قیمت طلا و سکه | قیمت طلا و سکه در بازار

قیمت طلا اول صبح کولاک کرد! | قیمت طلا امروز به چند رسید؟ + جدول

جدیدترین قیمت طلای ۱۸ و ۲۴ عیار امروز ۳ اسفند ۱۴۰۱ را می‌توانید در گزارش زیر مشاهده کنید.

قیمت طلا اول صبح کولاک کرد! | قیمت طلا امروز به چند رسید؟ + جدول
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت طلا در بازار تغییر کرد. قیمت طلا در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا  امروز را در ادامه بخوانید.

قیمت طلاقیمت طلا چهارشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۱ اعلام شد . بر این اساس هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت ۲ میلیون و ۳۲۶ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۲۴ عیار ۳ میلیون و ۱۰۲ هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر اونس طلا در بازار‌های جهانی ۱۸۳۳ دلار به فروش می‌رسید. گفتنی است ، قیمت مثقال طلا به ۱۰ میلیون و ۸۱ هزار تومان رسیده است.

اصطلاح یک اونس طلا به‌ معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (ساچمه مانند یا هر شکل دیگر) با وزن یک اونس و با خلوص ۹۹.۹۹٪ ( ۲۴ عیار ) می‌باشد. بنابراین اونس طلا شامل ۲ ویژگی شاخص است:

عیار آن باید ۲۴ باشد. به عبارت دیگر خلوص آن ۹۹.۹ درصد می‌باشد.

جدول قیمت طلا

عنوان نرخ

قیمت (ریال)

طلای 18 عیار / 75023,267,000
طلای ۲۴ عیار31,022,000
طلای 18 عیار / 74022,956,000
طلای دست دوم22,956,440
آبشده کمتر از کیلو100,800,000
مثقال طلا100,810,000
انس طلا1,833.69

پیش بینی قیمت طلا در هفته آینده

روز موعود در بازار طلا و ارز ایران بالاخره فرا رسید و فعالیت مرکز مبادله ارز و طلا براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در حوزه معاملات ارزی (اسکناس و حواله) آغاز شد تا هفته آینده نیز شاهد ورود سکه به این بازار باشیم.

به گزارش اقتصاد ۲۴، فروش ربع سکه نیز در بورس متوقف شد تا هفته آینده پا به مرکز مبادله طلا و ارز بگذارد.

قیمت طلا و سکه در روز سه شنبه برخلاف همه روز‌های هفته اخیر کاهشی شد تا نشان دهد بازار طلا و سکه در مرز روانی حرکت می‌کند.

افزایش قیمت طلا در بازار تهران

در بازار داخلی ایران قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار طبق سایت اتحادیه طلا تکان نخورد و حتی به دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید.

کاهش ۶۰۰ هزار تومانی قیمت سکه

قیمت سکه که روز گذشته با سرعت زیادی تا یک قدمی ۳۰ میلیون تومان رسیده بود، روز سه شنبه ۲ اسفند ۱۴۰۱ تا ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافت تا فلز گرانبهای داخلی ریزش قابل توجهی را ثبت کند.

اما سوال اصلی این است که قیمت طلا و سکه تا پایان سال در چه سمت و سویی حرکت می‌کند؟

کاهش مشروط قیمت طلا و سکه

ابراهیم محمدولی، رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در همین رابطه به اقتصاد ۲۴ گفت: نوسانات شدید قیمت دلار و ارز در هفته‌های اخیر عمده‌ترین دلیل افزایش قیمت طلا و سکه در بازار ایران بوده است.

ابراهیم محمدولی

وی در مورد اینکه طبیعتا نوسانات قیمت دلار بر بازار طلا و سکه اثرگذار است، ادامه داد: بانک مرکزی در حالی اقدام به راه اندازی مرکز مبادله طلا و ارز کرده که تنها اگر این موضوع ادامه دار باشد می‌تواند قیمت طلا و سکه را تعدیل کند؛ آن هم به صورت محدود.

مقصر اصلی سکه ۳۰ میلیونی

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه عامل دوم افزایش قیمت طلا و سکه در روز‌های اخیر، افزایش قیمت اونس جهانی است، به اقتصاد ۲۴ گفت: اونس جهانی در این یکی، دو روزه تغییراتی داشته و حتی به ۱۸۴۵ دلار رسیده و این موضوع می‌تواند بر قیمت طلا و سکه اثرگذار باشد.

محمدولی ادامه داد: البته باید توجه کنیم تاثیری که دلار ۵۰ هزار تومانی در قیمت طلا و سکه دارد افزون بر قیمت اونس جهانی است. امیدواریم مسیری که مسئولان اقتصادی در بانک مرکزی پیش گرفته اند عملیاتی شده و ادامه دار باشد تا شاهد تاثیر آن بر قیمت طلا و سکه و دلار و ارز باشیم.

سکه باز هم تاریخ سازی می‌کند؟

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: انتظار ما این است که وعده‌های مسئولان عملیاتی شود و شاهد عمل به تعهدات مسئولان باشیم، زیرا اگر عکس آن عمل شود بازار طلا و سکه شاهد تغییرات دیگری خواهد بود.

بیشتر بخوانید: سکه بخریم یا طلای آب شده؟

محمدولی با اشاره به اینکه عرضه سکه در بورس و هر بازار دیگری اعم از مرکز مبادله طلا و ارز تنها اگر ادامه دار باشد می‌تواند تاثیراتی در بحث قیمت داشته باشد، به اقتصاد ۲۴ گفت: این بازار اگر با قدرت کار کند می‌تواند قیمت‌ها را تا حدود کمی کاهشی کند، اما اگر این مسیر یکی دو روز ادامه دار باشد و بعد قطع شود، طبیعتا قیمت طلا و سکه نمی‌تواند در مسیری که می‌خواهند حرکت کند.

چرا بازار سکه، سکه شد؟

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه مهم‌ترین عامل موثر در سکه ۳۰ میلیون تومانی چیست؟ گفت: فعال‌ترین متغیر و عمده‌ترین عامل موثر بر قیمت سکه و طلا قیمت دلار و ارز است.

محمدولی ادامه داد: اگر مسئولان اقتصادی کشور بتوانند قیمت دلار را کاهشی کنند بی تردید قیمت طلا و سکه هم تغییراتی می‌کند در غیر این صورت شاهد افزایش قیمت طلا و سکه خواهیم بود.

به گفته این کارشناس بازار طلا و سکه، گاهی قیمت ربع سکه در بورس، بالاتر از قیمت بازار مبادله می‌شد که این‌ها می‌تواند به ضرر قیمت بازار باشد و مانع کاهش قیمت سکه شود.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب