اخبار بورس| بازار بورس| شاخص بورس

مذاکرات وین بورس امروز را ریخت

شاخص کل بازار سهام در دو ساعت ابتدایی معاملات امروز بیش از ۱۸ هزار واحد ریزش کرد و به یک میلیون و ۳۲۵ هزار واحد رسید.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

کارشناسان عقیده دارند دغدغه این روزهای بورس لایحه بودجه و بحث مذاکرات برجام است که هیچکدام سیگنالی مثبتی برای بورس ندارد.

هنوز سیگنالی مثبتی مبنی بر توافق از اتاق مذاکرات خارج نشده و قیمت دلار هم در بازار آزاد به ۳۰ هزار تومان رسیده اما بورس هنوز واکنشی نشان نداده و همچنان منفی است.

در دو ساعت ابتدایی شروع معاملات امروز بازار سهام شاخص کل و شاخص هم‌وزن بیش از یک درصد ریزش کردند.

دوره معتبر طراحی لباس و پارچه + ارائه مدرک قابل ترجمه برای مهاجرت

نمادهای فملی، فارس، فولاد و شستا بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل بازار سهام را داشتند.

۳۳ نماد در بازار سهام امروز مثبت و ۲۸۸ نماد روندی منفی دارند.

حمیدرضا فرهادی، کارشناس بازار سهام در رابطه با دلیل منفی شدن بورس امروز گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۱ و سیگنال‌های منفی مذاکرات دلیل ریزش بورس هستند اما به نظرم بازار تا چند روز آینده متعادل‌تر می‌شود اما بازار هنوز شیب نزولی دارد.

فرهادی در رابطه با تاثیر لایحه بودجه بر بورس گفت: در بودجه سال ۱۴۰۱ زیاد به بازار سهام توجه نشده و نرخ سوخت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها دیگر با تخفیف محاسبه نمی‌شود.

در بودجه سال ۱۴۰۰ نرخ سوخت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها با ۷۰ درصد تخفیف محاسبه می‌شد که این تخفیف باعث افزایش سود شرکت‌های بورسی و رشد سهام این شرکت‌ها شده بود اما این تخفیف در سال ۱۴۰۱ دیگر محاسبه نمی‌شود و این موضوع می‌تواند سود شرکت‌های بورسی را کاهش دهد.

فرهادی عقیده دارد بحث مذاکرات برجام جلو نمی‌رود و بازار سهام جزو اولویت‌های دولت جدید نیست. با توجه به حجم خروج پول از بازار توسط حقیقی‌ها چشم‌انداز ۶ ماهه تا یک ساله بورس زیاد جذاب نیست.

ارسال نظر