عرضه اولیه تعادل بورس امروز را به هم ریخت| بورس امروز| بازار سرمایه

عرضه اولیه تعادل بورس امروز را به هم ریخت

طبق مصوبه جدید شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی قیمت گندم و چغندر قند افزایش پیدا کرده است. آیا این موضوع تاثیری بر روند این دو گروه خواهد گذاشت؟

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

امروز برای سومین روز متوالی بازار سهام با عرضه رو به رو شد. شاخص کل بورس در نیمه اول بازار با افت ۱۳ هزار واحدی در محدوده یک میلیون و ۵۲۵ هزار واحد قرار گرفت.

شاخص کل هم‌وزن هم امروز با سه هزار واحد منفی در کانال ۴۶۶ هزار واحد قرار گرفت. ارزش معاملات بورس در نیمه اول بازار به محدوده سه هزار میلیارد تومان رسید.

شاخص‌سازان امروز با عرضه رو به رو شدند و تحرکات منفی را ثبت کردند. فولاد، پارسان و فملی با بیشترین تاثیر منفی در شاخص هستند. بیشترین تراکنش هم برای برکت، ولکار و شستا ثبت شده است.

به نظر می‌رسد فشار فروش و بالا رفتن میزان عرضه در بازار به دلیل عرضه اولیه‌های روز چهارشنبه است و این احتمال را رو روز گذشته کارشناسان بازار سرمایه داده بودند.

طبق مصوبه جدید شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی هم قیمت گندم و چغندر قند افزایش پیدا کرده و حالا گمانه‌هایی زده می‌شود که گروه زراعت و قند با این افزایش قیمت دچار تغییراتی شوند.

علیرضا تاجبر، کارشناس بازار سرمایه در این باره معتقد است: افزایش قیمت گندم و چغندر تاثیر خود در بلند مدت بر روی نمادهای قندی و زراعتی می‌گذارد. وی در این.باره افزود: با آزادسازی قیمت‌ها نرخ این محصولات به سمت واقعی‌تر شدن پیش می‌رود و از قیمت‌گذاری دستوری فاصله می‌گیرد.

وی در بخش دیگری گفت: بازار در حال حاضر نیار به استراحت دارد و اثر این موضوع در نمادهای این گروه مشخص نمی‌شود. اما بهتر بود تا این شرکت‌ها اقدام به شفاف‌سازی در این باره می‌کردند تا اثر احتمالی افزایش قیمت در برخی از محصولات کشاورزی در نمادهای قندی و زراعت مشخص شود. اما هنوز این شفاف‌سازی از سمت شرکت‌ها صورت نگرفته است و نکته منفی به حساب می‌آید.

ارسال نظر