اخبار اقتصادی| آخرین قیمت| قیمت تخم مرغ| قیمت تخم مرغ امروز

قیمت تخم مرغ در زمستان افزایشی می شود؟

مردم هر روز با موج جدیدی از گرانی ها در بازار کالاهای اساسی و مایحتاج روزمره خود روبه‌رو می‌شوند و این بار نوبت به تخم‌مرغ رسیده تا در حالی که نرخ واقعی هر شانه تخم‌مرغ دو کیلوگرمی ۳۴هزار تومان است، حدود ۵۰هزار تومان برای خرید آن پرداخت شود.

قیمت تخم مرغ در زمستان افزایشی می شود؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:
قیمت تخم مرغ که طی هفته‌های اخیر روند صعودی گرفته و به شانه‌ای ۴۳هزار تومان رسیده بود، در حال حاضر از ۵۰هزار تومان نیز عبور کرده است. این در حالی است که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در واحدهای مرغداری باید ۱۴هزار تومان، در عمده‌فروشی‌ها ۱۵هزار و ۳۰۰ تومان و با در نظر گرفتن کرایه حمل به میادین میوه و تره‌بار، قیمت آن برای مصرف‌کننده نهایی باید ۱۷ هزار تومان باشد. ضمن اینکه قیمت هر شانه تخم‌مرغ ۲ کیلوگرمی ‌نباید از ۳۴ هزار تومان تجاوز کند.
 

مسوولان اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران دلیل این  گرانی تخم‌مرغ را ناشی از سیاست‌های غلط گذشته می‌دانند. به طوری که ناصر نبی‌پور، رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در این رابطه معتقد است: از اواخر مرداد سال گذشته تا خرداد سال جاری، تخم مرغ ۴ هزار تومان زیر قیمت مصوب دولت فروش می‌رفت و مرغداران برای جلوگیری از ضرر و زیان، مرغ را به کشتارگاه می‌فرستادند. در نتیجه تولید جوجه و جوجه‌ریزی کمتر شد و متعاقب آن تولید تخم‌مرغ کاهش یافت.

در چنین شرایطی گفته می‌شود با توجه به گرانی گوشت، رشد تقاضا برای خرید تخم‌مرغ در بازار، بی‌تاثیر در افزایش قیمت آن نبوده است. با این حال به عقیده تولیدکنندگان تخم مرغ با وجود افزایش قابل توجه هزینه‌های تولید، قیمت تخم‌مرغ بالا نیست.در این میان انتقاداتی هم از سوی کارشناس صنعت طیور نسبت به قیمت‌گذاری دستوری تخم مرغ  از سوی وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد و عنوان می‌شود که نرخ مصوب ۱۴هزار تومانی تخم مرغ معقول و منطقی نیست، چرا که وقتی قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۱۷هزار تومان است، مرغدار امکان فروش هر کیلو محصول به نرخ ۱۴هزار تومان را ندارد و در راستای تنظیم بازار، نرخ مصوب باید اصلاح شود. از سوی دیگر، برخی پیش‌بینی ها نیز حاکی از آن است که با حذف ارز دولتی و آزاد شدن نهاده‌های دام و طیور، قیمت هر شانه تخم مرغ به ۸۰هزار تومان برسد. با این حال مسوولان اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران این نوید را داده‌اند که در بهمن و اسفند سیلی از تخم‌مرغ به بازار روانه و آن را اشباع خواهد کرد.

دیدگاه خود را ارسال کنید