شبندر| شبندر در بورس امروز|بورس امروز

شبندر در بورس امروز شانسی نداشت

روز یکشنبه بسیاری از سهام داران بورس به قصد خرید نماد شبندر به فروش سبد سهام خود اقدام کردند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با کاهش 2 هزار و 355 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 573 هزار واحد صعود کرد. 

شاخص هم وزن با رشد اندک 9 واحدی در سطح 467 هزار و 515 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 75 واحد بالا آمد و در سطح 22 هزار و 803 واحد قرار گرفت.

بازگشایی ناکام شبندر

صبح امروز، حوالی ساعت 11، ناظر بازار خبر از بازگشایی نماد شبندر (پالایش نفت بندرعباس) داد. در این پیام مدیریت عملیات بازار شرکت بورس آمده بود: «نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت بندر عباس (شبندر) پس از برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی و عمومی فوق العاده مبنی بر افزایش سرمایه، بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج آماده انجام معامله می‌باشد.» 

خبر بازگشایی شبندر موجب تقویت سمت عرضه بازار شد و بسیاری از سهام داران حقیقی سعی در فروش بخشی از سبد سهام خود و خرید شبندر داشتند. صف‌های فروش طویل شد و شاخص کل از ساعت 11 شروع به نزول کرد. این در حالی است که تا ساعت 11 شاخص کل با رشد 10 هزار واحدی به یک میلیون و 585 هزار واحد رسیده بود. شبندر کشف قیمت نشد و تنها موجب ریزش بازار شد. 

افزایش 800 درصدی صف های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 64 درصد افت کرد و در رقم 585  میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 808 درصد افزایش یافت و 418 میلیارد تومان شد.

شرکت نفت سپاهان (شسپا) با صف‌ خرید 290 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شسپا، نمادهای مدیریت (سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور) و کرازی (کارخانجات تولید شیشه) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کمرجان (بازرگانی و تولیدی مرجان کار) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 50 میلیارد تومانی داشت.پس از کمرجان، خساپا (شرکت خودروسازی سایپا) و وبملت (بانک ملت) بیشترین صف فروش داشتند.

سهم‌های تاثیرگذار بر شاخص

روز یکشنبه نمادهای «کگل»، «فارس» و «وبملت» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «میدکو»، «فولاد» و «فخوز» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، دی و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 25  هزار و 533 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه 30 درصد افزایش یافته است. 

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 36 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 17 هزار و 393 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 6 ماه گذشته است. 

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

شبندر

ارسال نظر