نرخ سود بانکی| سود بانکی| بانک مرکزی| افزایش نرخ سودبانکی

نرخ سود بانکی باز هم افزایشی شد

تازه‌ترین آمار سود بین بانکی نشان می‌دهد نرخ سود بین بانکی همچنان در حوالی ۲۱ درصد ثابت باقی مانده؛ اما افزایش اندکی داشته است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

نرخ سود بانکی افزایشی شد. نرخ سود بانکی با تغییر چندانی همراه نشد. نرخ سود بانکی برای برخی از افراد حائز اهمیت است. نرخ سود بانکی رشد بسیار اندکی داشته است. نرخ سود بانکی بازده سایر بازارها را تحت تاثیر قرار می دهد.

نرخ سود بانکی

میزان افزایش نرخ سود بانکی

بنا به اطلاعات موجود در سایت بانک مرکزی، نرخ بهره بین بانکی در حالی به ۲۱.۰۸ درصد رسیده است که در یک سال گذشته سقف آن ۲۱.۰۹ درصد بوده و طی هفته گذشته رشد بسیار اندکی را تجربه کرده است. این افزایش اندک در حالی است که نرخ سود اوراق خزانه اسلامی هفته گذشته مرز ۲۵ درصد را نیز شکست و به ۲۵.۴ درصد رسیده بود. به صورت سنتی دو نرخ بدون ریسک در بازارهای مالی ایران مورد توجه است که نرخ سود بین بانکی و نرخ سود اوراق خزانه اسلامی است که البته هنوز معلوم نیست کدام یک بیشتر اهمیت دارد.

نرخ سود بین بانکی چیست و چه اهمیتی دارد؟

نرخ سود بین بانکی در واقع هزینه‌ای است که بانک‌ها، به عنوان بزرگترین و آگاه‌ترین فعالان اقتصادی کشور، به یکدیگر قرض می‌دهند. اهمیت نرخ سود بین بانکی از آن جهت است که می‌تواند بازده سایر بازارها را تحت تاثیر قرار دهد و هزینه-فرصت نگه‌داری منابع برای آنها را افزایش یا کاهش دهد؛ چرا که این نرخ معمولا به نرخ بدون ریسک شناخته می‌شود.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنیم، نرخ سود بین بانکی تقریبا از نیمه مرداد روند افزایشی خود را شروع کرد که اصلی‌ترین دلیل آن جلوگیری از ادامه عرضه پایه پولی توسط بانک مرکزی بوده است. با این حال تقاضای شدید نقدینگی توسط دولت به دلایل بودجه‌ای در غیاب درآمدهای نفتی و نیز افزایش تسهیلات‌دهی شبکه بانکی در ایامی که نرخ سود بین بانکی روند کاهشی داشت منجر به آن شد که نرخ بهره بین بانکی روند افزایشی خود را شروع کند. اما در ماه شهریور فروش اوراق بدهی دولتی نیز تاثیر زیادی روی جذب منابع نقد موجود گذاشت و باعث شد که کمبود منابع در بازار بین بانکی شدید شود. این افزایش نرخ در حالی اتفاق می‌افتاد که گزارشات نشان می‌داد دولت قانع شده که تامین مالی از طریق اوراق تنها در نرخ‌های بالاتر درصد امکان‌پذیر است. فعلا افزایش نرخ سود بین بانکی به دلیل مداخله بانک مرکزی در بازار بین بانکی و تزریق منابع متوقف شده و در هفته گذشته رکورد تزریق نقدینگی توسط بانک مرکزی در بازار ثانویه نیز شکسته شد.

نرخ سود بانکی در بانک های کشور

بانک مرکزی در گزارشی نرخ انواع سود بانکی از جمله نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار و نرخ سود انواع تسهیلات در بانک‌های دولتی و غیردولتی را اعلام کرد. 

به گزارش ایسنا، مشتریان بانک‌ها می‌توانند سپرده‌های خود را در بانک‌ها بگذارند و از محل سپرده گذاری خود سود دریافت کنند که به این سپرده‌گذاری، سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار گفته می‌شود که نرخ سود علی‌الحساب آن در بانک‌های دولتی و غیردولتی از نوع عادی و ویژه آن به ترتیب ۱۰ و ۱۴_۱۲ درصد است. 

علاوه براین، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری یکساله و دوساله نیز ۱۶ و ۱۸ درصد است. 

در این بین، لازم به ذکر است که مبنای محاسبه سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی حداقل مانده حساب در ماه است. 

از سوی دیگر، نرخ سود تسهیلات صنعت و معدن، کشاورزی، بازرگانی، خدمات و متفرقه، صادرات در بانک‌های دولتی به ترتیب ۱۸، ۱۵ و ۱۸، ۱۸، ۱۸ درصد است. 

همچنین، نرخ سود تسهیلات ساختمان و مسکن شامل حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن، خانه اولی‌ها، ساخت مسکن و جوانان در بانک‌های دولتی معادل ۱۱_۶ درصد است. 

طبق این گزارش، نرخ سود اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن ‌و تسهیلات بدون سپرده مسکن نیز ۱۸_۱۷.۵ درصد اعلام شده که نرخ سود تسهیلات در بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری غیربانکی ۱۸ درصد است. 

ارسال نظر