قیمت طلا و سکه | قیمت طلا و سکه در بازار

قیمت طلا و سکه امروز بازار را تحت فشار قرار داد | قیمت طلا و سکه امروز 10 آذر یه چند رسید؟ + جدول

قیمت طلا و سکه انواع سکه بهار آزادی و پارسیان و طلای گرمی و ۱۸ عیار امروز پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ در بازار را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا و سکه امروز بازار را تحت فشار قرار داد | قیمت طلا و سکه امروز 10 آذر یه چند رسید؟ + جدول
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت طلا و سکه در بازار تغییر کرد. قیمت طلا و سکه در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا و سکه با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا و سکه در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا و سکه امروز را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا و سکه

 قیمت سکه و طلا طی معاملات صبح امروز در بازار مشخص شد و تحت تاثیر عوامل اقتصادی داخلی و بین المللی شاهد افزایش قیمت در بازار بودیم. در ادامه جدول نرخ طلا و سکه را می‌بینید:

آخرین قیمت طلا و سکه

قیمت طلا

عنوان نرخ

قیمت (ریال)

طلای 18 عیار / 75015,544,000
طلای ۲۴ عیار20,725,000
طلای 18 عیار / 74015,337,000
طلای دست دوم15,336,940
آبشده کمتر از کیلو67,350,000
مثقال طلا67,320,000
انس طلا1,779.69

 

 

قیمت سکه

سکه امامی تک فروشی170,650,000
سکه بهار آزادی تک فروشی 164,880,000
نیم سکه تک فروشی94,100,000
ربع سکه تک فروشی64,000,000
سکه گرمی تک فروشی35,100,000
تمام سکه (قبل 86)157,500,000
نیم سکه (قبل 86)77,000,000
ربع سکه (قبل 86)39,500,000

نوسانات بازار و وضعیت حباب در بازار سکه

 

حباب سکه

حباب سکه امامی22,810,000
حباب سکه بهار آزادی17,140,000
حباب نیم سکه20,130,000
حباب ربع سکه26,940,000
حباب سکه گرمی16,850,000

قیمت سکه پارسیان امروز پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ + جدول


قیمت سکه پارسیان امروز پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ در انواع سوت با عیار ۷۵۰ را در جدول زیر مشاهده کنید. سوت واحد اندازه گیری جرم طلا بوده و یک گرم =۱۰۰۰ میلی‌گرم = ۱۰۰۰ سوت است، لذا هر سوت برابر است با یک هزارم گرم.

بروزرسانی: پنجشنبه 10 آذر

سکه پارسیان (سوت)

قیمت (ریال)

سکه پارسیان ۰/۱۰۰1,700,000
سکه پارسیان ۰/۱۵۰2,540,000
سکه پارسیان ۰/۲۰۰3,360,000
سکه پارسیان ۰/۲۵۰4,150,000
سکه پارسیان ۰/۳۰۰5,000,000
سکه پارسیان ۰/۳۵۰5,810,000
سکه پارسیان ۰/۴۰۰6,600,000
سکه پارسیان ۰/۴۵۰7,460,000
سکه پارسیان ۰/۵۰۰8,240,000
سکه پارسیان ۰/۶۰۰9,900,000
سکه پارسیان ۰/۷۰۰11,500,000
سکه پارسیان ۰/۸۰۰13,150,000
سکه پارسیان ۰/۹۰۰14,730,000
سکه پارسیان ۱/۰۰۰16,500,000
سکه پارسیان ۱/۱۰۰18,000,000
سکه پارسیان ۱/۲۰۰19,680,000
سکه پارسیان ۱/۳۰۰21,320,000
سکه پارسیان ۱/۴۰۰22,950,000
سکه پارسیان ۱/۵۰۰24,580,000
سکه پارسیان ۱/۶۰۰26,150,000
سکه پارسیان ۱/۷۰۰27,810,000
سکه پارسیان ۱/۸۰۰29,480,000
سکه پارسیان ۱/۹۰۰30,990,000
سکه پارسیان ۲/۰۰۰32,700,000

کوچ نقدینگی از بازار طلا و سکه به بورس!

 داد و ستد طلا و سکه که از نیمه دوم ماه گذشته به دلیل رشد قیمت ارز، متقاضیان زیادی را جذب خود کرد اکنون خالی از مشتری شده است و خریداران به جای این که خریدار سکه یا مصنوعات طلا شوند به خرید اوراق سکه روی آورده اند. اینکه چرا طی دو سه هفته گذشته بازار سکه گرم بود و مشتریان برای تهیه این کالا باید درصف خرید قرار می گرفتند به دلیل رشد روز افزون قیمت ارز در بازار و بیم سرمایه گذاران از افت ارزش سرمایه هایشان در پی کاهش ارزش پول ملی بود، اما با ورود بانک مرکزی به بازار طلا و ارز و اجرای برخی سیاستها چون عرضه فراوان ارز به بازار برای تامین نیازمندان واقعی آن همچنین اقداماتی چون انتشار اوراق سکه و ارز موجب شد تا نه تنها قیمت ارز در بازار جهشی رشد نکند بلکه در محدوده قیمتی ۳۴ تا ۳۵ هزارتومان قرار گیرد. از طرفی نیز خروجی چنین اقداماتی باعث شد تا علاوه بر فروکش شدن التهاب بازار این کالاها خریداران سکه و ارز به جای هجوم به بازار طلا و ارز، اوراق آن را خریداری کنند.

اقدامات بانک مرکزی در بازار ارز موجب شد علاوه بر فروکش شدن التهاب بازار این کالاها خریداران سکه و ارز به جای هجوم به بازار طلا و ارز، اوراق آن را خریداری کنند. آنطور که سکه ای که اواسط ماه گذشته قیمت آن به بیش از ۱۷ میلیون رسیده بود اکنون با قرار گرفتن بر مدار نزول به کانال ۱۶ میلیون تومان برسد و دلار بازار آزاد نیز که طی آن مدت رقم ۳۷ هزارتومان را رد کرده بود در کانال ۳۴ هزارتومان قرار گیرد

کاهش هیجان افزایش قیمت ها در بازار ارز و سکه

بدنبال اجرای سیاست گذای های ارزی بانک مرکزی، سکه ای که اواسط ماه گذشته قیمت آن به بیش از ۱۷ میلیون رسیده بود اکنون با قرار گرفتن بر مدار نزول به کانال ۱۶ میلیون تومان برسد و دلار بازار آزاد نیز که طی آن مدت رقم ۳۷ هزارتومان را رد کرده بود هم اکنون در کانال ۳۴ هزارتومان قرار گیرد. تاثیر اجرای سیاست های ارزی بانک مرکزی بر بازار طلا تا جایی است که در آخرین روز معاملاتی هفته (پنج شنبه ۳ آذرماه) بازار طلا و ارز، قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک میلیون و ۵۰۳ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید نیز ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رقم خورد.

همچنین قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۹ میلیون تومان به فروش رسید. علاوه بر این، در بازار متشکل ارزی نیز طی این روز، قیمت فروش دلار توافقی ۳۳ هزار و ۵۶۵ تومان و قیمت خرید دلار توافقی ۳۳ هزار و ۵۵۱ تومان اعلام شده است و ارز آزاد نیز در کانال ۳۵ هزارتومان قرا دارد. بازارطلا البته با نوسان قیمت انس جهانی دچار تغییر قیمت می شود و این روزها نرخ ثابتی ندارد این موضوع در کنار ثبات نسبی قیمت ارز همچنین رویکرد جدیدی سرمایه گذاری خرید اوراق سکه و ارز تاثیر خود را بر روی چنین بازاری به جای گذاشته است.

بازار طلا و سکه این روزها رونق چندانی ندارد و خالی از مشتری است، رکود بازار به دلیل کمبود شدید نقدینگی است چرا که خیلی ها بدنبال مسائل و اتفاقات اخیر، نقدینگی خود را تبدیل به دلار و سکه البته از طریق بازار جدید کرده اند

بازار بی رونق طلا، سکه و ارز

محمد کشتی آرای، کارشناس و نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با «بازار» درباره علل نوسان قیمت ها در بازار طلا و سکه گفت: قیمت ها دراین بازار معمولا با افت و خیز نرخ انس جهانی و قیمت ارز در داخل بالا و پایین می شوند. به طوری که هم اکنون ثبات نسبی قیمت ارز در داخل و رسیدن قیمت دلار آزاد به ۳۵ هزار تومان موجب شده است نرخ طلا و سکه نیز وضعیت نسبتا خوبی داشته باشد و با افزایش قیمت چندانی مواجه نشود. ازطرفی چنانچه تغییرات قیمتی جزیی نیز این روزها در بازار طلا دیده می شود، حاصل نوسانی است که در نرخ انس جهانی اتفاق می افتد و این موضوع بازار داخل را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی با بیان اینکه بازار طلا و سکه این روزها رونق چندانی ندارد و خالی از مشتری است، افزود: رکود بازار به دلیل کمبود شدید نقدینگی است چرا که خیلی ها بدنبال مسائل و اتفاقات اخیر همچنین بحث تشدید تحریم ها علیه کشورمان به جای توافق برجام و رفع تحریم، نقدینگی خود را تبدیل به دلار و سکه البته از طریق بازار جدید خرید اوراق این کالاها که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است کرده اند. این مسئله موجب شده تا بازار سکه و طلا بی رونق شود و واحدهای فروش تقاضای آنچنانی برای خرید نداشته باشد.

کوچ نقدینگی از بازار سکه و طلا به بازاربورس در پی انتشار اوراق سکه و ارز

این کارشناس بازار طلا و ارز خاطرنشان کرد: تغییر رویه سرمایه گذاران در خرید سکه در کنار کاهش قدرت خرید مردم به دلیل افزایش هزینه های زندگی باعث شده است تا بازار فروش سکه و مصنوعات طلا با رکود مواجه شوند، زیرا تقاضای چندانی برای خرید این کالاها در بازار وجود ندارد. رکودی که ناشی از افزایش قیمت طلا و سکه در بازار نیست بلکه حاصل اجرای برخی سیاست ها چون انتشار اوراق سکه و ارز همچنین افت ارزش پول ملی و در نهایت فشارهای اقتصادی بوده که بر مردم مستولی است در چنین شرایطی پس اندازی برای سرمایه گذاری ایجاد نمی شود تا آنها چون گذشته اقدام به خرید طلا و سکه کند.

کشتی آرای در ادامه افزود: این روزها بازار آرام و قیمت ها از ثبات نسبی خاصی برخوردارند و چنانچه تغییراتی در نرخ ها ایجاد شود خیلی بالا نیست. البته نقدینگی موجود در این بازار در پی انتشار اوراق سکه و ارز به این بازارها کوچ کرده طوری که آندسته از سرمایه گذاران خرد و کلانی که متقاضی سکه و ارز بودند سمت وسوی بازار جدید خرید اوراق این کالاها را در پیش گرفته اند به همین دلیل است که بازار سکه و طلا چند روزی است به نسبت گذشته رونق چندانی ندارد. چنین موضوعی باعث شده است تا مصرف مصنوعات طلا نیز کم شود. هر چند با رسیدن فصول سرد و کم شدن مراسماتی چون عقد و عروسی، جشن ها و اعیاد معمولا بازار فروش مصنوعات طلا کم می شود اما هم اکنون فروش اوراق سکه و ارز بیشترین تاثیری را در کاهش فروش این کالا در بازار به جای گذاشته است.

اقداماتی چون انتشار اوراق ارز و سکه فقط می تواند به عنوان یک ضربه گیر جلو رشد مقطعی قیمت ها را در این بازار بگیرد این اقدام هر چند می تواند در کوتاه مدت مانع جهش ویا ادامه رشد قیمت ها در بازار طلا و ارز شود اما نباید اینگونه پنداشت که سیاستی درست برای ساماندهی قیمت ها در بازار ارز و سکه است زیرا کاهش اصولی قیمتها در بازار ارز نیازمند اعمال سیاست گذاری های درستی است که بتواند نرخ تورم را در کشور کاهشی کند

کاهش نرخ تورم نرخ واقعی ارز را کاهش می دهد نه سیاست های مقطعی زودگذر

پیمان مولوی، کارشناس بازار و عضو انجمن اقتصاددانان ایران نیز در گفتگو با «بازار» درباره تاثیرگذاری سیاست بانک مرکزی در انتشار اوراق سکه و ارز در بازار آنطور که قیمت ها در این بازار کاهشی شود، گفت: چنین اقداماتی فقط به عنوان یک موانع یا ضربه گیر جلو رشد مقطعی قیمت ها را در این بازار گرفته است، این اقدام هر چند می تواند در کوتاه مدت مانع جهش و یا ادامه رشد قیمت ها در بازار طلا و ارز شود اما نباید اینگونه پنداشت که سیاستی درست برای ساماندهی قیمت ها در بازار ارز و سکه است زیرا کاهش اصولی قیمتها در بازار ارز نیازمند اعمال سیاست گذاری های درستی است که بتواند نرخ تورم را در کشور کاهشی کند.

وی کاهش قیمت ارز در کشور را بنیادی دانست و گفت: کاهش ارزش پول ملی نیز همینطور است و تا زمانی که تورم در کشور مهار و کاهشی نشود افت قیمت ارز به شکلی قابل توجه محال بوده و رسیدن به این شرایط نیازمند برنامه ریزی اصولی است. بنابراین ارایه برنامه ها و سیاست هایی چون انتشار اوراق ارز و سکه و فروش آن در بورس بی تردید مسکنی بیش نیست، بنابراین بانک مرکزی به جای چنین مانورهایی باید برنامه های خود را در مسیر کاهش نرخ تورم و تغییر سیاست های پولی متمرکز کند.

بنا به این گزارش، پس از افزایش قیمت ها در بازار سکه و ارز در چند هفته گذشته و رسیدن قیمت دلار به ۳۷ هزار تومان همچنین عبور سکه از ۱۷ میلیون تومان، بانک مرکزی اقدامات خود را با هدف جلوگیری از رشد قیمت این کالاها با عرضه انبوه ارز به بازار به کار گرفت. اقدامی که در آن مقاطع خیلی جوابگو نبود تا اینکه با انتشار اوراق سکه و ارز زمینه جذب سرمایه ها از چنین بازاری را به بورس با انتشار اوراق این کالاها فراهم کرد. هر چند چنین رویکردی از سوی بانک مرکزی باعث شد تا قیمت ها تا حدودی کاهشی و مانع از رشد نرخ ها در این بازار شود. اما معلوم نیست در آینده سرنوشت چنین بازارهایی با توجه به رشد نرخ تورم در کشور چگونه شود. کارشناسان معتقدند؛ تنها راهکار کاهش واقعی قیمت ارز در بازار مهار نرخ تورم است، نه سیاست هایی که آثار مثبت آن کوتاه مدت است.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب