یارانه معیشتی | یارانه معیشتی جدید | یارانه معیشتی 1401

خبر خوش دولت برای کارگران | واریز یارانه معیشتی جدید به حساب کارگران

رئیس نمایشگاه کتاب تهران در نشست خبری این رویداد در پاسخ به این پرسش از درنظر گرفتن ارز مبادله‌ای برای بخش خارجی نمایشگاه خبر داد گفت: بانک ملی و وزارت کار برای خرید معلمان و کارگران از نمایشگان تسهیلات ارائه خواهند کرد.

خبر خوش دولت برای کارگران | واریز یارانه معیشتی جدید به حساب کارگران
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

یارانه معیشتی برای خانواده ها تصویب شد. یارانه معیشتی جدید تجمیعی است. یارانه معیشتی هرماه در تاریخ مقرر به حساب خانواده ها واریز میشود. یارانه معیشتی به 60 میلیون نفر تعلق میگیرد. یارانه معیشتی خردادماه قابل برداشت نیست.

رئیس نمایشگاه کتاب تهران در نشست خبری این رویداد در پاسخ به این پرسش از درنظر گرفتن ارز مبادله‌ای برای بخش خارجی نمایشگاه خبر داد گفت: بانک ملی و وزارت کار برای خرید معلمان و کارگران از نمایشگان تسهیلات ارائه خواهند کرد.

نشست خبری سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پیش از ظهر امروز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت با حضور یاسر احمدوند رئیس نمایشگاه کتاب تهران،‌ علی رمضانی مدیرعامل خانه کتاب در مصلی‌امام خمینی برگزار شد.

احمدوند در این نشست در سخنانی با اشاره به شعار «آینده خواندنی است» گفت: این شعار به این معنا است که آینده پیشرفت کشور در گرو بیشتر و بهتر خواندن است، تاریخ جوامع مختلف هم نشان می‌دهد که پیشرفت در هر کشوری مرهون بیشتر و بهتر خواندن است. آمار کتابخوانی سریع‌تر از رشد اقتصادی پیشرفت می‌کند و نمایشگاه کتاب تهران زمینه‌ای برای تشویق مردم و جلب توجه آن‌ها به عادت مهم کتابخوانی، همچنین توجه دادن خانواده‌ها به این موضوع مهم است.

وی  با اظهار امیدواری از پررونقی نمایشگاه پیش رو گفت: این نمایشگاه برای رسیدن به هدف پیشرفت فرهنگی و اقتصادی موثر، تفاوت‌‌هایی با دوره‌های قبل خواهد داشت، در بخش‌های مختلف،‌ رویکرد اصلی توجه به محتوای فرهنگی و برنامه‌های فرهنگی است.

احمدوند با اشاره به مشکلات اقتصادی پیش روی نشر گفت:‌ از ناشران سپاسگذارم که با انگیزه و اشتیاق به صورت حداکثری در بخش‌های مختلف نمایشگاه حاضر هستند و امیدوارم این نمایشگاه با همراهی ناشران، نویسندگان، اهالی قلم و مردم خاطره شیرین فرهنگی برای همه بجا بگذارد.

علی رمضانی قائم مقام سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران نیز در این نشست در سخنانی با اشاره به حضور کتابفروشان در نمایشگاه این دوره گفت: همواره این انتقاد بود که برگزاری نمایشگاه کتاب احتمالاً به کسب و کار کتابفروشان نقصان  وارد می‌کند. امسال کتابفروشان هم در نمایشگاه فعال هستند و برنامه‌های فرهنگی نیز به بخش‌های اصلی اضافه شده است.

وی ادامه داد: کارافزار نمایشگاه در کافه بازار، اناردونی و ای اپز در دسترس است و مراکز توزیع نقشه نیز در محیط مصلی برپا خواهند شد. در کمیته اطلاع رسانی امسال هم مرکز پاسخگویی را مجزا داریم و علاوه بر آن؛‌ در ۲۰ نقطه جایگاه‌های پاسخگی به سوالات مردم تعبیه شده‌اند.

۱۰۰ ناشر خارجی ۴۵ هزار کتاب عرضه می‌کنند

مدیرعامل خانه کتاب اضافه کرد: کمیته ناشران خارجی امسال میزبان ۱۰۰ ناشر خارجی است که ۴۵ هزار عنوان کتاب از سال‌های ۱۰۱۵ تا ۲۰۲۳ را عرضه می‌کنند. در این بخش ۲۰ درصد در تعداد غرفه‌ها و ۴۰ درصد در تعداد عناوین افزایش داشتیم.

مهمانان خارجی نمایشگاه کتاب

وی با اشاره به حضور تاجیکستان به عنوان مهمان ویژه نیز گفت:‌ تاجیکستان مهمان ویژه این دوره نمایشگاه است. برخی از شخصیت‌های تأثیرگذار جهان اسلام،‌ رؤسای نمایشگاه‌های دهلی نو،‌ مسقط و دوحه‌، وزرای فرهنگ ونزوئلا و تاجیکستان در نمایشگاه کتاب تهران حضور خواهند داشت و از کتاب ترجمه شده وزیر ونزوئلا رونمایی می‌شود.

به گفته سخنگوی سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران؛ در مجموع ۳۰ مهمان از کشورهای مختلف و ۲۷ کشور در بخش خارجی ما حضور دارند که اگر با ناشران خارجی این عدد را تجمیع کنیم ما از ۴۰ کشور خارجی در نمایشگاه نمایندگانی خواهیم داشت.

رمضانی به یارانه خرید کتاب طلاب‌، دانشجویان و اساتید اشاره کرد و در این‌باره توضیحاتی ارائه داد و گفت: سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای دانشجویان و طلاب  ۶۰۰ هزار تومان است که از این مبلغ  ۳۶۰ هزار تومان آورده دانشجویان وطلاب است و  ۲۴۰ هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی است.

وی ادامه داد:‌ سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای اعضای هیئت علمی ۷۰۰ هزار تومان است که از این مبلغ  ۳۵۰ هزار تومان آورده عضو هیئت علمی و  ۳۵۰ هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

یارانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی اهالی قلم

رمضانی گفت: هم‌چنین برای اهالی قلم نیز یارانه‌ای در نظر گرفته شده است، برای اهل قلم بر اساس گروه‌های مختلف از  ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان پیش بینی شده است که بیشتری دریافت‌کننده یارانه کتاب هستند. نمایشگاه کتاب تهران امسال تلاش کرد که نمایشگاه را به خارجی‌ها بیشتر بشناساند، در روزهای گذشته دیدیم که اندیشمندان بزرگ دنیا درباره نمایشگاه اظهار نظر کردند.

بخش دوم این نشست به پرسش و پاسخ خبرنگاران اختصاص داشت. رمضانی در پاسخ به پرسشی درباره حضور آژانس‌های ادبی در این دوره و بخش بازار جهانی گفت:‌ چندین آژانس ادبی در این دوره نمایشگاه حضور دارند و البته ما نیاز به تقویت این حوزه داریم،‌ امسال  مجموعاً‌ دو کمیته ناشران بین‌المللی و خارجی در یک محل حاضرند، فاصله سال‌های گذشته بین این دو،‌ موجب می‌شد فعالان حوزه بین‌المللی نتوانند از فضا استفاده درست کنند،  بنابراین در این دوره هر دو بخش با وجود افزایش با چینش مناسبی توانستند در کنار هم جای بگیرند. علاوه بر این باید گفت که بازار جهانی باید در گفت‌وگو ها شکل گیرد، نه در اختصاص یک مکان.

احمدوند نیز در پاسخ به پرسشی درباره حضور کتابفروشی‌ها در نمایشگاه کتاب تهران و انتقادات ناشران گفت: در موضوع کتابفروشان یک گزاره تکرار شونده نادرست وجود دارد، مبنی بر اینکه نمایشگاه کتاب تهران یک فروشگاه است خلاف بقیه نمایشگاه‌های کتاب دنیا،‌ اما تقریبا همه نمایشگاه‌های کتاب دنیا کتاب می‌فروشند به جز یکی دو مورد نادر.

وی افزود:‌ نمایشگاه کتاب تهران باید به همه حلقه‌های زنجیره تولید، توزیع و مصرف کتاب کمک کند. یکی از این حلقه‌ها کتابفروشان هستند که احتیاج به حمایت بیشتر دارند. سرمایه‌گذاری در کتابفروشی‌ها سرمایه‌گذاری قابل توجهی است و بازدهی اقتصادی در آن نسبت به بقیه مشاغل کمتر است. بنابراین دولت باید حمایت بیشتری کند، زمینه حضور کتابفروشی‌ها به گونه‌ای فراهم شده که ناشران هم آسیب نبینند، سال اول است و حتما باید نواقص را شناسایی و برطرف کرد.

یارانه نمایشگاه کتاب در حال افزایش است

در ادامه این نشست رمضانی در پاسخ به این پرسش مبنی بر میزان یارانه درنظر گرفته شده برای این دوره نمایشگاه کتاب تهران گفت: ما در حال تلاش برای افزایش مجموع رقم حمایتی هستیم،‌ این افزایش را در افزایش تعداد دریافت‌کنندگان یارانه برای اهالی قلم،‌ دانشجویان،‌ طلاب،‌ اساتید و ... در نظر خواهیم گرفت،‌ اعلام میزان یارانه فعلی ممکن است در افزایش این رقم خدشه‌ای وارد کند.

نرخ ارز مبادله‌ای ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای بخش خارجی نمایشگاه کتاب

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر سرانجام مذاکرات برای در نظر گرفتن مابه‌التفاوت نرخ ارز برای بخش خارجی نمایشگاه کتاب تهران نیز گفت:‌ دولت حمایت خود را از مصرف‌کنندکان کتاب‌های خارجی خواهد داشت،‌ برای این دوره قرار شده است، نرخ ارز مبادله‌ای در نظر گرفته شود.

رمضانی گفت:‌ ارز مبادله‌ای ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی در نظر گرفته شده است.

احمدوند: امیدواریم حداکثر تسهیلات برای بخش خارجی فراهم شود

اما یاسر احمدوند در پاسخ به این پرسش درباره نرخ ارز در بخش خارجی نمایشگاه اضافه کرد:‌ نرخ ارز در نمایشگاه کتاب تهران جزئیاتی دارد که در مذاکره با بخش‌های مختلف در حال بررسی است،‌ نرخ ارز تامین کالاهای مختلف متفاوت است. امیدواریم حداکثر تسهیلات را برای این بخش فراهم کنیم.

رمضانی در پاسخ به پرسش دیگری درباره آمار ناشران شرکت کننده گفت:‌ سه هزار عرضه کننده در این دوره حضور دارند، ۲۰۰ کتابفروش،‌ ۱۰۰ ناشر خارجی و ۲۷۰۰ ناشر داخلی در بخش حضوری و مجازی حضور دارند. هم‌چنین مراسم افتتاحیه روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۷ در صحن عمومی مصلی با حضور مردم برگزار خواهد شد و مادران شهدای امنیت مهمانان ویژه این رویداد هستند.

وی با اشاره به ناشران محروم از حضور در این دوره نیز گفت: امسال یک یا دو ناشر هستند که به علت تخلف در دوره گذشته امکان حضور ندارند،‌ اگرچه اصرار به حضور داشتند،‌ اما موافقت نشده است.

احمدوند نیز با اشاره به حضور افغانستان در این دوره نمایشگاه کتاب از پیگیری برای رفع مشکلات ویزای فعالان فرهنگی این کشور برای ورود به ایران خبر داد و درباره عدم حضور برخی ناشران از جمله چشمه‌، مرکز و ... در نمایشگاه کتاب گفت:  حضور ناشران در سال‌های مختلف نمایشگاه متفاوت بوده است،‌ برخی از ناشران در دوره‌هایی حضور نداشتند. در سال‌های گذشته نیز برخی ناشران حضور نیافتند یا تنها در بخش مجازی حضور پیدا کردند،‌ اما اکثریت جامعه نشر در نمایشگاه چه در بخش حضوری و چه مجازی حضور دارند. بیش از ۹۵ درصد ناشران حاضر هستند؛ البته باید قدردانی کرد از ناشرانی که زحمت حضور را کشیدند و برای احترام به مخاطب و بهره‌مندی مخاطب از همه کتاب‌ها در نمایشگاه حاضر شدند.

یاری طلبیدن وزیر فرهنگ از وزاری بهداشت و علوم برای مشارکت در یارانه نمایشگاه کتاب

وی همچنین با اشاره به توقع اهالی فرهنگ از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و دانشگاه‌ها برای مشارکت در خرید از نمایشگاه کتاب گفت: طبیعتاً عددهای یارانه با توجه به افزایش قیمت کتاب کافی نیست،‌ اما اعتبارات وزارت فرهنگ نیز بیش از این نیست. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی و صحن دولت  وزرای بهداشت،‌ درمان و اموزش پزشکی و علوم را به مشارکت طلبیدند،‌ امیدواریم که مقدمات لازم برای بهره‌مندی کتابخانه‌های این دو وزارتخانه و دانشجویان از بستری که نمایشگاه کتاب فراهم می‌کند،‌ فراهم شود.

تسهیلات بانک ملی برای خرید معلمان از نمایشگاه کتاب

معاون فرهنگی وزارت ارشاد همچنین از تسهیلات بانک ملی برای خرید معلمان از نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت:‌ به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد. همچنین وزیر کار،‌ رفاه و امور اجتماعی در توافق و مذاکره با وزیر ارشاد اعلام کرده‌اند که کارگران هم از یارانه خرید از نمایشگاه کتاب تهران بهره‌مند خواهد شد که ما پیگیر تحقق آن هستیم.

یارانه معیشتییارانه خرداد به حساب برخی از سرپرستان خانوارها واریز شده و برخی دیگر هنوز این یارانه را دریافت نکرده‌اند. اما نکته مهم این است که این یارانه هنوز قابل برداشت نیست.

۱۹ اردیبهشت ماه اولین مرحله از یارانه جدید ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. یارانه‌ای که دو روز بعد یعنی در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه قابل برداشت شد.

به گزارش منیبان، همزمان با واریز کمک معیشتی اردیبهشت ماه، یارانه دوم خرداد هم به حساب برخی از خانوارها واریز شد اما برخی دیگر هنوز پیامک واریز نوبت دوم خرداد ماه را دریافت نکرده‌اند. البته شرایط برای هر دو گروه یکسان است چون یارانه خرداد هنوز قابل برداشت نیست و زمان دقیق برداشت یارانه خرداد ماه اعلام نشده است.

در پیامک ارسالی برای خانوارها اعلام شده بود که زمان دقیق برداشت کمک معیشتی توسط سازمان هدفمندی اعلام می‌شود.

زمان دقیق واریز یارانه معیشتی خرداد

پیگیری‌ها از سازمان هدفمندی نشان می‌دهد که زمان دقیق واریز یارانه دوم خرداد هنوز مشخص نشده است.

پاسخی که روابط عمومی این سازمان به تجارت‌نیوز داده این است که امکان برداشت یارانه دوم خرداد در روزهای پیش رو بعید است و احتمالا این مبلغ در نیمه دوم ماه و آخرین روزهای خرداد ماه قابل برداشت می‌شود.

کمک معیشتی اول ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی ۱۹ اردیبهشت واریز و در تاریخ ۲۱ اردیبهشت قابل برداشت شد. اما عده بسیاری به دریافت نکردن این کمک معیشتی ماهانه اعتراض داشتند. قرار شد این افراد اعتراض خود را در سامانه اعلام کنند و دولت به این اعتراضات رسیدگی کند.

پس تا زمانی که به این اعتراضات رسیدگی نشود، یارانه نوبت دوم خرداد ماه قابل برداشت نیست.

گفتنی است که در هفته جاری کمک معیشتی جدید برای بخشی از افرادی که از لیست خط خورده بودند،‌ واریز شد. اما این یارانه هم قابلیت برداشت ندارد و سازمان هدفمندی اعلام کرده احتمالا این مبلغ در آخرین روزهای خرداد ماه قابل برداشت است.

برای مشخص شدن زمان دقیق واریز یارانه دوم خرداد باید منتظر اطلاعیه سازمان هدفمندی بود اما بعید است که این یارانه زودتر از ۲۰ خرداد ماه قابل برداشت باشد.

یارانه معیشتییارانه معیشتی تیرماه ۱۴۰۱ چه زمان واریز می‌شود

اگرچه هنوز یارانه خرداد ماه قابل برداشت نشده اما برای بسیاری این سوال مطرح شده است که یارانه تیرماه چه زمان واریز می‌شود و آیا اصلا یارانه‌ای در کار است؟

دولت تاکنون دو مرحله از یارانه جدید ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی را به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده است. مرحله اول این کمک معیشتی قابل برداشت شده و مرحله دوم هنوز نه.

