فوری/ مرگ بر اثر عوارض واکسن جانسون اند جانسون

این مورد اولین فردی است که در این ایالت بر اثر عارضه لخته شدن خون مربوط به واکسن، جان خود را از دست داده است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

مقامات بهداشتی ایالت واشنگتن در آمریکا از جان باختن یک زن پس از دریافت واکسن جانسون و جانسون بر اثر عارضه نادر "سندروم انعقاد خونِ" این واکسن خبر دادند.

این زن که در اواخر ۳۰ سالگی و ساکن شهرستان کینگ در ایالت واشنگتن آمریکا بود، اولین فردی است که در این ایالت بر اثر عارضه لخته شدن خون مربوط به واکسن، جان خود را از دست داده است.

بر اساس گزارش‌ها، او در ۲۶ اوت سال جاری (۲۰۲۱) واکسن دریافت کرده و بیش از یک هفته بعد از تزریق واکسن در هفت سپتامبر جان خود را از دست داده است.

مقامات بهداشتی ایالت واشنگتن سه شنبه اعلام کردند که علت مرگ "ترومبوز" با "سندرم ترومبوسیتوپنی" (TTS) بوده است. این سندرم یک عارضه نادر اما جدی است که باعث لخته شدن خون با پلاکت‌های پایین می شود. همچنین این عارضه به عنوان یک عارضه نادر مرتبط با واکسن جانسون و جانسون شناخته شده که علائم آن دو هفته پس از واکسیناسیون ظاهر می شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا در ماه آوریل سال جاری میلادی مجوز واکسن جانسون و جانسون را به منظور مطالعه خطرات عوارض نادر انعقاد خون در این واکسن تعلیق کرد که پس از انجام مطالعات در همان ماه به این تعلیق پایان داد.

طبق داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا، این عارضه واکسن نادر است؛ به طوری که در حدود هفت نفر در هر یک میلیون زن واکسینه شده بین سنین ۱۸ تا ۴۹ سال رخ می‌دهد. برای زنان ۵۰ سال به بالا و مردان در هر سنی، این عارضه حتی نادرتر نیز هست.

طبق گزارش این سازمان، در بین ۱۵ میلیون نفری که واکسن جانسون و جانسون را در ایالات متحده دریافت کرده‌اند، ۴۷ مورد این سندرم را شناسایی کرده است که اکثر آن ها بهبود یافته‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از وِب ام دی، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده به بیماران توصیه می‌کند که در صورت مشاهده علائمی مانند تنگی نفس، درد قفسه سینه، تورم پا، درد شکم، سردرد شدید، کبودی یا لکه‌های خونی کوچک در زیر پوست، پس از واکسیناسیون، به پزشک مراجعه کنند.

ارسال نظر