شناسایی ۷ بیمار جدید مبتلا به "جذام" در ایران

در طول هفت دهه گذشته ۱۱ هزار و ۹۰۶ مورد جذام در کشور ثبت شده است که از این تعداد ۸۹۸۶ نفر به طور کامل درمان شده و بهبود یافته‌اند.

شناسایی ۷ بیمار جدید مبتلا به "جذام" در ایران
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

در طول هفت دهه گذشته ۱۱ هزار و ۹۰۶ مورد جذام در کشور ثبت شده است که از این تعداد ۸۹۸۶ نفر به طور کامل درمان شده و بهبود یافته‌اند.

"جذام" یکی از بیماری‌هایی "اندمیک" یا بومی ایران است؛ این بیماری مزمن و مسری است و از طریق باسیل‌ (نوعی باکتری) مقاومی به نام "میکوباکتریوم لپرا" به وجود می‌آید. پوست و اعصاب، مهم‌ترین مناطقی هستند که هدف این باسیل‌ها قرار می‌گیرند؛ هر چند که سایر اندام‌های بدن نیز چندان از حمله این بیماری، مصون نیستند؛ به خصوص دست، پا، صورت و چشم‌ها ممکن است دچار ضایعه شوند. از آنجا که عصب این اعضا از بین می‌رود، بیمار آسیب‌دیدگی و سوختگی را احساس نمی‌کند و ضایعات حاصله ممکن است تبدیل به زخم شوند؛ به علاوه این بیماری ممکن است خود را به صورت ضعف ماهیچه‌ها و فلج نیز نشان دهد و در نتیجه، معلولیت‌های جدی از قبیل از شکل افتادگی عضو یا حتی کوری و از بین رفتن انگشتان دست و پا به وجود خواهد آمد.

میزان شیوع جذام چه قدر است؟

شیوع این بیماری در جهان و ایران بسیار کاهش یافته است و سال‌هاست که ایران وارد مرحله حذف یعنی شیوع کمتر از یک مورد به ازای هر 10 هزار نفر جمعیت شده است.

ایران در سال 1371 با میزان شیوع 0.4 در هر 10 هزار نفر جمعیت وارد مرحله حذف بیماری در سطح کشوری و به ترتیب در سال‌های 1375 و 1376 وارد مرحله حذف در سطح استانی و شهرستانی شده است. شمار موارد جدید جذام نیز از سال 1364 روندی رو به کاهش داشته است.

بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته، تا پایان سال 1401 تنها 7 مورد جدید بیماری گزارش شده است که دو نفر از آن‌ها غیرایرانی و پنج نفر ایرانی بوده‌اند که همگی بالای 15 سال سن داشته‌اند. جدول زیر تعداد موارد شناسایی شده را به تفکیک هر سال نشان می‌دهد.

 

دیدگاه خود را ارسال کنید