یارانه نان | یارانه نان اجرا | یارانه نان تهران

جزئیات نهایی از پرداخت یارانه نان | زمان اجرای دقیق سهمیه بندی نان مشخص شد؟

مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه حدود ۱۶۰۰ نانوایی در استان محل اجرای آزمایشی طرح هوشمندسازی سهمیه آرد تحت پوشش قرار گرفته‌اند، گفت: زمان دقیقی برای اجرای طرح در کل کشور مشخص نیست اما طی ماه جاری مرحله جدید در برخی استان‌های منتخب اجرایی خواهد شد.

جزئیات نهایی از پرداخت یارانه نان | زمان اجرای دقیق سهمیه بندی نان مشخص شد؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

یارانه نان با تغییر همراه شد و هوشمندسازی یارانه نان یک حرکت جدی و تأثیرگذار در توزیع عادلانه یارانه‌ها در بین مردم است. هدفمندسازی یارانه نان دیر کلید خورد ولی آغاز طرح هدفمندسازی یارانه نان در شرایط فعلی که جهان با مشکل تأمین گندم مواجه است می‌تواند تأثیر خوبی در جلوگیری از هدر رفتن منابع و مشکلات احتمالی در حوزه گندم باشد. هوشمند سازی یارانه نان آغاز شد. یارانه نان به همه نانوایی ها تعلق می گیرد. یارانه نان باعث تغییر در نحوه خرید نان خواهد شد.طرح یارانه نان قدم مهم و ارزشمند در راستای اجرای عدالت در بین نانوایی‌ها است.

مشاور وزیر اقتصاد با بیان اینکه حدود ۱۶۰۰ نانوایی در استان محل اجرای آزمایشی طرح هوشمندسازی سهمیه آرد تحت پوشش قرار گرفته‌اند، گفت: زمان دقیقی برای اجرای طرح در کل کشور مشخص نیست اما طی ماه جاری مرحله جدید در برخی استان‌های منتخب اجرایی خواهد شد.

محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی در مورد برآوردهای انجام شده برای منابع افزایش کمک هزینه دولت به نانوایی‌ها در فاز دوم طرح هوشمندسازی یارانه آرد گفت: در مرحله دوم کمک هزینه پرداختی به نانوایان برای جبران خلاء درآمدی که نانوایان دچار آن هستند انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه براین اساس نرخ این کمک هزینه از ۱۵ درصد به حدود ۳۰ درصد خواهد رسید، گفت: به این ترتیب برخی از هزینه‌های مربوط به افزایش حقوق و دستمزد و اجاره نانوایان ضمن عدم تغییر قیمت نان جبران خواهد شد. در مرحله پیش‌رو علاوه بر ترمیم کمک هزینه بحث محدودیت سهمیه  نیز به تدریج برداشته می‌شود.

این کار تحت عنوان متناسب‌سازی سهمیه آرد با عملکرد گذشته آنها معرفی می‌شود. در حقیقت ساختار تخصیص آرد به نانوایان هوشمند و عادلانه‌تر می‌شود.

جلال با اشاره به اینکه دولت در موضوع یارانه نان، برای سال ۱۴۰۱ در قانون بودجه ۷۱ هزار میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی کرده است که این عدد در سال آینده به ۱۰۵ هزار میلیارد تومان خواهد رسید، گفت: در نتیجه ایده‌ای در خصوص حذف یارانه نان وجود ندارد. الگوی هوشمندسازی صرفا ساختار توزیع آرد یارانه‌ای در کشور را هوشمندانه‌تر و عادلانه‌تر خواهد کرد. به این ترتیب جلوی هدر رفتی که در حال حاضر وجود دارد، جلوگیری خواهد شد.

ارائه نتایج اجرای آزمایشی مرحله جدید هوشمندسازی یارانه آرد در آینده نزدیک

وی در پاسخ به سوالی در مورد تخصیص منابع طرح هوشمندسازی گفت: در حال حاضر کمی زود است که بخواهیم در مورد هزینه‌های دولت صحبت کنیم. در ابتدا باید به پیشرفت مرحله جدید برسیم. دستاوردهای این مرحله با اجرای آزمایشی که در یکی از استان‌ها کشور انجام شده در حال نمایان شدن است.

مشاور وزیر اقتصاد ادامه داد: در زمان حاضر دستاوردهای اجرای این طرح را براساس داده‌های قابل اتکا بررسی می‌کنیم و در آینده در مورد هزینه‌ها نیز صحبت خواهیم کرد. بر این اساس مشخص خواهد شد که دولت تا چه مقدار هزینه‌های عمومی خود را کاهش داده است و در مقابل چه اقداماتی در مورد ترمیم اقتصاد نانوایان، ارتقا کیفیت نان و دسترسی آسان‌تر مردم بدون تغییر قیمت انجام داده است.

۱۶۰۰ نانوایی مشمول مرحله آزمایشی هوشمندسازی شده‌اند

وی در پاسخ به سوالی در مورد تعداد نانوایی‌هایی که در طرح اجرای آزمایشی مشمول شدند و همچنین نتایج اولیه گفت: در استانی که به طور آزمایشی کار اجرای مرحله بعدی طرح آغاز شده است، حدود هزار و ۶۰۰ نانوایی که کل نانوایی‌های استان را شامل می‌شود، تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

جلال با تاکید بر اینکه برای اعلام دستاوردهای این کار ما یک رویه چند ماهه‌ای را در نظر گرفتیم، گفت: در حال حاضر فرآیند افزایش کمک هزینه و شناورسازی سهمیه آرد نانوایان نسبت به عملکرد دوره گذشته آنها در این استان انجام شده است. فضای عمومی همراهی نانوایان مثبت بوده است و به گفته مسئولان استان، با پیاده‌سازی این طرح در برخی از نقاط شهر صف‌ها کاهش یافته و دسترسی مردم به نان افزایش یافته است.

برای آنکه بتوانیم دستاوردهای پیاده‌سازی این مرحله را به درستی ارزیابی کنیم به زمان بیشتری نیاز داریم تا پس از تحلیل دقیق‌تری ارائه کنیم.

امکان افزایش ۱۰ درصدی سهمیه  نانوایی‌ها در هر دوره خرید آرد

وی در پاسخ به سوالی در مورد فرآیند و شیوه شناورسازی سهمیه نانوایان گفت: در مرحله شناورسازی قرار است سوابق فروش و تراکنش‌های نانوا بر روی کارتخوان‌های هوشمند مبنای اختصاص سهمیه آرد یارانه‌ای به نانوا باشد. قطعا اگر نانوا عملکرد دقیق و حرفه‌ای و درستکارانه خود را ادامه دهد، معادل همان سهمیه و تا ۱۰ درصد بیشتر از آن (براساس کیفیت رفتار نانوا) امکان افزایش سقف خرید آرد یارانه‌ای در هر دوره وجود خواهد داشت.

به عبارت دیگر نانوا مابه ازای عملکرد دقیق و صحیح خود می‌تواند تا ۱۰ درصد افزایش آرد را در دوره‌های آینده برای خود فراهم کند. با این منطق حجم تولید نان در بازه‌های زمانی روزانه افزایش پیدا می‌کند. امکان افزایش سودآوری یا ترمیم درآمد نیز ایجاد می‌شود. این منطق کمک می‌کند تا نانوایی که رفتار درست کارانه دارد درآمد بیشتری داشته باشد.

پیشنهاد تعیین دوره‌های ۱۰ روزه به عنوان الگوی اصلی تخصیص آرد

مشاور وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی در مورد دوره‌های زمانی تعیین شده برای تحویل آرد به نانوایی‌ها و علت این تفاوت گفت: در گذشته دوره‌های زمانی مختلف در هر یک از استان‌ها، بر اساس اقتضائات تامین تامین آرد از سوی کارخانه‌ها، ملاحظات حمل و نقل آرد و شرایط دسترسی به مکان‌های توزیع مانند روستا‌های صعب العبور، دوره‌های یک ماهه، ۱۵ روزه و ۱۰ روزه برای خرید آرد یارانه‌ای پیش‌بینی شده بود.

وی اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که با نظر و تایید مدیران استانی الگوی اصلی توزیع آرد یارانه‌ای به دوره‌های ۱۰ روزه تغییر کند اما اگر ملاحظات خاصی در مورد فاصله و یا مسائل حمل و نقل وجود داشت، این دوره‌ها به صورت استثنایی ۱۵ روزه یا یک ماهه باشد. وقتی نانوا قصد خرید در دوره‌های ۱۰ روزه دارد، یک بازه یک ماهه از عملکرد گذشته نانوا مبنای تحلیل قرار می‌گیرد و مبتنی بر داده‌های تحلیل شده و ضرایب تبدیل نان به آرد معادل آن، حجم دسترسی نانوا به آرد یارانه‌ای دوره جدید در ۱۰ روز دوره تعیین می‌شود.

کل این فرآیند توسط سامانه هوشمند انجام خواهد شد و اصولا اگر نانوا نسبت به سلامت تراکنش‌های خود مراقبت قابل قبولی را داشته باشد در طول زمان علاوه براینکه معادل عملکرد خود خرید می‌کند می‌تواند حجم خرید خود را به تدریج افزایش دهد.

توسعه اجرای فاز دوم طرح هوشمندسازی سهمیه آرد به استان‌های منتخب در ماه جاری

جلال در خصوص زمان اجرای این طرح در کل کشور گفت: زمان دقیقی در کل کشور مشخص نیست اما مرحله جدید در ماه جاری در برخی از استان‌های منتخب اجرایی خواهد شد.

سابقه تراکنش نانوایی‌ها ارزنده‌ترین دارایی آنها خواهد بود

وی در پاسخ به سوالی در مورد روش‌های تقلب و بحث برخورد با آن گفت: رویکرد عمومی طرح بر اعتماد به رفتار نانوا طراحی شده است اما سامانه در مرحله جدید یک عملیات پالایش بر روی تراکنش‌ها انجام می‌دهد. تعریفی را تحت عنوان رفتار متعارف در این طرح داریم.

مشاور وزیر اقتصاد ادامه داد: منظور از این عنوان در واقع تراکنش‌هایی است که با متوسط رفتار تراکنشی سایر نانوایان در آن منطقه تفاوت معنی‌داری را نداشته باشد. سامانه به صورت مستمر در حال تحلیل سوابق تراکنش‌ها است. به طور مثال اگر توسط یک کارت حجم‌های بالای خرید نان ثبت شود بدون آنکه دلیل موجهی داشته باشد و از مسیرهایی که برای خرید نان سازمان‌ها و مراکز مختلف در نظر گرفته شده نباشد، یا فواصل خرید و ساعت تراکنش نامتعارف باشد، توسط سامانه تشخیص داده می‌شود.

معنای این تشخیص این است که اگر نانوا تخلفی داشته باشد، در تخصیص سهمیه‌ها و کمک هزینه‌های دوره آتی ممکن است دچار محدودیت شود. پس از این ارزنده‌ترین دارایی یک نانوایی سابقه تراکنش‌های او است که کمک می‌کند تا بتواند دسترسی خود را به آرد یارانه‌ای افزایش دهد و حداکثر کمک هزینه را دریافت کند. هیچ رفتاری در سامانه از قلم نخواهد افتاد و قرار است به سمت الگویی عادلانه‌تر حرکت کنیم.

تنها براساس نان فروخته شده آرد دوره بعد تخصیص پیدا می‌کند

وی با بیان اینکه در مقابل اقدامات غیرمتعارف نیازی نیست سهمیه کاهش پیدا کند،گفت: در مرحله جدید سهمیه ثابت آرد برای نانوا موضوعیتی ندارد و نانوا براساس فروش نان به مردم امکان خرید آرد دارد. با این منطق هر واحد نانوایی که آرد یارانه‌ای دریافت می‌کند و معادل آن به مردم نان ارائه نمی‌دهد به طور خودکار در دوره بعدی آرد کمتری دریافت خواهد کرد. بنابراین در این فرآیند نیازی به کم کردن سهمیه نیست و نانوا برابر نان فروخته شده آرد می‌گیرد و کمی بیشتر.

نقش مردم در نظارت بر کیفیت نان و مقابله با کم فروشی

جلال با اشاره به نقش مردم در نظارت بر کیفیت و جلوگیری از کم فروشی نان، گفت: در مرحله جدید و در حوزه جلوگیری از هدر رفت آرد یارانه‌ای، ایده شناورسازی سهمیه را داریم و برای افزایش هزینه نانوایی‌ها ایده کمک هزینه را داریم. در سمت مردم نیز افزایش قیمت یا سهمیه بندی نداریم. با این وجود در حوزه کیفیت نان لازم است که بتوانیم از مشارکت مردم استفاده کنیم.

وی افزود: برنامکی برای این موضوع تهیه شده است که به زودی مشخصات آن اعلام خواهد شد. در این برنامک مشتریان پس از خریدهای خود از نانوایی‌ها می‌توانند سوابق خرید نان خود را مشاهده کنند. افراد می‌توانند بر روی هر رسید تراکنش نظرات خود نسبت به تجربه خرید شامل کیفیت نان، اندازه نان، بهداشت و رفتار نانوا ارائه کنند.

مشاور وزیر اقتصاد ادامه داد: قائل هستیم که اگر یک مشارکت عمومی در سمت مردم نسبت به فعالیت نانوا رخ دهد، تاثیر قابل توجهی بر رقابت و در نتیجه افزایش کیفیت پخت نان در نانوایی‌ها خواهد داشت. به این ترتیب به منظور شناسایی تخلفاتی که به طور مستقیم از تراکنش‌ها قابل شناسایی نیست نیز از این شیوه استفاده خواهد شد.

یارانه نانبه گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ محمد حسن جلالی مدیرکل هماهنگی و نظارت آرد و نان بازرگانی دولتی گفت: بنابر آمار تاکنون 99 درصد واحد‌های نانوایی به کارتخوان مجهز شده‌اند و یک درصد مشکل مالکیتی دارند.

وی  با بیان اینکه عملیات فازبندی اجرای طرح هوشمندسازی در هیچ یک از استان‌ها کامل نشده است، افزود: با اجرای طرح هوشمندسازی واحد‌های نانوایی تغییری در سهمیه ایجاد نشده و تنها جابه‌جایی در سهمیه واحد‌های کم فعالیت اتفاق افتاده است.

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر امور آرد و نان بازرگانی دولتی گفت: تا زمانیکه طرح هوشمندسازی به طور کامل اتفاق نیفتد، نمی‌توان درصدی از صرفه جویی آرد و گندم اعلام کرد.

جلالی گفت: با اجرای طرح هوشمندسازی تغییری در قیمت نان برای مصرف کننده ایجاد نمی‌شود و مابه‌التفاوت قیمت یارانه‌ای و تمام شده توسط دولت به نانوایی‌ها پرداخت می‌شود.

پرداخت یارانه نان چند ماهی است که آغاز شده و در پی آن قرار بود قاچاق آرد تا حد زیادی کنترل و کاهش یابد. یارانه نان از ابتدا این شائبه را به وجود آورد که پرداخت آن می‌تواند زمینه‌ساز گرانی قیمت نان شود.

از سال‌های گذشته موضوع نان سنتی در قالب نان یارانه‌ای نوع یک و نان یارانه‌ای نوع دو در کشور مطرح بود. در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم‌ آرد نان یارانه‌ای نوع یک بین ۸۲۰ تا ۸۵۰ تومان است و قیمت هر کیلوگرم آرد نان یارانه‌ای نوع دو حدود ۱۲۰۰ تومان است. بنابراین هر دوی این نان‌ها با دو نوع آرد، یارانه‌ای محسوب می‌شوند و قیمت آنها فاصله زیادی هم ندارد.

در نانوایی‌ها عموما کیسه‌های زردرنگ آرد یارانه‌ای نوع دوم هستند و کیسه سفیدرنگ حاوی آرد نان یارانه‌ای نوع یک است؛ آرد نان یارانه‌ای نوع دو در ابتدای دهه۹۰ در دولت دهم که یک‌بار آزادسازی اتفاق افتاد تحت عنوان نانوایی‌های آزادپز مطرح شد. این اصطلاح از آن زمان باقی مانده و عمدتا در نانوایی‌های سنگکی این اصطلاح رایج است که این یک عبارت مصطلح شده اشتباه است.

در برخی موارد از این موضوع و اصطلاح از سوی نانوایان استفاده نادرست و باعث گمراه شدن مشتریان می‌شود وگرنه نانوایی سنتی آزادپز به شکل معنی‌داری در کشور وجود ندارد. یعنی نانوایی سنتی که آرد را با نرخ آزاد تهیه و با آن نان پخت کند در کشور وجود ندارد.

محمد جلال، مشاور وزیر اقتصاد با بیان این‌که آرد نانواهای سنتی به‌صورت یارانه تامین می‌شود، می‌گوید: «حدود ۶۵ تا ۷۰درصد آرد نانوایی‌های کشور از طریق آرد یارانه‌ای نوع یک تامین می‌شود و برای باقی آن ــ حدود ۳۰ درصد ــ آرد یارانه‌ای نوع دو توزیع می‌شود، اما باید توجه داشت که تمام نان‌های سنتی از طریق آردهای یارانه‌ای پخت می‌شود.»

به گفته وی، بالای ۹۹درصد نانوایی‌های سنتی ازجمله نان لواش، سنگک، بربری و تافتون از آرد یارانه‌ای استفاده می‌کنند و تنها در برخی از مناطق محدود در شمال شهرهای پرجمعیت مواردی بوده که به نانوایی‌ها مجوزهایی داده شده که از آرد غیریارانه‌ای استفاده کنند و نرخ نان این نانوایی‌ها هم آزاد است. البته آرد نان‌های سنتی محلی که بعضا برای پخت آن‌ها از روغن و شکر استفاده می‌شود، از نوع یارانه‌ای نیست و نرخ آن‌ها متفاوت از نان‌های سنتی در چهار نوع شناخته شده است.

مشاور وزیر اقتصاد با پرده برداشتن از تخلفات برخی از واحدهای نانوایی عنوان می‌کند: «البته برخی از نانوایی‌های سنتی که از آرد یارانه‌دار استفاده می‌کنند به‌دلیل همان اصطلاح اشتباه که در استفاده از آرد یارانه‌ای نوع دو رایج شده یا با این تعبیر که وزن چانه افزایش داده شده، نسبت به گران‌فروشی نان با عنوان آزادپز اقدام می‌کنند که این تخلف است.»

یکی از مشکلات واحدهای نانوایی، تامین رول کاغذی برای کارتخوان‌های هوشمند بوده که جلال از ارائه مشوق‌هایی در جهت حمایت از محیط‌زیست خبر داد و در این خصوص گفت: «این موضوع تا حدودی ایجاد حاشیه است چرا که مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما از مجموعه ارائه این خدمات، این پیشنهاد مطرح شده که در راستای صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و به نفع محیط‌زیست، هر نانوایی که با رویکرد مسئولیت اجتماعی تمایل به این صرفه‌جویی داشت، می‌تواند به‌ازای عدم استفاده از رول کاغذی، یک نفر در نانوایی را برای مشمول شدن به خدمات بیمه تکمیلی درمان معرفی کند. در نظر داریم که این امکان ایجاد شود یک نفر از هر نانوایی که از دریافت رول کاغذی انصراف دهد، مشمول بیمه تکمیلی درمانی شود و البته این موضوع کاملا اختیاری است.»

جلال، احتمال اختصاص آرد یارانه‌ای به نانوایی‌های صنعتی و فانتزی را رد نکرد، اما برای ارائه آن پیش‌شرط‌هایی عنوان کرد. به گفته وی اختصاص آرد یارانه‌ای به نان‌های صنعتی و فانتزی در دستور بررسی قرار دارد، اما این ایده که آرد ورودی آن‌ها ارزان شود یا در روش دوم، قیمت آرد تغییر نکند بلکه دولت بخشی از هزینه‌های تولید نان فانتزی و صنعتی را تقبل کند در دست بررسی است. در ایده دوم فروشنده همان قیمت قبلی نان را دریافت می‌کند، اما از آنجایی که بخشی از این هزینه‌ها را دولت پرداخته، در نهایت قیمت برای مصرف‌کننده کاهش پیدا می‌کند؛ یعنی به‌جای این‌که تمام پول را مصرف‌کننده بگیرد، بخشی از آن را از دولت دریافت خواهد کرد.

جزئیات جدید یارانه نان

سیدهادی سبحانیان در نشست خبری با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور در آغاز به کار دولت سیزدهم اظهار کرد: رشد اقتصادی طی سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ در حد یک درصد بود و درامد سرانه نیز کاهشی ۳۲ درصدی داشته است. از سوی دیگر تشکیل سرمایه در حوزه ماشین آلات و ساختمان سیر نزولی داشته و همه این موارد باعث شده است که رشد اقتصادی هشت درصدی محقق نشود.

وی ادامه داد: میزان نقدینگی از ۶۳۹ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ به پنج هزار هزار میلیارد تومان رسیده است. افزایش شیب تورم در کشور هم یک هشدار برای دولت سیزدهم بود. میزان تورم در چند سال اخیر از میانگین تورم در ۳۰ سال گذشته بسیار بالاتر بود.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه کسری بودجه از ۳۳ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ به ۱۷۵ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ رسیده است، گفت: از سال ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰، بدهی دولت به صندوق‌های بازنشستگی ۶۰۰ درصد، وابستگی صندوق تامین اجتماعی به بودجه دولت ۵۰ درصد، بدهی دولت به بانک مرکزی ۴۷۶ درصد و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۱۳۱ درصد افزایش داشته است.

دیدگاه خود را ارسال کنید