عرضه های اولیه| عرضه اولیه| تغییرات عرضه اولیه| قیمت پایه عرضه اولیه

عرضه اولیه| بررسی گزارش مالی شهریور ۳ عرضه اولیه جدید بورس

گزارش شهریور ماه شرکت‌های بورسی یکی از عوامل مهمی به حساب می‌آیند که در تحرکات روزهای آینده بازار سرمایه تاثیر بسیار مهمی دارند. در گزارش زیر به بررسی صورت مالی سه شرکت تازه عرضه شده در بازار پرداخته شده است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

عرضه اولیه اولین فروش سهام یک شرکت خصوصی است. عرضه اولیه باعث می شود که یک شرکت خصوصی طی آن به یک شرکت عمومی تبدیل می‌شود. عرضه اولیه سهام به طور معمول باعث می‌شود بخشی از پول سرمایه‌گذاران به جای خرید سهام موجود، برای خرید سهام جدید به کار رود.  عرضه اولیه یک شرکت در بورس به معنای تازه وارد بودن آن شرکت نیست. عرضه‌ اولیه در روز اول یک مقداری مشخص داردکه نمی‌توان در آن روز بیشتر از این سهام آن شرکت را خریداری کرد. 

عرضه اولیه

عرضه اولیه بورس

 گزارش شهریور ماه شرکت‌های بورسی یکی از عوامل مهمی به حساب می‌آیند که در تحرکات روزهای آینده بازار سرمایه تاثیر بسیار مهمی دارند. در گزارش زیر به بررسی صورت مالی سه شرکت تازه عرضه شده در بازار پرداخته شده است.

شرکت سپید ماکیان در عملکرد یک ماهه منتهی به ۳۱ شهریور امسال معادل ۲۳۹ میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره یک ماهه مشابه سال قبل ۷۲ درصد افزایش داشته است.

«سپید» با سرمایه ثبت شده ۱۰۰ میلیارد تومان در عملکرد شش ماهه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند سال جاری مبلغ ۱۴۰۸ میلیارد تومان درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۹ درصد رشد داشته است.

شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان طی عملکرد یک ماهه منتهی به ۳۱ اسفند امسال معادل ۷۲ میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره یک ماهه مشابه ماه قبل ۸۶ درصد افزایش داشته است.

 

«فگستر» با سرمایه ثبت شده ۵۰ میلیارد تومان طی عملکرد شش ماهه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ مبلغ ۲۶۳ میلیارد تومان درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه ماه قبل ۳۸ درصد رشد داشته است.

شرکت محصولات کاغذی لطیف طی عملکرد یک ماهه منتهی به ۳۱ شهریور سال جاری معادل ۵۳ میلیارد تومان از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره یک ماهه مشابه ماه قبل ۷۰ درصد افزایش داشته است.

«لطیف» با سرمایه ثبت شده ۲۰ میلیارد تومان طی عملکرد شش ماهه سال مالی منتهی به۲۹ اسفند امسال مبلغ ۲۱۸ میلیارد تومان درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه ماه قبل ۳۲ درصد  رشد داشته است.

 هفته‌های گذشته با ورود عرضه‌های اولیه به بازار سهام و افت بیشتر شاخص کل برخی از نمادها مانند فجهان و فسبزوار که به تازگی هم وارد بازار شدند با روندی منفی مواجه شدند و صف خرید این دو عرضه اولیه در کمتر از یک هفته شکسته شد. اما چرا عرضه‌های اولیه امسال در ایجاد جو منفی و اصلاح بیشتر شاخص نقش داشتند؟

مریم محبی، کارشناس بازار سهام درباره شیوه ورود عرضه‌های اولیه به بازار سهام گفت: عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در واقع جذاب‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران، به ویژه تازه واردترها و افراد دارای سرمایه‎‌های اندک به شمار می‌رود.

نمادهای بورسی که در هر یک از بازارهای بورس یا فرابورس درج می‌شوند ابتدا توسط یکی از شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری یا تامین سرمایه مراحل ارزش‌گذاری را طی می‌کنند.

وی در این باره افزود: این تعیین ارزش بر اساس بررسی کامل بنیادی شرکت، تخمین سودآوری آتی، تخمین نرخ بازدهی مورد انتظار سرمایه‌گذار و استفاده از روش‌های ارزش‌گذاری همچون تنزیل جریانات نقدی انجام می‌شود.

محبی گفت: اگر ارزش سهمی که در بازار عرضه می‌شود، توسط شرکت‌های مربوطه، مناسب ارزیابی نشده و اصطلاحا بصورت overvalue یا گران فروشی در بورس عرضه شود، این موضوع آسیب‌های متعددی را بصورت زنجیروار بر پیکره کلی بازار بورس وارد خواهد کرد. زیرا سهامداران در هنگام عرضه و یا هنکام خرید متوجه این گران فروشی شده و اعتماد خود را نسبت به بی‌طرف بودن سازمان و همچنین شرکت ارزش‌گذار از دست می‌دهد.

اثرات گران‌فروشی عرضه اولیه

وی درباره آثار زیان گران فروشی عرضه اولیه‌ها در بازار گفت: این امر باعث خروج زودهنگام سرمایه‌گذاران از بورس و متعاقبا خروج نقدینگی از بازار می‌شود که می‌توانست عواید حاصل از عرضه اولیه را وارد فرآیند توسعه شرکت نماید. بنابراین زیان سهامدار، باعث خروج سرمایه از بخش مولد اقتصاد کشور شده و همزمان اعتبار و توان ارزیابی ارزش یک نماد که توسط شرکت‌های مربوطه به درستی تشخیص داده نشده است، اعتبار کلی شرکت ارزش‌گذار و همچنین شاکله کلی سازمان بورس را دچار چالش های متعدد می‌کند.

وی تاکید کرد: بنابراین لازم است تا شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری یا تامین سرمایه به عنوان نهادهای ذیصلاح توسط بورس، قدردان اعتماد سرمایه گذاران و همچنین سازمان بورس بوده و با اعلام واقعی ارزش ذاتی هر نماد، باعث افزایش جذابیت مشارکت مردم در خرید عرضه‌های اولیه شوند.

محبی در بخش دیگری درباره اهمیت زمان عرضه یک سهم به بازار سهام گفت: زمان عرضه، از مبحث گران بودن یا نبودن آن، با اهمیت‌تر است. هر چند عرضه اولیه‌های اخیر می‌‎توانست با قیمت مناسب‌تری به بازار عرضه شود، ولی ارزان‌ترین سهم نیز اگر در زمان نامناسب عرضه شود، روند عادی بازار را دچار چالش می‌کند.

وی افزود: عرضه‌های اخیر در کمتر از یک هفته از زمان عرضه، قفل در صف فروش شدند که این موضوع بیانگر و تایید کننده اهمیت لزوم ورود عرضه‌های اولیه با قیمت مناسب و در زمان مناسب است.

هشدار رئیس سازمان بورس به سهامداران

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد میزان مشارکت در عرضه اولیه نسبتا بزرگ فجهان هم چندان از این بالاتر نباشد. بنابراین اگر فرض کنیم به واسطه این که زمان سفارش‌گذاری فجهان در ساعت مناسب‌تری بوده و همچنین چون جذابیت آن هم بیشتر بوده مشارکت اندکی افزایش یابد، به نظر می‌رسد رقم مشارکت ۲.۶۵۰ میلیون نفری تخمین مناسبی برای میزان مشارکت در این عرضه اولیه باشد.

در چنین شرایطی با توجه به عرضه ۴ میلیارد سهم، انتظار می‌رود به هر کد معاملاتی حدود ۱۵۰۰ سهم اختصاص یابد. با توجه به حداکثر قیمت ۵۵۰ تومانی هر سهم فجهان، انتظار می‌رود حدود ۸۲۰ هزار تومان سهام به خریداران فجهان اختصاص یابد.

به این ترتیب احتمالا مجموع ارزش دو عرضه اولیه امروز بازار سهام نزدیک به یک میلیون تومان باشد. اگر هم فرض کنیم مثل اغلب عرضه اولیه‌های اخیر بورس این دو نماد می‌توانند طی یک ماه آینده حدود ۱۰۰ درصد رشد کنند، می‌توان انتظار داشت سود جذاب یک میلیون تومانی را نصیب خریداران عرضه اولیه کند. چنین رقمی در شرایطی که بورس دوباره در مدار صعودی قرار گرفته، می‌تواند منجر به ایجاد لشکر جدید خریداران عرضه اولیه شود. چیزی که سال گذشته هم شاهد آن بودیم و به واسطه آن میزان مشارکت عرضه اولیه‌ها تا بیش از ۵.۴ میلیون نفر هم رشد کرد.

ارسال نظر