قیمت طلا و سکه | قیمت طلا و سکه در بازار

قیمت طلا و سکه امروز بازار را لرزاند | قیمت طلا به چند رسید؟

جدیدترین قیمت طلای ۱۸ و ۲۴ عیار امروز ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ را می‌توانید در گزارش زیر مشاهده کنید.

قیمت طلا و سکه امروز بازار را لرزاند | قیمت طلا به چند رسید؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت طلا در بازار تغییر کرد. قیمت طلا در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا  امروز را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا

 قیمت طلا چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ اعلام شد. بر این اساس هر گرم طلای ۱۸ عیار به قیمت ۲ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۲۴ عیار ۳ میلیون و ۴۲۷ هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر اونس طلا در بازار‌های جهانی ۱۹۸۷ دلار به فروش می‌رسید. گفتنی است، قیمت مثقال طلا به ۱۱ میلیون و ۱۳۴هزار تومان رسیده است.

اصطلاح یک اونس طلا به معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (ساچمه مانند یا هر شکل دیگر) با وزن یک اونس و با خلوص ۹۹.۹۹٪ (۲۴ عیار) می‌باشد؛ بنابراین اونس طلا شامل ۲ ویژگی شاخص است:

عیار آن باید ۲۴ باشد. به عبارت دیگر خلوص آن ۹۹.۹ درصد می‌باشد.

جدول قیمت طلا

عنوان نرخ

قیمت (ریال)

طلای 18 عیار / 750 25,705,000

طلای ۲۴ عیار 34,272,000

طلای 18 عیار / 740 25,362,000

طلای دست دوم 25,361,880

آبشده کمتر از کیلو 111,360,000

مثقال طلا 111,340,000

انس طلا 1,987.39

قیمت طلا و سکه که سال گذشته تحرکات خیره کننده‌ای را به ثبت رساند، فروردین ماه را با آرامشی عجیب و البته منطقی پشت سر گذاشت.

بازدهی ۲.۵ درصدی سکه امامی و ۰/۴۲ درصدی هر گرم طلای خام در فروردین ماه بازار گمانه زنی برای ریزش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه را در سال ۱۴۰۲ داغ کرده است.

برخی سکه بازان نیز معتقدند شنبه هفته آینده شروع رسمی معاملات طلا و سکه در سال ۱۴۰۲ است و روند اصلی بازار مشخص خواهد شد.

به گزارش اقتصاد ۲۴، در بازار آزاد روز سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ قیمت سکه امامی با ۱۰۲,۰۰۰ تومان افزایش، ۳۱,۵۰۱,۰۰۰ معامله شد. سایر قطعات سکه نیز شاهد افزایش قیمت بودند.

اما یکی از سوالات اصلی این است که آیا شوک‌ها یا ریزش‌های ناگهانی و سنگین قیمت سکه و طلا در بازار تکرار می‌شود؟

قیمت طلا و سکه گوش به فرمان دلار

محمد کشتی آرای، نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در این رابطه به اقتصاد ۲۴ گفت: از آنجا که قیمت طلا و سکه تابعی از قیمت دلار و ارز و قیمت جهانی طلاست، هر تکانه شدید قیمتی در بازار دلار یا اونس، بازار طلا و سکه را متلاطم خواهد کرد.

وی با برشمردن علت التهابات کاهشی یا افزایشی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه ادامه داد: طلا و سکه به صورت مستقل حرکت قیمتی ندارند مگر اینکه این دو عامل تغییر کند؛ بنابراین افزایش یا کاهش تقاضا در قیمت طلا تاثیری نخواهد داشت.

رکود در بازار طلا و سکه

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه آرامش بازار طلا و سکه در هفته آینده تداوم دارد یا خیر؟ گفت: همزمانی ماه مبارک رمضان و عید نوروز، موجب رکود بازار طلا و سکه و البته افزایش قیمت‌ها تحت تاثیر قیمت دلار شد.

کشتی آرای ادامه داد: با شروع رسمی فعالیت بازار طلا و سکه از ۱۵ فروردین، قیمت‌ها ابتدا کاهش و سپس ثبات یافت.

دلار سد راه صعود قیمت سکه؟

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در مورد اتفاق عجیب در بازار طلا در نیمه دوم فروردین ماه گفت: نکته‌ای که بعد از تعطیلات عید با آن مواجه شدیم، افزایش قیمت جهانی طلا و رسیدن آن به ۲۰۲۹ دلار بود؛ یعنی یک رکورد تاریخی!

به گفته کشتی آرای، البته اونس جهانی بعد از رسیدن به سقف قیمتی، دو روز گذشته با افزایش نرخ بهره در آمریکا در مسیر کاهشی قرار گرفت؛ بنابراین ما بعد از تعطیلات عید فطر یعنی در دو روز گذشته شاهد کاهش قیمت اونس جهانی تا کمتر از ۲۰۰۰ دلار بودیم. از طرفی با توجه به ثبات قیمت دلار و ارز در دو روز گذشته قیمت‌های طلا و سکه تحت تاثیر این دو عامل فعلا در حالت تعادل قرار دارد.

تعادل قیمت‌ها در بازار طلا و سکه

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در تشریح دلایل ثبات قیمت سکه و طلا در روز‌های اخیر به اقتصاد ۲۴ گفت: با پایان یافتن ماه رمضان پیش بینی می‌شد قیمت‌ها در بازار افزایش پیدا کند، اما فعلا در حالت تعادل قرار دارد.

کشتی آرای معتقد است: تغییرات قیمت سکه و طلا در حالِ حاضر مختصر است و حباب سکه تغییری نکرده؛ بنابراین پیش بینی می‌شود در دو، سه روز آینده قیمت‌ها در بازه کنونی با نوسان جزئی در جریان باشد. این تعادل قیمتی در بازار تا اول هفته آینده ادامه خواهد داشت.

تفاوت قیمت حواله ربع سکه‌های بورسی و ربع سکه فیزیکی

به گفته نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، الان بهترین زمان برای داد و ستد و خرید و فروش طلا و سکه است، زیرا قیمت‌ها در بازار به تعادل رسیده است. توصیه ما به خریداران و فروشندگان طلا و سکه این است که در بازار‌های هیجانی هیچ گونه داد و ستدی نداشته باشند.

کشتی آرای در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه قیمت حواله‌های ربع سکه‌های بورسی هم قیمت با ربع سکه است، گفت: خیر، زیرا حواله‌های ربع سکه بورسی به صورت فیزیکی نیست و به صورت کاغذی است؛ بنابراین ارزان‌تر از سکه‌های موجود در بازار خرید و فروش می‌شوند، ولی اگر سکه از بورس تحویل گرفته شده باشد، همانند سکه‌های موجود در بازار خرید و فروش می‌شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید