بازار بورس | بازار بورس کالا| شاخص کل بورس

کدام شرکت بورسی در ماه گذشته بهتر عمل کرده است؟

در هفته‌ای که گذشت بازار سهام روندی صعودی را طی کرد و شاخص کل به یک میلیون و 550 هزار واحد رسید.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

هفته گذشته بازار سهام با روندی صعودی طی شد و شاخص کل به مقاومت یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد رسید.

به عقیده برخی از کارشناسان روند صعودی بازار در روزهای آینده با اندک تغییراتی رو به رو می‌شود و به احتمال زیاد شاخص روند اصلاحی را داشته باشد. در هفته گذشته گزارش چند شرکت بزرگ بورسی در سایت کدال منتشر شد که به نظر می‌رسد در روند بازار موثر باشند.

_فولاد مبارکه مرداد را با مبلغ فروش ۸۹۴۰ میلیارد تومانی پشت سر گذاشت. مبلغ فروش فولاد مبارکه در مرداد نسبت به تیر و همچنین میانگین چهار ماهه سال مالی جاری حدود ۲۲ درصد کاهش داشت. کل مبلغ فروش در پنج ماهه سال مالی جاری به بیش از ۵۴ هزار میلیارد تومان رسیده که نشان دهنده رشد حدودا ۱۵۰ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته است.

همچنین فولاد مبارکه در مرداد مجموعا ۴۳۷ هزار تن انواع محصولات به فروش رسانده که کاهش ۳۰ درصدی نسبت به تیر را نشان می‌دهد. نرخ فروش محصولات گرم در این ماه با هفت درصد رشد نسبت به ماه گذشته به ۱۹٫۶ میلیون تومان به ازای هر تن و نرخ محصولات سرد با رشد چهار درصدی به ۲۳٫۳ میلیون تومان در هر تن رسید. آخرین قیمت این سهم ۱۲۴۶ تومان بوده و در یک ماه اخیر ۲۲ درصد بازدهی کسب کرده است.

_ درآمد ماهیانه شرکت کارخانجات تولیدی شیشه دارویی رازی(کرازی) در مرداد امسال ۴۸ میلیارد تومان بوده است که نسبت به تیر  کاهش شش درصدی داشته است. مقایسه فروش شرکت در مرداد ۱۴۰۰ با ماه مشابه در سال ۹۹ نشان می‌دهد میزان درآمد شرکت ۳۰ درصد افزایش یافته است.

همچنین درآمد مرداد  کرازی ۷ درصد بیشتر از متوسط فروش سال ۱۴۰۰ بوده است. این شرکت از ابتدای سال مالی تا انتهای مرداد  ۱۴۰۰ در مجموع مبلغ ۲۲۴٫۱ میلیارد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ رشد ۴۴ درصدی داشته است.

_ شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین(سیتا) بهای تمام شده جمع سرمایه‌گذاری‌های انتهای دوره برابر با ۱۰,۱۲ میلیارد تومان بوده است.  میزان سرمایه‌گذاری‌های خارج از بورس انتهای دوره برابر با ۳,۰۸ میلیارد تومان است که ۳۰ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها را در بر می‌گیرد. بیشترین میزان سرمایه‌گذاری خارج از بورس مرداد  در بخش انبوه سازی، املاک و مستغلات است.

میزان بهای تمام شده سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس در انتهای دوره برابر با ۷,۰۴ میلیارد تومان است که ۷۰ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌ها را شامل می‌شود. بیشترین میزان سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس مرداد در بخش سیمان، آهک و گچ است. میزان جمع سرمایه‌گذاری‌های انتهای دوره مرداد امسال نسبت به تیر رشد ناچیزی داشته است.

به روزترین اخبار بورس را اینجا بخوانید.

ارسال نظر