واکسن کرونا | واکسن فایزر و جانسون | واکسن وارداتی

فوری/ کدام افراد واکسن فایزر وارداتی را دریافت می‌کنند؟

واکسن فایزر و جانسون اند حانسون در ایران برای چه افرادی تزریق می‌شود؟

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

محمدی معاون دارو سازمان غذا و دارو گفت: «واکسن فایزر و جانسون اند جانسون مجوز مصرف اضطراری ایران را گرفته‌اند اما چون خوش قول نیستند، خیلی روی آن حساب باز نمی‌کنیم. این واکسن‌ها به عنوان دز بوستر (سوم) کادر درمان استفاده خواهد شد.» این در حالی‌ست که برخی از شهروندان بعد از شنیدن خبر ورود واکسن فایزر، در خصوص تزریق برندهای دیگر دچار دودلی شده بودند اما اکنون مشخص شد که فایزرهای وارداتی به عنوان دز نخست به هیچکس تزریق نخواهد شد.

واکسن فایزر برای افراد عادی تزریق نمی‌شود؟

بهرام عین اللهی:

واکسن فایزر محدود و برای خانم‌های باردار است و به سایر افراد تزریق نمی‌شود.

مردم باید از واکسن سینوفارم و برکت و هر آنچه وزارتخانه تایید می‌کند استفاده کنند تا بدن آن‌ها مقاوم شود.

بیشتر مرگ و میر‌ها مربوط به افرادی است که واکسن نمی‌زنند و نیاز است مردم هرچه سریعتر واکسن تزریق کنند.


 درباره واکسیناسیون کرونا در افراد زیر ۱۸ سال: آنچه که در کشور چین در مورد واکسن سینوفارم ثبت شده است، تزریق دو دوز است. واکسن سینوفارم در چین، امارات و بحرین مجوز مصرف اضطراری برای استفاده در افراد زیر ۱۸ سال گرفته است.

وی افزود: واکسن همان واکسن و دوز همان دوز است و مطالعه بالینی بر گروه هدف انجام شده است. یعنی برای گروه زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال که در حالت روتین مطالعه بالینی نیستند، مطالعه بالینی دیگری انجام می‌شود که در چین، بحرین و امارات صورت گرفته است.او ادامه داد: ما هم این مطالعه را برای تولیدات داخل قائل شدیم. آنچه که فعلا در این زمینه تایید شده، سینوفارم است که مستندات خود را به سازمان بهداشت جهانی ارائه کرده است.محمدی درباره واکسن پاستوکووک نیز گفت: همچنین واکسن پاستوکووک نیز احتمالا یک تا دو هفته دیگر مجاز خواهد بود با مستنداتی که ارائه کرده و تاییدیه‌ای که در کوبا گرفته است، تزریق را به صورت دو دوز آغاز کند و تزریق این واکسن برای سنین ۳ تا ۱۸ سال نیز بلامانع است.

وی همچنین گفت: برای سنین زیر ۱۲ سال نیز واکسن خاصی نمی‌آید و هر آنچه که برای زیر ۱۸ سال تایید شود، مجوز دارد.

او تاکید کرد: احتمالا برای تزریق واکسن به افراد زیر ۱۸ سال، بازه‌های یک ساله پایین می‌آیند و احتمالا در بازه دو سه روزه اعلام می‌کنند که بقیه محصلین برای واکسیناسیون مراجعه کنند.

وی همچنین گفت: از طرفی احتمالا اماکن تزریق عادی باشد، ولی ممکن است مدارس هم برای تزریق واکسن اضافه شوند.

جزییات واکسیناسیون زیر 18 ساله ها

از این پس همه افراد بالای ۱۸ سال در ۳۱ استان می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت‌نام واکسیناسیون به نشانی salamat.gov.ir نوبت دریافت کنند. برداشتن محدودیت سنی واکسیناسیون برای افراد بالای ۱۸ سال خبر خوشی بود که وزیر بهداشت هفته پیش در سفر به استان همدان وعده آن را داد و حالا علاوه بر سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران همه دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور اعلام آمادگی کرده‌اند که با افزایش جایگاه‌های تزریق واکسن محدودیت سنی واکسیناسیون علاوه بر پایتخت در همه استان‌ها برداشته شود.

بر این اساس و طبق دستور وزیر بهداشت مقرر شده واکسیناسیون کامل جمعیت مشمول در پایتخت تا نیمه آبان ماه به پایان برسد. مطالب بیان شده از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه کمیته‌های علمی کرونا همچنین نشان می‌دهد تاکنون با واکسینه کردن حدود ۴۵ میلیون نفر بیش از ۵۰ درصد ایرانی‌ها واکسینه شده‌اند و با حذف محدودیت سنی، واکسیناسیون مردم تا هفته آینده به ۷۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

از این‌رو نظر مسئولان وزارت بهداشت بر این است با افزایش واکسیناسیون کرونا لاک داون هوشمند جایگزین دستورالعمل‌های بهداشتی قبلی شود تا با استفاده از مطالب به روز دنیا به سمت و سوی قطع و کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا حرکت کنیم. به‌عنوان مثال و بنا به اعلام وزیر بهداشت باید تغییراتی در زمینه قرنطینه و لاک‌داونی که در کشور اعمال می‌شود، ایجاد شود. اقداماتی مانند عدم تردد شبانه، مسافرت نرفتن، عدم خروج ماشین‌ها و... نمی‌تواند همیشه ادامه داشته باشد و با توجه به وضعیت موجود برایش فکری کرده و تغییر دهیم. نه اینکه یک چیزی را به‌عنوان دستورالعمل قرار داده و روی آن بایستیم.

 اگرچه این روزها روند واردات واکسن شتاب فراوانی به خود گرفته و طبق گفته معاون فنی گمرک نیز دیروز پنجاه و پنجمین محموله واکسن وارداتی کرونا شامل دو میلیون دوز واکسن سینوفارم وارد کشور شد، با این حال نگرانی مسئولان وزارت بهداشت متوجه این موضوع است که مردم بدون ثبت‌نام در سامانه سلامت به پایگاه‌ها مراجعه کنند و باعث ایجاد ازدحام و شلوغی شوند؛ در همین زمینه وزارت بهداشتی‌ها مدام تأکید می‌کنند داشتن نوبت از سامانه نوبت‌دهی واکسن الزامی است و افراد تحت هیچ شرایطی بدون نوبت به پایگاه‌های واکسیناسیون مراجعه نکنند.

وزیر بهداشت در حالی روز گذشته در جلسه کمیته‌های علمی کرونا این خبر خوش را به مردم ایران داد که روزانه بیش از یک و نیم میلیون واکسن کرونا در کشور تزریق می‌شود. تنها در یک هفته گذشته بیش از ۸ میلیون واکسن در کشور تزریق شده است و هر هفته نیز واکسن‌هایی با حجم انبوه از نوع سینوفارم و آسترازنکا به سبد واردات واکسن اضافه می‌شود.

همچنین طبق دستور وزیر بهداشت قرار بود چنانچه دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور تعداد جایگاه‌های تزریق واکسن و همچنین مراکز تجمیعی واکسیناسیون را افزایش دهند پس از دسترسی به تعداد دوز زیاد واکسن بدون در نظر گرفتن گروه سنی، واکسیناسیون علیه کووید۱۹ را انجام دهند.

با این حال و در چنین شرایطی گروه‌های سنی بالای ۱۸ سال بعد از ماه‌ها انتظار برای تزریق واکسن کرونا می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه و نوبت دهی به پایگاه‌های تجمیعی مراجعه و واکسن کرونا دریافت کنند. بهرام عین‌اللهی در حاشیه جلسه کمیته علمی کرونا اظهار کرد: از امروز(۳۰ شهریور) محدودیت و شرط سنی واکسیناسیون در سراسر کشور برداشته شد و دیگر محدودیتی نداریم و تمام افراد بالای ١٨ سال می‌توانند به مراکز واکسیناسیون برای تزریق واکسن مراجعه کنند.

به گفته عین‌اللهی، ایران به مرز تزریق ۴۵ میلیون دوز واکسن رسیده‌ و هفته پیش ٨ میلیون دوز واکسن تزریق شده است و پیش‌بینی می‌شود در چند هفته آینده ٧٠ درصد جمعیت واکسینه شوند و از مشاهده صحنه‌های تلخ و مرگ و میر بیش از ۶٠٠ نفر جلوگیری شود.  وی ادامه داد: ما فعلاً واکسیناسیون کنکوری‌ها را آغاز کرده‌ایم و سن بتدریج کاهش پیدا خواهد کرد و برنامه داریم در ٢ تا ٣ هفته آینده واکسیناسیون دانش‌آموزان بین ١٢ تا ١٨ سال انجام شود.

او با اشاره به هجمه وحشتناک جاهلان و مغرضان واکسن می‌گوید: امروز در هجمه وحشتناکی از عدم واکسیناسیون قرار گرفتیم که یک عده جاهلند و عده‌ای هم مغرضند که خودشان می‌دانند واکسن خوب است، اما به‌دلایلی علیه آن صحبت می‌کنند.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از حرف‌هایش به این نکته هم اشاره کرد که بیشتر مرگ و میرهای کرونا عصر و شب اتفاق می‌افتد: «فکر نکنید همه جا مانند مسیح دانشوری، بقیةالله و... است. همه جای کشور این‌گونه نیست، بلکه به سادگی افراد را اینتوبه می‌کنند. من ۹ استان را رفتم و تمام آی‌سی‌یوهای آن را دیده‌ام. اوضاع بسیار خراب است. پروتکل‌هایی که زحمت کشیده می‌شود و داده می‌شود، اجرا نمی‌شود. مهم‌ترین مسأله برای بیمار کرونا نگهداری و اکسیژن او است. بیشتر مرگ‌ها هم در عصر و شب یعنی در مواقعی که پرسنل درست رسیدگی نمی‌کنند، اتفاق می‌افتد. انتظار دارم که این گزارش‌ها داده و کار شود.

ارسال نظر