واکسن کرونا| مبتلایان کرونا

تزریق یک دوز واکسن کرونا ایمنی ایجاد نمی کند

ایمنی افراد با دریافت یک دُز واکسن پس از بهبودی از کرونا کافی نیست.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 محققان اعلام کردند که دریافت یک دُز واکسن کرونا پس از بهبودی از کووید 19 ایمنی کافی ایجاد نمی کند.

ایمنی افراد با دریافت یک دُز واکسن پس از بهبودی از کرونا کافی نیست

محققان در حوزه کرونا دریافتند که تزریق یک دُز واکسن کرونا در افراد مبتلا به کرونا که بهبود یافته اند از نظر ایمنی نسبت به ابتلا به کرونا در وضعیت کافی قرار ندارند. دریافت دُز دوم واکسن کرونا در افراد بهبود یافته از کرونا ضروری است.

به گزارش رکنا، پایگاه خبری ساینس نوشته است: در تحقیقات دانشگاه نورث وسترن واقع در آمریکا که با کمک ۲۷ شهروند بالغ واکسینه شده در شیکاگو انجام گرفت، داوطلبان که برخی از آن‌ها به کووید ۱۹ مبتلا شده و بهبود یافته بودند، نمونه‌هایی از خون خود را در بازه زمانی دو تا سه هفته پس از تزریق دز اول و دو ماه پس از تزریق دز دوم واکسن در اختیار محققان قرار دادند.

پس از تجزیه و تحلیل این نمونه‌ها و ارزیابی میزان پادتن‌های کووید ۱۹ در آن‌ها مشخص شد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و بهبودی از آن تضمینی برای افزایش میزان پادتن‌ها یا تشدید واکنش ایمنی پس از دریافت دز اول واکسن ایجاد نمی‌کند و این تصور عمومی که تزریق یک دز واکسن پس از بهبود از بیماری کووید ۱۹ ایمنی کافی در برابر ویروس ایجاد می‌کند، کاملا اشتباه است.

اگرچه احتمال اندکی وجود دارد که کودکان کمتر از ۱۲ سال به اشکال شدید کووید -۱۹ مبتلا شوند اما نقش آن ها در رسیدن به ایمنی جمعی حائز اهمیت است. با این حال هنوز اجماعی علمی در جهان مبنی بر لزوم واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال ایجاد نشده است.  

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، روزنامه فرانسوی لوپوئن در گزارشی با پرداختن به موضوع واکسیناسیون کودکان نوشت: یک نهاد بهداشتی در استرالیا در ماه ژوئیه (تیر/مرداد) انجام واکسیناسیون نوجوانان ۱۲ الی ۱۵ ساله را با واکسن فایزر به صورت موقت تائید کرد. گروه مشاوره فنی این نهاد بهداشتی در مورد ایمن سازی (ATAGI) نیز توصیه کرد که نوجوانان این رده سنی به ویژه آن هایی که مبتلا به بیماری های مزمن هستند، واکسینه شوند. نظیر این استراتژی در آمریکا و کانادا نیز اجرا شده است. فرانسه نیز واکسیناسیون نوجوانان بالای ۱۲ سال را توصیه کرده است.  

این رسانه فرانسوی افزود: اما پرسشی که مطرح می شود آن است که تکلیف واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال که در حال حاضر در استرالیا سهم بیشتری از مبتلایان جدید را نسبت به سال گذشته به خود اختصاص داده اند چیست؟  

لوپوئن ادامه داد: از آغاز بحران شیوع کرونا تاکنون کودکان در معرض خطر بسیار کمی در ابتلا به اشکال شدید کووید -۱۹ یا مرگ بر اثر آن ها قرار دارند، اگرچه داده های اخیر از ایالات متحده نشان می دهد که بستری شدن کودکان در بیمارستان ها در اثر ابتلا به کووید-19 نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته بیشتر است.

ویروس های جهش یافته کرونا و چالش واکسیناسیون کودکان

این داده ها همچنین بیانگر آن است که آلودگی به ویروس دلتا در این گروه های سنی افزایش یافته است. اما با وجود اینکه میزان بستری شدن افزایش یافته است، این آمار هنوز تکان دهنده نیست. در بین کودکان و نوجوانان زیر ۱۷ سال، این میزان ۰.۳۸ در هر ۱۰۰ هزار نفر است که بسیار کمتر از نرخ ثبت شده در میان بزرگسالان ۶۰ تا ۶۹ سال (۵.۶۳ در ۱۰۰ هزار) یا افراد بالای ۷۰ سال (۰۸.۰۷ در  ۱۰۰ هزار) است.

لوپوئن همچنین تصریح کرد: با این حال، نتایج اخیر بسیار دلگرم کننده به نظر می رسد؛ چرا که فقط در شمار اندکی از کودکان علائم ابتلای اولیه به کووید -۱۹ پس از گذشت 4 هفته، مشاهده شده است. افزون بر آن، پس از 8 هفته، تقریباً همه کودکان بهبود یافته بودند.

میزان سرایت گونه دلتا نسبت به دیگر انواع ویروس جهش یافته کرونا بیشتر است، بنابراین کودکان بیشتری را مبتلا می کند. اما در حال حاضر، هنوز اجماع علمی در مورد پاسخ به این سوال که مزایای واکسیناسیون کودکان چیست، وجود ندارد. تصمیم گیری راجع به واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال نیازمند تجزیه و تحلیل اطلاعات و انجام آزمایش های بالینی است.

پیش‌بینی ورود واکسن کرونای نوزادان در سال ۲۰۲۲

همچنین به گزارش دویچه وله، فلوریان هوفمان، پزشک ارشد کلینیک کودکان دانشگاه لودویگ ـ ماکسیملیان مونیخ  گفت: تصور قاطع ما این است که از سال آینده برای همه گروه‌های سنی واکسن کرونا وجود خواهد داشت، حتی برای نوزادان.

ارسال نظر