بازارهای مالی در هفته آینده منفی می شوند + جزئیات

به نظر می‌رسد که در هفته پیش رو بازار‌های مالی با افت و خیز‌هایی، ناشی از تایید یا رد صلاحیت برخی از وزرای پیشنهادی دولت همراه باشند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

در هفته پایانی مردادماه ۱۴۰۰، بازار‌های مالی تحت تاثیر تصمیم ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا مبنی بر تعطیلی ۶ روزه که از روز دوشنبه (۲۵ مرداد ماه) آغاز شده و تا روز شنبه هفته آینده (۳۰ مرداد ماه) ادامه خواهد داشت، قرار گرفتند.

بر اساس مصوبه این ستاد، اصناف و پاساژ‌های سراسر کشور، بانک ها، موسسات مالی و اعتباری و تمام معاملات بورس به مدت ۶ روز تعطیل شدند. در شرایط فعالیت دو روزه این بازارها، بازار ارز کاهشی بود و سکه روند نزولی داشت. همچنین نرخ سکه در آستانه کانال ۱۲ میلیون تومانی قرار گرفت و شاخص بورس نیز به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی رسید. پس از این دو روز نیز، نمودار این بازارها به دلیل تعطیلات ثابت ماند.

شاخص کل بورس تهران روز شنبه (۲۳ مرداد ماه) در ابتدای معاملات این روز، با رشد ۵ هزار و ۷۶۶ واحدی کار خود را آغاز کرد و در ارتفاع یک میلیون و ۴۹۰ هزار واحدی قرار گرفت و بعد با افت ۳ هزار و ۷۹۷ واحدی، روی پله یک میلیون و ۴۸۰ هزار واحدی قرار گرفت. این شاخص در نهایت، در آخرین روز معاملات این هفته یعنی یکشنبه (۲۴ مرداد ماه)، با رشد ۱۹ هزار و  ۱۹۷ واحد، روی پله یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی ایستاد.

 

بازار مالی

نرخ دلار کاهش یافت و سپس ثابت ماند

بازار مالی

قیمت ارز در این هفته روند کاهشی داشت به طوری که نرخ دلار و یورو در اولین روز هفته به ترتیب ۲۶ هزار و ۵۸ تومان و ۳۰ هزار و ۳۱۰ تومان بود و در آخرین معاملات این هفته، دلار ۲۵ هزار و ۹۲۱ تومان و یورو ۳۰ هزار و ۵۰۸ تومان معامله شد. این ارقام بیانگر آن است که دلار حدود ۱۳۷ تومان در این هفته ارزان شد و یورو نیز تقریبا ۱۹۸ تومان کاهش قیمت داشته است.

 

نرخ سکه همچنان صعودی است

قیمت هر قطعه سکه طرح جدید از ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به ۱۱ میلیون و  ۸۷۰ هزار تومان رسید. از طرف دیگر هرگرم طلای ۱۸ عیار با افزایش بیش از ۲۶ هزار تومانی از قیمت یک میلیون و ۱۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان به مبلغ یک میلیون و  ۱۳۸ هزار  و ۷۰۰ تومان افزایش یافت.

بازار مالی

انتظار عملکرد بهتر از شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل پس از تعطیلات

علیرضا سادات کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این پرسش که بورس در دو روز کاری این هفته چه روندی را طی کرد؟ اظهار کرد: شاخص کل بورس در آخرین روز کاری این هفته با رشد ۱۹ هزار و ۱۹۷ واحدی به عدد یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسید که نماد‌های شستا با یک هزار و ۴۰۹ واحد و فارس با یک هزار و ۳۵۲ واحد بیشترین تاثیر را بر روی عملکرد شاخص کل داشتند.

سادات در خصوص ارزش معاملات بازار سرمایه در آخرین روز معاملاتی گفت: ارزش معاملات خرد نیز در آخرین روز معاملاتی یعنی یکشنبه، به مبلغ ۸ هزار و ۲۰۲ میلیارد تومان رسید و شاخص کل در سطح ۱.۵۰۰.۰۰۰ واحد آرام گرفت و هفته معاملاتی به اتمام رسید.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بر اساس داده ای آماری گردآوری و تفسیرشده، تمرکز بیشتر سهامداران حقیقی در شرکت‌هایی با ارزش بازار کمتر نسبت به بزرگان بازار سرمایه مشهود بوده و می‌توان انتظار عملکرد بهتری از شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل و شرکت‌های اصطلاحاً شاخص‌ساز بازار سرمایه را حداقل در کوتاه‌مدت و روز‌های پیش رو پس از تعطیلات داشت.

باید صبور باشیم تا  شاخص کل بورس به محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار برسد

آراد پورکار کارشناس دیگر بازار سرمایه نیز در گفت‌وگویی  بیان کرد: طبق انتظاری که داشتیم شاخص به محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسید که این محدوده، یک محدوده بسیار قوی است و باید صبور باشیم تا ببینیم شاخص، محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی یا به عبارت دقیق‌تر یک میلیون و ۴۷۸ هزار واحدی تا یک میلیون و ۵۴۰ هزار واحدی را به سمت بالا خواهد شکست تا به محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار یا یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحدی برسد.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با حمایت شاخص کل عنوان کرد: حمایت شاخص کل را می‌توانیم بر روی یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد در نظر بگیریم تا اگر در شاخص اصلاحی صورت گرفت به این محدوده‌ها برسد.

پورکار در رابطه با شاخص هم وزن تصریح کرد: شاخص هم وزن نیز خط روند نزولی را شکسته است و محدوده‌ ۴۱۵ تا ۴۱۹ هزار واحد را به سمت بالا شکسته است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: شاخص هم وزن مقاومتی که پیش رو دارد یک چیزی حدود ۴۴۳ هزار واحد است که به نسبت می‌توانیم بگوییم قدرتش به علت اینکه تازه خط روند نزولی را شکسته کمتر شده است و برای شاخص هم وزن سطح ۴۷۰  تا ۴۷۴ هزار واحد مقاومت سنگینی است.

سخن پایانی

با وجود آن که تعطیلات این هفته، سبب شد تا بازار‌های مورد بررسی در این خبر، در حالت ثابتی قرار بگیرند، با توجه به تاثیرپذیری این بازارها از شرایط سیاسی و با توجه به در دستور کار بودن بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در مجلس شورای اسلامی طی هفته آینده، به نظر می‌رسد که در هفته پیش رو این بازار‌ها با افت و خیز‌های ناشی از تایید یا رد شدن برخی از وزرای اقتصادی توسط مجلس همراه باشند.

ارسال نظر