تولید گاز| قیمت گاز خانگی| مصرف گاز| قبض گاز

آمادگی برای فصل زمستان/ تولید گاز کشور افزایش یافت

افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی گاز به دنبال پیشی گرفتن ایران از قطر در پارس جنوبی اتفاق افتاد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

فرنام، مشاور کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی کشور در عین حال تاکید می کند، بحث تامین گاز بسیار به رشد اقتصادی وابسته است. لذا اگر رشد اقتصادی داشته باشیم و صنایع افزایش ظرفیت تولید داشته باشند؛ شرایط تامین گاز متفاوت خواهد شد.

مشاور کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با اقتصادآنلاین با اشاره به اینکه در حال حاضر برای تامین گاز نیروگاه ها در زمستان مشکلی وجود ندارد خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته تولید گاز ایران افزایش یافته و 100 میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور اضافه شده است.

زمستان مشکل گاز نداریم

فرنام توضیح داد: هر چند یک دوره هایی با مشکل تامین سوخت نیروگاه ها بخصوص در زمستان مواجه شدیم اما با افزایش تولیدی که اتفاق افتاد این مشکل به نظر می رسد که مرتفع شده باشد. تولید ایران هم اکنون از قطر نیز در پارس جنوبی پیشی گرفته است. البته باید این موضوع را در نظر گرفت که تامین انرژی به رشد اقتصادی وابسته است. اگر صنایع کشور رشد فعالیت داشته باشند و مجدد با افزایش تولید در کشور مواجه شویم ممکن است برای تامین انرژی اضافه شده دچار کمبود شویم. اینکه امروز می گویم مشکلی نداریم تحلیل در شرایط رشد ارائه داده ام. بنابراین اگر رشد اقتصاد اتفاق بیفتد ممکن است چالش هایی در تامین انرژی داشته باشیم.

مصارف غیر بهینه گاز را کم کنیم

مشاور کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران متذکر شد: این نکته مهم را باید در نظر داشت که در بحث گاز، ایران جزو پرمصرف ترین کشورهاست. اینکه بر افزایش تولید گاز مدام تاکید می شود برای چه منظوری است؟ که آن را به سختی تولید کنیم و به راحتی بسوزانیم؟

او با تاکید بر اینکه لازم است که روی بهینه سازی مصرف اقدامات جدی صورت گیرد گفت: گازی که در دنیا بسیار ارزشمند است به سختی و با هزینه زیاد تولید می کنیم و این منابع را به راحت ترین شکل ممکن هدر می دهیم.

فرنام خاطرنشان کرد: ما نسبت به جمعیت کشور، تولید گاز کمی نداریم. اگر میزان تولید گاز در ایران را با دیگر کشورها مقایسه کنیم خواهیم دید بسیار بیشتر از کشورهای دیگر تولید گاز داریم اما در مصرف این ماده ارزشمند سهل انگاری های فراوان وجود دارد.تولید گاز

سوآپ گازی ایجاد می‌شود

او اضافه کرد: در بحث گاز جدای از اینکه ذخایر گازی داخلی مناسبی داریم در دوره هایی، مساله سوآپ گاز را داشتیم. یعنی گاز از ترکمنستان می خریدیم و به ترکیه می فروختیم.

به اعتقاد فرنام با توجه به منابع گازی شاید این موضوع در ذهن بیاید که به عنوان سومین تولیدکننده و شانزدهمین صادرکننده گاز جهان نیازی به واردات گاز نداریم. اما وقتی این نگاه را داشته باشیم که گاز را برای مناطق شمال کشور از کشورهای شمال شرقی مثل ترکمنستان تامین کنیم و از طرف دیگر گاز مازوت را بتوانیم صادر کنیم؛ این چرخه گازی می تواند تامین گاز در زمان های پیک مصرف را نیز مدیریت کند.

او عنوان کرد: مساله تامین گاز از کشورهای همسایه البته برنامه ای بلندمدت است و این طور نیست که بلافاصله قابل اجرا باشد ولی زیرساخت های این اتفاق در ارتباط با کشور ترکمنستان ایجاد شده بود و به ارقام 8 تا 10 میلیارد مترمکعب نیز رسیده بودیم.

مشاور کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی اظهار کرد: از نظر لوله کشی گاز در دنیا پس از آمریکا دومین کشور هستیم. در دنیا معمولا گاز را به عنوان سوخت نیروگاه ها استفاده می کنند و برای تامین نیازهای خانگی از برق بیشتر استفاده می کنند. اما ما در کشور برای مصارف خانگی بیشتر بر گاز تکیه داریم. حال که ظرفیت لوله گذاری را در کشور داریم می توانیم از امکان واردات گاز از کشورهای دیگر نیز بهره ببریم و به هاب منطقه تبدیل شویم. یعنی از ترکمنستان گاز بگیریم و به ارمنستان بفروشیم. از آذربایجان گاز بخیرم و به نخجوان بفروشیم. از پایین با امارات می توانیم ارتباط گازی داشته باشیم و یا با مشارکت قطر می توانیم تامین کننده گاز چند کشور در منطقه باشیم.

فرنام تاکید کرد: ما بیش از آنکه خودکفا باشیم باید خوداتکا باشیم تا اگر در شرایطی گاز در کشورهای منطقه قطع شد دچار مشکل نشویم اما در عین حال از ظرفیت کشورهای همسایه خود استفاده کنیم.

 به قطب انرژی منطقه تبدیل می شویم

این عضو اتاق بازرگانی در خصوص تامین سوخت نیروگاه ها یادآور شد: هر چند به نظر می رسد امسال در زمستان برای تامین گاز نیروگاه ها مشکلی نداشته باشیم اما باید به بحثی در تامین برق شبکه کشور که کمتر از سوی تصمیم گیران مورد توجه قرار می گیرد؛ بیشتر بپردازیم. مسدولان بیشتر به موضوع تولید توجه می کنند و مبحث تجارت که بسیار پراهمیت است به فراموشی سپرده می شود.

فرنام معتقد است: مساله تامین برق در زمان های پیک مصرف، اهمیت بیشتری پیدا می کند که لازم است برای آن ساعت ها تدابیری اتخاذ شود که یکی از این تدابیر می تواند به بحث تجارت برق بازگردد. وقتی موضوع تجارت را مطرح می کنیم یک کریدور برقی را می بینیم. ساعت های پیک مصرف معمولا 2 تا 5 عصر و ساعات ابتدایی شب است که در کشورهای همسایه این ساعات یکی دو ساعت قبل یا بعد از ماست. به طور مثال در کشورهای شرق ایران دو ساعت زودتر پیک برق اتفاق می افتد و در کشورهای غربی مانند ترکیه، پیک برق 2 ساعت دیرتر اتفاق می افتد.  اگر بتوانیم یک کریدور برقی ایجاد کنیم بین کشورهای همسایه که زیرساخت خاصی هم نیاز ندارد؛ می توان برق ساعت های پیک را به راحتی تامین کرد.

او افزود: وقتی این پیک مدیریت شد، در تامین ساعات عادی مشکلی وجود نخواهد داشت. به این ترتیب نه دیگر نیازی به قطع برق صنایع خواهد بود و نه نیازی به خاموشی برق خانگی خواهیم داشت.

ارسال نظر