اخبار بورس| بورس امروز| شاخص کل بورس| اخبار بورس: معاملات گروه قندی امروز در بورس رونق می گیرد؟

اخبار بورس: معاملات گروه قندی امروز در بورس رونق می گیرد؟

شب گذشته در بازارهای جهانی، قیمت شکر به بالاترین سطح چند ماه اخیر خود رسید و با عبور از مرز ۲۰ دلار به ازای هر پوند، سقف جدیدی از خود به جای گذاشت. اما آیا این اتفاق می‌تواند تاثیر مثبتی بر روند معاملات گروه قندی در بورس تهران بگذارد؟

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 شب گذشته در بازارهای جهانی، قیمت شکر به بالاترین سطح چند ماه اخیر خود رسید و با عبور از مرز ۲۰ دلار به ازای هر پوند، سقف جدیدی از خود به جای گذاشت.

افت شدید دما و به همراه آن بارش برف در برزیل شرایط اقلیمی خاص قطبی را بر این تولیدکننده بزرگ نیشکر جهان حاکم کرده است. همین موضوع باعث شده تا تولیدات محصولات کشاورزی از جمله نیشکر تحت تاثیر قرار بگیرد و با کاهش تولید، قیمت شکر در بازارهای بین‌المللی با رشد قابل توجهی مواجه شده است.

اما آیا این اتفاق می‌تواند تاثیر مثبتی بر روند معاملات گروه قندی در بورس تهران بگذارد؟

 

از آنجایی که قیمت‌گذاری کالاهای اساسی همچون شکر در کشور به صورت دستوری و مصوب انجام می‌شود مطمئنا تغییرات بازار جهانی به طور آنی روی قیمت شکر تاثیر نخواهد داشت، اما در صورت تداوم این روند صعودی مطمئنا نرخ‌های فروش تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

از این رو این خبر می‌تواند سیگنالی مثبت از نظر بنیادین برای گروه قندی به حساب بیاید. این در حالی است که در اواخر سال پیش بود که مجوز افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی قیمت چغندر قند برای نمادهای این گروه صادر شده بود. البته این موضوع هم در آن زمان نتوانسته بود صف فروش سنگین نمادهای قندی را که به دلیل جو منفی کل بازار ایجاد شده بود، بشکند و تا تیر امسال اغلب نمادهای این گروه با صف فروش مواجه بودند.

با این حال از آنجایی که به صورت سنتی، نمادهای قندی اغلب اوقات خلاف جهت بازار عمل می‌کنند، باید دید در معاملات امروز که بر اساس پیش‌بینی اکثر کارشناسان  با روندی مثبت دنبال خواهد شد، این گروه می‌تواند روزی سبز از خود به جای بگذارد یا خیر؟

ارسال نظر