قیمت طلا و سکه | قیمت طلا و سکه در بازار

افزایش مجدد قیمت طلا در بازار امروز | قیمت طلا 18 دی به چند رسید؟ + جدول

جدیدترین قیمت طلای ۱۸ و ۲۴ عیار امروز ۱۸ دی ۱۴۰۱ را می‌توانید در گزارش زیر مشاهده کنید.

افزایش مجدد قیمت طلا در بازار امروز | قیمت طلا 18 دی به چند رسید؟ + جدول
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت طلا در بازار تغییر کرد. قیمت طلا در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا و سکه امروز را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا

قیمت طلا امروز یکشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۱ اعلام شد. بر این اساس هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت ۱ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۲۴ عیار ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر اونس طلا در بازار‌های جهانی ۱۸۶۵ دلار به فروش می‌رسید. گفتنی است، قیمت مثقال طلا به ۸ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسیده است.

اصطلاح یک اونس طلا به‌ معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (ساچمه مانند یا هر شکل دیگر) با وزن یک اونس و با خلوص ۹۹.۹۹٪ ( ۲۴ عیار ) می‌باشد. بنابراین اونس طلا شامل ۲ ویژگی شاخص است:

عیار آن باید ۲۴ باشد. به عبارت دیگر خلوص آن ۹۹.۹ درصد می‌باشد.

قیمت طلا

عنوان نرخ

قیمت (ریال)

طلای 18 عیار / 750 18,906,000
طلای ۲۴ عیار 25,207,000
طلای 18 عیار / 740 18,654,000
طلای دست دوم 18,653,530
آبشده کمتر از کیلو 81,910,000
مثقال طلا 81,910,000
انس طلا 1,865.97

پشت پرده صعود قیمت طلا در آغاز سال 2023

 در اولین هفته سال جدید میلادی شروع خوبی داشت و طی پنج روز معاملاتی بیش از 2.3 درصد افزایش قیمت داشت.

قیمت طلا پس از سپری کردن هفته ای صعودی به سطح قیمتی 1865 دلار رسید. یکی از مهم ترین گزارش های منتشر شده که توسط بازارها رصد می شد گزارش اشتغال آمریکا بود که در آن با اینکه تعداد شغل های اضافه شده بیشتر از انتظار بود ولی روند کلی حکایت از نزولی شدن نمودار این شاخص در ماه های اخیر داشت.

اما مهم ترین نشانه ای که بازارها از این گزارش دریافت کردند کاهش رشد دستمزد قیمت ها بود که به نوعی نشان دهنده رام شدن تورم نیز به حساب می آید.

به طور کلی تحلیل گران این گزارش را ترکیبی از نشانه های نزولی برای تورم و اقتدار بازار کار آمریکا در ماه دسامبر می دانند. همچنین با اینکه تصور می شد رشد اقتصادی آمریکا در فصل چهارم سال 2022 میلادی بیشتر از انتظارها باشد اما داده های اقتصادی جدید نگرانی ها از کاهش این رشد را افزایش داده است. طلا هم که هم کمی به کاهش رشد نرخ بهره توسط فدرال رزرو امیدوار شده است و هم از رکود اقتصادی استقبال می کند در این شرایط مجددا به سمت مرز 1900 دلاری خیز برداشته است.

بیت کوین نیز در روزی که گذشت رشدی نیم درصدی را به ثبت رساند تا در یک قدمی مرز 17 هزار دلاری نوسان داشته باشد. بیت کوین نیز که سال کابوس واری را پشت سر گذاشته است در اولین هفته از سال 2023 رشدی 2.3 درصدی را رقم زده است.

اتریوم نیز نوسان خاصی در روز شنبه نداشت و در میانه کانال 1200 دلاری نوسان می کرد. اتریوم در هفته ای که از سال گذشته است بیش از 5.6 درصد رشد قیمت داشته است.

نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید

 آیا می دانستید فاکتوری که برای خرید طلا دریافت می کنید به چه روشی برایتان محاسبه می شود؟ بسیاری از مغازه داران علاقه ای ندارند که مشتریان آنها از نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان خرید را مطلع شوند اما ما در این مطلب نحوه محاسبه قیمت یک گرم طلا را به شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

یکی از عوامل مهم در خرید زیورآلات طلا نحوه و چگونگی محاسبه قیمت آن است. در ادامه به صورت کامل توضیحاتی را ارائه می دهیم.

چهار عامل تاثیرگذار در نحوه محاسبه قیمت زیور آلات که با آن مواجه هستید؛

عامل اول: قیمت هر گرم طلای 18 عیار به صورت خام است.

عامل دوم: اجرت ساخت یا اصطلاحا مزد ساخت است که شامل تمامی هزینه های تولید زیور آلات خواهد بود.

عامل سوم: 7 درصد سود مصوب خرده فروشی توسط اتحادیه طلا و جواهرات است.

عامل چهارم: 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده که فقط از جمع اجرت و سود اخذ می شود.

10 راه تشخیص طلا از بدل

در ادامه مقاله نحوه محاسبه همه این عوامل در کنار هم را با یک مثال توضیح می دهیم؛

فرض می کنیم طلای خام 18 عیار 1 میلیون تومان قیمت دارد و ما قصد داریم یک کالای یک گرمی با اجرت ساخت 10 درصد را خریداری کنیم؛

وزن محصول                                      یک گرم

قیمت هر گرم طلای 18 عیار          1.0000.000 تومان

اجرت ساخت هر گرم 10%                  100.000 تومان

سود مصوب هر گرم 7%                    77.000 تومان

مالیات بر ارزش افزوده 9%               15.930 تومان فقط از اجرت و سود

به عبارتی؛ 1 گرم طلای 18 عیار را ضربدر 10 درصد می کنیم و حدود 1 میلیون و 100 هزار تومان قیمت کالای ساخته شده با احتساب اجرت ساخت در نظر می گیریم، که به آن 7 درصد سود هم اضافه می کنیم.

این عدد 1 میلیون و 177 هزار تومان می شود که قبلا 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از کل مبلغ 1 میلیون و 177 هزار تومان دریافت می شد.

یعنی اصل طلا را هم شامل می شد، اما با توجه به مصوبه و ابلاغیه جدید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده فقط از روی عدد 177 هزار تومان دریافت می شود، یعنی جمع اجرت ساخت و 7 درصد سود.

بنابراین آن عددی که شما باید پرداخت کنید تا یک طلای یک گرمی با اجرت ساخت 10 درصد را بتوانید تهیه کنید، مبلغی شامل 1 میلیون و 192 هزار و 930 تومان می شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید