دلیل نبود نظارت کافی در توزیع و قیمت گذاری با نوسان همراه شده است.

 قیمت برنج

قیمت برنج امروز 8 آبان

 این روزها شاهد عبور قیمت برخی از اقلام برنج از ۱۰۰ هزار تومان برای هر کیلو هستیم و این کالای پرمصرف در محدوده قیمتی ۶۵ تا ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نرخ انواع برنج‌های عطری و مرغوب ایرانی از جمله طارم، دم‌سیاه و هاشمی در خرده‌فروشی‌ها به صورت فله در حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان است.

بر همین اساس، در خرده‌فروشی‌ها قیمت برنج شیرودی کیلویی ۶۷ هزار تومان، فجر کیلویی ۷۸ هزار تومان، ندا کیلویی ۶۵ هزار تومان و رمضانی کیلویی ۷۹ هزار تومان اعلام می‌شود.

هم‌اکنون در خصوص برنج وارد بحث قیمت‌گذاری نشده‌ایم و در حال رصد بازار هستیم؛ این اظهار اخیر معاون بازرگانی وزارت جهادکشاورزی است؛ آن هم در شرایطی که این روزها شاهد عبور قیمت برخی از اقلام برنج از ۱۰۰ هزار تومان برای هر کیلو هستیم و این کالای پرمصرف در محدوده قیمتی ۶۵ تا ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بر همین اساس، چندی پیش جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج با انتقاد نسبت به شیوه قیمت‌گذاری برنج، می‌گوید: بیش از یک ماه از وعده تعیین نرخ برنج توسط وزارت جهاد کشاورزی می‌گذرد و قرار است نرخ فروش برنج را اعلام کند، اما دولت اعلام نرخ برنج را به تعویق می‌اندازد که به‌واسطه آن، ممکن است بازار آشفته‌ای در ماه‌های مهر و آبان داشته باشیم.

فرامرز علی‌نیا، رییس سابق موسسه تحقیقات برنج کشور نیز معتقد است: بعد از جهشی که در نرخ برنج از سال ۱۴۰۰ رخ داد، کشاورزان اولویت خود را حفظ منافع مالی قرار دادند و به همین علت، دیگر تمایل به فروش محصول با هر قیمتی ندارند. در نتیجه کشاورزان از اواخر مرداد شالی‌های خود را به بازار عرضه نکردند و منتظر بالا رفتن بیشتر قیمت‌ها هستند. این شرایط وظیفه کنترل و مدیریت بازار بر عهده دولت است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نرخ انواع برنج‌های عطری و مرغوب ایرانی از جمله طارم، دم‌سیاه و هاشمی در خرده‌فروشی‌ها به صورت فله در حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان است.

بر همین اساس، در خرده‌فروشی‌ها قیمت برنج شیرودی کیلویی ۶۷ هزار تومان، فجر کیلویی ۷۸ هزار تومان، ندا کیلویی ۶۵ هزار تومان و رمضانی کیلویی ۷۹ هزار تومان اعلام می‌شود.

ابن قیمت‌ها در حالی در بازار دیده می‌شود که به دلیل وعده‌های مسوولان مبنی بر کاهش قیمت برنج، بسیاری از مردم انتظار دارند قیمت‌های برنج را پایین‌تر از نرخ‌های فعلی ببینند. آنها معتقدند که هنوز قیمت برنج آنطور که انتظار داشته‌اند در بازار پایین نیامده است و کاهش قیمت‌ها چندان چشمگیر نیست.

براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صمت در مدت زمان مورد بررسی «برنج طارم اعلا»، «برنج داخلی هاشمی»، «برنج داخلی خزر»، «برنج باسماتی پاکستانی» ، «برنج تایلندی (غیر از هومالی)» و «برنج هندی» در بازار رشد 206.9 درصدی تا 12.1 درصدی داشته اند.

براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صمت قیمت «برنج طارم اعلا» در مدت زمان مورد بررسی در بازار به کیلویی 112هزار و 786 تومان رسید و نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 206.9 درصدی را ثبت کرد، برنج طارم در مدت زمان مشابه سال قبل در بازار 36 هزار و 745 تومان قیمت گذاری شد.

آمار اعلام شده همچنین نشان دهنده آن است که «برنج داخلی هاشمی» هم در مدت زمان مورد بررسی رشدی بیش از 200 درصد داشته و قیمت آن به 107 هزار و 249 تومان رسید، برنج داخلی هاشمی در مدت مشابه سال قبل 35 هزار و 685 تومان قیمت خورده بود. از سوی دیگر «برنج داخلی خزر» نیز در این مدت رشدی 194.2 درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به 71 هزار و 821 تومان در بازار قیمت گذاری شد؛ «برنج داخلی خزر» سال گذشته در بازار 24 هزار و 414 تومان قیمت خورد.   

وضعیت برنج خارجی هم در مدت زمان مورد بررسی مشابه برنج داخلی است، بطوریکه برنج وارداتی در این مدت رشدی 61.2 تا 12.1 درصدی را تجربه کرد. براساس آمار اعلام شده قیمت «برنج باسماتی پاکستانی» با رشد بیش از 61 درصد نسبت در مدت زمان مورد بررسی به 39 هزار و 749 تومان رسید، قیمت این مدل برنج سال گذشته 24 هزار و 693 تومان بود. روند رشد قیمت برنج هندی نیز در این مدت 59.4 درصد بوده و قیمت آن از 23هزار و 517 تومان به 37 هزار و 492 رسید. اما «برنج تایلندی (غیر از هومالی)» در این مدت کمترین افزایش قیمت را تجربه کرد؛ براساس آمار اعلام شده رشد قیمت برنج تایلندی (غیر از هومالی) 12 درصد بوده و قیمت آن از 15 هزار و 913 تومان به 17 هزار و 838 تومان رسیده است.

عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان برنج گفت: بنابر آمار از ابتدای سال تاکنون ۸۷۰ هزارتن برنج توسط بخش دولتی و خصوصی وارد شده است.

کریم اخوان گفت: در ابتدای فصل برداشت قیمت برنج ایرانی نسبت به تیرماه ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافت، مجدد در هفته گذشته ۴ تا ۵ درصد گران شده است.

او قیمت کنونی هر کیلو برنج پاکستانی درجه یک برای مصرف کننده را ۴۰ تا ۴۵ هزارتومان، پاکستانی درجه ۲ حدود ۲۴ تا ۲۵ هزارتومان، هندی ۱۱۲۱ درجه یک ۳۵ تا ۳۶ هزارتومان و هندی درجه ۲ کمتر از ۳۰ هزارتومان اعلام کرد.

 حسن تقی‌زاده خبرهای مبنی بر ورود وزارت کشاورزی در زمینه کشت قراردادی برنج را در حد شعار دانست و افزود: کشت قراردادی در وزارت کشاورزی به هیاهو شباهت دارد چراکه با هیچ کشاورزی قرارداد منعقد نشد و کشاورزان کود، سم یا بذری از این وزارتخانه دریافت نکردند.

مقاومت شالی‌کاران از فروش برنج طارم و هاشمی

این فعال اقتصادی با بیان اینکه کشاورزان برای فروش برنج‌های طارم و هاشمی مقاومت می‌کنند، گفت: تمایل برای خرید برنج‌های پرمحصول مانند فرج، ندا و شیرودی از سوی سرمایه‌گذاران در شهرهای شمالی افزایش پیدا کرده است و این افراد به دلیل پایین بودن نرخ این ارقام برنج اقدام به خرید و دپو آنها می‌کنند.

وی با اشاره به افزایش نرخ برنج‌های پرمحصول در بنکداری‌های شمال کشور، افزود: شیرودی از کیلویی ۳۷ هزار تومان به کیلویی ۴۵ هزار تومان رسیده است به عبارتی می‌توان گفت نرخ انواع برنج‌های پرمحصول حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.

به گفته تقی‌زاده؛ برنج طارم در بنکداری کیلویی ۹۰ هزار تومان است و مصرف‌کننده حداکثر باید کیلویی ۱۰۰ هزار تومان این برنج را خریداری کند و اگر بالاتر از این نرخ باشد فروشنده گران‌فروشی کرده است.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای طارم و هاشمی نمی‌خرند

رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل با بیان اینکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای تمایلی برای خرید و دپو برنج‌های پرمحصول، طارم و هاشمی از خود نشان نمی‌دهند، گفت: متقاضیان برای خرید برنج از شهرستان‌ها کاهش پیدا کرده است در سنوات گذشته حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد برنج به‌دست آمده از شهرهای شمالی خارج می‌شد اما امسال کمتر از ۱۰ درصد محصول از شهرهای شمالی خارج شده است.

قیمت دستوری برنج ۸۵ هزار تومان اعلام شد

این فعال اقتصادی ادامه داد: به صورت شفاهی قیمت دستوری برنج کیلویی ۸۵ هزار تومان اعلام شده است از این‌رو فروشگاه‌ها رغبتی برای خرید برنج از خود نشان نمی‌دهند چرا برنج طارم در بنکداری کیلویی ۹۰ هزار تومان است و اگر با این نرخ خرید کنند باید بیشتر از ۹۰ هزار تومان عرضه کنند که در این صورت جریمه‌های سنگین تعزیرات حکومتی پیش‌روی آنها خواهد بود.

تقی‌زاده با بیان اینکه برنج‌ دم سیاه گرگان در ۲ هفته آینده به دست می‌آید و  در این صورت شاهد افت بیشتر قیمت برنج خواهیم بود، گفت: موجودی برنج فراوان است و کشت دوم از ماه ۸ وارد بازار خواهد شد و افزایش محصول بالاست و پیش‌بینی افزایش قیمت‌ بالاتر از این مطرح نیست چراکه قیمت‌ها در حال حاضر بالا هست.

برنج ارزان در فروشگاه‌ها مخلوط است

وی در پاسخ به این پرسش که برخی از فروشگاه‌ها اقدام به فروش برنج صدری با نرخ ۵۰ تا ۶۰ هزار  تومان می‌کنند آیا این نرخ‌ها واقعی هستند؟ گفت: تردید نداشته باشید که برنج‌ها ندا و شیرودی است که با برند و نام هاشمی در بازار عرضه شده است همچنین از گذشته مخلوط کردن برنج ایرانی با برنج خارجی شایع بوده است.

این کاهش قیمت بر روی برنج‌های خارجی نیز تأثیر گذاشته است به طوری که برنج‌های پاکستانی که 35 تا 40 هزار تومان به فروش می‌رسید اکنون با کف قیمت 28 هزار تومان به فروش می‌رسد.

«رضا کنگری» رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی در خصوص قیمت برنج گفت: برنج ایرانی حدوداً 10 تا 15 درصد کاهش قیمت پیدا کرده است و بار قدیم گران‌تر بوده و الآن بار جدید حدوداً 40 الی 45 هزار تومان شده است.

۸۰تا ۹۰هزار تومان رسیده و هم‌اکنون برنج ایرانی از کیلویی ۷۰هزارتومان برای انواع پرمحصول تا ۱۱۰هزارتومان برای انواع کیفی در سطح بنکداری در حال عرضه است.

این در شرایطی است که بررسی‌های میدانی از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت کنونی هر کیلو برنج هندی ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان و برنج پاکستانی ۴۳ تا ۵۰ هزار تومان بوده که بنابر گفته فعالان بازار تا حدودی افزایش داشته است، در حالیکه انجمن واردکنندگان اذعان می کند بازار برنج در رکود به سر می برد و قیمت تفاوتی نداشته است‌.

پس از ماه‌ها جولان گرانی در بازار برنج، حالا اظهارات فعالان این حوزه حاکی از آن است که قیمت این کالای اساسی در حال کاهش است. طی روزهای اخیر این اخبار در حالی منتشر شده که با افزایش نرخ این محصول به بیش از ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم، برنج ایرانی در سفره بسیاری از اقشار جامعه کمرنگ شده است و بسیاری از مردم برنج خارجی و اقلام خوراکی دیگر مانند نان را جایگزین این محصول کرده‌اند.

در جدول زیر قیمت انواع برنج ایرانی در بازار را مشاهده می کنید:

قیمت برنج

 

مسیح کشاورز گفت: بنابر آمار از ابتدای سال تاکنون حدود ۷۷۰ هزار تن برنج وارد شد که ۶۲۳ هزارتن توسط بخش خصوصی و مابقی دولتی وارد شده است.

او قیمت کنونی هر کیلو برنج هندی را ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان و پاکستانی ۴۰ تا ۴۳ هزار تومان اعلام‌کرد.

کشاورز می گوید: طبق آمار متوسط ماهانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن برنج خارجی مورد نیاز است و تنها با کاهش قیمت برنج ایرانی، میزان مصرف برنج خارجی کاهش می یابد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: آزادسازی واردات در فصل برداشت در تعادل بازار برنج ایرانی و خارجی و جلوگیری از افزایش قیمت تاثیرگذار است.

بررسی های میدانی از سطح بازار نشان می دهد که قیمت کنونی هر کیلو برنج هندی ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان و برنج پاکستانی ۴۳ تا ۵۰ هزار تومان بوده که بنابر گفته فعالان بازار تا حدودی افزایش داشته است، درحالیکه انجمن واردکنندگان اذعان می کند بازار برنج در رکود به سر می برد و قیمت تفاوتی نداشته است‌.

بنابر گفته انجمن تولیدکنندگان برنج و تشکل های تولیدی امسال تولید برنج نسبت به سال قبل ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش دارد که با این وجود نیاز واردات حداکثر ۸۰۰ هزارتن خواهد بود.

 طی ماه‌های اخیر قیمت برنج در بازار نوسانات زیاد و بی سابقه ای را تجربه کرد؛ به طوری که قیمت هر کیلوگرم آن  در استان‌های شمالی کشور بین ۱۰۰ تا ۱۳۰ هزار تومان و در شهر‌های بزرگ از جمله تهران توسط برخی دلالان و سودجویان بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومان نیز به فروش می‌رسید؛ اما با شروع فصل برداشت از اواخر تیرماه قیمت‌ها روند کاهشی به خود گرفت تا جایی که نرخ این محصول در استان مازندران به‌تازگی به کیلویی ۸۰ هزار تومان نیز رسیده و قیمت برنج در استان گیلان نیز اکنون نیز در حدود ۱۰۰ هزار تومان است.

به گفته مسیح کشاورز دبیر انجمن برنج ایران ،کاهش قیمت برنج در استان‌های شمالی کشور روی قیمت این محصول در استان‌های بزرگ و مصرف‌کننده اثر مطلوبی گذاشته است و اکنون شاهد عرضه برنج ایرانی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با قیمت کیلویی ۶۴ تا ۸۶ هزار تومان و برنج هندی درجه یک با قیمت‌هایی بین ۳۰ تا ۳۷ هزار تومان هستیم.

این قیمت‌ها در حالی در بازار برنج مشاهده می‌شود که به‌تازگی خبرهایی مبنی بر کاهش قیمت برنج نیز منتشر شده است.

فعالان بخش شالکوبی برنج در شمال کشور در این باره می‌گویند: قیمت برنج در سال گذشته حباب داشت که در سال جدید حباب آن ترکیده است؛ به طوری که در مازندران شاهد کاهش ۲۰ تا ۲۵ هزار تومانی هر کیلوگرم برنج ایرانی هستیم.

به گفته آنها، در حال حاضر بهترین برنج ایرانی در شالیکوبی ۹۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و میزان عرضه این محصول به بازار زیاد شده است.

قاسمعلی حسنی، دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی نیز می‌گوید: قیمت برنج ایرانی در بازار با کاهش ۱۵ تا ۲۵ هزار تومانی به ۷۰ تا ۱۱۰ هزار تومان کاهش یافته و با توجه به ورود به فصل برداشت و افزایش تولید کاهش قیمت‌ها ادامه دارد.

وی عنوان می‌کند: قیمت برنج ایرانی در حال حاضر ۷۰ تا ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که با توجه به افزایش تولید برنج در سال جاری و وجود حجم زیادی برنج در انبارها پیش‌بینی ادامه کاهش قیمت وجود دارد.

البته پیش از این، مجید حسنی‌مقدم، معاون بازرگانی داخلی وزارت جهادکشاورزی خبر داده بود: امسال میزان برنج تولید داخل در وضعیت مطلوب قرار دارد و شاخص‌های بازار هم این موضوع را نشان می‌دهد که قیمت‌ها نزولی است.

جمیل علیزاده‌شایق، دبیر انجمن برنج ایران هم عنوان می‌کند: با توجه به افزایش تولید برنج افت قیمت خوبی در مرداد و شهریور به نسبت تیرماه خواهیم داشت.

تقی‌زاده کیفیت و کمیت برنج در سال زراعی ۱۴۰۱ را قابل توجه عنوان کرد و افزود: دولت نرخ دستوری برای برنج اعلام نکرد اما به طور ضمنی به فروشگاه‌ها اعلام کرد که برنج بالاتر از کیلویی ۸۵ هزار تومان نباید عرضه شود از این‌رو فروشگاه‌ها رغبتی برای خرید برنج سال زراعی جدید از خود نشان نداده‌اند. به نظر می‌رسد اگر در ۲ هفته آینده اقدام به خرید برنج نکنند نرخ این محصول در شهرهای شمالی افت کند.

وی تاکید کرد: برنج‌ها در کارخانه دپو شده و در دست کشاورزان است و هیچ واسطه‌گر و دلالی برای خرید برنج ورود نکرده است.

آن‌طور که گزارش‌ها از بازار نشان می‌دهد، در حال حاضر هر کیلو برنج ایرانی به طور متوسط بین ۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

گزارش جدید مرکز آمار و مقایسه قیمت اقلام اساسی در تیرماه امسال نسبت به‌ تیرماه سال گذشته نشان می‌دهد که قیمت برنج ایرانی درجه یک ۱۸۸.۴ درصد و برنج خارجی درجه یک ۵۶.۵ درصد گران شده است.

 

همچنین براساس گزارش مرکز آمار، در تیرماه امسال نسبت یک ماه قبل یعنی خردادماه، برنج ایرانی درجه یک ۱۰.۷ درصد و برنج خارجی درجه یک ۶.۵ درصد افزایش قیمت داشته است‌.

آن‌طور که گزارش‌ها از بازار نشان می‌دهد، در حال حاضر هر کیلو برنج ایرانی به طور متوسط بین ۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

بر همین اساس، هر کیلو برنج طارم هاشمی در بازار ۱۷۴ هزار تومان، برنج ممتاز هاشمی ۱۵۸ هزار تومان، برنج دم سیاه درجه یک ۱۳۵ هزار تومان و برنج مجلسی معطر ۹۹ هزا و ۸۰۰ تومان قیمت دارد.

همچنین در بازار هر کیلو برنج ایرانی فجر ممتاز و معطر با قیمت ۹۵ هزار تومان و برنج ایرانی عنبربو ۹۰ هزار تومان با فروش می‌رود.

نوع محصول برند وزن قیمت (تومان)

برنج طارم هاشمی ناظران گیلان ۱۰ کیلو گرم ۱,۷۴۰,۰۰۰

برنج ممتاز هاشمی مهمان دوست ۱۰ کیلو گرم۱,۵۸۰,۰۰۰

برنج دم سیاه درجه یک آقاجانیان ۱۰ کیلو گرم ۱,۳۵۵,۰۰۰

برنج ایرانی طارم هاشمی مژده ۱۰ کیلو گرم۱,۱۵۰,۰۰۰

برنج طارم آقا میر ۱۰ کیلو گرم ۱,۳۵۰,۰۰۰

برنج مجلسی معطر کاویش ۱۰ کیلو گرم ۹۹۸,۰۰۰
برنج ایرانی فجر ممتاز و معطر ستایش ۱۰ کیلو گرم ۹۵۰,۰۰۰
برنج ایرانی عنبربو کرامت ۱۰ کیلو گرم ۹۰۰,۰۰۰
برنج معطر ممتاز عنبربو طایفه ۱۰ کیلو گرم ۸۷۵,۰۰۰
برنج عنبر بو معطر فوق اعلاء عرش ۱۰ کیلو گرم
۷۷۷,۰۰۰

پیش از این معاون دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بود: به زودی قیمت جدید برنج بعد از محاسبه هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت اعلام می‌شود.

آن‌طور که مجید حسنی‌مقدم گفته بود: به دلیل این‌که وارد فصل برداشت برنج شده‌ایم، قیمت‌ها نزولی است و تا رسیدن به قیمت‌های مناسب، این روند ادامه دارد.

معاون دفتر بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی به تازگق اعلام کرده و گفته به زودی قیمت جدید برنج بعد از محاسبه هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت اعلام می‌شود.

آن‌طور که مجید حسنی‌مقدم اعلام کرده؛ به دلیل این‌که وارد فصل برداشت برنج شده‌ایم، قیمت‌ها نزولی است و تا رسیدن به قیمت‌های مناسب، این روند ادامه دارد.

 بعد از افزایش نرخ انواع برنج‌های ایرانی که در مقایسه با سال‌ ۱۴۰۰ دوبرابر شده‌اند، در روزهای اخیر نرخ آن کمی کاهش داشته است. نرخ برخی از برنج‌های مرغوب ایرانی به هر کیلو۱۵۰هزارتومان نزدیک شد.

همچنین نرخ انواع برنج کشت دوم که یکی از مرغوب‌ترین برنج‌های بازار است در محدوده قیمتی ۱ میلیون تومان است.

برای مثال برنج کشت دوم آقاجانیان ۱۰ کیلو گرم ۱،۳۹۹،۰۰۰، برنج کشت دوم مهمان نواز ۱۰ کیلوگرم ۱،۳۵۰،۰۰۰، برنج کشت دوم آقاجانیان - ۵ کیلو گرم ۷۱۱،۰۰۰ است.

اگر چه تعدادی از مردم با شرایط بد اقتصادی به خرید برنج‌های خارجی برای خالی نبودن سفره خود روی آورند، در همین حوالی افرادی زندگی می‌کنند که برای طعم دار کردن غذای خود از برنج کیلویی ۳۱۵ هزار تومان استفاده می‌کنند که قیمت ۱۰ کیلوی آن از ۳ میلیون تومان می گذرد!

قاسمعلی حسنی» در خصوص وضعیت بازار برنج، اظهار کرد: طی روزهای گذشته قیمت هر کیلوگرم برنج با کیفیت درجه یک در شمال کشور ۱۲۰ هزار تومان بود که در روزهای اخیر کاهش ۱۰ هزار تومانی داشت و به نظر می‌رسد شاهد تداوم کاهش قیمت‌ها آن باشیم.

وی علت کاهش قیمت برنج ایرانی را در روزهای اخیر نزدیک شدن به برداشت انبوه این محصول در شمال کشور، کاهش تقاضا و رکود بازار دانست و افزود: خرید جدید برنج با کاهش قیمت روبروست.

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم برنج خارجی برحسب کیفیت در بازار بین ۲۴ تا ۳۸ هزار تومان است، گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم برنج هندی بین ۲۶ تا ۳۶ هزار تومان و برنج پاکستانی بین ۲۴ تا ۳۸ هزار تومان است.

حسنی با بیان اینکه سود عمده‌فروشی روی هر کیلوگرم برنج ۳ درصد و برای خرده‌فروشی‌ها نهایتاً ۱۲ درصد است، گفت: در بخش عمده‌فروشی برنج درجه یک شمال کشور (ایرانی) با قیمت ۱۱۳ هزار تومان به فروش می‌رسد.

وی تصریح کرد: اکنون قیمت برنج ایرانی از پرمحصول تا درجه یک در بازار بین ۷۰ تا ۱۱۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل گفت: احتمال افزایش مصرف برنج در ماه‌های پیشرو وجود دارد چراکه برگزاری مراسم محرم آزاد شده و از سوی دیگر حجاج بعد از بازگشت از مکه مهمانی می‌دهند از این‌رو افزایش مصرف برنج حتمی است.

حسن تقی زاده با اشاره به کاهش ۱۰ تا ۱۲ درصدی قیمت برنج، گفت: رکود بر بازار برنج حاکم شده است چراکه عرضه این محصول با نزدیک شدن به فصل برداشت برنج نو ۲ برابر شده این در حالیست که تقاضا برای خرید برنج کاهش پیدا کرده است.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: همواره با نزدیک شدن به فصل برداشت برنج نو و افزایش عرضه برنج‌های قدیمی، قیمت‌ها ریزش می‌کند. همچنین با گرم شدن هوا احتمال حشره زدن برنج وجود از این‌رو افرادی که برنج در انبار دپو کردند اقدام به عرضه آن می‌کنند از این‌رو خریداران ریسک نمی‌کنند و منتظرند تا مرداد برنج نو طارم در بازار عرضه شود.

وی با اشاره به قیمت انواع ارقام برنج در بنکداری، خاطر نشان کرد: طارم و هاشمی محلی کیلویی ۱۰۵ هزار تومان، فجر کیلویی ۷۶ هزار تومان، شیرودی ۶۵ هزار تومان، ندا کیلویی ۶۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

تقی‌زاده با بیان اینکه شهرهای شمالی با بحران کم آبی مواجه نیستند، افزود: گرمای زیر ۳۵ درجه باعث افزایش کیفیت و میزان برداشت برنج می‌شود، اما اگر گرما از این درجه بالاتر برود میزان برداشت برنج‌های طارم و هاشمی تقلیل پیدا می‌کند. در سال زراعی جاری دمای هوا بالاتر از ۳۵ درجه نرفت در کنار این موضوع بارندگی‌ها و دسترسی کشاورزان به آب مطلوب بود از این‌رو پیش‌بینی می‌شود میزان تولید مطلوب و به تولید ۲ میلیون ۵۰۰ هزار تن برسیم.

رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل کرسی برنج را حدود ۷۰۰ تا ۱ میلیون تن دانست و افزود: احتمال افزایش مصرف برنج در ماه‌های پیشرو وجود دارد چراکه برگزاری مراسم محرم و صفر آزاد شده است و از سوی دیگر حجاج بعد از بازگشت از مکه مهمانی می‌دهند از این‌رو مصرف برنج افزایش پیدا می‌کند.

این فعال اقتصادی در پاسخ به پرسش که فعالان این حوزه چه پیشنهاداتی برای مدیریت این محصول می‌توانند به وزارت کشاورزی ارائه بدهند تا امسال نیز مانند سال گذشته در بازار برنج شاهد تنش‌های قیمتی نباشیم؟ گفت: سال گذشته قیمت فروش برنج از کیلویی ۳۰ هزار تومان آغاز شد از این‌رو فروشگاه زنجیره‌ای اقدام به خرید برنج در حجم بالا کردند تا بتوانند در آینده این بازار را مدیریت کنند؛ اما در سال جاری پیش بینی می‌شود قیمت پایه برنج از کیلویی ۸۰ هزار تومان آغاز شود از این‌رو بعید است که دلال‌ها و سودجویان برای خرید و انبار کردن در حجم بالا ورود کنند.

تقی‌زاده در پایان بیان کرد: هزینه کود، سموم و کارگری ۲ برابر شده است از این‌رو قیمت ۸۰ هزار تومان برای برنج نو منطقی به نظر می‌رسد. مدیریت بازار در ۲ ماه اخیر اهمیت دارد و امیدواریم که با مدیریت صحیح بتوان دوباره برنج ایرانی را در سفره‌های مردم ببینیم.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت:برنج خارجی شبیه به طارم و با قیمت هر کیلوگرم ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان برای تنظیم بازار برنج ایرانی به کشور وارد شد.

 محمد قربانی معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در حال حاضر برای تامین هیچ کدام از کالاهای اساسی مشکلی وجود ندارد و تنها تا به امروز بیش از سه میلیون تن از گندم کشاورزان داخلی را خریداری کرده ایم و این روند ادامه دارد.

وی افزود: وضعیت تامین و واردات کالاهای اساسی به شدت افزایش یافته است و از روسیه و دیگر کشورها نیز گندم در حال واردات به کشور است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: واردات برنج نیز با حجم مناسبی در حال انجام است و علاوه بر ارقامی با قیمت اقتصادی، برنج‌های کیفی از سایر کشورها نیز به کشور وارد می‌شود که شبیه برنج طارم ایرانی است و حدود سی هزار تومان قیمت دارد.

وی تصریح کرد: واردات این نوع برنج برای تنظیم بازار برنج ایرانی از هند و تایلند انجام شده است.

قربانی گفت: هر چقدر مردم نیاز داشته باشند برنج هومالی تایلندی که برنجی کیفی به حساب می‌آید را می‌توان برای تنظیم بازار و به اندازه کشش بازار وارد کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج بیان کرد: در سال جدید متاسفانه تنها ۴۰۰ هزار تن ثبت سفارش داشتیم. در شرایط مطلوب حدود ۲۷۰ هزار تن آن توسط بخش خصوصی برای زمان اوج مصرف محقق شد.

چند روزی است که خبر افزایش نرخ برنج شنیده می‌شود. در صورتیکه قرار بر این بود نرخ بالای ۱۰۰ هزار تومان را برای برنج نداشته باشیم اما مشاهدات حاکی از این است که برخی برندها با نرخ حدود ۱۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسند.

گسترش نیوز در خصوص افزایش نرخ برنج به گفت‌وگو با مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج پرداخت.

کشاورز در ادامه به دلایل کاهش واردات برنج در سال جاری اشاره کرد و گفت: دولت سود بازرگانی و عوارض گمرکی واردات برنج را تعیین نکرده بود. تا هفته قبل هنوز قانون بودجه در گمرکات کشور اجرایی نشده بود و هیچ یک از واردکنندگان این ریسک را نمی‌کردند که برمبنای محاسبات سال ۱۴۰۰ برنج وارد کشور کنند و بفروشند تا پس از آن بخواهند این اختلاف نرخ را جبران کنند.

روز گذشته انجمن واردکنندگان برنج از توافق بخش خصوصی با دولت در زمینه رفع موانع واردات برنج خبر داد. بر این اساس در نشستی که هیأت‌مدیره این انجمن با مسئولان وزارت جهادکشاورزی و سازمان حمایت برگزار کردند، دولت ضمن اعلام کناره‌گیری از بحث قیمت‌گذاری برنج، قول داد موضوع ممنوعیت فصلی واردات را تا هفته آینده تعیین‌تکلیف کند تا کشورهای مبدا خرید، بهانه‌ای برای افزایش قیمت نداشته باشند. مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه عملی شدن توافق‌های بخش خصوصی با دولت قطعا قیمت‌ها را چه در بخش برنج وارداتی و چه در زمینه برنج ایرانی تعدیل خواهد کرد، گفت: هم‌اکنون برنج وارداتی در مبادی ورودی با قیمت هر کیلو ۳۵هزار تومان به بنکداری‌ها فروخته می‌شود و قیمت برای مصرف‌کننده ۴۰هزار تومان برآورد می‌شود اما در صورتی که با افزایش واردات آرامش در بازار حاکم شود، فاکتور رقابت نه‌تنها مانع افزایش قیمت خواهد بود بلکه ممکن است شاهد کاهش قیمت نیز باشیم.

دولت تنظیم بازار را به بخش خصوصی سپرد

به‌گفته دبیر اتحادیه واردکنندگان برنج دولت در جلسه با بخش خصوصی همچنین قول داد از دخالت مستقیم در تنظیم بازار برنج خودداری کند. شرکت بازرگانی دولتی سال گذشته بخشی از ذخایر احتیاطی کشور را در چند نوبت ازجمله همزمان با فصل ممنوعیت واردات، وارد بازار کرد تا با فروش این ذخایر با نرخ تنظیم بازاری جلوی روند صعودی قیمت برنج را بگیرد. گفته ‌شد تامین کسری ذخایر استراتژیکی که در بازار توزیع شده بود، قیمت‌های جهانی را با توجه به افزایش تقاضا بالا برد و بخش خصوصی را از این جهت با مشکلاتی مواجه کرد. گذشته از این گرچه توزیع این ذخایر، خلأ کمبود را پر کرد اما روند رو به رشد قیمت برنج همچنان تا امروز تداوم داشته است. حال دولت با بهره‌گیری از تجربه نه‌چندان موفق حضور مستقیم در بازار برنج، قرار است این عرصه را به بخش خصوصی اعم از تولیدکننده و واردکننده واگذار کند تا با اشباع بازار رشد قیمت برنج متوقف شود.

قیمت‌گذاری نمی‌کنیم

سال گذشته با اوج‌گیری قیمت برنج، دولت برای انواع ارقام برنج ایرانی و وارداتی قیمت مصوب تعیین کرد که بالاترین نرخ مصوب برای برنج ایرانی ۶۸هزار تومان و برای برنج خارجی ۳۰هزار تومان(برنج پاکستانی) بود. این نرخ‌ها که با توجه به مستندات قیمت واردات براساس نرخ ارز و قیمت‌های جهانی تعیین شده بود، پس از تحولات اوکراین و تغییر قیمت‌های جهانی ارزاق دستخوش تغییر شد و امروز واردکنندگان، برنج را با نرخ‌های متفاوتی خریداری می‌کنند. کشاورز درباره مذاکرات انجمن با دولت در این زمینه گفت: درخواست ما از سازمان حمایت این بود که با توجه به تغییرات مولفه‌های نرخ ارز و قیمت جهانی، از تعیین قیمت مصوب خودداری کند و اجازه دهد قیمت با رقابت سالم در بازار تعیین شود. زیرا فروش برنج وارداتی که با نرخ ۳۵هزار تومان خریداری شده در بازار با قیمت ۳۰هزار تومان برای هیچ تاجری به‌صرفه نیست و واردکنندگان را از حضور در بازار منصرف می‌کند. کشاورز افزود: تجربه ۲سال گذشته نشان داده فعالان این عرصه با تغییر در میزان سود خود می‌توانند شرایط را مدیریت کنند تا حدی که گاه این انعطاف، تأثیر افزایش قیمت‌های جهانی را نیز در بازار خنثی کرده است. به‌گفته این فعال صنفی سازمان حمایت اعلام کرده با توجه به تداوم تغییرات قیمت، به قیمت‌گذاری نیازی نیست و بعد از این رقابت در بازار تعیین‌کننده قیمت خواهد بود.

واردات ۱.۳میلیون تن برنج تا پایان سال

هدف‌گذاری واردات برنج برای شب عید و ماه مبارک رمضان امسال ۴۰۰هزار تن بود که هم‌اکنون بعد از گذشت یک‌ماه از ماه رمضان، واردات ۱۳۰هزار تن نسبت به این هدف‌گذاری عقب است. ثبت سفارش‌ واردات برنج به‌دلیل مشکلات حقوق گمرکی عملا بسته شده بود زیرا دولت نتوانسته بود ارزش‌های جدید جهانی را به‌روز کند و از واردکنندگان بپذیرد. از سوی دیگر ترخیص کالا از گمرک نیز به‌دلیل ناهماهنگی در ابلاغ قانون بودجه۱۴۰۱ به گمرک، به کندی صورت می‌گرفت و این نگرانی وجود داشت که با تداوم این مشکلات، نوسانات و گرانی‌های سال۱۴۰۰ دوباره در بازار برنج تکرار شود. حالا اما انجمن واردکنندگان برنج کشور اعلام کرده در صورت قطعیت یافتن قول‌های مسئولان دولتی این ظرفیت وجود دارد که یک‌میلیون و ۳۰۰هزار تن دیگر برنج وارد کشور کنیم تا بازار برنج با هیچ کمبودی مواجه نباشد. با توجه به اظهارات معاون اقتصادی وزارت جهادکشاورزی مبنی‌بر افزایش سطح زیرکشت برنج برای امسال، می‌توان این اقدامات را پاتکی با هدف کاهش قیمت برنج دانست و بازار برنج به‌احتمال زیاد می‌تواند با مشکلات سال گذشته خداحافظی کند. پیش از این نیز دولت با کاهش سود بازرگانی خود از محل واردات برنج از ۶درصد به یک‌درصد موافقت کرده بود که با توجه به مصوبه مجلس مبنی‌بر کاهش تعرفه گمرکی واردات برنج از ۴به یک درصد، هزینه واردات برنج را تا ۸درصد برای واردکنندگان کاهش داده است.

بنا به اظهارات تقی‌زاده؛ موجودی برنج‌های مرغوب در بنکداری‌ها به دلیل عرضه برنج‌های آخر محصول کاهش پیدا کرده است. میزان مصرف در کشور باید مدیریت شود تا محصول جدید به‌دست و در بازار عرضه شود.وی نرخ منطقی برنج سنتی را کیلویی را ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان دانست و افزود: فروش برنج در فروشگاه‌ها خارج از عرف و قانون شده است؛ تفاوت قیمت برنج در بنکداری با قیمت برنج درفروشگاه ۳۰ درصد شده است این در حالیست که باید ۳ درصد باشد. این تفاوت قیمت ریشه در ضعف شبکه توزیع دارد.

تقی‌زاده در پایان با اشاره به پیش‌بینی افزایش تولید برنج در سال جدید، گفت: بارندگی‌ها در شهرهای شمالی کشور قابل توجه است و کشاورزان نشاکاری را جلو انداختند که بتوانند به کشت دوم برنج خود را برسانند؛ اگر شرایط جوی مانند پیش‌بینی‌ها باشد بدون تردید میزان تولید امسال نسبت به سال گذشته بیشتر خواهد شد.

پیشنهاد اضطراری این است که تصمیم عاجل دولت محترم در کاهش سود بازرگانی و به تبع آن، علی رغم مخالفت این انجمن با  قیمت گذاری به دلیل نوسان عوامل تشکیل دهنده آن با تخصیص ارز نیمایی، وزارت محترم جهاد کشاورزی و وزارت محترم صمت نسبت به محاسبه قیمت تمام شده و اعلام آن با استناد به ارزش های جهانی برنج و قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و تصمیمات دولت در تعیین میزان سود بازرگانی و سایر افزایش های قانونی در اسرع وقت با هماهنگی بخش خصوصی اقدام کنند.

در صورت امکان، کمک به کاهش ضرر و زیان واردکنندگان با بهره مندی از قوانین و مقررات صادرات و واردات برای آن دسته از واردکنندگانی که با ریسک خطر بالا در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ و قبل از اجرای قانون بودجه اقدام به واردات و عرضه بر اساس قیمت های سال ۱۴۰۰  با فاکتور رسمی اعلام شده در سامانه کرده‌اند.

 به نظر می رسد با وجود تعلل و تأخیر بیش از یک ماه در اجرا و تصمیم گیری وظایف محوله دولت و امکان عدم ریسک برای واردات که تا کنون واردکنندگان برای تنظیم بازار فروردین ماه و ماه مبارک رمضان به آن تن داده اند چاره ای جز عدم واردات و تعطیلی بخش خصوصی صنعت واردات برنج متصور نیست.

رئیس اتحادیه برنج و خشکبار اصفهان در پاسخ به این پرسش که قیمت برنج رو به بهبود خواهد رفت یا خیر، گفت: قیمت برنج ایرانی از ۵۰ هزار تومان تا ۹۰ هزار تومان بسته به نوع و کیفیت، متغیر است. فعلاً کاهشی در پیش نیست و باید تا فصل برداشت برنج صبر کرد تا شاید با افزایش تولید، تغییراتی هم در نرخ آن به وجود آید.

بحق، درباره قیمت روغن و حبوبات در ماه رمضان خاطرنشان کرد: این اقلام هم نسبت به مقایسه با اسفندماه بدون تغییر بوده است.

وی در رابطه با میزان نظارت‌های لازم بر اصناف اظهار کرد: نظارت کامل بر واحدهای صنفی از سوی ارگان‌های مربوطه انجام می‌گیرد.

امروز قیمت برنج ایرانی در بازار بین ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان متغیر است که البته در مورد برنجهای ایرانی خاص که میزان تولید و عرضه آنها کم است، متفاوت بوده و بالاتر از قیمتهای ارائه شده در جدول زیر است.

نوع برنج ایرانیقیمت هر کیلو
برنج کامفیروزی اصل فارس۵۳,۰۰۰ تومان
قیمت برنج هاشمی امروز۶۲,۰۰۰ تومان
برنج طارم اصل۶۳,۵۰۰ تومان
برنج دم سیاه۶۲,۰۰۰ تومان
برنج شیرودی۴۵,۰۰۰ تومان
برنج ایرانی پردیس۶۴,۵۰۰ تومان
قیمت برنج گلستان (طارم)۶۹,۰۰۰ تومان
قیمت برنج طبیعت (هاشمی)۷۵,۰۰۰ تومان
برنج رمضانی ایرانی۵۵,۰۰۰ تومان
برنج دودی پرمحصول۵۴,۰۰۰ تومان
برنج فجر۵۳,۰۰۰ تومان
برنج ندا۴۵,۰۰۰ تومان
برنج ایرانی محسن۶۵,۰۰۰ تومان
قیمت برنج طبیعت در فروشگاه کوروش۷۲,۰۰۰ تومان
برنج معطر ایرانی سایر انواع (گرده، چمپا، عنبر بو و …)۴۴,۰۰۰ تومان

سازمان حمایت قیمت برنج هندی را برای برنج هندی ۱۱۲۱ دانه بلند کیسه قرمز (GTC) تنظیم بازار کیلویی ۱۸۵۰۰ تومان اعلام کرده است که در میادین میوه و تربار تهران همچنین در فروشگاه رفاه و کوروش به قیمت مصوب عرضه میشود.

به دلیل پایین بودن هزینه تمام شده برنج در سایر کشورها مانند هند و پاکستان، قیمت برنج هندی ارزان تر از تولید داخلی است و با واردات آن، برنج خوش عطر و بوی ایرانی با تغییر ذائقه ایرانی جای خود را به خارجی ها داده است.

نوع برنج هندیقیمت هر کیلو
قیمت برنج هندی دانه بلند برند (محسن – مژده ، طبیعت ، آوازه، هاتی کارا)۳۴,۰۰۰ تومان
برنج وارداتی دانه بلند ۱۱۲۱- هندی برندهای (آشپزباشی، خاطره، هایلی، آق بانونارنجی ،خوشبخت ، بی بی ، گل پسند)۳۲,۰۰۰ تومان
وارداتی – دانه بلند ۱۱۲۱- هندی برندهای (احمد ، بی بی طلایی GOLD ، منور ، هژیر ، خیام و…)۳۱,۰۰۰ تومان
برنج دانه بلند ۱۱۲۱ – هندی سایر برندها۳۰,۰۰۰ تومان
سایر انواع هندی دانه کوتاه۲۵,۰۰۰ تومان
برنج وارداتی تایلندی با برند بره نشان۱۸,۰۰۰ تومان
قیمت برنج پاکستانی باسماتی تنظیم بازار GTC۲۵,۰۰۰ تومان
قیمت برنج هندی تنظیم بازار gtc کیسه قرمز۲۴,۰۰۰ تومان
برنج اروگوئه۱۶,۰۰۰ تومان
برنج تایلندی تنظیم بازار GTC۱۲,۵۰۰ تومان
رئیس اتحادیه برنج و خشکبار اصفهان گفت: قیمت برنج ایرانی از ۵۰ هزار تومان تا ۹۰ هزار تومان بسته به نوع و کیفیت، متغیر است. فعلاً کاهشی در پیش نیست و باید تا فصل برداشت برنج صبر کرد تا شاید با افزایش تولید، تغییراتی هم در نرخ آن به وجود آید.

مصطفی بحق اظهار کرد: قیمت خرما به دلیل افزایش تقاضا در ماه رمضان، افزایش پیدا کرده و با گذشت از این ماه و کاهش تقاضا، قیمت آن افت می‌کند.

وی افزود: قیمت برنج ایرانی و خارجی همچنان بدون تغییر است؛ ولی به دلیل گرانی برنج ایرانی، مردم اغلب خریدار نوع خارجی هستند.

رئیس اتحادیه برنج و خشکبار اصفهان در پاسخ به این پرسش که قیمت برنج رو به بهبود خواهد رفت یا خیر، گفت: قیمت برنج ایرانی از ۵۰ هزار تومان تا ۹۰ هزار تومان بسته به نوع و کیفیت، متغیر است. فعلاً کاهشی در پیش نیست و باید تا فصل برداشت برنج صبر کرد تا شاید با افزایش تولید، تغییراتی هم در نرخ آن به وجود آید.

بحق، درباره قیمت روغن و حبوبات در ماه رمضان خاطرنشان کرد: این اقلام هم نسبت به مقایسه با اسفندماه بدون تغییر بوده است.

وی در رابطه با میزان نظارت‌های لازم بر اصناف اظهار کرد: نظارت کامل بر واحدهای صنفی از سوی ارگان‌های مربوطه انجام می‌گیرد.

امروز شنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ قیمت برنج ایرانی در بازار بین ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان متغیر است که البته در مورد برنجهای ایرانی خاص که میزان تولید و عرضه آنها کم است، متفاوت بوده و بالاتر از قیمتهای ارائه شده در جدول زیر است.

محمدشفیع ملک زاده گفت: بنابر آمار سالانه ۳ میلیون تن برنج در کشور مصرف می شود که با احتساب تولید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن داخل کسری نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.

او گفت: با توجه به میزان مناسب واردات و مانده تولید داخل در انبارها پیش بینی می شود که ازدیاد تقاضا ماه رمضان تاثیری در بازار داخل نداشته باشد.

به گفته رییس نظام صنفی کشاورزی، دلالان و واسطه ها در زمان برداشت اقدام به خرید محصول و نگهداری در انبارها کردند تا بتوانند قیمت را افزایش دهند که در نهایت گرانی های اخیر موجب شد بسیاری از مردم توان خرید برنج با کیفیت را نداشته باشند.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت هر کیلو برنج طارم ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان، فجر ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان، شیرودی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان و نیم دانه ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان است.

با توجه به کمبود منابع آبی تنها ۲ استان گیلان و مازندران اجازه تولید را دارند، درحالیکه کشاورزان برخی مناطق چاره ای جز کشت ندارند.

به گفته رییس نظام صنفی کشاورزی، سود منطقی عمده فروشی تا خرده فروشی ۱۰ تا ۱۵ درصد است که متاسفانه برخی سوداگران و دلالان برای کسب درامد بیشتر به این سودها قانع نیستند.

دست اندرکاران بخش کشاورزی براین باورند که هم اکنون در عرضه برنج هیچ گونه کمبودی نداریم که بر التهاب قیمت در بازار دامن بزند و  تمهیدات دولت مبنی بر قیمت گذاری و توزیع هوشمند تا حدودی بر کنترل و تعادل قیمت در بازار اثر گذار است.

آقای مسیح کشاورز گفت: بازرگانی دولتی قیمت مصوب هر کیلو برنج هندی را از ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان به ۲۴ هزار تومان افزایش داده بود که بنابر تصمیمات دولت به نرخ مصوب قبل بازگشت.

او گفت: دولت عرضه هر کیلو برنج هندی توسط بخش خصوصی را ۳۰ هزار تومان و پاکستانی را ۳۱ هزار تومان قیمت گذاری کرده است که به رغم افزایش نرخ ارز و هزینه حمل و نقل واردکنندگان موافقت کردند که تا پایان ماه رمضان تغییری در قیمت ایجاد نکنند.

چندی پیش براتعلی مدیرکل خدمات بازرگانی دولتی گفت: تاکنون ۱۶۰ هزار تن برنج با نرخ مصوب وارد شبکه‌های توزیع شده و ۱۰۰ هزار تن دیگر تا ماه رمضان عرضه خواهد شد.

به گفته کشاورز، بنابر برنامه ریزی صورت گرفته، قرار است که ۳۰۰ هزار تن برنج تا پایان سال و ۲۵۰ هزار تن فروردین وارد شود که امیدواریم مشکل ابلاغ حذف ارزش افزوده هر چه سریع تر به گمرکات ابلاغ شود.

مدیرکل خدمات بازرگانی دولتی قیمت هر کیلو برنج هندی برای مصرف کننده را ۲۴ هزار تومان، پاکستانی را ۲۵ هزار تومان و تایلندی را ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

دبیرانجمن واردکنندگان برنج می‌گوید: با تسریع ابلاغ در حذف ارزش افزوده به گمرکات، مشکلی در تامین نیاز بازار شب عید و ماه رمضان نداریم‌.

مسئولان بازرگانی دولتی اذعان می‌کنند که همه ساله نزدیک ایام پایانی سال توزیع کالاهای اساسی همچون برنج، روغن و شکر شتاب بیشتری می‌گیرد که امسال به سبب آغاز ماه مبارک رمضان بلافاصله بعد از تعطیلات نوروز، طرح توزیع کالاهای اساسی همچنان ادامه دارد.

وزارت جهاد کشاورزی قیمت انواع برنج خارجی و ایرانی را اعلام کرد و خواستار نظارت و بازرسی بر رعایت این قیمت‌ها شد.بر این اساس هر کیلو برنج طارم درجه یک ۶۵ هزار تومان و برنج طارم درجه دو ۶۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. همچنین قیمت هر کیلو برنج هندی۳۰ هزار تومان و برنج پاکستانی ۳۱ هزار تومان اعلام شده است.

وزارت جهاد کشاورزی قیمت انواع برنج خارجی و ایرانی را اعلام کرد و خواستار نظارت و بازرسی بر رعایت این قیمت‌ها شد.

عباس عسکرزاده معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در نامه‌ای به سرپرستان سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های تهران، البرز، خراسان شمالی، لرستان، هرمزگان و کردستان قیمت انواع برنج را اعلام کرد.

ضروری است دستور فرمائید نسبت به نظارت و بازرسی بر رعایت قیمت‌های فروش برنج برای مصرف کنندگان طبق لیست بالا اقدامات لازم معمول و با متخلفین برخورد قانونی صورت پذیرد.

قیمت برنج در میادین میوه و تره‌بار بین ۱۲تا ۲۰درصد نسبت به قیمت دی‌ماه بالا رفت.

قیمت برنج در میادین میوه و تره‌بار بین ۱۲تا ۲۰درصد نسبت به قیمت دی‌ماه بالا رفت. به این ترتیب مجموع تغییر قیمت برنج در طول امسال به ۸۰درصد رسید.

در تازه‌ترین تغییر قیمت انواع برنج ایرانی مرغوب شامل دمسیاه، هاشمی و طارم ۱۲درصد و انواع پرمحصول تا ۲۰درصد گران شدند.

 قیمت هر کیلو برنج شکسته از ۷۰ هزار تومان رد شد

بیشترین افزایش قیمت مربوط به وارداتی‌های هندی و پاکستانی است

دلایل گرانی برنج 

 غلامرضا شریعتی ، با اشاره به افزایش قیمت برنج در بازار بر ضرورت کنترل قیمتها تاکید و بیان کرد: قیمت برنج خریداری شده از کشاورزان بستگی به نوع برنج دارد، برنج بر اساس سطح کیفیت نرخ گذاری شده و از کشاورز خریداری می شود، اما قیمتی که امروز برنج در بازار عرضه می شود تقریبا ۶۰ درصد بیشتر از قیمتی است که از کشاورز خریداری شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: در بهترین وضعیت، برنجی که بالاترین کیفیت را دارد در استان مازندران با نرخ کیلویی ۳۵ هزار تومان از کشاورز خریداری می شود، اما  در بازار با قیمت کیلویی ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان عرضه می شود. مصرف سالیانه برنج در کشور کاملا مشخص است میزان تولید برنج در کشور نیز رقم معینی است پس دولت باید به گونه ای برنامه ریزی کند که تعادل بین عرضه برنج در بازار و نیاز جامعه برقرار شود، پس در اینجا نقش دولت بسیار مهم است.

نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکهدولت باید به وظیفه خود در خصوص برنامه ریزی و نظارت دقیق برای تنظیم بازار عمل کند برنج و گندم از کالاهای اساسی سفره مردم است، یکی از علل گرانی قیمت برنج را عدم نظارت و برنامه ریزی دقیق از سوی دولت ذکر و تصریح کرد: وظیفه دولت است که سفره مردم را تامین کرده و اجازه ندهد سفره مردم با تنش های فراوان هر روز کوچک تر شود، باید بین مصرف جامعه، تولید برنج و واردات برنج تعادل برقرار شود.

شریعتی تاکید کرد: عامل دوم دلال بازی است که عده ای به راه می اندازند، با نرخ پایین برنج را خریداری و چندین برابر قیمت در بازار عرضه می کنند. متاسفانه دستگاه های نظارتی نیز به وظیفه خود عمل نمی کنند. ما آب را هم رها کنیم تبدیل به سیل شده و به جامعه آسیب می زند. قیمت تولید و فرآوری برنج و سود تولید کننده و عرضه کننده کاملا مشخص است. تعزیرات باید به این موضوع ورود جدی داشته باشد، باید با اعمال نظارت دقیق دست دلالان بریده شده و جلوی افزایش قیمت افسار گسیخته گرفته شود.

پرویز اوسطی درباره گرانی مجدد برنج ایرانی گفت: وزارت جهاد کشاورزی برای سال آینده باید یک برنامه‌ریزی منسجم و دقیق داشته باشد. امسال جابه‌جایی دولت اتفاق افتاد و کشور درگیر انتخابات بود و از آنجا که مدیریت واحدی در حوزه برنج وجود نداشت، شرایط خاصی پیش آمد.

نماینده مردم قروه و دهگلان از کاهش ۲۰ درصدی تولید برنج در کشور خبر داد و علت آن را خشکسالی و بحران زیست محیطی عنوان کرد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به کیفیت خوب برنج ایرانی اظهار کرد: ذائقه مردم ایران برنج ایرانی را می‌پسندد. مصرف برنج ایرانی هر ساله بیشتر شده است. کسانی که توان خرید بالا دارند، حتما برنج ایرانی را انتخاب می‌کنند.

اوسطی با اشاره به قانون منع واردات برنج از تیر ماه تا آبان ماه هر سال، گفت: ما هرساله با ضرر و زیان شالی‌کاران مواجه بودیم اما اکنون شرایط به‌گونه‌ای است که کالا به قیمت مناسبی از کشاورز خریده می‌شود. گرانی برنج ایرانی بیشتر به‌خاطر دلالی و سودجویی است. به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد می‌کنم که ذخیره برنج ایرانی در انبار را افزایش دهد تا در مواقع بحران بازار را تنظیم کند.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس با بیان این ادعا که وزارت جهاد ذخیره برنج ایرانی ندارد، گفت: کاهش تولید و افزایش مصرف مردم و از طرف دیگر احتکار برنج، دلالی و سودجویی باعث افزایش قیمت برنج شد. وزارت جهاد باید علاوه بر افزایش ذخیره برنج ایرانی، در راستای خودکفایی برنج بکوشد. ظاهرا معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌های خوبی برای خودکفایی کشور در زمینه برنج نیاز دارد. این مهم نیازمند اعتبارات سنگینی است که امیدوارم با آن موافقت شود.

اوسطی درباره عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در زمینه برنج گفت: این وزارت خانه برای خرید تضمینی برنج ساز و کار قانونی دارد و قیمت‌ها را در آن سازوکار تعیین می‌کند. اینکه قیمت در بازار سر به فلک کشیده است ناشی از دلالی و سودجویی است که به بازار برنج هم محدود نمی‌شود. تقریبا در هر حوزه‌ای اتفاق می‌افتد. دولت باید وقتی به بازار ورود کند که تعادل به هم خورده است. امسال دولت ابزار لازم برای تنظیم بازار را نداشت.

حسن حنان عضو هیأت مدیره، قائم مقام مدیرعامل و معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی حاکی در نامه‌ای در ٢٣ بهمن ١۴٠٠ از افزایش رسمی قیمت برنج‌های وارداتی توسط دولت و در اجرای دستور وزیر جهاد کشاورزی خبر داده است.

در متن این نامه با موضوع نرخ فروش برنج هندی و پاکستانی که در تاریخ ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۰ منتشرشده، آمده است: حسب تصمیمات متخذه در جلسه قرارگاه امنیت غذایی و در اجرای دستور مقام عالی وزارت نرخ فروش اقلام برنج هندی ۱۱۲۱ و پاکستانی ذخایر راهبردی به شرح ذیل اصلاح و از تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۰ اجرایی شده است.

بر اساس این نامه شرکت بازرگانی دولتی ایران قیمت مصرف کننده برنج هندی ۱۱۲۱ را به کیلویی ۲۴۰ هزار ریال و قیمت برنج پاکستانی را به ۲۵۰ هزار ریال افزایش داده است. پیش از قیمت برنج هندی ١٨ هزار و ۵٠٠ تومان و قیمت برنج پاکستانی ٢٠ هزار و ۵٠٠ تومان بود.

فهرست قیمت برخی از انواع برنج ایرانی ، خارجی و تنظیم بازار موجود در بازار به شرح زیر است:
قیمت برنج تنظیم بازار 
نام کالا قیمت (تومان)
برنج تایلندی تنظیم بازار
کیسه10کیلوگرم±300گرم
125.000
برنج هندی تنظیم بازار
کیسه10کیلوگرم±300گرم 
185.000
برنج پاکستانی تنظیم بازار
کیسه10کیلوگرم±300گرم 
205.000
برنج شیرودی تنظیم بازار
کیسه5کیلوگرم±300گرم 
210.000
قیمت برنج ایرانی  در بازار 
نام کالا قیمت (تومان)
برنج ایرانی گلستان - 1 کیلوگرم ۵۱,۴۰۰
برنج 100 درصد طارم ایرانی ارگانیک گلستان -  900 گرم ۶۸,۸۵۰
برنج ایرانی هاشمی ووشه - 1 کیلوگرم ۷۳,۰۰۰
برنج ایرانی طارم معطر - 1 کیلوگرمی فامیلا ۱۵۰,۰۰۰
پردیس برنج خوش پخت ایرانی - 5 کیلویی ۲۶۷,۷۵۰
برنج ایرانی پردیس - 5 کیلوگرم ۳۰۷,۹۰۰
برنج ایرانی لاشه اعلا دم سیاه کیمیا ناصری - 10 کیلویی ۳۵۰,۰۰۰
برنج سرلاشه هاشمی گیلان طبع ایرانی - 10 کیلویی ۳۸۷,۵۰۰
برنج ایرانی عنبربو – کیسه 10کیلویی ۴۴۰,۰۰۰
برنج ایرانی عنبر بو اعلاء خوزستان فهیم تک - 10 کیلوگرمی ۴۲۸,۰۰۰
برنج ایرانی پردیس هاشمی ممتاز - 10 کیلوگرم ۶۲۵,۷۰۰
برنج ایرانی طارم هاشمی - 10 کیلویی شمال درجه یک ۷۵۰,۰۰۰
قیمت برنج خارجی در بازار 
نام کالا قیمت (تومان)
برنج هندی طبیعت - 2.5 کیلوگرم ۸۱,۸۰۰
برنج درجه یک هندی طبیعت - 4.5 کیلوگرم ۱۴۶,۲۵۰
برنج پاکستانی موگه - 10 کیلوگرم ۲۶۵,۰۰۰
برنج هندی سان شید - 10 کیلوگرم ۲۸۹,۰۰۰
برنج پاکستانی دایانا - 10 کیلوگرم ۳۰۰,۰۰۰
برنج البرز - 10 کیلو گرم ۳۲۴,۰۰۰
برنج هندی خوشبخت - 10 کیلوگرم ۳۶۲,۰۰۰
برنج پاکستانی سوپر باسماتی نفیس - 10 کیلوگرم ۴۰۰,۰۰۰
برنج سوپر باسماتی پاکستانی هایلی - 10 کیلوگرم ۴۰۰,۰۰۰
برنج پاکستانی سوپر باسماتی خاطره طلایی - 10 کیلوگرم ۴۰۰,۰۰۰

میانگین شاخص قیمت شکر فائو ظرف سال 2021  برابر 109.3 واحد بود که 29.8 واحد معادل 37.5 درصد نسبت به سال 2020 افزایش داشت و بالاترین میزان از سال 2016 بود. البته این روند رو به رشد در ماه دسامبر ادامه نیافت. شاخص قیمت شکر فائو در ماه دسامبر به 116.4 واحد رسید که 3.8 واحد برابر 3.1 واحد درصد نسبت به میزان آن در ماه نوامبر کاهش داشت و به پایین‌ترین سطح در 5 ماه گذشته رسید. نگرانی نسبت به اوج‌گیری شیوع کرونا باعث شد تا تقاضای جهانی برای شکر کاهشی شود؛ تضعیف ارزش پول برزیل درمقابل دلار آمریکا و عقبگرد قیمتی اتانول نیز از این افت نرخ حمایت کرد.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می دهد که متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در آذرماه امسال ۵۱ هزار و ۶۸۰ هزار تومان بوده است و این در حالی است که این کالا در آبان ماه دو هزار تومان ارزان‌تر بود. هر کیلو برنج ایرانی درجه یک در آبان ماه ۱۴۰۰ در حدود ۴۹ هزار و ۵۷۲ تومان قیمت داشت. تفاوت این اعداد و ارقام نشان می دهد که برنج در آذرماه نسبت به آبان ماه ۴.۳ درصد گران شد.

اما نکته دیگر گزارش مرکز آمار، گرانی ۵۵.۳ درصدی برنج درجه یک ایرانی در یک سال گذشته است. در آذرماه سال ۱۳۹۹ متوسط قیمت هر کیلو برنج ایرانی درجه ۳۳ هزار و ۲۶۸ تومان بود.

بنا به گزارش مرکز آمار، برنج خارجی درجه یک نیز در آذرماه امسال نسبت به آبان ماه ۳ درصد گران شده است. متوسط قیمت هر کیلو برنج خارجی درجه یک در آذرماه ۲۷ هزار و ۹۴۱ تومان بوده و این در حالی است که در آبان ماه امسال ۲۷ هزار و ۱۱۷ تومان قیمت داشته است.

هر کیلو برنج خارجی در یک سال گذشته نیز ۱۹ درصد گران شده است. در آذر سال گذشته متوسط قیمت هر کیلو برنج خارجی درجه یک ۲۳ هزار و ۴۷۹ تومان بود.

براساس گزارش‌های رسیده، برداشت محصول اصلی و کاهش ارزش روپیه، دلیل کاهش قیمت برنج هندی اعلام شده که نرخ این محصول را به پایین‌ترین مقدار در چند سال اخیر رسانده است.

پیش‌بینی شده میزان تولید محصول جهانی برنج با افزایش هشت میلیون تنی به ۵۰۸ میلیون تن در سال آتی برسد. مصرف جهانی این محصول نیز به دلیل افزایش بی‌سابقه مصرف برنج برای خوراک دام در چین به ۵۰۶ میلیون تن افزایش یافته است. برنامه کشورها به‌ویژه هند برای افزایش ذخایر، میزان ذخیره‌ این محصول را در جهان به ۱۸۱ میلیون تن خواهد رساند.

طبق آمارها امسال ۲۹۴ کشتی حامل کالاهای اساسی وارداتی در بنادر ایران پهلوگیری کرده‌اند که این حجم از عملیات بازرگانی خارجی کالاهای اساسی تاکنون بی‌سابقه بوده است.

از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد کشور شده که پیش‌بینی می‌شود میزان واردات تا پایان سال به  ۱۰ میلیون تن برسد.

قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی در بازار داخلی بین ۳۰ هزار تا نزدیک ۶۰ هزار تومان و برنج خارجی ۱۸ هزار تا ۲۸ هزار تومان به فروش می‌رسد.

حسن تقی‌زاده پیرامون نوسان‌های قیمت برنج، گفت: قیمت برنج نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 80 درصد افزایش پیدا کرده است و این افزایش نرخ ریشه در تورم حاکم در کشور، کاهش تولید، خشکسالی، افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی، افزایش قیمت سموم، افزایش کرایه حمل و نقل و .... باید جست‌وجو کرد.

وی با اشاره به قیمت انواع برنج‌های ایرانی در بنکداری، گفت: قیمت برنج هاشمی بودار نشده کیلویی 48 هزار تومان است و قیمت برنج هاشمی بودار و بسته‌بندی شده کف ماشین کیلویی 54 تا 55 هزار تومان است. کشت دوم برنج امراللهی کیلویی 60 هزار تومان و کشت دوم هاشمی کیلویی 58 هزار تومان است.

این فعال اقتصادی ادامه داد: قیمت برنج پرمحصول فجر کیلویی 43 هزار تومان و برنج شیرودی حداکثر 37 هزار تومان و برنج ندا کیلویی 33 هزار تومان است. این در حالیست که دو ماه پیش برنج طارم حداقل کیلویی 35 هزار تومان خرید و فروش می‌شد.

تقی‌زاده با اشاره به کاهش تولید برخی از اقلام برنج، گفت: در سال جاری کشت طارم کاهش پیدا کرد چرا که در سال گذشته قیمت برنج پرمحصول بالا رفت از این‌رو کشت طارم کاهش پیدا کرد و کشاورزان رو به کشت برنج پرمحصول رفتند.

بنا به گفته وی؛ خشکسالی 10 تا 20 درصد برداشت محصول را کاهش داد و کشت برنج سنتی طارم و هاشمی نسبت به برنج پرمحصول کم شد.

رییس اتحادیه برنج فروشان شهرستان بابل، بابیان اینکه 20 درصد از شالیزارهای برنج در مازندران مکانیزه شده‌اند، گفت: مساحت زمین‌های کشاورزی در این استان کم هستند و مساحت زمین‌ها حداقل بین 5، 6 یا 10 هزار متر هستند به همین دلیل فرآیند مکانیزه شدن دشوار است و بیشتر کشاورزان به‌صورت سنتی کاشت، داشت و برداشت می‌کنند.

وی درباره تفاوت فاحش قیمت برنج در بنکداری و واحدهای صنفی، گفت: برخی از صاحبان فروشگاه‌های زنجیرهای از ابتدای سال در مقیاس بالا چون 10 هزار تن برنج را از کشاورزان خریداری کردند و به‌جای اینکه این محصول را حداقل کیلویی 50 هزار تومان عرضه کنند آن را فروشگاه‌های خود کیلویی 70 تا 80 هزار تومان بفروش می‌رسانند که این قیمت‌ها غیر معقول است و باید مانع آنها شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: بنکداری‌ها چندان در نوسان‌های اخیر افزایش قیمت نقشی ندارند و این فروشگاه زنجیره‌ای هستند که باید در این زمینه پاسخگو باشند.

خریدار برنج نداریم

همچنین در این رابطه  علی اکبریان نایب رییس انجمن برنج، گفت: تفاوت فاحش قیمت برنج ایرانی در بنکداری و واحدهای صنفی فاحش است و من از قیمت برنج کیلویی 80 هزار تومان متعجب شده‌ام.

وی کشاورز را به عنوان برند اصلی برنج معرفی کرد و افزود: برخی به بهانه اینکه برنج آنها برند است محصول را گران می‌فروشند اما باید بگویم که برند اول در برنج کشاورز است نه شرکت‌های بسته‌بندی.

این فعال اقتصادی ادامه داد: کشاورز نمی‌تواند برنج شیرودی را کیلویی 35 هزارتومان و طارم را کیلویی 45 هزار تومان بفروشد چراکه خریداری برای برنج با این نرخ وجود ندارد.

بنا بر این گزارش، برنج صدری هاشمی و آستانه در بنکداری تهران کیلویی 62 هزار تومان است که واحدهای صنفی با احتساب سود 12 درصدی خود این محصول را به خریداران عرضه می‌کنند.

انبارها پر، سفره‌ها خالی

شالی کوبی‌ها پر از کیسه‌های سفید برنج است، کیسه‌هایی که ردیف روی هم انباشته شده اند و هر چه بالاتر می‌روی خاک نشسته بر کیسه‌ها هم بیشتر.

اکبری عضو هیات مدیره انجمن برنج کشور می‌گوید: برنج به فراوانی در انبارها و شالکیوبی‌ها موجود است، همه تبدیل شده و آماده برای فروش اما برنج این روزها کمتر خریدار دارد.

گذری به دوران کرونا و فصل کشت می‌زند و می‌گوید: خشکسالی و کم آبی سبب کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید برنج شد، اما به خاطر شیوع کرونا و برگزار نشدن مراسم‌های عروسی و بسته بودن رستوران‌ها مصرف برنج هم ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر شده است.

راجع به علت گرانی برنج می‌پرسم می‌گوید: جدای از افزایش هزینه‌های کشت برنج، شالیکوبی داران هم متحمل هزینه‌های چند برابری شده اند از افزایش چند برابری بهای قطعات گرفته تا افزایش دستمزد کارگران و ما پارسال برای تبدیل هر کیسه ۵۰ هزار تومان می‌گرفتیم و امسال ۷۰ هزار تومان.

عضو هیات مدیره انجمن برنج کشور گفت: شالیکوبی داران عموما به صورت کارمزدی کار می‌کنند و کیسه‌های برنج موجود در شالی کوبی‌ها مربوط به تعداد زیادی از کشاورزان است که باید فروخته شود تا کارمزد شالی‌کوبی‌ها هم پرداخت شود، اما تجار برنج را به بهانه گرانی نمی‌خرند.

اکبری در خصوص تفاوت قیمت برنج در شمال با تهران نیز گفت: کسانی روی قیمت‌ها تاثیر می‌گذارند که به میزان زیادی برنج را در انبارها ذخیره کرده اند و وقتی قیمت برنج در مازندران ۴۵ هزار تومان و در تهران تا ۷۰ هزار تومان است دستگاه‌های نظارتی باید ورود و با متخلفان برخورد کنند.

تشکیل یک زنجیره برای کاهش قیمت برنج

ابراهیم قربان نژاد مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران افزایش هزینه‌های تولید را دلیل افزایش قیمت برنج می‌داند و می‌گوید: هزینه تولید یک کیلوگرم برنج پارسال در کشت و برداشت مکانیزه ۱۸ هزار تومان و در کشت سنتی ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود و این میزان امسال به ۳۶ تا ۳۹ هزار تومان رسیده است.‌

می‌گوید: افزایش ۸۰ درصدی قیمت تولید برنج، افزایش قیمت نهایی این محصول را بدنبال داشته است.

قربان نژاد در خصوص آخرین وضعیت بازار هم گفت: برنج‌های پرمحصول خریدار کمی دارند و طارم محلی هم با رشد قیمتی بالا اکنون روی ۴۵ تا ۴۷ هزار تومان متوقف شده است.

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه ما متولی تولید برنج هستیم و واردات برنج راهکاری برای کاهش قیمت برنج داخلی از سوی دولت است، گفت: بخشی از این برنج‌های وارداتی برای تنظیم بازار به استان‌ها ارسال شده است.

گفت: ۵۰۰ تن برنج وارداتی بین مصرف کنندگان مازندرانی توزیع شده است و ۵۰۰ تن نیز در انبار موجود است تا اگر نیاز شد در بازار توزیع شود.

او واردات برنج خارجی و توزیع آن در بازار را راهکاری موقتی برای تعادل قیمت می‌داند و می‌گوید: افزایش سطح زیر کشت ارقام پرمحصول برنج، حمایت از کشاورزان برای کاهش هزینه‌های تولید، تشویق مردم به مصرف برنج‌های پرمحصول، حذف واسطه‌ها، عرضه برنج از طریق بورس و ورود جدی‌تر دولت برای ساماندهی بازار برنج می‌تواند بازار را از برنج‌های وارداتی بی نیاز و قیمت را هم متعادل کند.

امیررضا نقش درباره افزایش افسارگسیخته قیمت کالاها در بازار، اظهار کرد: در حال حاضر کنترل ستاد تنظیم بازار بر روی هفت قلم کالای اساسی همچون مرغ، تخم مرغ، برنج، شکر و ... که ارز یارانه‌ای دریافت می‌کنند، شدید است و هیچ گونه افزایش قیمتی نداریم.

وی درباره افزایش قیمت روزانه برنج ایرانی، توضیح داد: دلیل نوسانات قیمتی برنج ایرانی، کمبود این محصول در بازار است که برای کنترل قیمت آن در بازار دستگاه های نظارتی را ملزم بر نظارت بیشتر کرده‌ایم.

معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان از تزریق برنج وارداتی به بازار برای کمک به قشر کم برخوردار خبر داد و گفت: طبیعتا تزریق برنج وارداتی با قیمت مناسب به بازار، موجب تنظیم قیمت برنج داخلی می‌شود.

وی درباره انتقاد از افزایش قیمت برنج ایرانی از ۳۴ به ۶۰ هزار تومان، اظهار کرد: دستگاه‌های نظارتی همچون سازمان صمت و جهاد کشاورزی باید نظارت تشدیدتری بر بازار داشته باشند و در جلسه این هفته افزایش شدید قیمت برنج داخلی را در دستور کار ستاد تنظیم بازار استان قرار داده ایم، تا در این باره چاره اندیشی شود.

نقش افزود: در سایر اقلام و کالاهای اساسی شاهد ثبات نسبتا مناسبی هستیم و در تلاشیم دستگاه‌های نظارتی به بازار ورود کنند، البته آن بخش از بازار که عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت ها در بازار است، دیگر نیازی به دخالت سیستم های دولتی نیست.

وی گفت: ماه گذشته در بحث جلوگیری از افزایش قیمت میوه در بازار اقدامات پیشگیرانه انجام داده ایم و خوشبختانه مشکل خاصی در این اقلام نداریم.

معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان با تایید شرایط سخت خرید کالاهای اساسی و کاهش شدید قدرت خرید مردم، تاکید کرد: اگرچه برخی از اقلام و کالاهای اساسی تولید داخل است، اما افزایش نرخ ارز تاثیر غیرمستقیم بر اقلام داخلی می گذارد و راهکار این است که سیستم‌های نظارتی قوی شود و در نظر داریم با نظارت بیشتر اجازه سوداگری در بازار را ندهیم.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت نظارت بر بازار، اظهار کرد: باید دستگاه‌های ناظر در استان به موضوع نوسان شدید قیمت‌ها در بازار ورود کنند و اجازه ندهند حباب قیمت ها در بازار شکل گیرد.

نقش در پاسخ به اینکه آیا تا پایان امسال قیمت ها در بازار به ثبات می رسد یا خیر، اظهار کرد: ستاد تنظیم بازار استان در تلاش برای کنترل بازارها است تا بیش از این به قشر آسیب پذیر جامعه فشار وارد نشود، اما برخی افزایش قیمت ها از دست استان‌ها خارج است.

 قیمت هر کیلو برنج هندی در بنادر ۲۶ هزار تومان و برنج پاکستانی ۲۵ هزار تومان است.

طی ماه‌های اخیر افزایش قیمت برنج به اوج خود رسید که این موضوع نگرانی‌هایی در ارتباط با حذف این محصول از سبد غذایی خانوار به همراه داشت، چرا که بسیاری از آحاد جامعه توان خرید برنج ایرانی با نرخ بالای ۵۰ هزار تومان را ندارند.

ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی کاهش ۲۰ درصدی تولید ناشی از خشکسالی را علت اصلی افزایش قیمت می‌داند و اذعان می‌کند زمانی که محصولی کمتر تولید شود، قیمت آن طبیعتا در بازار افزایش می‌یابد که در نظر داریم با توزیع هوشمند اقلام اساسی همچون برنج، روغن و شکر واسطه‌ها را کم کنیم.

گرچه در دوره ممنوعیت، واردکنندگان برنج بر کاهش دوره ممنوعیت اصرار داشتند و در این خصوص نامه نگاری‌های متعددی به مقامات دولتی زدند، اما وزارت جهاد در راستای حمایت از تولید داخل موافقت نکرد و در نهایت با رفع دوره ممنوعیت، ثبت سفارش‌ها آغاز شد، هر چند طی ۴ ماه دوره ممنوعیت، بازرگانی دولتی با توزیع ذخایر راهبردی در صدد کنترل بازار بود، اما بنابر گفته واردکنندگان توزیع ۱۰۰ هزار تن برنج تنها جوابگوی یک ماه نیاز کشور هم نیست، لذا کمبود عرضه برنج ایرانی و خارجی منجر به التهابات قیمت در بازار شده است که برای سال آینده باید تدابیری اتخاذ شود تا دوره ممنوعیت ایجاد نشود.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو برنج ایرانی از ۴۶ تا ۶۰ هزار تومان، برنج هندی ۲۳ تا ۲۶ هزار تومان و برنج پاکستانی ۲۷ تا ۳۲ هزار تومان است که با قیمت‌های اعلامی از سوی مسئولان تفاوت زیادی دارد که انتظار می‌رود، توزیع هوشمند و کوتاه کردن دست واسطه‌ها و دلالان بتواند به کاهش و کنترل قیمت به منظور ایجاد تعادل در بازار کمک کند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین جزئیات ثبت سفارش برنج و تاثیر رفع دوره ممنوعیت بر بازار و دلایل اختلاف چشمگیر قیمت برنج در تهران با استان‌های شمالی با خبر شویم:

ثبت سفارش ۴۶۰ هزار تن برنج

حسن عباسی معروفان سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: با پایان ممنوعیت فصلی، واردات برنج از اول آذر آغاز شده است.

او گفت: علی رغم آنکه واردکنندگان در طول دوران ممنوعیت به آزادسازی واردات فشار آوردند، اما در راستای حمایت از تولید داخل همچنان قانون اجرا شد.

عباسی معروفان ادامه داد: با توجه به ممنوعیت واردات برنج توسط بخش خصوصی طی ۴ ماه، بازرگانی دولتی اقدام به بیش از ۱۰۰ هزار تن برنج کرد که بنابر مصوبه‌ای قرار است به ۱۵۰ هزار تن برسد تا برنج گران نشود.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد درباره آخرین وضعیت واردات گفت: بنابر آمار بالای ۶۵۰ هزار تن برنج وارد کشور شده که با احتساب تولید داخل ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن دیگر وارد شود که ۴۶۰ هزار تن ثبت سفارش صورت گرفته است.

او ادامه داد: گرچه واردکنندگان اذعان می‌کنند که به سبب گرانی برنج ایرانی، تقاضا برای خرید برنج خارجی افزایش می‌یابد یا به عبارت دیگر تقاضا به سمت برنج خارجی سوق پیدا می‌کند، اما در حقیقت خریداران برنج داخلی و برنج خارجی با یکدیگر متفاوت اند.

به گفته عباسی معروفان، با وجود آنکه مصرف کنندگان برنج خارجی قدرت خرید برنج داخلی را ندارند، بنابراین بازار برنج این ۲ نوع محصول از یکدیگر متفاوت است و تمایل به واردات بیشتر از سوی واردکنندگان موجب شده تا تولید روی دست تولیدکننده بماند.

این مقام مسئول گفت: بازرگانی دولت مسئولیت دارد تا در مواقعی که بازار از تعادل خارج می‌شود، با ورود به بازار و عرضه محصول از التهاب بازار جلوگیری کند. کما اینکه هم اکنون هر کیلو برنج هندی ۱۱۲۱ با نرخ ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان بدست مصرف کننده می‌رسد، در حالی که اگر بازرگانی دولتی نباشد، بخش خصوصی حاضر به عرضه کمتر از ۲۵ هزار تا ۲۶ هزار تومان نیست.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی ادامه داد: ابزار دولت برای تنظیم بازار بازرگانی دولتی است تا در مواقعی که بازار از مسیر خارج می‌شود، با اشباع بازار قیمت کنترل شود.

قیمت جهانی برنج هندی افزایش یافت

مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: با توجه به رفع دوره ممنوعیت، ثبت سفارش‌ها در حال انجام است که تنها به دلیل اختلاف بر سر افزایش قیمت جهانی با هند این احتمال وجود دارد که محموله‌های هند وارد نشود.

او گفت: در حال حاضر قیمت برنج پاکستانی در مقایسه با هند مناسب‌تر است که با این وجود ممکن است زودتر در بازار عرضه شود.

کشاورز ادامه داد: برنج‌های رسوبی مانده در بنادر در حال ترخیص و ورود به بازار است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: بنابر آمار اعلامی سازمان قیمت، قیمت برنج خارجی نسبت به هفته قبل ۷ درصد کاهش و برنج ایرانی بدون نوسان بوده است که این امر نشان می‌دهد که آزادسازی ممنوعیت و واردات به تنظیم بازار کمک می‌کند.

او ادامه داد: با اتخاذ برخی تدابیر باید کاری کنیم که ممنوعیت ایجاد نشود که بازار دچار گرانی شود. کما اینکه اگر در مهرماه ممنوعیت واردات برداشته می‌شد، شاهد افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی در بازار نبودیم.

کشاورز متوسط نیاز ماهیانه برنج خارجی را ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: با واردات ماهیانه این میزان برنج در شب عید کسری نخواهیم داشت.

این مقام مسئول گفت: ۸۵ هزار تن برنج مانده در گمرکان ترخیص و در حال توزیع به بازار است.