اما سوالی که وجود دارد این است که آیا مرحله سوم یارانه جدید هم برای مردم واریز می‌شود و یا واریز نقدی متوقف می‌شود و قرار است به مردم کالابرگ داده شود؟

یارانه معیشتی و نقدی خرداد قابل برداشت است؟

با اینکه زمان زیادی از پرداخت یارانه جدید دولت نمی‌گذرد اما در آستانه شروع سومین ماه سال، اغلب مردم پرسش یکسانی دارند: آیا یارانه خرداد قابل برداشت است؟

 با اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی دولت، در روزهای گذشته مردم به دو گروه تقسیم شدند، یکی آنهایی که یارانه جدید را گرفته‌اند و دیگری آنها که به نگرفتن یارانه معترضند. اما شرایط در مورد یارانه خرداد چگونه است؟

اکنون به این صورت است که یارانه دسته نخست شامگاه نوزدهم اردیبهشت به حساب بانکی سرپرستان خانوار واریز شد. دولت دو شب بعد اجازه برداشت از این حساب را داد. این گروه از مردم از شامگاه ۲۱ اردیبهشت مجاز به خرج کردن آن هستند.

به دلیل عدم همزمانی تاریخ واریز و برداشت، این تردید وجود دارد که یارانه خرداد چه زمانی واریز و قابل استفاده می‌شود؟

در این رابطه دولت در ابتدا اعطای مجوز برداشت مبلغ را ملاک تعیین زمان پرداخت یارانه جدید اعلام کرده بود.

به بیان دیگر احتمال بالایی وجود دارد که برای ماه خرداد و ماه‌های پس از آن یارانه جدید در تاریخ شامگاه بیست و یکم به حساب سرپرستان واریز شود.

افزایش یارانه معیشتی این خانوارها

افزایش سه برابری یارانه فرزندان در خانواده‌های دهک‌های یک تا چهار حداقل سه فرزندی غیرشاغل در دستگاه‌های دولتی.

تأمین صددرصد بیمه مادران خانه‌دار دارای سه فرزند و بیشتر روستایی و عشایری از طریق صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان.

عدم جواز تعدیل نیروی کار دارای سه فرزند، کاهش عوارض ساخت و ساز تا ۵۰ درصد برای خانواده‌های دارای سه فرزند و تا ۷۰ درصد برای خانواده‌های دارای چهار فرزند و سایر تخفیفات، اختصاص ۷۰ درصد ظرفیت منازل مسکونی سازمانی به کارکنان فاقد مسکن با حداقل سه فرزند.

نیم‌بها شدن هزینه موزه‌ها، اماکن تاریخی،‌فرهنگی، ورزشی و سینماها برای مادران دارای سه فرزند و بیشتر به همراه تخفیف ۲۰ درصدی دوره‌های آموزشی تربیتی و هنری کانون پرورش فکری برای فرزندان خانواده‌های سه فرزندی، از جمله تسهیلات در نظر گرفته شده است.

مبلغ یارانه معیشتی در خرداد ۱۴۰۱ افزایش می یابد؟

یک مقام آگاه گفت: پیش‌زمینه ثبت‌نام برای یارانه معیشتی به روزرسانی سامانه پایگاه رفاه ایرانیان است.

تعدادی از مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت پویشی با عنوان «چرا سایت اعتراض به عدم دریافت یارانه معیشتی قطع است؟ » و لزوم بروزرسانی سامانه برای دریافت یارانه معیشتی خواستار پیگیری این مسأله شدند.

یارانه معیشتی برای خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر

افزایش سه برابری یارانه فرزندان در خانواده‌های دهک‌های یک تا چهار حداقل سه فرزندی غیرشاغل در دستگاه‌های دولتی.

تأمین صددرصد بیمه مادران خانه‌دار دارای سه فرزند و بیشتر روستایی و عشایری از طریق صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان.

عدم جواز تعدیل نیروی کار دارای سه فرزند، کاهش عوارض ساخت و ساز تا ۵۰ درصد برای خانواده‌های دارای سه فرزند و تا ۷۰ درصد برای خانواده‌های دارای چهار فرزند و سایر تخفیفات، اختصاص ۷۰ درصد ظرفیت منازل مسکونی سازمانی به کارکنان فاقد مسکن با حداقل سه فرزند.

یارانه معیشتینیم‌بها شدن هزینه موزه‌ها، اماکن تاریخی،‌فرهنگی، ورزشی و سینماها برای مادران دارای سه فرزند و بیشتر به همراه تخفیف ۲۰ درصدی دوره‌های آموزشی تربیتی و هنری کانون پرورش فکری برای فرزندان خانواده‌های سه فرزندی، از جمله تسهیلات در نظر گرفته شده است

دیدگاه خود را ارسال کنید