قیمت دلار| بازار بورس| پیش بینی بازار بورس

تاثیر دلار بر بورس چیست؟

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: تاثیر مثبت دلار 30 هزار تومانی بر بورس می‌تواند تا رشد 2 میلیون واحد هم باشد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

مهدی میرزایی، در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه، در حال حاضر نرخ دلار در وضعیت نوسانی به سر می‌برد و برخی کارشناسان دلار ۳۰ هزار تومانی را تا آخر سال برای کشور متصور هستند، بر این اساس وضعیت بازار سرمایه با دلار ۳۰ هزار تومانی به چه صورت است؟، گفت: روند بلندمدت بازار سرمایه نشان می‌دهد که بورس تابعی از نوسانات نرخ ارز است و در هر برهه‌ای که نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، بورس حتی در کوتاه‌مدت نیز رشد زیادی را تجربه کرده است.

او بیان کرد: در صورتی که دلار به قیمت ۳۰ تومان برسد، بازار سرمایه نیز به عنوان یکی از بازار‌های دارایی در کشور رشد خواهد کرد و شاخص بورس به رقم‌های بالاتر از رقم‌های فعلی می‌رسد.

تاثیر قیمت دلار بر بازار صنایع

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که، دلار ۳۰ تومانی کدام صنایع را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟، گفت: زمانی که نرخ دلار افزایش می‌یابد، سهام بنگاه‌ها عمدتا رشد خوبی را تجربه می‌کنند، ولی رشد برخی بنگاه‌ها بیشتر و برخی کمتر است.

او بیان کرد: رشد سهام بنگاه‌های صادرات محور از جمله، صنایع فلزی، شیمیایی و پتروشیمی نسبت به سایر بنگاه بیشتر است.

تاثیر نرخ دلار بر شاخص هم‌وزن

میرزایی در پاسخ به این پرسش که، آیا شاخص هم‌وزن نیز با افزایش نرخ دلار رشد می‌کند؟، گفت: با افزایش نرخ دلار، شاخص هم‌وزن نیز رشد خواهد کرد، اما رشد شاخص هم وزن همانند رشد شاخص کل نیست. زیرا بنگاه‌های بزرگ مثل، پالایشی، پتروشیمی، کانی فلزی، بانک (از نرخ تسعیر ارز) بیشترین سود را از افزایش نرخ ارز می‌برند.

او بیان کرد: با افزایش نرخ دلار، فقط شرکت‌های بزرگ تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند و به طور کلی تمام بنگاه‌ها با میزان متفاوت تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که، با رسیدن نرخ دلار به ۳۰ هزار تومان، آیا شاخص بورس به دو میلیون واحد می‌رسد؟، گفت: با افزایش نرخ دلار به طور قطع نمی‌توان گفت که شاخص بورس به دو میلیون واحد می‌رسد، زیرا بازار سرمایه فقط تابع نرخ ارز نیست. اما در میان‌مدت با توجه به رشد شتابان نقدینگی، تورم زیاد و بسیاری دیگر از عوامل، دست‌یابی شاخص به دو میلیون واحد دور از ذهن نیست.

او در پایان تاکید کرد: باید مقامات سیاستگذار در کشور اجازه رشد بورس با توجه به متغیرهای کلان را بدهند و دخالتی در رشد یا کنترل شاخص‌های بورس نداشته باشند.

به روزترین اخبار بورس را اینجا بخوانید.

ارسال نظر