قدرت الله انتظامی درگذشت| قدرت الله انتظامی| عزت الله انتظامی

اخبار روز: قدرت الله انتظامی درگذشت / بخشی از بازی خاطره‌انگیز او

قدرت‌الله انتظامی، نوزانده ویولن، بازیگر و برادر عزت‌الله انتظامی روز پنجشنبه، ۱۸ شهریور بر اثر سکته قلبی درگذشت.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 خانواده زنده‌یاد قدرت‌الله انتظامی با تایید خبر درگذشت او، اعلام کردند این هنرمند پیشکسوت دچار شکستگی از ناحیه لگن شده بود و پس از عمل جراحی دچار سکته قلبی شد و روز پنجشنبه، ۱۸ شهریور درگذشت.

طبق اعلام سایت خانه موسیقی، قدرت‌الله انتظامی، سال ۱۳۰۸ در تهران و در محله سنگلج متولد شد. او پنج سال از عزت‌الله انتظامی، برادرش، کوچک‌تر بود و در ۱۴ سالگی با تهیه یک سنتور، دور از چشم خانواده شروع به فراگیری موسیقی کرد. انتظامی بعدها در تئاتر «بنگاه تئاترآل» نوشته علی نصیریان فعالیت بازیگری را در کنار موسیقی و نواختن ساز ویولن آغاز کرد. او در موسیقی از شاگردان ابوالحسن صبا و حسین یاحقی بود.

این هنرمند در تلویزیون با هنرمندانی چون حسن لشکری، محمد لشکری و محمود آقاگلیان همکاری کرد و به‌واسطه حسین دهلوی در ارکستر این اداره مشغول به کار شد که هنرمندانی چون مصطفی پورتراب، نادر گلچین، حسن و حسین یوسف‌زمانی، رضا شفیعیان، فریدون حافظی، حسین فرهادپور، نصرت‌اللَّه سپهری و... نیز در آن حضور داشتند.

قدرت‌الله انتظامی همچنین فعالیت‌هایی در حوزه بازیگری داشت. او بعد از سال‌ها تدریس و آموزش در سال ۱۳۹۱ تصمیم به تشکیل یک گروه کُر گرفت و در همین سال نیز خانه هنرمندان ایران بزرگداشتی به پاس خدمات هنری‌اش برگزار کرد.

زندگینامه

قدرت‌الله انتظامی، (زاده ۱۳۰۸ خورشیدی در سنگلج تهران – درگذشته ۱۸ شهریور ۱۴۰۰[۱]) از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون قبل از انقلاب و موسیقیدان ایرانی بود.

مهم‌ترین نقش او «گروهبان حیدری» (با بیش از صد قسمت) در سری فیلم‌ها و سریال‌های ساخته پرویز صیاد در مجموعه تلویزیونی «سرکار استوار» بود. وی همچنین برادر عزت‌الله انتظامی بازیگر نامدار ایران بود.

گروه کر انتظامی

وی پنج سال از عزت‌الله انتظامی کوچکتر بود. در سن چهارده سالگی با تهیه یک سنتور دور از چشم خانواده شروع به فراگیری موسیقی می‌کند. خانواده انتظامی موسیقی و کار هنری را نوعی مطربی می‌دانسته‌اند. پدر خانواده که از افسران قزاق بوده و وقتی از وجود سنتور با خبر می‌شود او را به شدت توبیخ می‌کند. بعدها در تئاتر بنگاه تئاترآل نوشته علی نصیریان فعالیت بازیگری را در کنار موسیقی آغاز نمود. وی را بیشتر با فیلمهای پرویز صیاد می‌شناسند. با افتتاح تلویزیون شبکه دو با هنرمندانی چون حسن لشکری، محمد لشکری و محمود آقا گلیان همکاری خود را آغاز می‌کند؛ و به واسطه حسین دهلوی در ارکستر این اداره مشغول همکاری می‌شود که افرادی نظیر مصطفی پورتراب، نادر گلچین، حسن و حسین یوسف زمانی، رضا شفیعیان، اعرابی، فریدون حافظی، حسین فرهادپور، نصرت اللَّه سپهری، خانم سرلک، ظهیرالدینی و .. در این ارکستر حضور داشته‌اند. این ارکستر بیست نوازنده داشته‌است که خانمها؛ افخم، پری زنگنه، پریسا و خاطره پروانه نیز همکاری می‌کردند. در موسیقی از شاگردان ابوالحسن صبا و حسین یاحقی است و سال ۱۳۹۱ خانه هنرمندان ایران بزرگداشتی را به پاس خدمات هنری او برگزار نمود.قدرت الله انتظامی

دربارهٔ وی

مجید انتظامی دربارهٔ عموی خود قدرت‌الله انتظامی می‌گوید: «عمویم قدرت‌الله انتظامی تأثیری در زندگی من گذاشت که زندگیم را ساخت. نوای ساز وی در کودکی آن چنان مرا مفتون می‌کرد که ساعت‌ها به تماشای نواختنش می‌نشستم. برایم عجیب بود صدایی که از ساز ویولن بیرون می‌آمد چه اعجازی دارد که تمامی اطرافیان را سخت تحت تأثیر قرار می‌دهد که مجبور شوند سکوت نموده و گوش فرا دهند. اینگونه شد که من قدم به هنرستان موسیقی گذاشتم. سالها بعد که خود مشغول به کار شدم توانستم با معرفی عمویم به استاد حسین دهلوی زمینه فعالیتش را در ارکستر دهلوی و آقای مصطفی پورتراب فراهم سازم. امیدوارم که خدایش در همه حال از بلا دور بدارد»

احمد طالبی‌نژاد نویسنده و منتقد سینما دربارهٔ وی معتقد است: آقای انتظامی (عزت‌الله انتظامی) از آن دسته آدم‌هایی بود که جنم بازیگری داشت یعنی شاید بتوان گفت از کودکی چنین شاخصه‌ای در ذاتش وجود داشته و می‌شد پیش‌بینی کرد که او روزی آدم بزرگی خواهد شد. در فیزیک ظاهری‌اش هم نشانه‌هایی وجود داشته، چشم‌های درشت او که به شدت گیرا و پرنفوذ بود را در کمتر کسی دیده‌ام. البته این موضوع مقداری ژنتیکی بود و برادرش قدرت‌الله انتظامی هم این ویژگی را داشت.[۱۳]

تشکیل گروه کر بانوان

وی بعد از سالها تدریس و آموزش در سال ۱۳۹۱ تصمیم به تشکیل یک گروه کر گرفت. این گروه متشکل از بانوانی است که در ابتدا نزد خود او آموزش دیده‌اند. گروه کر بانوان انتظامی در فرهنگسراهای فرهنگی و انجمن‌های ادبی و هنری به اجرای موسیقی می‌پردازند.

پرسش و پاسخ

  • علت فوت این هنرمند بزرگ ایرانی چه بود؟
    این هنرمند بزرگ ایرانی پس از یک عمل جراحی در اثر سکته قلبی درگذشت
  • افتخارات این هنرمند بزرگ ایرانی چیست؟
    وی در زمینه موسیقی و همچنین در زمینه بازیگری افتخارات بسیاری داشته است
  • بخشی از زندگینامه این هنرمند بزرگ:
    وی برادر عزت الله انتظامی هنرمند بزرگ ایرانی و عموی مجید انتظامی موسیقی‌دان ایرانی برنده سیمرغ بلورین است. او در سن چهارده سالگی با تهیه یک سنتور دور از چشم خانواده شروع به فراگیری موسیقی می‌کند

ارسال نظر