قیمت تخم مرغ| افزایش قیمت تخم مرغ| تخم مرغ| قیمت مرغ

قیمت تخم مرغ امروز 3 آذر 1400| تخم مرغ ثابت ماند

در این گزارش به بررسی قیمت انواع تخم مرغ در بازار پرداخته ایم.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت تخم مرغ پس از گرانی مرغ رو به افزایش رفت. قیمت تخم مرغ با نوسان همراه است. قیمت تخم مرغ پس از واردات کاهشی خواهد شد. قیمت تخم مرغ با نظارت و حمایت مسوولان رو به کاهش می رود. قیمت تخم مرغ امروز را می خوانیم.

قیمت تخم مرغ

قیمت تخم مرغ امروز

قیمت انواع تخم مرغ در بازار به شرح زیر است:

نام کالاقیمت(تومان)
تخم مرغ 30 عددی۴۲,۰۰۰ 
تخم مرغ 9 عددی سیمرغ۱۸,۴۵۰ 
سفیده تخم مرغ مایع تلاونگ مقدار 350 گرم۲۴,۹۰۰ 
تخم مرغ 6 عددی تلاونگ۱۱,۶۸۵ 
پک 9 عددی تخم مرغ رسمی ارگانیک کشاورزی رضوانی۵۳,۹۱۰ 
تخم مرغ محلی
۲۶,۰۰۰ 
تخم مرغ 15 عددی تلاونگ۲۹,۲۱۲

هر شانه تخم مرغ در حالی در بازار با قیمت ۶۰ هزار تومان فروخته می‌شود که تا پیش از این قیمت هر کیلو از این کالا در محل مرغداری‌ها ۱۴هزار تومان بود. مرغداران نسبت به این اختلاف قیمت معترض بودند تا بالاخره دولت سیزدهم نسبت به افزایش قیمت تخم مرغ موافقت کرد و قرار است از این پس هر کیلو تخم مرغ از محل مرغداری با قیمت ۱۸ هزار و ۸۸۰ تومان عرضه شود.

هر چند که هنوز مرغداران نسبت به این قیمت اعلام شده راضی نیستند و معتقدند افزایش قیمت خوراک مرغ امان آنها را بریده و دیگر توان تولید ندارند با این حال اما تولید تخم مرغ به دلیل حجم بالای تقاضا افزایش پیدا کرده است!

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران با اشاره به وضعیت بازار به تجارت‌نیوز گفت: تخم مرغ ارزان‌ترین کالای خوراکی است که در کشور وجود دارد. قیمت هر عدد تخم مرغ حتی به سه هزار تومان هم برسد باز سرانه مصرف کاهش پیدا نمی‌کند، چرا که مردم دیگر توان خرید گوشت، مرغ، لبنیات یا حتی حبوبات را ندارند. اکنون هر قالب پنیر به ۲۰ هزار تومان رسیده است.

ناصر نبی‌پور توضیح داد: اکنون قیمت هر کیلو عدس بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان است. بنابراین مردم توان خرید این محصول را ندارند و تقاضا برای خرید تخم‌مرغ حتی بیشتر از سال‌های قبل شده اما با توجه به گرانی‌ها، تولید تخم مرغ کاهش پیدا نکرده است.

به گفته او، تولید تخم مرغ در کشور روزانه دو هزار و ۸۰۰ تن است اما به دلیل اینکه مردم توان خرید مواد پروتئینی ندارند تخم مرغ را جایگزین مرغ و سایر اقلام کرده‌اند. همین وضعیت باعث شده که سرانه مصرف بیشتر شود.

نبی‌پور گفت: تولیدکننده در افزایش قیمت‌ها مقصر نیست. سیاست‌گذاری‌های اشتباه باعث شده که قیمت تمام اقلام افزایش یابد. علت افزایش تقاضا برای خرید تخم مرغ هم این است که مردم فقیرتر شدند. مطمئنا اگر مردم پول داشتن به جای خرید تخم مرغ گوشت و مرغ می‌خریدند.

پیش از این هم فرزاد طلاکش، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران گفته بود: قیمت برخی کالاهای اساسی از جمله گوشت آن قدر گران شده که مردم تخم‌ مرغ را جایگزین گوشت کردند!

اخیرا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد در سال ۹۰ مصرف ماهانه گوشت خانوارهای دهک اول (کم‌درآمدترین خانوارها) ۷۰۰ گرم در ماه بوده. اما این میزان اندک در سال ۹۸ کمتر هم شده و میزان مصرف ماهانه گوشت این خانوارها ماهانه ۳۰۰ گرم است.

قیمت تخم‌مرغ رکوردی تاریخی را ثبت کرد. در حال حاضر قیمت هر شانه تخم مرغ به بالای ۶۰ هزار تومان رسیده است. ظرف چند روز گذشته چه اتفاقی افتاده است؟ قیمت تخم‌مرغ در مرغداری‌های و بازار خرده‌فروشی چقدر است؟ برای بررسی بیشتر موضوع با سید فرزاد طلاکش، رئیس انجمن ملی طیور ایران به گفتگو نشستیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

بررسی میدانی گسترش ‌نیوز نشان می‌دهد که مرغداران در حال حاضر هر شانه تخم‌مرغ را به قیمت تقریبی ۴۸ هزار تومان به فروش می‌رسانند. فروشندگان تا هفته قبل، هر کارتن تخم‌ مرغ را به قیمت ۲۸۰ هزار تومان خریداری می‌کردند اما این عدد هم‌اکنون به ۳۲۰ هزار تومان رسیده است (۷۰ هزار تومان افزایش قیمت). بنابراین قیمت عمده فروشی و خرده‌فروشی هر شانه تخم مرغ به ترتیب حدود ۵۳ تا ۶۰ هزار تومان است. قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی به مراتب بالاتر است. برای مثال برای هر شانه تخم‌مرغ مارک تلاونگ باید حدود ۷۰ هزار تومان هزینه کنید. 

آیا نرخنامه رسمی تخم‌مرغ، تغییر کرده است؟ سید فرزاد طلاکش، رئیس انجمن ملی طیور ایران ضمن دادن پاسخ منفی به این سوال گفت: «قیمت موردتائید جهاد کشاورزی همچنان ۱۸ هزار و پانصد تومان است. متاسفانه برابری حجم تولید و عرضه باعث شده که بازار کشش داشته باشد. وقتی بازار، خواهان است طبیعی است که مرغدار به قیمت بالاتر از نرخ مصوب خواهد فروخت».

طلاکش در ادامه گفت: «فقط یک راه‌حل وجود دارد. از همین فردا اعلام شود که مغازه‌داران حق ندارند تخم‌مرغ را به صورت فله‌ای عرضه کنند. در این صورت هر شانه تخم‌مرغ شیرینگ‌شده، قیمت‌دار و بسته‌بندی شده به قیمت ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده خواهد رسید. این در حالی است که صد درصد این نوع تخم‌مرغ برای مردم قابل مصرف است. حاضریم نامه بدهیم [تعهد بدهیم] که این اتفاق می‌افتد. تنها شرط آن است که ممنوعیت گفته‌شده در ۱۰ مرکز استان و از جمله در تهران، اجرا شود».

معنای دیگر برابر شدن عرضه و تقاضا آن است که حجم تولید و تقاضا دقیقه برابر است. به عبارت دیگر تولید مازاد چندانی وجود ندارد و کالا بلافاصله بعد از تولید به مصرف می‌رسد. این تعادل بسیار شکننده، نگران‌کننده است چون کوچک‌ترین نوسان بازار؛ در عمل به کمبود و تورم ناگهانی منجر می‌شود. بسیاری از کارشناسان بر این اعتقاد هستند که این وضعیت عمدتاً نتیجه گرانی شدید نهاده و نرسیدن نهاده دولتی به دست پرورش‌‌دهندگان است. در این شرایط، پرورش‌دهندگان از ترس عدم تهیه نهاده به قیمت مناسب، حجم تولید را به حداقل می‌رسند. مشابه این مشکل باعث شده که دام‌های کم‌وزن، روانه کشتارگاه‌ها شوند. طبق گفته‌های رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار در سه ماه ابتدای سال جاری حدود ۱۴ میلیون از جمعیت مرغ تخم‌گذار کشور کاسته شده است. ناکارآمدی کامل در تامین و توزیع نهاده، موضوع تازه‌ای نیست اما بعضی مقامات دولتی همچنان آن را انکار یا کم‌اهمیت جلوه می‌‌دهند.

کاهش جوجه‌ریزی

طلاکش در این باره گفت: «در سامانه بازارگاه، حداقل در یک ماه اخیر، هیچ سهمیه ذرتی به مرغداران داده نشده است. این موضوع مورد تائید خود وزارت جهاد کشاورزی است. در رابطه با حجم جوجه ریزی هم طی ماه‌های گذشته، کاهش یافته که موضوع قابل اثباتی است».

سید فرزاد طلاکش در این باره گفت: «مصرف تخم‌مرغ بالا رفته است. توان خرید مردم، کم شده و سهم اقلامی مثل مرغ، ماهی و گوشت قرمز در سبد مصرف بسیاری از افراد کاهش پیدا کرده یا کاملاً حذف شده است. در این شرایط تخم‌مرغ به یکی از معدود منابع پروتئینی مردم تبدیل شده و قیمت آن هنوز هم به نسبت ارزان به حساب می‌آید».

به نظر می‌رسد که دولت جدید باید از تجارب شکست‌خورده دولت قبلی، درس بگیرد و موضوع نهاده و تامین و توزیع صحیح آن را در اولویت قرار دهد. در غیر این صورت باید در انتظار افزایش به مراتب بیشتر قیمت‌ اقلام پروتئینی باشیم. آمارها نشان می‌‌دهد که ظرف چند سال اخیر گوشت قرمز و حتی مرغ، از سبد مصرف بسیاری از خانواده‌ها تقریباً حذف شده است. برای بسیاری از اقشار، تخم‌مرغ تنها محصول پروتئینی باقیمانده است.

 کاشانی رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار و ملک نیا مدیرکل دفتر امور طیور وزارت جهاد کشاورزی امشب ۷ مهرماه با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری به بررسی دلایل نابسامانی‌های بازار تخم‌مرغ پرداختند.

حمید کاشانی رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه باید به دنبال اصلاح قیمت‌ها باشیم گفت: بعد از یک سال قیمت‌ها باید واقعی می‌شد . قیمت تخم‌مرغ کمی بالا رفته و این مسئله یک شبه نبوده و اتفاقات امروز حاصل یک سال گذشته بوده است.

وی افزود: ۴۰ تا ۵۰ نامه از اسفند ماه سال گذشته تا کنون به وزیر وقت، معاون اول رئیس جمهور و قوه قضاییه ارسال کرده‌ایم.

 
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه شاهد بی‌نظمی در قیمت‌تخم‌مرغ هستیم اظهار کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها در ۶۰ درصد مواد اولیه لحاظ شده به طوری که دو بار دولت در بحث ذرت و سویا افزایش قیمت داشته است و اقلام دیگر از افزایش ۲ تا ۸ برابری روبه‌رو بوده اند لذا قیمت ها باید واقعی شود.

کاشانی با اشاره به اینکه در دو ماه گذشته در تامین ذرت و سویا دچار بی نظمی بودیم افزود: ۵۰ درصد از بازار آزاد مواد اولیه تهیه می شود از این رو مصرف تخم مرغ در نیمه دوم سال بیشتر می شود یعنی در پاییز و زمستان مصرف تخم‌مرغ بیشتر است. تامین ارز به موقع صورت نگرفت و ۶ تا ۸ ماه واردات با تاخیر روبه‌رو شد.

 
 

بی توجهی به هشدارهای تولیدکنندگان علت گرانی تخم مرغ

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه به نمایندگی از تولید کنندگان از مردم معذرت می خواهم اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی به هشدار های اتحادیه توجه نکرد، این در حالی است که ما چندین راهکار را ارائه کرده بودیم.

وی علت اصلی افزایش شدید قیمت تخم مرغ را بی توجهی به هشدارهای تولید کنندگان درباره اصلاح قیمت دانست و عنوان کرد: حاضریم کل تخم مرغ های تولیدی را درب مرغداری شانه ای ۴۱ هزار تومان بفروشیم.

کاشانی با اشاره به اینکه ما همه این اتفاقات را پیش بینی می کردیم گفت: راهکارهایی را ارائه کردیم اما اگر به هشدارها توجه می‌شد نیازی به واردات نبود متاسفانه اصلاح قیمت صورت نمی گیرد . ما حاضریم تا تخم‌مرغ‌ را به قیمت ۴۰ هزار تومان تحویل غرفه دار ها و میادین بدهیم اما آنها تحویل نمی گیرند.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی باید قیمت را اصلاح می‌کرد خاطرنشان کرد: در تمام شرایط سخت سال گذشته توانستیم تولید کشور را انجام دهیم. در رابطه با مشکلات مرغ تخم‌گذار به هیچ یک از پیشنهادات ارائه شده ترتیب اثر ندادند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه غرفه ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌گویند که تخم مرغ را به قیمت ۳۲ هزار تومان می توانند تحویل بگیرند افزود: اما الان از تحویل گرفتن تخم مرغ امتناع می کنند ودر نهایت تخم‌مرغ سر از بازار آزاد در می آورد و دلال بازی می‌شود، اگر اجازه بدهند تا تخم‌مرغ را بتوانیم در غرفه ها و میادین عرضه کنیم تولید‌کننده متهم به گرانفروشی نمی‌شود .

کاشانی خاطرنشان کرد: مرغداری ها هفت ماه است که درگیر تامین نیازهای اولیه خود هستند .
ملک نیا مدیرکل دفتر امور طیور وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تحریم مرغ اجداد توسط آمریکا واردات مرغ اجداد را یک سال به تعویق انداخت گفت: در سال ۹۸ تحریم مرغ اجداد از سوی آمریکا صورت گرفت به طوری که مرغ اجداد، مرغ مادر تخمگذار و جوجه یکروزه فرایندهای را طی می‌کنند لذا این فرایند حدود یک سال و نیم طول می‌کشد .

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ تلاش‌های صورت گرفت اما واردات با یک سال تاخیر انجام شد ادامه داد: چند شرکت وارد کننده که نمایندگی معتبر دارند درصدد بودند تا مرغ اجداد را وارد کنند لذا پیش‌بینی واردات مرغ مادر صورت گرفت اما تامین ارز به موقع صورت نگرفت.

مدیرکل دفتر امور طیور وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه واردات در نیمه اول سال ۹۹ انجام نشد تصریح کرد: با کاهش ۶ میلیون جوجه‌ریزی در انتهای سال ۹۹ و ابتدای سال ۱۴۰۰ مواجه شدیم . چند شرکت قرار بود تا بحث واردات را انجام دهند اما علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته برای واردات جوجه یک روزه باز دوباره در تامین ارز مشکل ایجاد شد.

ملک نیا با اشاره به اینکه ما از ابزار دیگری در سال ۱۴۰۰ استفاده کردیم که مربوط به افزایش سن مرغ اجداد بود گفت: مرغ اجداد موجود را افزایش سن دادیم و لذا پیش بینی واردات تخم مرغ خوراکی را نیز در دستور کار قرار دادیم که آن هم انجام نشد .

وی خاطرنشان کرد: همچنین پیش‌بینی کرده بودیم که ممکن است تقاضا در بحث تخم مرغ افزایش پیدا کند اما الان از حد انتظار تقاضا بالا رفته است و دلیل آن ممکن است قیمت گذاری باشد ، لذا باید ۱۰ هزار تن واردات انجام می‌شد و قیمت‌ها باید اصلاح شود. مکاتباتی برای اصلاح قیمت با سازمان حمایت انجام شد.  سازمان حمایت اعلام کرده است که باید مستندات لازم ارائه شود تا قابل بهره برداری باشد.

مدیرکل دفتر امور طیور وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بانک مرکزی ۸ میلیارد دلار برای واردات نهاده تامین کرده است افزود: تامین نهاده از طریق واردات است به طوری که ۸۰ تا ۹۰ درصد نهاده از طریق واردات تامین می شود. ذرتی که در گمرک و بنادر به دلیل مشکلات ارز مانده باید هرچه سریعتر برای آن چاره ای اندیشید.

وی ادامه داد: واردات تخم مرغ خوراکی ۱۰ هزار تومان پیش‌بینی شده بود اما باید ارز آن تامین شود همچنین برای جوجه ریزی برنامه ریزی شده بود که باید در اسفندماه و در سه ماهه اول سال پیش بینی‌های ما محقق می‌شد اما به دلیل مشکل در تأمین ارز با مشکلات اساسی روبرو شدیم.

بر اساس مشاهدات میدانی از خرده فروشی های سطح شهر تهران قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی به وزن دو کیلوگرم  متفاوت و در بازه قیمتی ۵۵ تا ۶۰ هزارتومان به مصرف کنندگان عرضه می شود.

گفتنی است حدود دو هفته پیش قیمت این کالای پرمصرف ۵۰ تا ۵۵ هزارتومان و بیش از یک ماه پیش نیز قیمت آن در بازار حدود ۴۵ هزارتومان بود.

به عبارتی می توان گفت تخم مرغ از اواخر شهریور تاکنون ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان افزایش یافته است.

 
افزایش قیمتی که فعالان صنعت طیور علت آن را افزایش هزینه های تولید از جمله نهاده های دامی، واکسن، دارو، کارتن و شانه، آب، برق و گاز، دستمزد کارگر، کرایه حمل و نقل و همچنین کاهش جوجه ریزی، تاخیر در تامین و ارسال نهاده ها و حذف ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخم گذار از ابتدای سال به دلیل دستوری بودن قیمت ها و ضررو زیان تولیدکنندگان می دانند.

 پس از اینکه قیمت یک شانه تخم‌مرغ به بیش از 55 هزارتومان افزایش می‌یابد، دستگاه متولی به عنوان ناجی و حامی مصرف‌کننده، دستور واردات را صادر و قیمت مصوب را 43 تا 45 هزارتومان اعلام می‌کند! در حالیکه تا چند روز قبل قیمت هر شانه تخم‌مرغ 30 هزارتومان بود.

این قبیل اقدامات و برگزاری جلسات هماهنگی اقتصادی در بالاترین سطح و با این خروجی که «وزارت صمت و جهاد کشاورزی باید کاری برای جلوگیری از گرانی‌ها بکند»، نسخه پوچی است که فقط از روی ناچاری و برای بستن دهان مردم صادر می‌شود و نتیجه‌اش نیز همین افزایش لجام‌گسیخته‌ای است که امروز در جامعه با آن مواجه هستیم.

تخم مرغ یک هفته ای باز هم گران شد به نحوی که هر دانه تخم مرغ ۱۶۰۰ تومان شده است.

 با گذشت ۵ روز از  افزایش قیمت تخم مرغ باز هم کارخانجات نسبت به افزایش قیمت این کالای پر مصرف در سفره مردم اقدام کردند.

حمید کاشانی ، در پاسخ به این سوال که چرا قیمت تخم مرغ افزایش یافته است، گفت: افزایش قیمت تخم مرغ اتفاقی یک شبه نیست. از سال گذشته هشدارهای لازم را در این خصوص به مسئولان مربوطه دادیم. ولی تعلل در رسیدگی به آنها منجر به این شد که تخم مرغ با قیمت‌های بالا به دست مصرف کنندگان برسد.

وی ادامه داد: به دلیل تحریم‌ها در یکسال و نیم گذشته مرغ‌های اجداد با تاخیر وارد کشور شدند و همین امر باعث شد ۱۰ میلیون قطعه جوجه کمتر ریخته شود. برای جبران کسری تولید تعدادی از گله‌هایی که قرار بود حذف شوند برای تولید آماده شدند تا در نیمه دوم سال که تولید کمتر است از  آنها استفاده شود. به عبارت دیگر دوره تولید مرغ تخم گذار ۹۰ هفته است ولی به دلیل ذکر شده سن گله ها را به ۲۰ هفته افزایش دادیم که روزانه ۴۰۰ تن به تولیدات اضافه و کسری جبران شود.

قیمت ها در دولت جدید در دست بررسی است

 رئیس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن اضافه کرد: همچنین با وزیر جهاد کشاورزی وقت نیز از اسفندماه سال گذشته مکاتبات بسیاری انجام دادیم که بایستی قیمت تخم مرغ اصلاح و قیمت واقعی برای آن تعیین شود. قرار شد که قیمت ها در عید سالجاری اصلاح شود ولی به بعد از عید و سپس به بعد از انتخابات موکول شد. پس از آن نیز دولت جدید سرکار آمد و قیمت‌ها فعلا در دست بررسی است. امیدواریم که قیمت واقعی تخم مرغ به زودی تعیین و اعلام شود.

سه ماه است ذرت به درستی تامین نشده

وی در ادامه افزایش هزینه‌های تولید از جمله نهاده‌ها را علت افزایش قیمت تخم مرغ دانست، گفت: نهاده‌های دولتی طی دو مرحله افزایش قیمت داشته‌اند. از طرفی تنها ۴۰ درصد ذرت مورد نیاز مرغداران با قیمت‌های مصوب تامین می‌شود و مرغداران مجبورند ۶۰ درصد مابقی را از بازار آزاد و  ۳ تا ۴ برابر گرانتر تهیه کنند. همچنین نهاده‌های دولتی نیز با تاخیر دو تا سه ماه به دست مرغداران می رسد.

این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: در بخش مرغ تخم گذار حدود سه ماه است که ذرت به درستی تامین نمی شود.

حذف۱۴ میلیون قطعه مرغ تخمگذار در سه ماه اول سال

کاشانی با اشاره به اینکه قیمت تخم مرغ دستوری پایین نگه داشته شده بود، تصریح کرد: همین قیمت‌های دستوری باعث شد که مرغداران در سه ماهه اول سال در هرکیلو تخم مرغ ۶ تا ۷۰۰۰ تومان ضرر کنند و بر همین اساس ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخمگذار از بین رفت.

قیمت های دستوری باعث شد که مرغداران در سه ماهه اول سال در هرکیلو تخم مرغ ۶ تا ۷ هزارتومان ضرر کنند و بر همین اساس ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخمگذار از بین رفت.

به گفته وی قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ها ۱۹ هزارتومان است و این در حالیست که قیمت مصوب آن کیلویی ۱۴ هزارتومان باقی مانده است.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: مرغدار هر شانه تخم مرغ را درب مرغداری ۳۸ هزار تومان می‌فروشد. اینکه تخم مرغ به دست مصرف کننده با قیمت های بیش از ۵۰ هزار تومان می رسد نشان دهنده ناکارآمد بودن سیستم توزیع است.

رقابت مرغ و تخم مرغ برای پیشی گرفتن در گرانی!

طی هفته‌های اخیر سناریوی فوق، عیناً درباره تخم مرغ نیز تکرار شده است و هم اکنون قیمت هر شانه تخم مرغ در مراکز خرده فروشی به حدود ۴۳ هزار تومان رسیده است. در حالی که طبق اعلام مسئولان مربوطه بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای مرغداری ۱۴ هزار تومان، درب عمده فروشی‌ها ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان است؛ با در نظر گرفتن کرایه حمل به میادین میوه و تره بار، قیمت تخم مرغ برای مصرف کنندگان نهایی ۱۷ هزار تومان تعیین شده و هر شانه تخم مرغ دو کیلوگرمی باید با نرخ ۳۴ هزار تومان به دست مصرف کنندگان در سراسر کشور برسد.

تولیدکنندگان تخم مرغ یکی از دلایل افزایش قیمت این محصول را کشتار گسترده مرغ‌های تخم گذار به دلیل شرایط نامساعد تولید، عنوان می‌کنند

این نرخ‌های مصوب در حالی است که افزایش هزینه‌های تولید تولیدکنندگان تخم مرغ را بر آن داشته تا درخواست اصلاح (افزایش) نرخ مصوب را مطرح کنند. به عنوان مثال قیمت جوجه یک‌روزه تخم گذار به دو برابر نرخ مصوب رسیده یعنی در حالی که قیمت مصوب آن ۸ هزار تومان است قیمت در بازار به ۱۶ هزار تومان رسیده است و آنطور که تولیدکنندگان عنوان می‌کنند با همین قیمت نیز به سختی می‌توانند جوجه پیدا کرد.

تولیدکنندگان تخم مرغ یکی از دلایل افزایش قیمت این محصول را کشتار گسترده مرغ‌های تخم گذار طی ماه‌های گذشته به دلیل شرایط نامساعد تولید، عنوان می‌کنند و می‌گویند که دولت دوازدهم وقتی که قیمت بالا می‌رفت با اهرم زور و فشار سعی در سرکوب قیمت و تولید داشت اما وقتی که قیمت افت می‌کرد و تولیدکننده در شرایط زیان قرار می‌گرفت، حاضر نبود نرخ را اصلاح کند.

ارسال نظر