سهام شرکت های کوچک| نقدشوندگی سهام شرکت های کوچک|بازار بورس

سهام شرکت های کوچک پربازده شد

اعمال دستورالعمل جدید بازارگردانی منجر به بهبود وضعیت نقدشوندگی بازار به خصوص در سهام شرکت های کوچک تر خواهد شد که برخی از آنها حتی تا پنج ماه قفل و در صف فروش بودند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

مدیر تحلیل و سرمایه گذاری شرکت سبدگردان داریوش به مزایای دستورالعمل جدید بازارگردانی اشاره کرد و گفت: طی روزهای گذشته مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس صحبت هایی در خصوص تغییر روش انجام عرضه های اولیه و نیز بازارگردانی شرکت ها مطرح کرد که اجرای آنها می تواند در تغییر روند معاملات بازار تاثیرگذار باشد.

رسول جاویدی، افزود: براساس دستورالعمل جدید، قرار گرفتن مجوز فعالیت بازارگردانی در اختیار بورس ها براساس رتبه بندی نقدشوندگی سهام شرکت ها صورت می گیرد که در نوع خود تصمیم مثبت و اثرگذاری بر بازار است.

او با بیان اینکه در این زمینه نخستین سوال مدنظر این است که با توجه به وجود تفاوت در ماهیت هر صنعت، طبقات نقدشوندگی به چه صورت انجام می شود، اظهار کرد : در ابتدا باید دید طبقه بندی نقدشوندگی شرکت ها بر چه اساسی انجام می شود و در نهایت برای انتخاب تعداد بازارگردان ها برای سهم مدنظر و براساس کوچکی و بزرگی آن ها تعیین تکلیف شود.

جاویدی ادامه داد: پیش از این یکی از موارد مشکل ساز در فعالیت بازارگردانی این بود که به دنبال افزایش سرمایه های انجام شده در بازار، تغییری در تعهدات بازارگردان حاصل نمی شد اما در دستورالعمل جدید این مساله رفع شده است و این تغییر در نوع خود مثبت خواهد بود.

مدیر تحلیل و سرمایه گذاری شرکت سبدگردان داریوش به دیگر تغییر اعمال شده در دستورالعمل بازارگردانی شرکت ها اشاره کرد و افزود: رتبه بندی بازارگردان ها از دیگر مسایل مطرح شده در دستورالعمل جدید بازارگردانی است، بیشتر فعالان حاضر در بازار از ارزیابی بازارگردان ها استقبال می کنند زیرا از این طریق می توان اقدام به انتخاب بازارگردان های برتر کرد.

او اظهار کرد: از بورس انتظار می رود تا تعداد بیشتری شرکت و نیز شرکت های برتر را در اختیار بازارگردان هایی قرار دهند که از سابقه ای مثبت برخوردارند اما باید به این نکته توجه کرد که برخی صندوق های بازارگردانی به تازگی تاسیس شده اند و نیازمند زمان هستند تا فعالیت آنها به روال عادی برسد.

جاویدی خاطرنشان کرد: در دستورالعمل جدید به ارتباط مستقیم رتبه بندی بازارگردانی با کارمزد دریافتی آنها اشاره شده است؛ بنابراین کارکردهای تشویقی که برای بازارگردان ها در نظر گرفته شده است از جمله موارد مثبتی هستند که صندوق ها را به سمت فعالیت بیشتر در زمینه بازارگردانی سوق می دهند.

مدیر تحلیل و سرمایه گذاری شرکت سبدگردان داریوش خاطرنشان کرد: در زمان افت بازار شاهد بودیم سهم هایی که در برخی از روزهای معاملاتی حجم مبنا را پر نمی کردند و وارد گره معاملاتی می شدند بازارگردان آنها بنابر دلایلی غیر فعال بود و اقدامی برای بهبود فعالیت آنها صورت نمی گرفت، در حالی که این مشکل هم در تصمیم گیری جدید سازمان بورس برای فعالیت بازارگردان ها با تغییر همراه شده است.

او با اشاره به اینکه مشکلات مالی بازگردان ها از عمده ترین مشکلاتی است که بازارگردان ها همیشه با آن روبرو بودند، گفت: انتظار می رود این مشکل در دستورالعمل جدید مورد بررسی قرار گیرد تا بازارگردان ها بتوانند با فراغ بال بیشتری اقدام به عملیات بازارگردانی سهام شرکت مدنظر خود کنند.

جاویدی ادامه داد: این اتفاق منجر به بهبود وضعیت نقدشوندگی بازار به خصوص در سهام شرکت های کوچکتر که برخی از آنها حتی تا پنج ماه در صف فروش قفل بودند، خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: اگر این نماد ها دارای بازارگردانی بودند پس به چه دلیل در زمان قرار گرفتن این سهام در صف فروش فعال نبودند؛ بنابراین باید اخطارهایی از طرف سازمان بورس به آن داده شود و بهتر است به دلیل عدم ایفای تعهدات خود به بخش نظارت سازمان بورس پاسخگو باشند. همچنین بهتر است تعداد بازارگردان ها در سهم های مختلف به منظور نقدشوندگی بیشتر، زیاد شود تا دیگر کمتر شاهد قفل شدن سهام در صفوف خرید یا فروش باشیم و بازار بیشتر در حالت تعادل باشد.

ارسال نظر