قیمت مرغ | قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ افزایش

قیمت مرغ امروز 27 فروردین | قیمت مرغ گرم در بازار امروز

بازارِ اغلب متلاطم مرغ، در ماه‌های گذشته وضعیت آرامی را سپری کرد تا آنکه با توقف ترخیص نهاده های دامی، از اسفند ماه میزان جوجه ریزی کاهش یافت و اکنون نیز برآورد می‌شود جوجه ریزی در فروردین ماه با ۲۷ درصد کاهش به ۹۵ میلیون قطعه برسد.

قیمت مرغ امروز 27 فروردین | قیمت مرغ گرم در بازار امروز
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت مرغ طی چند ماه گذشته افزایشی بود. قیمت مرغ در بازار با نوسان همراه است. قیمت مرغ پس از بین بردن جوجه های یک روزه روند صعودی به خود گرفت. قیمت مرغ به دلیل نبود نظارت موثر گران شد. قیمت مرغ امروز را در ادامه می خوانیم.

بازارِ اغلب متلاطم مرغ، در ماه‌های گذشته وضعیت آرامی را سپری کرد تا آنکه با توقف ترخیص نهاده های دامی، از اسفند ماه میزان جوجه ریزی کاهش یافت و اکنون نیز برآورد می‌شود جوجه ریزی در فروردین ماه با ۲۷ درصد کاهش به ۹۵ میلیون قطعه برسد.

چرا بازار مرغ روی آرامش نمی بیند؟

مرغ منبع اصلی پروتیئنی در کشورمان است و نرخ آن برای مصرف کنندگان مهم است اما با توجه به تغییرات قیمت مواد اولیه، برنامه‌ریزی و اقدامات مناسب تولید و تصمیم گیری و تصمیم سازی مسئولان دولتی و عوامل بیرونی به شدت بر روی وضعیت تولید و قیمت آن تاثیر گذار است.

قیمت مرغ در کشورمان در مقایسه با دیگر کشور ها نوسانات شدیدتری دارد و به صورت الاکلنگی عمل می‌کند؛ در یک مقطع تولید کننده به دلیل ارزانی بیش از اندازه این محصول ناراضی است و در مرحله ای نیز به دلیل گرانی مصرف کننده نقره داغ می‌شود.

این روزها شاهد رکوردشکنی قیمت مرغ به اعداد بالای ۸۰ هزار تومان در بازار های مرغ فروشی هستیم که البته قیمت خرده فروشی در برخی فروشگاه های لوکس به بالای ۱۰۰ هزار تومان هم می رسد.

در سال جاری محرک‌های زیاد و سیستماتیکی برای افزایش نرخ مرغ در کشورمان وجود داشت که برای روشن شدن دلایل مرور این تغییرات خالی از لطف نیست.

نرخ مصوب هر کیلوگرم مرغ در سال ۱۴۰۰، ۳۱ هزار تومان بود و در بازار مصرف نیز در کانال ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسید اما در ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ با مردمی سازی یارانه ها و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کالاهای اساسی، قیمت رسمی این محصول به ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان و بعد از مدت کوتاهی ۶۳ هزار تومان افزایش یافت.

بعد از تغییرات شدید قیمت مرغ ناشی از مردمی سازی یارانه و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قابل پیش بینی بود که تقاضا برای خرید مرغ در کشور کاهش یابد به همین دلیل طی سال گذشته قیمت این محصول به نرخ های مصوب (۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان و ۶۳ هزار تومان) خود نرسید و در محدوده ۵۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شد.

در شرایطی که قیمت مرغ در بازار ۵۰ هزار تومان و زیر قیمت مصوب به فروش می‌رسید و حتی در مقطعی نرخ ۴۵ هزار تومان را نیز دید ، مرغداران در فروش محصولات خود ضرر و زیان دیدند و حتی اخباری از جوجه کُشی نیز شنیده شد.

حبیب اسدالله‌نژاد مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران در این ارتباط می‌گوید: «به دلیل متناسب نبودن قیمت تمام شده و قیمت فروش، واحدهای مرغداری روزانه بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان و ماهانه بیش از ۳ هزار میلیارد تومان متحمل زیان می‌شوند.»

برهم خوردن آرامش چند ماه بازار مرغ

بازار مرغ در ماه های اخیر روند نسبتا کم نوسانی را در حل طی کردن بود به طوری که این محصول به طور متوسط با قیمت های هر کیلوگرم ۵۸ هزار تومان تا ۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسید.

ولی این آرامش طولی نکشید که تبدیل به طوفان شد؛ از اوخرسال گذشته هشدار مشکلات تامین نهاده های دامی و کاهش جوجه ریزی به طور مرتب در رسانه ها توسط مسئولان بخش خصوصی داده شد که با مشکل کاهش عرضه و گرانی این محصل مواجه خواهیم شد، به طوری که اکنون قیمت مرغ در سطح شهر و برخی از فروشگاه ها هر کیلوگرم ۸۰ هزار تومان را نیز رد کرده است.

قیمت مرغ در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران اما با قیمت های مصوب به فروش می‌رسد اما باید توجه داشت که کل نیاز بازار را با میادین میوه و تره بار نمی‌توان تامین کرد و وقتی اختلاف قیمت بازار با میادین میوه زیاد باشد، تقاضای زیادی به سمت آنجا روانه می‌شود و توزیع در این امکان نیز دیگر پاسخگوی بازار نیست.

کاهش ۲۷ درصدی جوجه ریزی فروردین در مقایسه با قبل از مردمی سازی یارانه‌ها

بنابراین گزارش میزان جوجه ریزی مرغ قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و مردمی سازی یارانه ها ماهانه حدود ۱۳۰ میلیون قطعه بود اما از دی ماه سال گذشته برای جبران کاهش میزان تقاضا در بازار این رقم به ۱۱۰ میلیون قطعه کاهش یافت و در واقع ۲۰ میلیون قطعه افت کرد.

این کاهش جوجه ریزی باعث تنظیم قیمت مرغ در بازار و رسیدن قیمت مرغ به نرخ مصوب خود شد به طوری که قیمت مرغ از حدود ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان به ۶۰ تا ۶۳ هزار تومان رسید.

اما کاهش واردات نهاده‌های دامی که در ماه های پایانی سال قبل صورت گرفت باعث شده که بر اساس جدید ترین برآورد صورت گرفته میزان جوجه ریزی در فروردین ماه سال جاری به ۹۵ میلیون قطعه کاهش یافته، یعنی نه تنها نتوانسته است همان ۱۱۰ میلیون قطعه را تامین کند بلکه در مقایسه با ارقام قبل از مردمی سازی یارانه‌ها، میزان جوجه ریزی ۳۵ میلیون قطعه در ماه کاهش یافته است.

این اعداد نشان می دهد که میزان جوجه ریزی در فرودین ماه سال جاری در مقایسه با ۱۳۰ میلیون قطعه در ماه قبل از مردمی سازی یارانه ها حدود ۲۷ درصد کاهش یافته است.

با وجود افزایش قیمت مرغ در بازار و کاهش جوجه ریزی به نظر نمی‌رسد که این گرانی طولانی مدت باشد و دولت برای تعادل در عرضه اقدام خواهد کرد و اجازه نمی‌دهد روند مشکلات تامین نهاده های طیور ادامه دار باشد.

بر این اساس به تازگی اجازه واردات مرغ گرم داده شده است و از قبل نیز مرغ منجمد برای عرضه در این شرایط وجود دارد؛ همچنین انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی نیز به تازگی اعلام کرده است که مشکل تامین نهاده های دامی رفع شده است.

کمالی مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی اعلام کرد: مشکل تامین نهاده مرغداران به تازگی حل شد.

وی همچنین گفته است: بخشی از افزایش قیمت گوشت مرغ به دلیل گران فروشی و بخشی مرتبط به هزینه‌های تمام شده تولید است.

کاهش قیمت‌ گوشت مرغ در روزهای آینده

محمدرضا صدیق پور دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه نیز که دقیق ترین آمار را در ارتباط با وضعیت جوجه ریزی و در نتیجه تولید مرغ دارد گفت: علت افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار، وقفه یک هفته‌ای تولید جوجه یکروزه در اسفندماه سال ۱۴۰۱، حذف برخی گله‌های مرغ مادر مولد و کمبود نهاده‌های دامی است.

وی افزود: به طور قطع افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار مقطعی است و به‌زودی به روال عادی باز می‌گردد، زیرا اکنون میزان جوجه ریزی بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیون قطعه انجام می‌شود. با توجه به حل مشکل نهاده‌های طیور و روال عادی روند تولید در فروردین ماه به‌زودی بازار این محصول به شرایط عادی باز می‌گردد.

شهیاد آبنار، مدیر کل دفتر بازرگانی کالاهای کشاورزی هم با بیان اینکه محموله‌های گوشت مرغ گرم وارداتی برای تنظیم بازار و تأمین بخشی از نیاز کشور در راه است، گفت: تاکنون شرکت پشتیبانی امور دام دو یا سه محموله گوشت مرغ گرم وارد کرده و بخشی از آن هفته گذشته با قیمت مناسب در استان تهران توزیع شده است.

اگرچه به نظر می رسد، افزایش قیمت مرغ در شرایط فعلی موقت باشد اما می توانستیم از بروز این مشکلات جلوگیری کنیم و با تامین به موقع نهاده های دامی تولید و رفع نگرانی های تولید کنندگان، تولید پایدار را رقم بزنیم.

قیمت مرغقیمت مرغ افزایش پیدا کرد

با تغییر ارز مرجع تأمین نهاده‌ها قیمت مرغ نیز تحت تأثیر قرار گرفت. چنانکه حتی قیمت مرغ که در هر کیلو 59 هزار و 800 تومان مصوب شد، اکنون دیگر در بازار مشاهده نمی‌شود و مرغ با نرخ‌های بالاتری عرضه می‌شود.

محمدتقی جهانبخشی، عضو هیات مدیره انجمن جوجه یک‌روزه، در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: از 20 اردیبهشت سال جاری مرجع ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی تغییر کرد که می‌توان گفت ارز شش برابر افزایش یافت. به‌تبع آن دولت در قیمت مرغ و تخم‌مرغ تجدیدنظر کرد.

این فعال صنفی در کنار افزایش شش برابری قیمت دلار برای تأمین نهاده به افزایش هزینه حقوق و دستمزد، آب، برق و … اشاره کرد و افزود: برای مثال اگر در گذشته هزینه یک مرغداری یک میلیارد تومان بود، امروز تولیدکننده برای همان واحد تولیدی به 2.5 میلیارد تومان نقدینگی احتیاج دارد.

او این تورم را ناشی از تغییر مرجع ارز دانست و ادامه داد: همواره این فرازوفرودها در صنعت مرغداری بود. طبیعتاً زمانی که هزینه‌ها افزایش می‌یابد تقاضا کاهش پیدا می‌کند و برخی از تولیدکنندگان از این چرخه کنار می‌روند.

جهان‌بخشی در پایان درباره کاهش انگیزه ورود سرمایه‌گذار به این صنعت عنوان کرد: ورود سرمایه‌گذار به این صنعت نیازمند شناخت دقیق از این فضای کسب‌وکار است تا بتواند با تمام مشکلات موجود به تولید ادامه دهد.

حاشیه‌های قیمت مرغ و تخم‌مرغ در بازار وارد سومین ماه خود شده است. طی دو ماه گذشته نوسان قیمت این دو ماده غذایی پرمصرف چشمگیر بوده و آنها هر روز از نرخ مصوب فاصله بیشتری گرفته‌اند.

به‌رغم کاهش تقاضا که بخش زیادی از آن ناشی از رشد قیمت تلقی می‌شود، مرغ‌داران دو ماه است که با ارائه مستندات رشد هزینه تولید و زیان‌های وارد شده از دولت می‌خواهند نرخ مصوب مرغ و تخم‌مرغ افزایش یابد. در همین حال معاون بازرگانی وزیر جهادکشاورزی روز شنبه اعلام کرد نرخ مصوب مرغ تغییری نداشته و نخواهد داشت. این در حالی است که دولت قرار بود روز ۳۱شهریور رقم جدیدی را برای نرخ مصوب مرغ و تخم‌مرغ اعلام کند.

قیمت مرغدولت از یک‌ماه پیش با توزیع مرغ منجمد تلاش کرد قیمت را در بازار تنظیم کند. مرغ منجمد هم‌اکنون با قیمت مصوب ۴۳هزار و ۵۰۰تومان در حال توزیع است، اما نتوانسته قیمت مرغ گرم را کاهشی کند.

رقم‌های اعلامی برای هزینه تولید و قیمت مرغ در کشتارگاه نیز نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان ناچارند قیمت بالای ۷۰هزار تومان را برای مرغ بپذیرند. میانگین قیمت مرغ کشتار از خرداد ماه تا مهر افزایشی بوده و از رقم ۴۴هزار و ۳۰۰تومان به ۶۲هزار و۸۰۰تومان رسیده است. براساس داده‌های شبکه خبری صنعت مرغ‌داری و دامپروری کشور میانگین قیمت مرغ کشتار نخستین روز آبان نیز روی عدد ۶۲هزار و ۵۰۰تومان ایستاده که نشان می‌دهد مرغ‌ عرضه شده در خرده‌فروشی‌ها حتی بدون سود نمی‌تواند با نرخ مصوب ۵۹.هزار و ۸۰۰تومان عرضه شود. در چنین شرایطی دولت با چه سیاستی می‌تواند قیمت مرغ را دوباره به نرخ مصوب بازگرداند؟

کاهش تقاضا برای مرغ هم‌زمان با افزایش قیمت این محصول از خرداد، باعث شد تولیدکنندگان با کاهش جوجه‌ریزی از تیرماه تلاش کنند تا حدودی زیان ناشی از رشد هزینه تولید و افت تقاضا را جبران کنند که این امر به افزایش قیمت مرغ از ابتدای شهریور ماه منجر شد.

نهاده‌های دامی و جوجه یک‌روزه، عمده هزینه تولیدکنندگان مرغ و تخم‌مرغ را تشکیل می‌دهد. قیمت مصوب نهاده‌ها به‌عنوان نخستین حلقه از زنجیره تولید دام و طیور، از اردیبهشت امسال با حذف ارز ترجیحی ۶برابر شده و هزینه تولید را برای مرغ‌داران به‌شدت افزایش داده است. قیمت جوجه یک‌روزه هم در ۳ماه گذشته ۷برابر شده است.

به‌گفته رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی جوجه یک‌روزه که اوایل تابستان به ۲هزار تومان رسیده بود امروز ۱۵هزارتومان قیمت دارد و این رقم هزینه بزرگی را به تولیدکنندگان تحمیل می‌کند.

محمد یوسفی در پاسخ به این پرسش که دولت چه راهکارهایی برای کاهش هزینه در ابتدای زنجیره تولید پیش‌ رو دارد؟ گفت: جوجه یک‌روزه‌ای که با قیمت ۱۵هزار تومان خریداری می‌شود تا به فرآوری برسد ۲۰هزار تومان برای مرغدار تمام می‌شود و یکی از راه‌هایی که دولت می‌تواند بخشی از هزینه‌ تولید را کاهش دهد، تعدیل قیمت این نهاده تولید است.

این مقام صنفی با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان برای صادرات، مشوق‌های صادراتی را یکی از مهم‌ترین شیوه‌های حمایتی دولت عنوان کرد و افزود: درحالی‌که تمام دنیا در شرایط کاهش مصرف‌ داخلی زمینه صادرات را فراهم می‌کند در کشور ما سختگیری‌ها به‌قدری بوده که بسیاری از تولیدکنندگان از تولید فاصله گرفته‌اند.

او در واکنش به اظهارات معاون وزیر جهادکشاورزی درباره توافق با بخش خصوصی گفت: تا امروز دعوتی از فعالان بخش خصوصی نشده و جلسه‌ای هم برگزار نشده در نتیجه مشخص نیست دولت با چه سیاستی قرار است هزینه را برای تولیدکنندگان کاهش دهد. به‌گفته یوسفی، بیشتر مرغداران مشکلات شدید نقدینگی دارند و بانک‌ها نیز در این زمینه همکاری خوبی ندارند و این بر مشکلات بخش خصوصی افزوده است.

رییس اتحادیه پرنده و ماهی پیش‌بینی کرده با توجه به شرایط عرضه و تقاضا، نوسانی در بازار مرغ رخ ندهد.

چند هفته‌ای است که مرغ از نرخ مصوب ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان فراتر رفته و تولیدکنندگان به دلایل مختلف، اقدام به افزایش قیمت کردند.‌

قیمت مرغاگرچه بنابر وعده معاون اول رییس‌جمهور قرار بود نرخ مرغ تا پایان شهریور اصلاح شود، اما این وعده به رغم گذشت ۲۶ روز از مهر، هنوز محقق نشده است.

 مهدی یوسف خانی افزود: قیمت کنونی هر کیلو مرغ گرم 67 هزار تومان، هر کیلو ران مرغ ۶۰ هزار تومان، سینه مرغ ۱۲۰ هزار تومان و فیله مرغ ۱۳۰ هزار تومان است.

وی اضافه کرد: قیمت هر کیلو مرغ با کاهش ۳ هزار تومان از ۴۸ هزار تومان به ۴۵ هزار تومان رسیده است که اختلاف ۱۵ هزار تومانی با مرغ گرم برای مصرف کننده توجیه اقتصادی دارد. 

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از توزیع روزانه ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ تن مرغ در تهران خبر داد.

با توجه به آنکه بازار تهران تعیین کننده قیمت مرغ است؛ برآورد می شود که با افت مصرف مرغ ایام تعطیل در تهران ، قیمت هم کاهش یابد.

بنابر گفته اتحادیه پرنده و ماهی، با توجه به درخواست مرغداران مبنی بر اصلاح قیمت مرغ، موضوع در ستاد تنظیم بازار در حال کارشناسی است، پیش بینی  می شود که تا ۱۰ مهر قیمت جدید اعلام شود.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: قیمت کنونی هر کیلو مرغ به سبب کمبود عرضه به بالای ۶۰ هزار تومان رسیده است

دیدگاه خود را ارسال کنید