رکود تورمی دامن گیر مسکن شد

براساس تازه‌ترین اطلاعات درج شده در گزارش شامخ (گزارش طرح شاخص مدیران خرید ساختمان) شامخ کل نسبت به ماه قبل کاهش قابل توجهی داشته است و پیش می شود رکود تورمی در انتظار این بخش باشد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

شاخص بخش ساختمان در تیرماه نشان می دهد از 13 شاخص مورد بررسی 9 شاخص نسبت به پایان بهار نتیجه ضعیف تری کسب کرده است و  شتاب در فعالیت مربوط به این بخش با افت روبرو شده به طوریکه در تیرماه "میزان سفارشات جدید" ، "سرعت انجام و تحویل سفارش" ، "مواد اولیه خریداری شده"،" میزان استخدام" و "میزان فروش کالا" نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.

در بین شاخص هایی که نسبت به ماه قبل رشد داشته اند جز بخش صادرات، افزایش دو شاخص دیگر نمره منفی برای بخش ساختمان به حساب می آید. افزایش موجودی انبار علامت رکود است و انتظار برای افزایش قیمت مواد اولیه ناقوس تورم. جمع این دو می تواند احتمال رکود تورمی را مطرح کند.

بر اساس گزارش اتاق تعاون، شاخص قابل توجه این ماه "میزان قیمت مواد اولیه" است این شاخص در تیرماه عدد 89.63 را ثبت کرده که نشان از تورم ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه خریداری شده دارد. در گزارش ارائه شده از سوی اتاق تعاون پیش بینی شده تداوم غیر قابل پیش بینی بودن قیمت ها در مصالح پایه این صنعت را با رکود تورمی روبرو خواهد کرد. این در حالیست که شاخص "قیمت محصول تولید شده" نسبت به ماه قبل هنوز تغییری نیافته است.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر