بیمه بازنشستگان | بیمه بازنشستگان 1401

پرداخت بیمه تکمیلی بازنشستگان منتفی شد | تصمیم جدید دولت برای بیمه بازنشستگان

علی اکبر عیوضی گفت: در بیمه تکمیلی باید به صورت آنلاین سهم بیمه‌گر محاسبه و از هزینه درمان کسر شود تا بازنشسته از جیب خود مبلغ کامل را نپردازد و بعد از آن چندماه منتظر باشد تا فاکتور هزینه‌های او توسط بیمه‌گر تکمیلی با وضعیت تاسف بار فعلی بررسی شود.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

بیمه بازنشستگان کشوری تحت اصلاحیه جدید تغییر نام داد.بنابر اعلام صندوق بازنشستگی کشوری، بیمه بازنشستگان تحت عنوان بیمه تکمیلی خدمات درمانی کارمندان بازنشسته به خدمات پرداخت هزینه خسارت درمان بازنشستگان کشوری تغییر نام داد. بیمه بازنشستگان، یکی از خدماتی بود که سالهای گذشته از سوی این صندوق به کارمندان بازنشسته دولت ارائه می‌شد.بیمه بازنشستگان به همه ی کارمندان و مستمری بگیران بازنشسته کشوری تعلق میگیرد. جدید ترین اخبار مربوط به بیمه بازنشستگان را بخوانید.

علی اکبر عیوضی گفت: در بیمه تکمیلی باید به صورت آنلاین سهم بیمه‌گر محاسبه و از هزینه درمان کسر شود تا بازنشسته از جیب خود مبلغ کامل را نپردازد و بعد از آن چندماه منتظر باشد تا فاکتور هزینه‌های او توسط بیمه‌گر تکمیلی با وضعیت تاسف بار فعلی بررسی شود.

وضعیت بیمه تکمیلی بازنشستگان یکی از مواردی است که بازنشستگان تامین اجتماعی در سال‌هایی که سازمان تامین اجتماعی در اجرای قانون الزام عقب نشینی کرد، نسبت به آن معترض بودند. یکی از مطالبات بازنشستگان در سال‌های اخیر، اصلاح رویه موجود در بیمه‌های تکمیلی و کاستی‌های قرارداد آن است.

علی اکبر عیوضی (عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران) با اشاره به مطالبات بازنشستگان درمورد بحث بیمه تکمیلی با بیان اینکه «پایان قرارداد بیمه تکمیلی با کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی در تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۱ است و از تاریخ یکم آذر ۱۴۰۱ باید قرارداد جدیدی برای بیمه تکمیلی بسته شود» اظهار کرد: قبل از هرچیزی همه بازنشستگان و کانون‌های بازنشستگی از سازمان تامین اجتماعی می‌خواهند که با بهبود کیفیت خدمات درمانی و عمل به قانون الزام، انگیزه را برای مراجعه به مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی بیشتر کند تا اساسا نیاز به بیمه تکمیلی به حداقل برسد. زیرا بازنشستگان از خدمات فعلی سازمان بهره خاصی نمی‌برند و تامین اجتماعی در این زمینه در طول این سال‌ها کوتاهی کرده است.

بیمه آتیه سازان ضعیف بود؟

وی با اشاره به اینکه «در سال‌های اخیر عملکرد بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ که با کانون بازنشستگان قرارداد دارد بسیار ضعیف بوده و اعتراض بیشتر نمایندگان را برانگیخته است» اظهار کرد: کانون عالی بازنشستگان با دعوت از کانون‌های استانی جلسه‌ای را دو هفته قبل برگزار کرد که نظر همه کانون‌ها و اعضا در آن نشست، سازمان تامین اجتماعی ابتدا درمان پایه را باید به شدت گسترش داده و بهبود بخشد و با یک شرکت بیمه تکمیلی معتبر و قرارداد بهتر تفاهم شود.

هم کیفیت و هم نوع بیمه باید تغییر کند

عیوضی ضمن تاکید بر اینکه «هم کیفیت خدمات به بیمه تکمیلی باید افزایش پیدا کند و هم نوع قرارداد و وفاداری آن باید مورد تاکید جدی قرار گیرد» تصریح کرد: تعهدات بیمه تکمیلی به بازنشستگان باید افزایش پیدا کند. هزینه دارو و درمان در برخی موارد سرسام‌آور است و آن بخش سنگین را باید قرارداد بیمه تکمیلی پوشش دهد. در سال‌های اخیر ما شاهد عدم همکاری آتیه سازان حافظ با بازنشستگان بودیم و تاکید داریم که قرارداد با هر شرکتی (اعم از آتیه ساز یا دیگر شرکت‌ها) بسته می‌شود، باید ضمانت اجرایی آن مشخص شده و مورد تاکید باشد.

بیمه آتیه سازان ۷ ماه است که به تعهدات خود عمل نکرده

رئیس مجمع انتخابات کانون عالی کارگران بازنشسته ایران تصریح کرد: اکنون بیمه تکمیلی آتیه سازان حدود ۷ ماه است به تعهدات خود به بهانه‌های مختلف از جمله افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی عمل نمی‌کند. این نوع بیمه تکمیلی دردی از بازنشسته کشور دوا نمی‌کند و بیمه‌گر باید در قبال قرارداد خود پاسخگو باشد. مشکلی که ما با شرکت‌های بیمه تکمیلی داریم این است که پس از قرار همه چیز را به امان خدا رها می‌کنند.

عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفت: باید قراردادی که از آذرماه دوباره منعقد می‌شود، در یک مناقصه شفاف صورت گرفته و برنده آن باید قراردادی ببندد که نحوه رسیدگی به اجرای آن قابل راستی آزمایی و روشن بوده و قابل نظارت باشد. همچنین ابزارهای ضمانت اجرایی مثل «اختیار فسخ قرارداد در صورت‌عدم دریافت خدمات، پیگیری از مراجع قضایی در صورت‌عدم ارائه خدمات و سایر ابزارهای مشابه مالی و حقوقی برای تضمین خدمات و تداوم آن تا پایان موعد اتمام قرارداد»، باید لحاظ شود.

حق بیمه اولیه بیمه بازنشستگان از سوی تامین اجتماعی

وی در زمینه میزان پرداختی‌های بازنشستگان در حوزه بیمه تکمیلی گفت: نخستین تاکید ما این است که سهم سازمان تامین اجتماعی با توجه به قوانین بالادستی از حق بیمه پرداختی برای بیمه تکمیلی افزایش یابد. حق بیمه اولیه بیمه تکمیلی تا سال گذشته ۹۱ هزار تومان بود که ۴۵ هزار تومان آن را بازنشستگان و ۴۵ هزار تومان آن را سازمان تامین اجتماعی تقبل می‌کرد. در بعضی بیمارستان‌های طرف قرارداد بیمه تکمیلی به دلیل شرایط شرکت‌های بیمه تکمیلی فورا سوءاستفاده‌هایی انجام می‌دهند. برای مثال در ارائه خدمات کوتاهی می‌کنند که نباید این چنین باشد.

عیوضی تصریح کرد: در بیمه تکمیلی باید به صورت آنلاین سهم بیمه‌گر محاسبه و از هزینه درمان کسر شود تا بازنشسته از جیب خود مبلغ کامل را نپردازد و بعد از آن چندماه منتظر باشد تا فاکتور هزینه‌های او توسط بیمه‌گر تکمیلی با وضعیت تاسف بار فعلی بررسی شود و بعد از مدت‌ها ادعای ناقص بودن مدارک سه یا شش ماه بعد مبلغ مابه التفاوت بیمه تکمیلی به بازنشسته پرداخت شود. پرسش ما این است که آیا تایید مدارک که به صورت برخط ممکن است، باید چهار ماه طول داشته باشد و بازنشسته بارها در فرآیند اداری اذیت شود تا به خدمات خود برسد؟

این فعال حقوق بازنشستگان در پاسخ به این ادعا از سوی برخی شرکت‌های بیمه‌گر تکمیلی که معتقدند مبلغ کنونی حق بیمه تکمیلی بسیار پایین است، جواب داد: ما هنوز درباره بررسی میزان رقم لازم حق بیمه را انجام ندادیم و باید کمیته‌ای در کانون بازنشستگان یا مدیران کانونی بررسی لازم را در این زمینه و برای رسیدن به رقم معقول حق بیمه باتوجه به هزینه‌های درمان بیمه تکمیلی انجام دهند. ما نیز قبول داریم مبلغ کنونی به نسبت هزینه‌های درمان کم است اما مسئله این است که آیا در قبال افزایش چند برابری هزینه حق بیمه، خدمات مناسب و انتظارات بازنشستگان برآورده می‌شود یا خیر؟

وی اضافه کرد: کانون عالی هنوز به رقمی درباره هزینه حق بیمه تکمیلی نرسیده است و شیوه عمل ما در انعقاد قرارداد جدید این است که ما از هم اکنون در روزنامه‌های کثیرالانتشار آگهی مناقصه و فراخوان شرکت‌های بیمه تکمیلی را دادیم و هرکدام از شرکت‌ها خدمات و میزان تعرفه حق بیمه درخواستی خود و شرایط قراردادی‌شان را عرضه می‌کنند و در نهایت باید با بررسی مدیران کانونی در مناقصه پیروز شوند تا طرف قرارداد بیمه تکمیلی بازنشستگان مشخص شود. قاعدتا شرکت بیمه‌گری که بهترین شرایط قراردادی و تعرفه و خدمات را داشته باشد، مورد انتخاب واقع می‌شود.

عضو هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی تهران گفت: از روز دهم آبان روند بررسی ما شروع شده است. امید ما این است که بهترین قرارداد در میان همه گزینه‌های موجود در شرکت‌های بیمه تکمیلی انتخاب شود و اگر بر فرض بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ دوباره در مناقصه پیروز شد، حتما باید شرایط قرارداد خود را اصلاح کرده و ضمانت اجرایی خدمات و پاسخگویی نسبت به تعهدات خود را در متن قرارداد ارتقاء دهد تا بتوانیم به قرارداد جدید با این شرکت فکر کنیم. خود مسئولان کانون عالی بازنشستگان باید در قرارداد موردی را بگنجانند که شرکت طبق آن بند یا مورد مجبور باشد به تعهدات خود عمل کند و در غیر این صورت امکان اتمام قرارداد وجود داشته باشد.

عیوضی در پایان تاکید کرد: ما معتقدیم که سازمان تامین اجتماعی در درمان مستقیم و غیرمستقیم پایه ضعیف عمل می‌کند و چندماه طول می‌کشد هزینه بیمه پایه پرداخت شود و خدمات نیز بسیار ضعیف است. ما اگر بیمه پایه قوی داشته باشیم نیازی به این میزان تاکید بر بیمه تکمیلی نداریم. در این زمینه مدیران درمان تامین اجتماعی کوتاهی می‌کنند و باید خدمات آنها ارتقا یابد. مراکز درمانی و داروخانه‌های دولتی از نظر قانونی موظف به ارائه خدمات به بازنشستگان هستند و در صورت قصور باید در بازرسی‌ها مواخذه شوند.

در ماه‌های اخیر انتقاد به سازوکار و سطح پوشش بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش یافته است؛ بازنشستگان از قیچی شدن بسیاری از خدمات درمانیِ تحت پوشش بیمه انتقاد دارند.

مازیار گیلانی نژاد (فعال صنفی کارگران و بازنشستگان) در این رابطه می‌گوید: باید از سازمان تامین اجتماعی و کانون عالی بپرسیم که چرا نظارتی بر عملکرد بیمه گذار تکمیلی نیست؛ چرا بیمه‌گذار بدهی خود به مراکز درمانی مختلف را نمی‌پردازد تا بازنشستگان بتوانند با خیال راحت و مرتب از خدمات درمانی بیمه بهره‌مند شوند؟

او ادامه می‌دهد: هزینه بیمه تکمیلی هر ماه، سر موقع و بدون هیچ ارفاقی از حقوق بازنشسته کسر می‌شود؛ اما ما نمی‌دانیم چرا بیمه‌گذار هنوز به مراکز درمانی مختلف بدهی دارد تا جایی که کلینیک‌ها در تهران و کرج اعلام می‌کنند که دیگر بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ را نمی‌پذیرند.

به گفته‌ی گیلانی‌نژاد، برخی مراکز چشم‌پزشکی در استان البرز به دلیل عدم پرداخت بدهی‌های آتیه‌سازان حافظ، دیگر بیمه‌ی تکمیلی بازنشستگان کارگری را نمی‌پذیرند؛ یک بازنشسته مثلاً چند ماه قبل در یک مرکز درمانی و تحت درمان یک پزشک، مداوا شده اما امروز برای ادامه‌ی همان مداوا نمی‌تواند از بیمه تکمیلی استفاده کند.

این فعال کارگری تاکید می‌کند: این شرایط باید تغییر کند؛ خلف وعده‌های بیمه‌گذار تکمیلی باید موجب شود که سال آینده یا با او قرارداد نبندند یا قراردادی ببندند که ضمانت اجرایی محکم داشته باشد و بار گرانی‌ها بر دوش بیمه شده نیفتد.

گیلانی نژاد در پایان می‌گوید: هر سال به انتهای زمان یکساله قرارداد بیمه تکمیلی که می‌رسیم انباشت بدهی‌ها به مراکز درمانی افزایش و سطح خدمات درمانی بازنشستگان کاهش می‌یابد؛ کانون عالی بازنشستگان باید این نواقص و کاستی‌ها را ترمیم کند تا سال آینده بیمه تکمیلی به ضعف و ناکارآمدی امسال نباشد.

 در روزهای اخیر زمزمه‌هایی در خصوص احتمال وقوع تغییراتی در نحوه دسترسی بازنشستگان تامین اجتماعی به خدمات بیمه درمان تکمیلی مطرح شد، به صورت مشخص این تغییرات چیست؟

قرارداد فعلی ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی به بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تنها تا انتهای پاییز امسال اعتبار دارد و از از این تاریخ به بعد لازم است تا برای دسترسی نزدیک به چهار میلیون مستمری بگیر این سازمان به این خدمات، قرارداد جدیدی منعقد شود.

بیمه بازنشستگان

انتظار می‌رفت که برای سال جدید مسئولیت تمدید این قرارداد از کانون عالی بازنشستگان به کانون‌های استانی و شهرستانی منتقل شود، با این حال علی دهقانکیا، مسئول کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز از منتفی شدن این موضوع خبر می‌دهد.

به گفته دهقانکیا، برای سال ۱۴۰۱ مسئولیت تمدید قرارداد بیمه تکمیلی خدمات درمانی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی همچنان برعهده کانون عالی خواهد بود، این تصمیمی بود که در جلسه اخیر کانون‌های شهرستانی و استانی اتخاذ شد.

وی ادامه می‌دهد: به قرارداد کنونی انتقادات جدی مطرح است. برای همین ممکن است این قرارداد برای سال جدید تغییر کند اما مشخص است که کانون عالی بازنشستگان به دلیل کثرت اعضا توان بیشتری برای چانه زنی و مذاکره با شرکت‌های بیمه دارد.

در مجموع قوانین سازمان تامین اجتماعی، قانونی به نام قانون الزام وجود دارد که به موجب آن سازمان تامین اجتماعی ملزم است به بیمه‌شدگان شاغل، بازنشسته، اصلی و تبعی خدمات درمانی رایگان ارائه کند.

باوجود آنکه سازمان تامین اجتماعی، یکی از تولیدکنندگان عمده خدمات درمانی در کشور محسوب می‌شود اما در سالهای اخیر این سازمان ناتوان در اجرای قانون موسوم به الزام بوده است.

از همین رو طی سال‌های گذشته کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی به نیابت از تمام بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان قراردادی سالانه با یکی از شرکت‌های بیمه منعقد می‌کند تا از این طریق امکان دسترسی این گروه از بازنشستگان به خدمات بیمه‌ درمانی مکمل فراهم شود.

براساس همین رویه در حال حاضر شرکت بیمه آتیه سازان حافظ خدمات درمان تکمیلی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی را ارائه می‌کند و پرسش اینجاست که آیا برای سال جدید این قرارداد یکبار دیگر تمدید خواهد شد؟

در هفته‌های اخیر این زمزمه تقویت شده بود که شاید برای سال ۱۴۰۱ کانون‌های استانی و شهرستانی به صورت مستقل از کانون عالی بازنشستگان برای انعقاد قرارداد جدید خرید خدمات بیمه درمان تکمیلی با شرکت‌های بیمه وارد مذاکره شوند.

این تغییر و تحول در میان بازنشستگان تامین اجتماعی موافقان و مخالفانی دارد. به صورت مشخص نحوه ارائه خدمات بیمه تکمیلی به بازنشستگان تامین اجتماعی همیشه با انتقاداتی از ناحیه بازنشستگان همراه است.

دلیل این انتقادات از یکسو با بالا بودن هزینه‌های درمانی، محدودیت پوشش‌های بیمه‌ای و بدحسابی آنها مرتبط است و از سوی دیگر متاثر از نقل‌قوهایی است که در میان بازنشستگان تامین اجتماعی جریان دارد و موضوع آن به عملکرد کانون‌ عالی بازنشستگان در مقام امضا کننده این قرارداد مربوط است.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب