بازار ارز| افزایش خرید لیر| خرید لیر

فوری: خریداران لیر زیاد شدند

این روزها حوالی میدان فردوسی اوضاع بازار ارز چطور است؟ چه اتفاقاتی در حال وقوع است که برای بازار جدید به نظر می‌رسد؟ معامله‌گران بازار می‌گویند که این روزها تمایل مردم برای خرید لیر ترکیه بیشتر از قبل شده است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 اینجا قلب پرترافیک تهران است اما صدای آدم‌ها بلندتر از ماشین‌هاست. خیابان فردوسی سال‌هاست بازارگاه معاملات ارزی و انتخاب اغلب کسانی است که به هر دلیلی قصد دارند ارزی را بخرند یا بفروشند.

اما این روزها، مشتریان پروپا قرص بازار ارز چه کسانی هستند؟ سرمایه‌گذار‌ان و تاجران؟ مسافران یا چهره‌های جوانی که قصد دارند بار از دیار ببندند؟

صف را دنبال کن تا به دلار برسی

اولین اتفاقی که در این بازار جلب توجه می‌کند، تفاوت قیمت روی تابلوی صرافی و قیمت روز دلار است. فروشنده‌ای که کنار یکی از صرافی‌های میدان فردوسی به معامله مشغول است، ماجرا را اینطور توضیح می‌دهد: «این دلاری است که با تعرفه و سهمیه دولتی توزیع می‌شود؛ تفاوت قیمتش ثابت نیست، یک روز ۲۰۰ تومان ارزان‌تر است، یک روز ۴۰۰ تومان و بعضی وقت‌ها تا هزار تومان هم می‌رسد، اما هر کارت ملی، فقط ۲۲۰۰ دلار.»

اما همه صرافی‌های اطراف میدان فردوسی، فروشنده ارز نیستند. برخی حتی با خط واضح کاغذی پشت شیشه چسبانده‌اند که «این صرافی خرید و فروش دلار ندارد» تا کار را برای خود راحت کنند. شاید همین باعث شده که اغلب صرافی‌ها خالی از مشتری و هیاهو باشند.

صرافی ملی ایران هم همین رویه را سرلوحه خود قرار داده است. بعد از ورود به این صرافی، زمزمه مشتریان به گوش می‌رسد که «اگر خریداری، اینجا فروشنده نیست.»

مشتریان و معامله‌گران این بازار در پاسخ به این سوال که بالاخره از کجا می‌توان دلار خرید؟ با خنده می‌گویند: «هرجا صف بود.» و صف‌های طویل کنار معدود صرافی‌هایی که فروشنده دلار هستند، گواه این گفته‌اند.

پیک‌نیک‌ در صف صرافی!

هنوز به یکی از صرافی‌های خیابان فردوسی واقع در نبش یک کوچه بن‌بست، نرسیده و درهای صرافی به روی مردم بسته است؛ اما صف خریداران دلار به اواسط کوچه رسیده. فروشنده‌ای که با همکارانش در کنار یکی از صف‌ها ایستاده، می‌گوید: «اگر بیشتر از ۲۲۰۰ دلار لازم داری، باید دوست، فامیل و آشنا را جمع کنی تا با کارت ملی‌شان دلار اضافه بگیری.»

نگاهی ساده به چهره حاضران در صف گویای ماجراست. اغلب حاضران در صف تنها نیستند و افرادی همراه خود دارند که دوست و فامیل به نظر می‌رسند. به گزارش تجارت‌نیوز، در صف، حتی چهره سالخورده پیرمردان و پیرزنانی دیده می‌شود که فرزند خود را برای خرید دلار همراهی کرده‌اند.

چند خانم و آقای میانسال با مدارک در صف ایستاده‌اند. یکی از آنها خانمی است که همراه خواهر خود برای خرید ارز به این بانک مراجعه کرده تا بیشتر از سهیمه خودش دلار بخرد. او می‌گوید قصدش فرستادن دلار برای فرزندش است که در خارج از ایران تحصیل می‌کند.

حاضران دیگر صف، مادر و دختری افغانستانی هستند که قصد از خرید دلار را، پرداخت شهریه دانشگاه عنوان می‌کنند. آنها می‌‌گویند سختی ایستادن در صف را به جان می‌خرند چون به دلال‌ها اعتمادی ندارند.

زن دیگری هم که در صف ایستاده، به خبرنگار تجارت‌نیوز می‌گوید هدفش از خرید دلار نیاز شخصی است.

یکی از فعالان بازار به نوعی دیگر از خرید ارز اشاره می‌کند و می‌گوید: «این روزها بیشتر از دلار، بازار لیر داغ شده است. مشتریان لیر زیادند و اغلب رقم بالا و برای خرید خانه در ترکیه این لیر را می‌خرند؛ زیاد هم هستند، در هفته گذشته بیش از پنج مشتری خرید لیر داشته‌ام.»

از ما بهترانی که در صف نمی‌مانند

البته همه خریداران بازار ارز، مردمی نیستند که در صف‌ها می‌مانند؛ به گفته برخی از معامله‌گران اغلب خریدهای درشت، سفارشی است. یکی از معامله‌گران این بازار تاکید می‌کند که اصل‌کارش جمع کردن دلار برای تجار است.

او می‌گوید: «ما دلار بازار را اکثرا برای تجارت جمع می‌کنیم. مثلا یک تاجر به من می‌گوید صدهزارتا برایم جمع کن، ما هم دلار را از مردم می‌خریم و به آنها می‌فروشیم. بعضی از کسانی که دلار را با قیمت دولتی می‌خرند، با قیمت اصلی به ما می‌فروشند و بعضی هم از قبل دلار خریده‌اند و حالا قصد فروشش را دارند.»

قیمت دلار این روزها در کانال ۲۸ هزار تومان در نوسان است و متاثر از اخبار سیاسی آینده روشنی ندارد. آیا در روزهای آینده ممکن است اخبار سیاسی روند بازار ارز را تغیییر دهند؟

ارسال نظر