یارانه نقدی | جاماندگان یارانه نقدی | یارانه تیر ماه

یارانه جاماندگان واریز شد | یارانه جاماندگان قابل برداشت است؟

اگرچه قرار بود یارانه جاماندگان تا عید غدیر واریز شود اما برخی از این افراد می‌گویند همزمان با واریز یارانه ۹ دهک اول درآمدی جامعه، یارانه آنها هم واریز شده است. اما قابل برداشت نیست.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

نخستین بار در آذر ماه ۱۳۸۹ بود که دولت دهم طرح تازه‌ای را در تاریخ اقتصادی ایران به اجرا درآورد طرح هدفمندی یارانه‌ها با هدف حذف قدم به قدم یارانه از حامل‌های سوختی، هزینه‌ی آب و برق و مواد غذایی به میدان آمد و کار خود را آغاز کرد تا بخشی از یارانه‌های پنهان به مردم پرداخت می‌شود. یارانه برخی از افراد یکباره قطع شد. خبر مهم برای جاماندگان یارانه را بخوانید.

جاماندگان یارانه

سومین مرحله یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی در تاریخ ۲۱ تیر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. در اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام شده است که تنها کمک معیشتی دهک اول تا نهم واریز شده و قابل برداشت است و یارانه جاماندگان در تاریخ دیگری واریز می‌شود.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از جاماندگان همزمان با واریز یارانه مرحله سوم، این پول را دریافت کرده‌اند. اما هچمنان قابل برداشت نیست.

برخی دیگر اما همچنان منتظر واریز یارانه جدیدند و نمی‌دانند آیا جزو ۹ دهک درآمدی دسته‌بندی شده‌اند یا جزو دهک دهم. به نظر می‌رسد دولت در واریز این یارانه خطا کرده و یارانه برای برخی از جاماندگان واریز شده و برای برخی دیگر نه.

مبلغ یارانه معیشتی

مبلغ این یارانه همانند دوره‌های قبل برای خانواده‌های یک  نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده‌های دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده‌های سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان، خانواده‌های پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان است. همچنین حدود هفت میلیون نفر در پاییز گذشته مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا را دریافت کردند که اقساط آن از یارانه خانوارها کسر می‌شود.

زمان واریز یارانه معیشتی

در شهریور نهمین قسط از پرداخت دومین مرحله وام یک میلیون تومانی کرونایی از حساب سرپرستان خانوارهایی که این وام را دریافت کرده‌اند،  کسر می‌شود.

متقاضیان دریافت یارانه نقدی و معیشتی بنزین می‌توانند درخواست خود را در سامانه به طور «پیش ثبت نام» ثبت کنند. در ابتدای خرداد امسال، هیات وزیران مصوب کرد تا همه‌ افرادی که یارانه نمی‌گیرند فرصتی دوباره برای ثبت نام و دریافت یارانه نقدی و معیشتی داده شود.

بر اساس این طرح قرار بود این فرصت ثبت‌نام فقط مخصوص یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی نباشد و متقاضیان برای دریافت یارانه معیشتی بنزین نیز ثبت بتوانند درخواست خود را ثبت کنند. بر طبق طرح‌های حمایتی دولت که برای خانوارها در نظر گرفته می‌شود، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی وظیفه شناسایی مشمولان را به عهده دارد. در واقع پس از تصمیم‌گیری برای اجرای طرح‌های یارانه‌ای و حمایتی چند سازمان و وزارتخانه از جمله وزارت کار، سازمان برنامه و بودجه، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و… از مرحله ثبت‌نام، بررسی اطلاعت متقاضیان تا مرحله نهایی واریز یارانه نقدی را انجام می‌دهند.

از آنجایی که این موضوع به مصوبه هیات وزیران دولت روحانی در خرداد امسال مربوط می‌شود، پیش‌بینی می‌شد که اجرایی شدن آن به دولت رئیسی واگذار شود.

ابراهیم رئیسی و تیم اقتصادی دولت وی ازجمله حجت عبدالمکلی وزیر کار نیز بر حمایت معیشتی از خانوارها تاکید دارند. اما بر اساس این مصوبه بجز طرح‌های معیشتی جدیدی که دولت قصد دارد اجرا کند، باید فرصتی را نیز برای ثبت‌نام جاماندگان یارانه نقدی و بنزین فراهم آورد.

به احتمال زیاد ثبت‌نام به صورت پیامکی یا از طریق سامانه انجام می‌شوند. همچنین براساس این مصوبه همه کسانی که به هر دلیلی یارانه نمی‌گیرند می‌توانند ثبت‌نام کنند.

 پیش ثبت نام جاماندگان یارانه چگونه است؟

هنوز ثبت‌نام نهایی آغاز نشده، اما دولت اعلام کرده که قرار است به کسانی که یارانه نمی‌گیرند فرصت ثبت‌نام داده شود. به گفته وزارت کار درحال‌حاضر متقاضیان می‌توانند مراحل پیش ثبت‌نام را انجام دهند.

برای انجام این پیش ثبت‌نام افراد باید به سامانه حمایت معیشت به آدرس « hemayat.mcls.gov.ir » مراجعه کنند. افراد باید در این سامانه روی گزینه «ثبت خانوار جدید» کلیک کنند و اطلاعات خود را وارد کنند تا پیش ثبت نام انجام شود

ارسال نظر