قیمت طلا و سکه | قیمت طلا و سکه افزایش | قیمت طلا و سکه در بازار امروز

قیمت طلا و سکه همه را سورپرایز کرد | قیمت طلا امروز گرمی چند؟

قیمت طلا امروزثابت بود، اگرچه قیمت‌ها در بازه محدودی قرار داشتند زیرا معامله‌گران منتظر آمار تورم ایالات‌متحده و تصمیم سیاست فدرال رزرو در میان انتظارات توقف در مسیر افزایش نرخ بهره بانک مرکزی بودند.

قیمت طلا و سکه همه را سورپرایز کرد | قیمت طلا امروز گرمی چند؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت طلا و سکه در بازار تغییر کرد. قیمت طلا و سکه در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا و سکه با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا و سکه در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا و سکه امروز را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا امروز ثابت بود، اگرچه قیمت‌ها در بازه محدودی قرار داشتند زیرا معامله‌گران منتظر آمار تورم ایالات‌متحده و تصمیم سیاست فدرال رزرو در میان انتظارات توقف در مسیر افزایش نرخ بهره بانک مرکزی بودند.

بهای هر اونس طلا تا ساعت ۷ و ۱۷ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۲.۸ درصد افزایش به ۱۹۶۰ دلار و ۳۰ سنت رسید و قیمت طلای آمریکا نیز با ۰.۱۴ درصد افزایش به ۱۹۶۱ دلار و ۳۰ سنت رسید.

مایکل لنگفورد، مدیر شرکت مشاوره ای AirGuide گفت که بازار منتظر ارائه اطلاعات درباره شاخص قیمت مصرف‌کننده و کمیته بازار آزاد فدرال ایالات‌متحده است تا جهت روشن‌تری را در مورد قیمت طلا ارائه دهد با این حال کاتالیزوری برای طلا وجود ندارد که بتواند از سایر طبقات دارایی بدون توجه به تصمیم‌گیری‌های سیاست فدرال رزرو آمریکا بهتر عمل کند.

در حالی که طلا به عنوان پوششی در برابر تورم تلقی می شود، نرخ های بالاتر برای کاهش فشارهای قیمتی عموما بر جذابیت دارایی های غیر بازده تاثیر می گذارد.

در حالی که طلا به عنوان پوششی در برابر تورم است، نرخ‌های بالاتر برای کاهش فشارهای قیمتی عموما بر جذابیت دارایی‌های بدون بازده تاثیر می‌گذارد. معامله‌گران با احتمال تقریباً ۸۰ درصدی قیمت‌گذاری می‌کنند که فدرال رزرو نرخ‌ها را در حالت تعلیق نگه دارد.

لانگفورد افزود: طلا باید به سمت میانگین متحرک ۱۰۰ روزه ۱۹۴۱ دلار در هر اونس حرکت کند، در صورتی که سطح حمایت بعدی را بشکند که میانگین متحرک ۲۰۰ روزه ۱۸۴۱ دلار در هر اونس است.

بانک مرکزی اروپا تصمیم خود را در مورد نرخ روز پنجشنبه اعلام خواهد کرد و انتظار می رود که نرخ‌ها را ۲۵ واحد افزایش دهد اما بانک ژاپن که روز جمعه رای خود را اعلام خواهد کرد، انتظار می‌رود سیاست فوق‌العاده سست خود را حفظ کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای نقره با ۰.۲ درصد افزایش به ۲۴.۰۸ دلار در هر اونس رسید، پلاتین ثابت در ۹۹۰.۲۳ دلار بود و پالادیوم ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۱۳۶۰ دلار و ۱۸ سنت رسید.

قیمت طلا و سکهاحمد کشتی‌آرای افزود: حالا با فروکش کردن التهابات، مقداری تقاضا کاهش پیدا کرد و امروز شاهد تعدیل قیمت طلا، سکه و ارز بودیم.

وی افزود: ظاهرا اقدامات دیگری را هم دولت دنبال خواهد کرد که باعث می‌شود از روند صعودی قیمت‌ها جلوگیرش و بازار باثبات شود.

این کارشناس بازار طلا و سکه در پاسخ به این پرسش که ریزش قیمت ها ادامه پیدا می‌کند؟ عنوان کرد: نمی‌توانیم بگوییم ریزش؛ باید بگوییم تعدیل. تعدیل قیمت بستگی به تصمیمات اجرایی دولت در خصوص کنترل قیمت ارز دارد.

کشتی‌آرای گفت: قیمت سکه و طلا به طور اتوماتیک پایین نمی‌آید، باید یک اقدامات اجرایی صورت گیرد که قیمت ارز تحت کنترل باشد.

وی متذکر شد: یکی از شاخصه‌های اصلی قیمت طلا و سکه، قیمت ارز است. بنابراین اگر قیمت ارز کنترل شود، به طور طبیعی بازارهای دیگر هم کنترل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس، کنترل قیمت ارز خیلی مهم است که باید در دستور کار بانک مرکزی باشد.

التهابات قیمت طلا و سکه از بین رفته؟

ابراهیم محمد ولی عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران دلیل افزایش قیمت طلا در روزهای گذشته را ناشی از رشد قیمت دلار می‌داند و به تجارت‌نیوز می‌گوید: در هفته‌های گذشته برخی التهابات و اخبار باعث نوسانات قیمتی طلا در بازار بود اما الان تاثیر اخبار اجتماعی بر بازار از بین رفته و بازار کمی آرام گرفته و آنچه اکنون قیمت طلا را افزایش داده تحت تاثیر دلار است.

او با ابراز امیدواری از این‌که بازار آرامی را در هفته پیش‌رو شاهد باشیم خاطر نشان‌ می‌کند: اشتغال و بهره پولی آمریکا همیشه بر نرخ انس جهانی تاثیرگذار است و این موضوع بدون شک در بازار داخلی طلای کشور اثر می‌گذارد. قیمت طلا در هر کشور متاثر از بازار ارز ، انس جهانی و سیاست‌های میان کشورها است و هم‌اکنون قیمت طلا به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست

انتظارات تورمی تقویت شده

در روزهای گذشته کارشناسان بازار طلا با تاکید بر افزایش نرخ تورم جهانی و کاهش ارزش دلار قیمت جهانی طلا را در روند افزایشی پیش‌بینی کرده بودند. این در حالی است که ابتدای سال جاری قیمت انس جهانی در محدود دو هزار دلار و ۱۹۰۰ دلار بود. اما در ادامه شرایط بهتر و با کاهش همراه شد.

 برخی فعالان بازار معتقدند افزایش قیمت سکه و ورود به کانال جدید ناشی از تقویت انتظارات تورمی در بازار این فلز گران‌بها است، زیرا معامله‌گران این بازار در شرایط حباب سنگین هم حاضر نیستند فروش‌های خود را به صورت معنادار بالا ببرند. آن‌ها ممکن است حداقل در کوتاه مدت انتظار افزایش قیمت دلار را داشته باشند.

در کنار این، گفته می شود که شرایط نزولی حاکم بر بازار سهام نیز تا حدی تقاضای بازیگران بنیادی را در بازار سکه بالا برده است. در بازار دلار نیز معمولا سطح عرضه بازارساز و مداخله وی زیاد است و این موضوع موجب  می شود که بازیگران محتاط تر وارد بازار سکه شوند.

باید دید سطح قیمتی فعلی برای طلا و سکه از ثبات برخوردار است و یا باید انتظار کاهش قیمت‌ها را داشت؟ باید چشممان به بازار دلار باشد یا انس جهانی طلا؟

پیش بینی آینده قیمت طلا و سکه در سال ۱۴۰۱

به عقیده چارلی موریس، مدیر صندوق خانه آتلانتیک سرمایه گذاری در بازار طلا جذاب تر و سود حاصل از آن چشمگیر تر از سرمایه گذاری در بورس است .

پیش بینی موریس از چشم انداز بازار طلا مثبت بوده و قابلیت نقدشوندگی آن را بالا می داند .

او می گوید: من به شخصه بیشتر سبد سهامم را به طلا اختصاص داده ام؛ شاید در کوتاه مدت سود کمتری به دست بیاورم اما نگران این نیستم که هر رویدادی در هر نقطه از جهان سرمایه ام را هدر دهد .

به گفته تحلیلگران، کاهش ارزش دلار و تاثیرات احتمالی تورم در نتیجه اجرای محرک های اقتصادی در آمریکا، عوامل اصلی افزایش قیمت طلا هستند.

بسیاری از تحلیلگران اما معتقدند طلا امسال همچنان از سیاست پولی انبساطی و نرخ واقعی بهره پایین منفتع خواهد بود .

اوله هانسن، تحلیلگر ساکسو بانک می گوید: «تا زمانی که سود اوراق قرضه بالاتر رود، بازار طلا برای یافتن جای پا با چالش مواجه است.»

طلا بخریم؟

فردین آقابزرگی، کارشناس بازارهای مالی درباره زمان سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه کشور به تجارت‌نیوز گفت: سرمایه‌گذاران و مردم عادی باید بخشی از سرمایه خود را در بازارهای مختلف پخش کنند. بخشی از سرمایه، در شرایط مناسب می‌تواند وارد بازارهای دیگر شود. بخش دیگر را هم می‌توان در بازارهایی مثل طلا سرمایه‌گذاری کرد.

او می‌افزاید: یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری در این بازار، خرید سکه و طلا و بهتر از آن گواهی سپرده طلا است که در بورس نیز عرضه می‌شود.

در اولین روز آبان ۱۴۰۱ انس جهانی طلا بدون تغییر با قیمت ۱۶۵۷ دلار باقی ماند و قیمت سکه طرح جدید با کاهش بیش از ۷۰ هزار تومانی در پله ۸ و ۹ کانال ۱۴ میلیون تومان در نوسان بود و با قیمت حدودی ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در بازار معامله شد. قیمت نیم سکه و ربع سکه نیز با کاهش ۵۰ هزار تومانی قیمت به ترتیب به قیمت ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیدند.  تمام سکه طرح قدیم با نوسان اندک مانند روز شنبه در کف کانال ۱۴ میلیون تومان با قیمت حدودی ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد. اما سکه گرمی کمترین کاهش قیمت را در روز یکشنبه تجربه کرد و به قیمت ۳ میلیون و ۵۸ هزار تومان رسید.

همچنین هر مثقال طلا ۱۵ هزار تومان ارزان‌تر شد و با قیمت ۵ میلیون و ۸۴۷ هزار تومان معامله شد و هر مثقال طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش قیمت نزدیک به ۵ هزار تومان به قیمت یک میلیون و  ۳۴۹ هزار تومان رسید.

با کاهش قیمت سکه حباب سکه نیز روند کاهشی داشت اما حباب سکه تمام بهار آزادی طرح جدید همچنان بیش از ۲ میلیون تومان باقی ماند.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب