عرضه های اولیه| عرضه اولیه| تغییرات عرضه اولیه| قیمت پایه عرضه اولیه

عرضه اولیه: معرفی عرضه اولیه های بورس 1401

بورس، طی دو سال اخیر نزولی بود اما همچنان عرضه‌های اولیه یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین معاملات بازار سرمایه است. این عرضه‌های اولیه تا حدودی از رونق افتاده و بازدهی چندانی ندارند ولی هنوز هم بخش عمده‌ای از سهامداران به دنبال خرید عرضه اولیه هستند. کدام شرکت‌ها در سال ۱۴۰۱ عرضه می‌شوند؟

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

عرضه اولیه اولین فروش سهام یک شرکت خصوصی است. عرضه اولیه باعث می شود که یک شرکت خصوصی طی آن به یک شرکت عمومی تبدیل می‌شود. عرضه اولیه سهام به طور معمول باعث می‌شود بخشی از پول سرمایه‌گذاران به جای خرید سهام موجود، برای خرید سهام جدید به کار رود.  عرضه اولیه یک شرکت در بورس به معنای تازه وارد بودن آن شرکت نیست. عرضه‌ اولیه در روز اول یک مقداری مشخص داردکه نمی‌توان در آن روز بیشتر از این سهام آن شرکت را خریداری کرد. 

عرضه اولیه

عرضه اولیه بورس

فزر آخرین عرضه اولیه سال ۱۴۰۰ بود که در بهمن ماه پارسال انجام شد. عرضه اولیه‌‌ای که به نوعی نماد اعتراض سهامداران بورس هم بود. در این عرضه اولیه میزان مشارکت بسیار کاهش پیدا کرد و حتی این نماد پایین‌ترین میزان مشارکت از سال ۹۹ تاکنون را به خود اختصاص داد.

آمار‌های نشان می‌دهد که میزان مشارکت در عرضه اولیه فزر تنها یک میلیون و  ۲۶۱ هزار و  ۴۵۵ کد معاملاتی بوده است. این در حالی بود که میزان مشارکت در عرضه اولیه‌‌های قبلی حتی به ۵.۵ میلیون نفر هم رسیده بود. بنابراین می‌توان گفت که میزان مشارکت عرضه اولیه فزر به حدود یک پنجم کاهش یافت.

کدام شرکت‌ها شانس عرضه دارند؟

محمدامین قهرمانی، مدیر پذیرش بورس و اوراق بهادار تهران در اسفندماه سال گذشته گفت: بورس تهران برنامه‌ریزی‌های لازم برای عرضه اولیه سهام ۱۰ شرکت درج شده و هفت شرکت‌ پذیرفته‌ شده را انجام داده تا در فرصت مناسب نسبت به عرضه آنها اقدام کند.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد در سال ۱۴۰۱ حداقل ۱۷ شرکت آماده عرضه اولیه باشند. کدام شرکت‌ها شانس عرضه اولیه در سال ۱۴۰۱ را دارند؟

سال گذشته چند نماد در بورس درج شدند و احتمال عرضه‌ اولیه آن‌ها وجود داشت. در هفته اخیر نیز دو نماد جدید عالیس و امیران برای قرار گرفتن در لیست عرضه اولیه‌ها درج شدند.

همچنین نماد‌های گلپخش، آلومینا، سفید، شرازی، اردستان و کایزد و چند نماد دیگر در بازار‌های بورس و فرابورس درج شدند که احتمال عرضه اولیه آن‌ها نیز در بورس وجود دارد.

عرضه اولیه سال ۱۴۰۱ کدام‌اند؟

    پتروشیمی الوند

    شرکت پالایشی ستاره خلیج فارس

    شرکت حمل و نقل ریلی رجا

    پتروشیمی اروند

    فروشگاه شهروند

    حریر خوزستان

    هلدینگ سلولزی

    کارگزاری صبا تامین

    صنایع عمومی تامین

    خدمات ارتباطی رایتل

    سرمایه گذاری صنایع لاستیک (نخ تایر صبا)

    شیمی بافت

    پخش دارویی اکسیر

    پالایشگاه امام خمینی شازند

    تپسی

زیرمجموعه‌های شستا در صف عرضه اولیه

همچنین نماد شستا در گزارش تفسیری خود برنامه عرضه اولیه‌های زیرمجموعه‌های خود برای تابستان ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۱ را اعلام کرده بود که این عرضه اولیه‌ها انجام نشد تا احتمالا برخی از آنها در سال ۱۴۰۱ در بورس عرضه شوند.مریم محبی، کارشناس بازار سهام درباره شیوه ورود عرضه‌های اولیه به بازار سهام گفت: عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در واقع جذاب‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران، به ویژه تازه واردترها و افراد دارای سرمایه‎‌های اندک به شمار می‌رود.

نمادهای بورسی که در هر یک از بازارهای بورس یا فرابورس درج می‌شوند ابتدا توسط یکی از شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری یا تامین سرمایه مراحل ارزش‌گذاری را طی می‌کنند.

وی در این باره افزود: این تعیین ارزش بر اساس بررسی کامل بنیادی شرکت، تخمین سودآوری آتی، تخمین نرخ بازدهی مورد انتظار سرمایه‌گذار و استفاده از روش‌های ارزش‌گذاری همچون تنزیل جریانات نقدی انجام می‌شود.

محبی گفت: اگر ارزش سهمی که در بازار عرضه می‌شود، توسط شرکت‌های مربوطه، مناسب ارزیابی نشده و اصطلاحا بصورت overvalue یا گران فروشی در بورس عرضه شود، این موضوع آسیب‌های متعددی را بصورت زنجیروار بر پیکره کلی بازار بورس وارد خواهد کرد. زیرا سهامداران در هنگام عرضه و یا هنکام خرید متوجه این گران فروشی شده و اعتماد خود را نسبت به بی‌طرف بودن سازمان و همچنین شرکت ارزش‌گذار از دست می‌دهد.

اثرات گران‌فروشی عرضه اولیه

وی درباره آثار زیان گران فروشی عرضه اولیه‌ها در بازار گفت: این امر باعث خروج زودهنگام سرمایه‌گذاران از بورس و متعاقبا خروج نقدینگی از بازار می‌شود که می‌توانست عواید حاصل از عرضه اولیه را وارد فرآیند توسعه شرکت نماید. بنابراین زیان سهامدار، باعث خروج سرمایه از بخش مولد اقتصاد کشور شده و همزمان اعتبار و توان ارزیابی ارزش یک نماد که توسط شرکت‌های مربوطه به درستی تشخیص داده نشده است، اعتبار کلی شرکت ارزش‌گذار و همچنین شاکله کلی سازمان بورس را دچار چالش های متعدد می‌کند.

وی تاکید کرد: بنابراین لازم است تا شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری یا تامین سرمایه به عنوان نهادهای ذیصلاح توسط بورس، قدردان اعتماد سرمایه گذاران و همچنین سازمان بورس بوده و با اعلام واقعی ارزش ذاتی هر نماد، باعث افزایش جذابیت مشارکت مردم در خرید عرضه‌های اولیه شوند.

محبی در بخش دیگری درباره اهمیت زمان عرضه یک سهم به بازار سهام گفت: زمان عرضه، از مبحث گران بودن یا نبودن آن، با اهمیت‌تر است. هر چند عرضه اولیه‌های اخیر می‌‎توانست با قیمت مناسب‌تری به بازار عرضه شود، ولی ارزان‌ترین سهم نیز اگر در زمان نامناسب عرضه شود، روند عادی بازار را دچار چالش می‌کند.

وی افزود: عرضه‌های اخیر در کمتر از یک هفته از زمان عرضه، قفل در صف فروش شدند که این موضوع بیانگر و تایید کننده اهمیت لزوم ورود عرضه‌های اولیه با قیمت مناسب و در زمان مناسب است.

هشدار رئیس سازمان بورس به سهامداران

در چنین شرایطی به نظر می‌رسد میزان مشارکت در عرضه اولیه نسبتا بزرگ فجهان هم چندان از این بالاتر نباشد. بنابراین اگر فرض کنیم به واسطه این که زمان سفارش‌گذاری فجهان در ساعت مناسب‌تری بوده و همچنین چون جذابیت آن هم بیشتر بوده مشارکت اندکی افزایش یابد، به نظر می‌رسد رقم مشارکت ۲.۶۵۰ میلیون نفری تخمین مناسبی برای میزان مشارکت در این عرضه اولیه باشد.

در چنین شرایطی با توجه به عرضه ۴ میلیارد سهم، انتظار می‌رود به هر کد معاملاتی حدود ۱۵۰۰ سهم اختصاص یابد. با توجه به حداکثر قیمت ۵۵۰ تومانی هر سهم فجهان، انتظار می‌رود حدود ۸۲۰ هزار تومان سهام به خریداران فجهان اختصاص یابد.

به این ترتیب احتمالا مجموع ارزش دو عرضه اولیه امروز بازار سهام نزدیک به یک میلیون تومان باشد. اگر هم فرض کنیم مثل اغلب عرضه اولیه‌های اخیر بورس این دو نماد می‌توانند طی یک ماه آینده حدود ۱۰۰ درصد رشد کنند، می‌توان انتظار داشت سود جذاب یک میلیون تومانی را نصیب خریداران عرضه اولیه کند. چنین رقمی در شرایطی که بورس دوباره در مدار صعودی قرار گرفته، می‌تواند منجر به ایجاد لشکر جدید خریداران عرضه اولیه شود. چیزی که سال گذشته هم شاهد آن بودیم و به واسطه آن میزان مشارکت عرضه اولیه‌ها تا بیش از ۵.۴ میلیون نفر هم رشد کرد.

ارسال نظر