اخبار بورس| بازار بورس| شاخص بورس

افشای اطلاعات 8 نماد بورسی در کدال

در چند روز گذشته اطلاعیه‌‌‌های متعددی منتشر شده است که بخشی از این اطلاعیه‌‌‌ها به افشای اطلاعات بااهمیت شرکت‌ها اختصاص دارد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

طی چند روز گذشته اطلاعیه‌‌‌های متعددی در سامانه کدال منتشر شده است که بخشی از این اطلاعیه‌‌‌ها به افشای اطلاعات بااهمیت شرکت‌ها اختصاص دارد. این اطلاعیه‌‌‌ها که در دو گروه الف و ب دسته‌‌‌بندی می‌‌‌شوند، از این رو برای سهامداران حائز اهمیت است که به بهای سهام شرکت‌ها سمت و سو می‌دهد. در ادامه به تشریح جزئیات چندی از این اطلاعیه‌‌‌ها پرداخته شده است.

شلعاب: شرکت لعابیران از برگزاری مزایده فروش دو دستگاه ماشین‌آلات بالمیل ۱۲هزار لیتری کارکرده خبر داد. در اطلاعیه شرکت آمده است که این شرکت طی مصوبه هیات‌مدیره مبنی بر فروش دو دستگاه بالمیل ۱۲هزار لیتری کارکرده مطابق آیین‌نامه معاملات نسبت به برگزاری مزایده از طریق آگهی در مورخ ۱۸ آبان ماه ۱۴۰۰ در روزنامه خبر جنوب اقدام کرده است. همچنین با برگزاری کمیسیون مزایده فروش از سوی اعضای آن کمیسیون در تاریخ ۲۶/ ۰۸/ ۱۴۰۰ برنده مزایده از طریق بالاترین قیمت پیشنهادی مشخص خواهد شد.

سجام: شرکت مجتمع سیمان غرب آسیا اعلام کرد که بازگشت به نامه مورخ ۲۷/ ۰۷/ ۱۴۰۰ شرکت فرابورس ایران مبنی بر خرید یک واحد آپارتمان اداری به استحضار می‌‌‌رساند، با هماهنگی و توافق صورت گرفته با فروشنده تعداد دو واحد از واحدهای خریداری شده با یک واحد در همان طبقه معاوضه شده است که در نتیجه متراژ کل خریداری شده از ۳۸۴ متر به ۳۴۴ متر کاهش و مبلغ نیز از ۱/ ۳۳میلیارد تومان به مبلغ ۲۹‌میلیارد تومان کاهش یافته است.

سفاسی: شرکت فارسیت اهواز توضیحاتی در خصوص اطلاعات و صورت‌های مالی منتشر شده در کدال مبنی بر صدور اجرائیه توقیف و مزایده اموال بابت ضمانت تسهیلات دریافتی شرکت فارسیت دورود ارائه کرد. در بخشی از این اطلاعیه خطاب به مدیر نظارت بر ناشران بازار پایه فرابورس آمده است که همانگونه که مدیران شرکت فرابورس در جریان وضعیت شرکت فارسیت دورود هستند، مدت زیادی است که شرکت مزبور فاقد هیات‌مدیره مشخص بوده و از لحاظ ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده سنوات اخیر و افشای اطلاعات در مورد وضعیت عمومی شرکت، شرایط نامناسبی دارد. همچنین طبق قرارداد تسهیلات فروش اقساطی، شرکت فارسیت دورود در سال ۱۳۸۷ تسهیلاتی از بانک سپه شعبه دورود با ضمانت شرکت فارسیت اهواز دریافت می‌کند که موفق به پرداخت اقساط تسهیلات نمی‌شود. بانک سپه اقدام به طرح دعوا علیه شرکت‌های فارسیت اهواز و دورود و خواسته مطالبه وجه شامل اصل بدهی، سود و خسارت تاخیر تادیه، هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل می‌کند. بر این اساس شرکت فارسیت اهواز محکوم به پرداخت مبلغ پنج میلیارد تومان بابت محکوم‌ به در حق محکوم له شده است. همچنین بانک سپه خواستار ارجاع امر به کارشناس در خصوص بازدید و قیمت‌گذاری ۸ دستگاه وسیله نقلیه سبک و سنگین در محوطه شرکت فارسیت اهواز شده است. بر این اساس شرکت فارسیت اهواز به منظور جلوگیری از برگزاری مزایده و فروش اموال شرکت و با موافقت بانک سپه ۲ماه مهلت گرفت و دستورات لازم جهت آزادسازی اموال شرکت صادر شد. در این مرحله به علت مذاکره با مسوولان بانک سپه و اخذ مهلت جهت پرداخت محکوم به، اجرای حکم متوقف می‌شود. با توجه به اقدامات و پیگیری صورت گرفته، برآورد تصمیمات هیات‌مدیره این بود که حکم صادره اجرا نخواهد شد و به همین دلایل جهت جلوگیری از پیچیدگی موضوعات مطرح شده و عدم‌سردرگمی سهامداران تا تعیین‌تکلیف نهایی در سامانه کدال افشا نشد.

ساذری: ‌‌‌ شرکت آذریت توضیحاتی در خصوص اطلاعات و صورت‌های مالی منتشر شده در کدال ارائه کرد. در اطلاعیه شرکت آمده است که با توجه به راه‌‌‌اندازی ۵۰‌درصد از ماشین‌‌‌آلات تولیدی خط جدید محصولات سیمانی، فروش و درآمد عملیاتی نسبت به مدت سال قبل، ۴۷‌درصد افزایش داشته است ولی به دلیل افزایش بی‌سابقه قیمت مواد اولیه (علی‌الخصوص قیمت سیمان در چند ماه اول سال) بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی ۶۶‌درصد افزایش داشته است که در نتیجه منجر به افزایش زیان عملیاتی شرکت به میزان ۱۴‌درصد نسبت به سال قبل شده است. همچنین نسبت به ۶ ماهه مشابه سال گذشته علاوه بر افزایش بی‌‌‌سابقه نرخ مواد، سایر هزینه‌‌‌های اداری عمومی نیز به میزان ۵۲‌درصد افزایش داشته که به‌رغم افزایش سایر درآمدها، منجر به افزایش زیان عملیاتی به میزان ۵۹‌درصد شده است.

قشرین: شرکت صنعتی و کشاورزی شیرین خراسان از عدم‌حصول نتیجه از برگزاری مزایده ۲۰ قطعه زمین تفکیکی طرح مصوب با کاربری باغ مسکونی با میانگین مساحت ۲۰۸۶ مترمربع خبر داد. در اطلاعیه شرکت آمده است که مزایده در زمان مقرر برگزار و برای ۱۸ قطعه پاکت پیشنهادی به همراه وجه تضمین شرکت در مزایده دریافت شد. بنابراین هیچ‌کدام از برندگان نسبت به انعقاد قرارداد خرید در مهلت مقرر اقدام نکردند و بنابراین عدم‌حصول نتیجه در مزایده فوق به اطلاع عموم سهامداران گرامی می‌‌‌رسد. احتمالا مزایده مجدد به زودی و با طی تشریفات قانونی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

ختور: شرکت رادیاتور ایران توضیحاتی در خصوص اطلاعات و صورت‌های مالی منتشر شده در کدال ارائه کرد. در اطلاعیه شرکت آمده است که بازگشت به نامه مورخ ۱۹/ ۰۸/ ۱۴۰۰ سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر افشای دلایل افزایش سود عملیاتی دوره ۶ماهه ۱۴۰۰ نسبت به دوره مشابه سال قبل به استحضار می‌‌‌رساند، دلایل تغییر عمدتا بابت تغییر در ترکیب، حجم تولید و فروش محصولات است.

سبزوا: شرکت سیمان لار سبزوار از افزایش سرمایه شرکت فرعی (سنجش سهام سیمان سبزوار) خبر داد. بر این اساس شرکت اعلام کرد که به استناد صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام مورخ ۲۱/ ۰۹/ ۱۴۰۰ سرمایه شرکت سنجش سهام سیمان سبزوار (سهامی خاص) از مبلغ ۱۷۵‌میلیارد تومان به ۲۲۸‌میلیارد تومان سهم ۱۰۰۰ریالی از محل مطالبات حال شده سهامداران افزایش یافت.

لکما: شرکت کارخانه‌های مخابراتی ایران دو اطلاعیه در سامانه کدال منتشر کرد که در اطلاعیه اول از شرکت در مناقصه خرید تجهیزات GPU (پروژه اینترنت کودک) که از سوی شرکت ارتباطات سیار ایران برگزار شده، خبر داد. در اطلاعیه شرکت آمده است که این شرکت در تاریخ ۲۱/ ۰۹/ ۱۴۰۰ در مناقصه شرکت ارتباطات سیار با موضوع ذکر شده شرکت کرده و پس از بازگشایی پاکات و طی فرآیند قانونی، در صورتی که نتیجه نهایی مشخص و ابلاغ شود، موضوع بدون فوت وقت به اطلاع سهامداران و ذی‌نفعان خواهد رسید.

قطران: شرکت پالایش قطران زغال‌سنگ از برگزاری مناقصه خرید یک دستگاه دیزل ژنراتور با توان خروجی ۸۵۰KVA برابر با ۸۶۰KVA خبر داد.

ارسال نظر