بازار بورس| وضعیت بازار بورس| تحلیل بازار بورس|

دارندگان سهام دارا یکم بخوانند

شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته رشدی برابر با 3/3 درصد داشته و در سطح یک میلیون و 550 ثابت شده است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

در هفته‌ای که گذشت، بورس تهران عملکرد مثبتی از خود نشان داد. شاخص کل بورس با رشدی ۳٫۳ درصدی وارد محدوده یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحدی شد تا همچنان روند صعودی خود را ادامه دهد. شاید مهم‌تر از رشد شاخص کل، عملکرد مثبت شاخص کل هم‌وزن در این هفته بود که رشدی ۶٫۵ درصدی را به ثبت رساند.

در این هفته ارزش معاملات بورس هم به بالاترین سطح خود از ابتدای سال جاری رسید. میانگین ارزش معاملات روزانه بورس در این هفته نزدیک ۱۰ هزار میلیارد تومان بود.

در معاملات این هفته دو صندوق دولتی پالایشی و دارا یکم، بیشترین ارزش معاملات را به نام خود ثبت کردند. دارا یکم در این هفته در نهایت در سطح ۱۵۰۱۹ تومانی بسته شد تا بازدهی هفتگی این صندوق دولتی به ۲۱ درصد برسد. صندوق پالایشی هم در این هفته عملکرد مثبتی داشت و نسبت به هفته گذشته ۱۶ درصد رشد قیمت داشت.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که این روند صعودی بورس تا پایان سال ادامه خواهد داشت ولی در میانه‌های راه با اصلاحاتی همراه خواهد بود. احمد اشتیاقی کارشناس بازار سرمایه معتقد است که در صورت احیای برجام شاخص از مرز دو میلیون واحدی هم فراتر می‌رود. میترا تاتاری اما بر این باور است که رسیدن شاخص به مرز میلیون واحد تا پاین سال دور از انتظار است.

درباره صندوق سرمایه گذاری دارا یکم

در اصل می توان گفت که این صندوق واسطه گری مالی با هدف مدیریت و نگهداری دارایی های اوراق بهادار صندوق و همچنین دریافت سودهای تقسیمی سهام موجود در سبد دارایی ها بنا شده است.

سرمایه گذاری خارجی در صندوق سرمایه گذاری دارا یکم ممنوع بوده و این صندوق فقط مجاز به سرمایه گذاری ریالی داخل کشور می باشد.

این صندوق دارای مدت زمان فعالیت نامحدود می باشد.

طبق تصمیم مدیر صندوق و همچنین تصویب مجمع، پول نقد و سودهای تقسیمی مصوب و دریافت شده سهام موجود در صندوق صرف شرکت در سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت ، گواهی سپرده‌های بانکی و یا پرداخت سود به سرمایه‌گذاران ، صرف شرکت در افزایش سرمایه شرکت‌های موجود در سبد صندوق به‌منظور حفظ درصد مالکیت در شرکت‌های سرمایه پذیر می شود.

سهام های موجود در صندوق سرمایه گذاری دارا یکم

با استناد بر منابع حاصل از پذیره‌نویسی می توان گفت حدود ۸۰% از سرمایه صندوق ETF دارا یکم را سهام های زیر تشکیل می دهند :

بیمه اتکایی امین : ۱۱.۴۴ % معادل ۳۷۷.۵۱۵.۱۹۰

بیمه البرز : ۱۷% معادل ۶۸۰.۰۰۰.۰۰۰

بانک صادرات: ۱۶/۹۸% معادل ۷.۷۴۲۹.۷۷۰.۵۱۳

بانک ملت : ۱۶.۹۷% معادل ۸.۴۷۹.۰۹۹.۹۹۶

بانک تجارت : ۱۶.۹۶% معادل ۳۷.۳۶۷.۳۹۲.۵۶۵

و از سوی دیگر جهت کاهش ریسک سرمایه گذاری در این صندوق ۲۰% آن را گواهی‌های سپرده منتشر شده توسط بانک‌ها یا مؤسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، هر نوع سپرده‌گذاری نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و همچنین واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق در جهت انجام عملیات بازار گردانی و اوراق مشارکت، اوراق بهادار رهنی ، اوراق صکوک و سایر اوراق بهاداری که دارای شراطی خاصی که در ادامه ذکر شده تشکیل می دهد.

این شرایط عبارت اند از :

حداقل سود آنها باید تضمینی و مشخص شده باشد.

قابله معامله در یکی از بورس ها باشد.

دارای مجوز انتشار از دولت ، سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی باشند.

به روزترین اخبار بورس را اینجا بخوانید.

ارسال نظر