عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خبر داد:

لوازم خانگی ایرانی سدی در برابر واردات

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی گفت: اصلاح 2 نهاد گمرک و بانک، نقش کلیدی در حمایت از تولیدات داخل ایفا خواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

امانقلیچ شادمهر، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار بازار بورس درباره لزوم حمایت از صنایع نوپای داخلی و جلوگیری از واردات کالاهای مشابه، اظهار داشت: این چهارمین سالی است که رهبر انقلاب بر تولید داخل تاکید می­کنند و نام امسال هم به همین موضوع ارتباط دارد. نیاز است برای نیل به این مهم، جلوی واردات محصولاتی که مشابه تولیدات داخلی دارند گرفته و همچنین قانون‌های مزاحم حذف شوند و در راستای ارتقا تولید، قانون زدایی رخ دهد.

وی افزود: گمرک و بانک یکی از بزرگترین موانع تولید داخل هستند. در بحث گمرک، نیاز است تا جلوی واردات بی رویه گرفته شود. اگر واردات محصولاتی که مشابه آن‌ها در داخل صورت می‌گیرد متوقف شود، کمک بزرگی به تولیدات داخلی می شود. بانک ها هم باید در جهت حمایت از تولید داخل فعالیت کنند. اگر این 2 فرایند اصلاح شود، کمک بزرگی به تولید داخلی خواهد شد.

وی با بیان اینکه تنها راه موجود بهینه شدن تولیدات داخلی است، گفت: خیلی از تولیدات داخلی نسبت به کالاهای مشابه خارجی کیفیت بهتری دارند اما مسئله اینست که به خاطر تورم و مشکلات داخلی، قیمت تمام شده برخی از آنها نسبت به نمونه خارجی بیشتر است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی ادامه داد: مشکل ما دلال‌ها، قاچاقچیان و وارداتچی‌هایی هستند که اجازه پیشرفت تولیدات داخلی را نمی‌دهند و باید این جریانات ریشه کن شوند.

شادمهر در واکنش به اخباری مبنی بر احتمال ورود لوازم خانگی کره‌ای به کشور گفت: در داخل ما کارخانه­ هایی داریم که به بهترین وجه می‌توانند پاسخگوی تقاضای داخل باشند نه تنها به محصولات کارخانه‌های کره‌ای بلکه در زمینه لوازم خانگی به تولیدات کشورهای دیگر هم نیازی نداریم.

ارسال نظر