ویروس کرونا| تشخیص ویروس کرونا| علایم کرونا

تشخیص گلودردهای معمولی از گلودرد کرونا

در بین علائم بیماری کرونا، گلودرد بسیار شایع است. گلودرد می‌تواند ناشی از بیماری‌هایی غیر جدی تا خطرناک باشد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

گلودرد به احتمال زیاد در کنار بسیاری از علائم دیگر کرونا رخ می‌دهد اما اگر گلودردتان همراه با از دست دادن حس بویایی است قطعا کرونا دارید.

در بین علائم بیماری کرونا، گلودرد بسیار شایع است. گلودرد می‌تواند ناشی از بیماری‌هایی غیر جدی تا خطرناک باشد. شما ممکن است از سرماخوردگی گلودرد بگیرید. گلودرد شما همچنین ممکن است به علت تشویق‌های جانانه شما در بازی فوتبال روز قبل یا ناشی از فریادزدن باشد. در نتیجه هر گلودرد یا گرفتگی صدا مرتبط با بیماری نیست. پس چه زمانی باید نگران گلودرد باشید؟ این سوالی است که همه‌گیری کرونا آن را بیشتر حائز اهمیت کرده‌ است. گلودرد نیز یکی از علائم رایج بیماری ناشی از کروناویروس جدید است. گلودرد به خودی خود معمولا جای نگرانی نیست. گلو ممکن است در اثر آلرژی، آلودگی هوا یا استفاده بیش از حد تحریک شود. همچنین می‌تواند به دلیل سیگارکشیدن باشد. در این صورت راه حل ساده است: سیگار کشیدن را متوقف کنید!

چه زمانی باید گلودردم را جدی بگیرم؟

اگر گلودرد دارید در صورت بروز علائم دیگر (حتی علائم خفیف‌تری که معمولا با سرماخوردگی مرتبط هستند) باید با پزشک خود تماس بگیرید یا آزمایش کرونا انجام دهید. سرماخوردگی معمولی و ویروسی که باعث بیماری کووید-۱۹ می‌شود هر دو یک نوع ویروس هستند و می‌توانند علائم مشابهی را ایجاد کنند.

موارد خفیف کرونا حتی در نظر یک فرد معمولی دقیقا شبیه سرماخوردگی است. اما اگر شما کرونای خفیف دارید، می‌توانید ویروس کرونا را به فردی که عفونت بدتری دارد منتقل کنید. در صورت وجود علائم احتمالی کرونا باید از این موضوع مطمئن باشید که دیگران را در معرض خطر قرار نمی‌دهید.

اگر فقط گلودرد دارید و علائم دیگری ندارید، احتمال این که کرونا باشد کمتر است اما اگر گلودرد با علائم دیگر مثل سرفه و تب و سردرد کرونا همراه باشد، ممکن است به کرونا مبتلا شده باشید. فقط حدود ۵ تا ۱۰ درصد از بیماران مبتلا به کرونا تنها علامت خود را گلودرد اعلام کرده‌اند. مبتلایان به کرونا در کنار گلودرد معمولا تب، از دست دادن طعم و بو و مشکل در تنفس را تجربه خواهند کرد.

گلودرد ناشی از کرونا

اگر گلودرد دارید ممکن است کرونا باشد؛ به خصوص اگر حس بویایی خود را از دست داده‌اید، باید از دستورالعمل‌های بهداشتی پیروی و در خانه خود را قرنطینه کنید تا به محافظت از اطرافیان و جامعه بزرگ‌تر کمک کنید. از خود مراقبت کنید، مدام بر سلامت خود نظارت داشته باشید و آب کافی بنوشید.

اگرچه گلو‌درد یکی از علائم کم‌تر‌ شناخته‌شده کرونا است، اما نشانه اولیه این بیماری است و به طور عمومی در کودکان و بزرگسالان تا ۶۵ سال شایع است. افرادی که از این برنامه استفاده می‌کنند گزارش کرده‌اند که گلودرد ناشی از کرونا شبیه به آن چیزی است که ممکن است در طول سرماخوردگی یا التهاب حنجره احساس کنید. گلو‌درد ناشی از کرونا نسبتا خفیف است و بیش از پنج روز طول نمی‌کشد. گلو‌درد بسیار دردناک که بیش از پنج روز طول بکشد ممکن است علت دیگری مانند عفونت باکتریایی داشته باشد. بنابراین اگر مشکل همچنان ادامه داشت، از تماس با پزشک عمومی نترسید. مهم است که به خاطر داشته باشید که در کل، گلودرد شایع است و ناشی از بسیاری از بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی معمولی است. بنابراین اگرچه بسیاری از افراد مبتلا به کرونا گلو‌درد را تجربه می‌کنند، اما اکثر افرادی که دچار گلودرد هستند کرونا نخواهند داشت.

چه زمانی در ابتلا به کرونا، گلو‌درد ایجاد می‌شود؟

گلو‌درد یکی از علائم اولیه بیماری کرونا است که معمولا در هفته اول بیماری ظاهر می‌شود و به‌سرعت بهبود می‌یابد. در روز اول عفونت احساس بدتری دارد اما با گذر هر روز، وضعیت بهتر می‌شود. به طور متوسط، گلو‌درد دو تا سه روز طول می‌کشد اما در بزرگسالان بیش‌تر طول می‌کشد (تا هفت روز در مقایسه با پنج روز برای کودکان). اگر گلو‌درد شما همچنان ادامه دارد، بعید است که کرونا باشد و باید به دنبال درمان گلودرد خود باشید.گلودردکرونا

التهاب گلو و کرونا چقدر شایع است؟

تقریبا نیمی از افرادی که مبتلا به کرونا هستند، دچار گلو‌درد می‌شوند. با این حال، تجربه گلو‌درد در بزرگسالان ۱۸-۶۵ ساله (۴۹%) نسبت به  افراد مسن (۳۷%) یا افراد زیر ۱۸ سال (۴۰%) شایع تر است. حدود ۱۱ درصد از افرادی که مبتلا به کرونا بودند، گلودرد را تنها علامت خود از میان علائم کرونا گزارش کردند.

چه علائم دیگری از کرونا در کنار گلو‌درد رایج است؟

گلو‌درد به احتمال زیاد در کنار بسیاری از علائم دیگر کرونا رخ می‌دهد. افراد گلو‌درد را همراه با علائم مختلف گزارش کردند که برخی از آن‌ها با خطر بیش‌تری همراه است و نیاز به بستری در بیمارستان دارد. گلو‌درد همراه با از دست دادن حس بویایی (آنوسمی) به احتمال زیاد علامت کرونا است تا سرماخوردگی معمولی. در افراد بیش از ۱۶ سال، گلو‌درد بیشتر اوقات با خستگی و سردرد همراه است و گاهی اوقات با صدای خشن و سبکی سر همراه است. در همه سنین، گلو‌درد در کنار سرفه و تب مداوم شایع است. بسته به سن و جنسیت، در صورت مشاهده علائم مختلف کرونا در هفته اول بیماری، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

هر گلودردی ناشی از کرونا نیست!

در بین علائم بیماری کرونا، گلو‌درد بسیار شایع است. گلو‌درد می‌تواند ناشی از بیماری‌هایی غیر‌جدی تا خطرناک باشد. شما ممکن است از سرماخوردگی گلو‌درد بگیرید. گلودرد شما همچنین ممکن است به علت تشویق‌های جانانه شما در بازی فوتبال روز قبل یا ناشی از فریاد زدن و تخلیه انرژی در کنسرت خواننده مورد علاقه شما باشد. در نتیجه، هر گلودرد یا گرفتگی صدا مرتبط با بیماری نیست. بنابراین، چه زمانی باید نگران گلودرد باشید؟ این سوالی است که همه‌گیری کرونا آن را بیش‌تر حائز اهمیت کرده‌است. گلودرد نیز یکی از علائم رایج بیماری ناشی از کروناویروس جدید است. گلودرد به خودی خود معمولا جای نگرانی نیست. گلو ممکن است در اثر آلرژی، آلودگی هوا یا استفاده بیش از حد تحریک شود. همچنین می‌تواند به دلیل سیگار کشیدن باشد، در این صورت راه حل ساده است (سیگار کشیدن را متوقف کنید!).

اما اگر گلودرد بیش از یک هفته طول بکشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید. و در صورت بروز علائم دیگر (حتی علائم خفیف تری که معمولا با سرماخوردگی مرتبط هستند) باید با پزشک خود تماس بگیرید یا آزمایش کرونا انجام دهید. سرماخوردگی معمولی و ویروسی که باعث بیماری کووید-۱۹ می‌شود هر دو یک نوع ویروس هستند (که کروناویروس نامیده می شود) و می‌توانند علائم مشابهی را ایجاد کنند. موارد خفیف کرونا حتی در نظر یک فرد معمولی دقیقا شبیه سرماخوردگی است. اما اگر شما کرونای خفیف دارید، می توانید ویروس کرونا را به فردی که عفونت بدتری دارد منتقل کنید. در صورت وجود علائم احتمالی کرونا، شما باید از این موضوع مطمئن باشید که دیگران را در معرض خطر قرار نمی‌دهید. ما باید بسیار مراقب علائم سرماخوردگی باشیم. ما به عنوان یک جامعه قبلا علائم سرماخوردگی را نادیده می‌گرفتیم، اما اکنون نمی‌توانیم آن‌ها را نادیده بگیریم. اگر فقط گلو‌درد دارید و علائم دیگری ندارید، احتمال اینکه کرونا باشد کمتر است. اما اگر گلو‌درد با علائم دیگر مثل سرفه و تب و سردرد کرونا همراه باشد ممکن است به کرونا مبتلا شده باشید. فقط حدود ۵ تا ۱۰ درصد از بیماران مبتلا به کرونا، تنها علامت خود را گلودرد اعلام کرده‌اند. مبتلایان به کرونا در کنار گلودرد معمولا تب، از دست دادن طعم و بو و مشکل در تنفس را تجربه خواهند کرد.گلودردکرونا

گلودرد من چه چیز دیگری می‌تواند باشد؟

دلایل احتمالی دیگری برای گلودرد وجود دارد. آیا اخیرا حیوان خانگی جدیدی گرفته‌اید و در حال حاضر گلودرد دارید؟ ممکن است حساسیت باشد. در اینجا چند راهکار دیگر برای مواجه شدن با گلودرد ذکر شده‌است:

اگر در بلعیدن نیز مشکل دارید، باید توسط پزشک معاینه شوید. اگر دچار تنگی نفس می‌شوید، باید مورد ارزیابی قرار بگیرید. اگر یک توده در یک طرف گردن دارید، باید مورد ارزیابی قرار بگیرید.

اگر علائم سرماخوردگی شما ناشی از سرماخوردگی واقعی باشد، شما به مقدار زیادی مایعات و استراحت احتیاج دارید و باید ظرف چند روز مجددا حالتان بهتر شود و به حالت طبیعی بازگردید.

اگر گلودرد همراه با تب دارید، اما آبریزش بینی یا سرفه ندارید، ممکن است گلو استرپتوکوکی داشته باشید. ترشحات لوزه‌ها (ترشحات ناشی از التهاب لوزه‌ها) و گره‌های حساس جلوی گردن را بررسی کنید. با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر گلودرد شما با تب خفیف و خستگی شدید همراه باشد، می‌تواند مونونوکلئوز باشد، که بیشتر در افراد در سنین نوجوانی و ۲۰ سالگی شایع است. با پزشک خود تماس بگیرید.

آنفولانزا- یکی دیگر از نمونه های کروناویروس- می‌تواند باعث گلو درد شود که معمولا بسیار ناگهانی است و معمولا با بدن درد، تب و سردرد همراه می‌شود.

نکته اصلی این است که جستجو در اینترنت برای تشخیص خود، ایمن‌ترین ایده نیست. در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی در مورد سلامت خود و هرگونه علائمی که تجربه می‌کنید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

ارسال نظر