پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 

فیلتر پرس دستگاهی است که برای جداسازی مایع و جامد از هم استفاده می‌شود. اصل کار فیلتر پرس‌ها این است که دوغاب را به دستگاه پمپ می‌کند تا مواد جامد در طول چرخه پرشدن، به طور مساوی توزیع شود.

طیف وسیعی از مدل‌های مختلف با ظرفیت‌های متفاوت از فیلتر پرس را متناسب با نیازهای کاربردی خاص، طراحی و ساخته‌اند. برخی از فیلتر پرس‌ها به طور خاص برای عملکرد تمام اتوماتیک و 24 ساعته در محیط‌های سخت مانند معادن یا کارخانه‌های تولید مواد شیمیایی مناسب هستند. در این دستگاه‌ها با استفاده از فشار هیدرولیکی به دوغاب، عبور مایع از میان روزنه صفحات و محصور شدن ذرات و دانه‌ها در پشت صفحات، عملیات آبگیری انجام می‌پذیرد. فیلتر پرس تجهیزاتی برای جداسازی جامد از مایع است. این دستگاه یک سری صفحات فیلتر را در کنار هم چیده است. محیط فیلتر در بین صفحات فیلتر پرس قرار گرفته شده و از یک پمپ تغذیه برای عبور دادن مایع به داخل دستگاه استفاده می‌شود، بنابراین جامدات داخل آن به دام می‌افتند. در مقایسه با سایر فیلترهای فشار، فیلتر پرس حجم بیشتری از مواد جامد را در هر مترمربع از سطح، فیلتر می‌کند. سیستم هیدرولیک که برای کاربردهای آبگیری مناسب است، معمولاً به‌اندازه فیلتر پرس موردنیاز، بستگی دارد.

 

تاریخچه استفاده از فیلتر پرس

اولین فرم فیلتر پرس در سال 1853 در انگلستان اختراع شد. از این دستگاه برای به‌دست‌آوردن روغن دانه‌ها استفاده می‌شد. اما باید گفته شود که معایب زیادی در رابطه با این دستگاه‌های قدیمی وجود دارد، مانند نیاز به نیروی کار بالا و فرایند ناپیوسته که بسیار وقت‌گیر خسته کننده بود. پیشرفت های عمده در فناوری این سیستم از اواسط قرن بیستم آغاز شد. در ژاپن در سال 1958 سچی سووا و کنچیرو کوریتا، موفق شدند اولین فیلتر پرس خودکار را که به صورت افقی کار می‌کرد، را طراحی و تولید کنند. نه سال بعد، شرکت کوریتا شروع به توسعه جهت انعطاف پذیری برای کاهش رطوبت در کیک‌های فیلتر کرد. این دستگاه بهینه سازی چرخه فیلتراسیون خودکار، فشرده سازی کیک، تخلیه کیک و شستشوی پارچه فیلتر را امکان‌پذیر می‌کند که منجر به افزایش کارایی برای کاربردهای مختلف صنعتی گشته است.

اجزای فیلتر پرس

این دستگاه دارای چهار جز است که شامل اصلی ترین قسمت های آن می باشد. در قسمت زیر به اختصار در مورد هر یک از قسمت‌ها توضیح می‌دهیم:

شاسی یا بدنه

شاسی این دستگاه از جنس فلز ضد زنگ می‌باشد که در ابعاد و صفحات مناسب و ظرفیت لازم ساخته می‌شود. وظیفه این دستگاه قراردادن و کنار هم نگه‌داشتن صفحات است که در فرایند تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قاب بدنه

بدنه این دستگاه از جنس فولاد تقویت شده می‌باشد که برای قرار گرفتن صفحه‌ها از آن استفاده شده است.

صفحات فیلتر

این صفحات اغلب از جنس پلاستیک بوده و برای تحت فشار قرار دادن لجن از آن استفاده می‌گردد.

سیستم تزریق

این قسمت از دستگاه شامل لوله های داخلی و هدایت کننده آب صاف، شیرآلات و لوله کشی می‌باشد.

پارچه‌های فیلتراسیون

یکی از اجزای مهم سیستم قسمت پارچه‌های فیلتراسیون می‌باشد که کار فیلتراسیون را به انجام می‌رساند و سبب جداسازی لجن و مایعات می‌گردد.

مزایای فیلتر پرس

از مزایای این دستگاه می‌توان به اشغال فضای کم و سرعت بالای فیلتراسیون اشاره نمود. استفاده از این دستگاه با توجه به سیستم‌های نصب شده در آن بسیار راحت بوده و همچنین نیازی به سرمایه گذاری بالا ندارد و از قیمت مناسبی برخوردار است، همچنین این محصول با توجه به فضای کمی که اشغال می‌کند می‌تواند کارکرد بالایی داشته و عملیات سودمندی را به انجام برساند.

انواع فیلتر پرس

گروه صنعتی مهاب یکی از تولید کننده گان بزرگ دستگاه های صنعتی به شمار می رود که انواع مختلف فیلتر پرس نیمه اتوماتیک، اتوماتیک، دستی و هیدرولیک را در سطح خاور میانه به بازار مصرف عرضه می کند با ما همراه باشید تا با انواع مختلف فیلتر پرس کمی بیشتر آشنا شویم.

فیلتر پرس نیمه اتوماتیک

در حال حاضر این نوع از فیلتر پرس‌ها از پرکاربردترین نوع در بازار هستند. در این نوع آماده‌سازی صفحات، شستشوی پارچه‌ها و تخلیه کیک‌های لجن به‌صورت دستی انجام می‌شود اما مابقی کارها شامل عملیات ورود دوغاب، فشرده سازی صفحات، شستشوی پارچه‌ها و تخلیه کیک‌های لجن به صورت اتوماتیک توسط دستگاه به انجام می‌رسد.

فیلتر فشاری اتوماتیک

در این نوع فیلتر به دلیل اینکه تمامی مراحل توسط دستگاه به انجام می‌رسد جزو کامل‌ترین و با دقت ترین نوع فیلتر پرس می‌باشد. در این دستگاه کلیه مکانیسم‌ها به کمک ابزار خود دستگاه، بدون کوچک‌ترین دخالت نیروی انسانی به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

مزایای فیلتر پرس اتوماتیک

 1. دارای فیلتراسیون با سرعت زیاد و سطح بالا
 2. رعایت تمامی استانداردها
 3. به دلیل عملیات کاملاً اتومات هزینه پرسنلی ندارد یا بسیار کم می‌باشد.
 4. دارای امنیت بالا و ایمن و ساخته شده با فناوری جدید
 5. به سبب بیشترین درجه آبگیری در کوتاه ترین زمان ممکن، بسیار اقتصادی بوده است.

فیلترهای دستی

با توجه به اینکه تمامی سیستم‌ها و تجهیزات این دستگاه، به صورت دستی می‌باشد. همواره نیاز به یک اپراتور برای انجام عملیات دارد همچنین به همین سبب است که این سیستم تمامی عملکردهایش را با سرعت پایین به انجام می‌رساند و فقط برای اندازه‌های بسیار کوچک به کار می‌رود.

فیلتر پرس هیدرولیک

در این نوع از فیلتر پرس حرکات صفحات و بخش‌های کنترلی دستگاه به صورت سیستم کاملاً هیدرولیکی انجام می‌پذیرد.

فیلتر پرس چگونه کار می‌کند؟

عمل فیلتراسیون بدین گونه است که دوغاب از قسمت فوقانی وارد دستگاه شده و سپس محلول توسط سیستم لوله‌کشی داخلی وارد قسمت داخلی صفحات می‌شود و بعد سیستم شروع به فشار دادن به صفحات می‌کند. تا کیک فیلتری تشکیل شود. مواد جامد همچنان وارد محفظه‌ها شده تا زمانی که کاملاً پر از مواد جامد شوند و در واقع کیک‌ها تشکیل یابند. کیک‌های فیلتر زمانی که صفحات پر شدند، آزاد می‌گردند و چرخه کامل می‌شود. اغلب از فیلتر پرس‌هایی با ظرفیت بالاتر و شیفترهای صفحه اتوماتیک با عملکرد سریع استفاده می‌کنند که زمان چرخه را سرعت می‌بخشد. ظرفیت تولید یک فیلتر پرس چیزی بین 1. تا 10 کیلوگرم جامد در هر مترمربع از سطح فیلتر است. برای هر مدل فیلتر پرس، حجم محفظه و سطح فیلتر به تعداد صفحات فیلتر بستگی دارد. زمان هر عملیات پرس کمتر از چهار ساعت است.

مراحل انجام پرس

بسته شدن پرس: با خالی بودن کامل فیلتر، سر متحرک به ‌وسیله جک های دستگاه فعال شده با فشار بسته می‌شوند و سپس از طریق فیلتراسیون به صورت اتوماتیک تنظیم می‌گردد.

پرکردن: در طی این فاز کوتاه، محفظه فیلتراسیون با لجن پر می‌شود. برای اینکه لجن قابلیت فیلترگذاری خوبی داشته باشد، بهتر است فیلتر را خیلی سریع پرکرده تا از تشکیل کیک در اولین محفظه قبل از پر شدن آخرین محفظه جلوگیری شود.

فیلتراسیون: پس از پر شدن محفظه، با ورود مداوم لجن برای آبگیری، یک لایه ضخیم از لجن تشکیل می‌شود، سپس فیلتر روی پارچه ها باعث افزایش فشار می‌گردد تا جایی که آب‌وهوا از داخل محفظه ها به بیرون راه یابند. بعد در این قسمت پمپ فیلتراسیون متوقف می‌شود، مدارهای فیلتر و مجرای مرکزی که هنوز با لجن مایع پر هستند، توسط هوای فشرده پاک می‌شوند.

باز شدن فیلتر: سر متحرک فیلتر به سمت عقب کشیده می‌شود تا کیک از محفظه اول خارج گردد. یک سیستم مکانیزه صفحات را یکی‌یکی بیرون می‌کشد. با توجه به بافت و وزن کیک سرعت جداسازی صفحات انجام می پذیرد.

شستشو: شستشوی پارچه های فیلتر باید هر 15 تا 30 دقیقه از عملیات انجام شود. برای واحدهای متوسط یا بزرگ این کار با پرس و با استفاده از اسپری آب با فشار بسیار بالا (80-100 بار) انجام می‌شود.

زمان انجام فیلتراسیون به چه چیزی بستگی دارد؟

زمان انجام فیلتراسیون توسط فیلتر پرس می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. از جمله این موارد نوع فیلتر پرس مورد استفاده است. اما صرفه نظر از نوع فیلتر پرس از اصلی ترین مواری که بر روی مدت زمان فیلتراسیون تاثیر مستقیم دارن مقدار ضخامت کیک، مقدار لجن، مقاومت خاص و ضریب تراکم پذیری است.

سایز های مختلف فیلتر پرس

فیلتر پرس ها کاربرد گسترده در صنایع مختلف دارند به همین سبب این تجهیزات را می‌توان در طیف وسیعی از اندازه‌ها، از پرس‌های کوچک 150 میلی‌متری در مقیاس آزمایشگاهی گرفته تا دستگاه‌هایی با ظرفیت‌های بسیار بزرگ‌تر، مانند فیلترهای 1500 و 2000 میلی‌متری، ساخت. فیلتر پرس‌ها برای جداسازی مایع و جامد در بخش عظیمی تولید و عرضه می‌گردند.

صنایع که در آنها از فیلتر پرس استفاده می گردد

فیلتر پرس به دلیل عملکرد خوب و مزایای بسیاری چون مقرون به صرفه بودن، سرعت بالا در فیلتراسیون و... که دارد در صنایع مختلف در بخش های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد در ادامه به برخی از این صنایع اشاره کرده ایم.

 • فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی

 • تولید مواد شیمیایی

 • عملیات معدنی و سنگ

 • تصفیه فاضلاب و تصفیه لجن

 • بازیافت آب

 • شستشوی بتن

 • برش مرمر و سنگ

 • تولید برق

 • تولید آسفالت و سیمان

 • استفاده در کارخانه های فولاد

 • گیاهان شهری

 • چرخه فیلتراسیون

بازار جهانی فیلتر پرس

افزایش آگاهی مورد نیاز به تصفیه فاضلاب برای تأمین آب یکی از محرک های کلیدی بازار جهانی فیلتر پرس محسوب می‌شود. کمبود آب در طول سال‌ها و کم شدن آب‌های زیرزمینی منجر به افزایش پذیرش پروژه‌های جدید تصفیه آب می‌شود. علاوه بر این، محبوبیت بازیافت آب در مناطق توسعه یافته مانند آمریکای شمالی و اروپا نیز منجر به اتخاذ پروژه های جدید تصفیه آب در طول سال‌ها شده است. این موضوع سبب شده که تعداد زیادی از صنایع، منجر به تکامل فیلتر پرس‌های جدیدتر با فناوری های پیشرفته همراه با ویژگی های منحصر به فرد گردد. تولید کنندگان فیلتر پرس برای توسعه محصولات جدید، جهت تامین آب آشامیدنی سالم برای جمعیت در سراسر جهان متمرکز هستند.

بازار جهانی فیلتر پرس عمدتاً توسط رشد تصفیه آب، تصفیه آب‌های فاضلاب و صنایع شیمیایی هدایت می‌شود. علاوه بر این، با افزایش شهرنشینی، تقاضا برای فیلتر پرس در بین مصرف کنندگان در طول سال‌ها افزایش یافته است. با این حال، افزایش هزینه نصب به عنوان یکی از محدودیت های اصلی بازار در نظر گرفته می‌شود. طبق پیش‌بینی‌های به عمل آمده ارزش جهانی این دستگاه به میزان 232.92 میلیون دلار طی سال‌های 2021-2025 است و در این دوره پیش‌بینی، CAGR 3.21 درصد پیشرفت خواهد داشت.

در چند دهه اخیر، به نظر می‌رسد که کاربرد فیلتر پرس فریم در مقایسه با سیستم‌های دیگر، در صنایع مصرف نهایی، طرفداران زیادی به دست آورده است، زیرا این تجهیزات دارای سرعت‌های فیلتراسیون بالا و رطوبت بسیار کم هستند. این دستگاه می‌تواند لجن را به طور مؤثر با هزینه های عملیاتی کمتری در طول فرآیند تصفیه فاضلاب جدا کرده و دفع کند که منجر به اثرات زیست محیطی کمتری می‌شود که آن را تبدیل به گزینه‌ای سازگار با محیط زیست کرده است. همچنین، اخیراً جهان به دلیل تخلیه مواد سمی به فاضلاب با چالش‌های زیست‌محیطی متعددی مواجه است؛ بنابراین، بسیاری از صنایع در حال حاضر از نوع فریم این محصول استفاده می‌کنند زیرا به دفع مناسب لجن و فاضلاب کمک می‌کند. لازم به ذکر است که ارزش بازار جهانی سیستم فریم در سال 2021 به 682.21 میلیون دلار رسید و انتظار می‌رود که تا سال 2027 به ارزش 872.21 میلیون دلار برسد، بیش از 4.18 درصد CAGR در دوره پیش‌بینی برآورد شده است.

قیمت فیلتر پرس

قیمت این دستگاه ها با توجه به اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک بودنشان متفاوت است هم چنین نه تنها این مسئله بر قیمت آن‌ها تأثیرگذار است بلکه استفاده آن در بخش های متفاوت از جمله غذایی، معدن، سنگ و... مؤثر بوده است. از دیگر عوامل تأثیرگذار در قیمت این دستگاه می‌توان به جنس پارچه، صفحات و فلز استفاده شده در ساخت آن اشاره کرد.

گروه صنعتی مهاب سازنده انواع فیلترهای فشاری

شرکت مهاب با شعار مهاب به آینده ای مدرن می اندیشد خود را به دنیای معرفی می کنند. مهاب با یاری خداوند و تلاش شبانه روزی متخصصین توانمد و کادری مجرب توانسته به یکی از قدرت ها بزرگ خاورمیانه ازلحاظ تولید دستگاه های صنعتی تبدیل گردد. ما با تولید دستگاهایی با نهایت کیفیت و ارائه طیف وسیعی از انواع ظرفیت های متفاوت و کارایی های مختلف توانسته اینم تمام نیاز های بازار را پوشش دهیم شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و خرید فیلتر پرس با واحد فروش مجموعه با شماره های 02144011917 – 02144481305 تماس بگیرید.

 

ارسال نظر

 

آخرین مطالب