او قیمت هر کیلو برنج هندی در بنادر را ۲۶ هزار تومان و برنج پاکستانی را ۲۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با احتساب حداکثر ۳ درصد سود به بنکدار و ۱۲ درصد در خرده فروشی‌ها باید عرضه شود، این درحالی است که قیمت برنج پاکستانی به بالای ۳۰ هزار تومان رسیده بود که دیگر شاهد آن قیمت نخواهیم بود.

به گفته کشاورز، هم اکنون افزایش قیمت جهانی تنها نگرانی پیش روی واردکنندگان است که با رفع آن مشکلی نداریم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج درباره آینده بازار برنج خارجی گفت: با توجه به روند افزایشی قیمت‌های جهانی برآورد دقیقی از شرایط بازار نمی‌توان داشت، اما با کنترل قیمت جهانی، نرخ برنج و شرایط بازار به قبل از دوره ممنوعیت باز می‌گردد.

بازار برنج ایرانی به ثبات رسید

علی اکبریان عضو هیئت مدیره انجمن برنج در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بنابر آمار ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج تولید شد که با احتساب سرانه مصرف ۳۶ کیلو، ۷۰۰ هزار تن کسری نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.

او گفت: انجمن واردکنندگان سرانه مصرف را ۴۰ تا ۴۲ کیلو و تولید کمتر از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن اعلام می‌کنند که با این وجود حالت ۲گانگی به وجود آمده است که بهترین راه حل استنباط به آمار وزارت جهاد کشاورزی است.

اکبریان ادامه داد: گرچه انجمن شالیکوبان خبر از کاهش ۴۰ درصدی تولید داده است، اما اعلام آمار ضد و نقیض تولید و سرانه مصرف، ضربه مهلکی به تولید وارد می‌کند.

سید جواد ساداتی نژاد با بیان اینکه تمرکز ما در ماه های اول آغاز به کار دولت تأمین امنیت غذایی و تلاش برای ساماندهی بازار اقلام اصلی از جمله مرغ و تخم‌مرغ بوده است، گفت: در این راستا توانستیم  بازار مرغ و تخم مرغ را به گونه ای مدیریت کنیم که از روزهای آینده تا پایان سال شرایط مطلوبی در این بخش ها را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد:برای تامین اقلام مورد نیاز شب عید و بعد از آن ماه رمضان برنامه ریزی های لازم انجام شده است و همچنین بسترسازی برای کشت قراردادی، خرید دام مازاد روستاییان و عشایر و سند دار کردن اراضی کشاورزی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: تامین امنیت غذایی وظیفه جهاد کشاورزی و بر عهده کشاورزان و دامداران است. برنامه ریزی ما در زمینه پایداری و تامین بازار است و قطعا امنیت غذایی برقرار خواهد شد.

به گفته وی تا قبل از دولت سیزدهم همیشه بحث این بود که باید در حوزه غذا فرمانده یکی باشد. نه اینکه بخشی از وظایف بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و بخشی نیز دست وزارت صمت باشد. همانطور که استحضار دارید قانون انتزاع در دولت قبل دو سال لغو شد و در آخرین روزهای دولت قبل وظایف  وزارت جهاد بازگردانده شد. ولی اجرایی شدن آن در دولت سیزدهم رخ داد و کل زنجیره از تولید تا توزیع به وزارت جهاد واگذار شد.

ساداتی نژاد در ادامه گفت: وزارت جهاد کشاورزی در طول ۴۰ سال گذشته هیچ زمان در حوزه بازار مواد غذایی نبوده است. ما در بازرسی هیچ تجربه‌ای نداشتیم. اخیرا اما  با همکاری و همراهی وزارت صمت بحث بازرسی در بازار اقلام غذایی را هم به عهده گرفتیم. که البته تا این وظایف به طور کامل در اختیار وزارت جهاد قرار بگیرد مدت زمانی طی خواهد شد. همچنین در این راستا  از نیروهای بسیج در بازرسی ها کمک گرفته ایم.

قیمت های دستوری پایداری تولید را از بین می برد

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه قیمت های دستوری عدم پایداری در تولید را به همراه خواهد داشت، گفت: باید کاری کنیم که تولید پایداری داشته باشد. تولید خط قرمز ما است و نباید قطع شود. برای پایداری تولید نمی توانیم تولیدکننده را مجبور کنیم که محصولش را زیر قیمت تمام شده بفروشد. برای مثال قیمت مرغ برای مصرف کننده ۳۱ هزار تومان تعیین شده است با این قیمت تعیین شده تولید اقتصادی و پایدار است و اگر کمتر از مقدار باشد تولید غیر اقتصادی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که قیمت مرغ در بازار بیش از ۳۱ هزار تومان است، گفت: در حال حاضر در میادین میوه و تره بار مرغ با قیمت ۳۱هزار تومان به مصرف کنندگان عرضه می‌شود که در برخی استان‌ها نیز حتی کمتر از این مقدار است. البته در برخی مغازه ها هم قیمت مرغ به ۳۵ هزارتومان هم می رسد ولی تلاش کردیم که همواره قیمتها کاهشی باشد.

کاهش مدت زمان ارسال نهاده ها/تامین ارز انجام شده است

وی در ادامه به اقدامات جهاد کشاورزی در خصوص تامین امنیت غذایی اشاره کرد و گفت: در حوزه طیور، گاوداری صنعتی و دام روستایی تلاش کردیم که تاخیر در تحویل نهاده ها را با تامین ارز کاهش دهیم و با کمک بانک مرکزی ارز آذرماه نهاده ها نیز تامین شده است.

ساداتی نژاد که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، گفت: همچنین توانستیم میزان کسری موجود در بازار را احصا کنیم. ما در تامین گوشت مرغ و تخم مرغ در مهر و آبان به دلیل کاهش جوجه ریزی کمبود داشتیم. بخشی از نیاز بازار به مرغ را با مرغ منجمد تامین کردیم. همچنین مهرماه کمترین میزان جوجه‌ریزی انجام شده بود به همین دلیل تخم مرغ نطفه دار وارد کردیم و با بازار رسانی بازار آنها را کنترل کردیم. از طرفی توزیع هوشمند را نیز آغاز کردیم. سازمان تعاون روستایی متولی بازاررسانی هوشمند شده است که مرغ منجمد و تخم مرغ را با قیمت تنظیم بازار تحت پلتفرم مشخصی به صورت اینترنتی به دست مردم درب منازل می رساند. براین اساس روزانه ۳۰۰ تن اقلام مذکور در شهر تهران به این شیوه توزیع می شود.  این طرح از روزهای گذشته در کرج و اصفهان آغاز شده و در شیراز و مشهد هم به زودی آغاز به کار خواهد کرد.

وی افزود: از هفته آینده شکر، روغن و برنج نیز با قیمت‌های تعزیراتی به اقلام توزیع هوشمند درب منازل اضافه خواهند شد. هرچه از سامانه‌ هوشمند بیشتر استفاده کنیم دست واسطه ها در این بین کم خواهد شد. همچنین برای میوه شب عید هم قصد داریم از توزیع هوشمند استفاده کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به خرید حمایتی دام عشایر اشاره کرد و گفت: امسال با دام مازاد عشایر مواجه شدیم. البته مشکل جدیدی نیست. عشایر به قیمتی که دلالان دام هایشان را می‌خریدند، اعتراض داشتند. برای همین به منظور حمایت از عشایر و روستاییان خرید دام عشایر را شروع کردیم و تا کنون ۱۰۷هزار راس دام خریداری شده است. همچنین برای حمایت از این دامداران قرار شد که نهاده امانی به آنها داده شود که اگر دامدار عشایر یا روستایی قصد نگهداری از دامش را داشت بتواند به صورت امانی نهاده بگیرد و بعد از پروار دام آن را پس دهد.

وی در ادامه گفت: کشتن دام آبستن تخلف و ممنوع است و کشتارگاه ها نیز حق کشتار دام مواد و آبستن را ندارند. اتفاقی که اخیرا افتاده بود این بود که در یک مجموعه صنعتی اطراف تهران اقدام به این کار کرده بودند. دام عشایر نبود.  فردی که اقدام به کشتار دام آبستن و مولد کرده بود مجوز حمل نداشت و دام ها نیز پلاک نداشتند. که در نهایت به مراجع قضایی معرفی شدند.

ساداتی نژاد در ادامه در پاسخ به این سوال که تخم مرغ در مغازه های سطح شهر بیش از نرخ مصوب است، گفت: قیمت تخم مرغ در میادین میوه و تره بار شانه ای ۴۳هزار تومان است. البته به صورت هوشمند هم با نرخ مصوب توزیع می شود. ممکن است در مغازه های سطح شهر بیش از ۴۳ هزار تومان باشد که این موضوع تخلف بوده و رسیدگی خواهد شد.  اخیراً تخم مرغ با نرخ مصوب درب مغازه ها در حال توزیع است. از هفته گذشته در ۲۳ هزار مغازه در استان های تهران و البرز تخم مرغ مصوب توزیع شده است.

وی در خصوص توزیع مرغ منجمد در بازار گفت: سه ماه است که دولت را تحویل گرفته ایم. آنچه را که در بازار می‌بینید برنامه‌ریزی سه ماهه نیست بلکه مربوط به قبل است. ما با کمبود تولید مواجه بودیم و برای رفع آن مرغ منجمد توزیع شد. این مرغ‌ها از کیفیت خوبی برخوردار بودند. تلاش می‌کنیم از هفته آینده توزیع هوشمند مرغ گرم را در تهران شروع کنیم.

ساداتی نژاد افزود: در تامین نهاده در شرایط مطلوبی هستیم. تامین ارز آن روان شده است. با کمک وزارت راه و شهرسازی ترانزیت نهاده ها سرعت گرفته است. دیگر دپوی نهاده به معنی که قبلاً وجود داشت، نداریم. در گذشته بعضا پنج تا شش ماه تاخیر در ارسال نهادها وجود داشت که این مدت زمان را کاهش دادیم.

وی در خصوص قیمت تعیین شده برای خرید حمایتی دام زنده نیز گفت: قیمت ۶۲هزارتومان برای خرید هرکیلو دام زنده عدد کارشناسی شده است. قیمت دام زنده در بازار ۷ تا ۸ هزار تومان از این پایین تراست.  همچنین ۲۰ درصد این قیمت نیز به صورت علوفه تامین می شود.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص کشاورزی قراردادی نیز گفت: کشاورز وقتی بذری را می کارد باید مشتری آن مشخص باشد. کشاورز باید بداند برای چه کسی تولید می کند. در این راستا به شرکت بازرگانی دولتی اعلام کردیم که به جای خرید گندم در انتهای تولید در ابتدا با کشاورز قرارداد ببندد، آن را بیمه کند و کود مورد نیاز کشاورز را تامین کرده و در انتها با آن تسویه کند. بنابراین کشاورزان می توانند با شرکت بازرگانی دولتی قرارداد ببندند و در این قرارداد کشاورز ابتدا کود را تحویل می‌گیرد و بیمه می شود و در انتها که محصولش را تحویل می دهد هزینه کود و بیمه محاسبه و با آن تسویه خواهد شد. قطعا این اقدام باعث درآمد بیشتر کشاورزان خواهد شد.

خشکسالی تولید برنج ایرانی را ۲۰ درصد کاهش داد

وی در پایان در خصوص افزایش قیمت برنج نیز گفت: به دلیل خشکسالی تولید برنج ایرانی ۲۰ درصد کاهش داشته است وقتی محصولی کمتر تولید شود طبیعتاً قیمت آن افزایش می یابد در برنج خارجی نیز هیچ محدودیتی در میزان عرضه به بازار نداشتیم.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب