قیمت دلار | قیمت دلار در بازار امروز | پیش بینی قیمت دلار

سقوط وحشتناک قیمت دلار | قیمت دلار امروز چند تومانی شد؟

روز گذشته معامله‌گران بازار ارز همچنان نسبت به روند قیمت دلار سردرگم بودند. آنها طوفان‌های خبری پیوسته به بازارهای مالی را نشانه خوبی نمی‌دانند.

سقوط وحشتناک قیمت دلار | قیمت دلار امروز چند تومانی شد؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار طی چند ماه گذشته با نوسان همراه است. قیمت دلار در اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمت دلار در صرافی ملی متفاوت است. قیمت دلار پس از ارز دولتی افزایشی شد. قیمت دلار امروز را در ادامه میخوانیم.

روز گذشته معامله‌گران بازار ارز همچنان نسبت به روند قیمت دلار سردرگم بودند. آنها طوفان‌های خبری پیوسته به بازارهای مالی را نشانه خوبی نمی‌دانند.

قیمت دلار در نخستین روز از هفته جاری با دو سیگنال متفاوت در روند افزایشی و کاهشی قرار گرفت. معامله‌گران این بازار سیل اخبار ورودی به بازارهای مالی را نشانه خوبی نمی‌دانند. آنها معتقدند دست سیاستگذار خالی است و با شایعه‌سازی ناچار به مهار قیمت دلار شده است.

قیمت انواع ارز 28 خرداد 1402

قیمت دلار در نخستین روز هفته جاری با سیگنال مهمی در روند نزولی قرار گرفت. این اسکناس که صبح روز گذشته با کریدور ۵۰ هزار تومانی تنها ۱۰۰ تومان فاصله داشت، متاثر از تکذیب توافق موقت ایران و آمریکا رشد کرد. دلار در آخرین معامله دیروز با قیمت ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان به کار خود پایان داد.

در روزهای گذشته و زمانی که بازارهای داخلی ایران در تعطیلات پایان هفته بود، متیو میلر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در یک سخنرانی در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت: «هنوز هیچ توافقی وجود ندارد و گزارش‌ها درخصوص توافق موقت درست نیست.»

با این سیگنال قیمت دلار به کریدور ۵۰ هزار تومانی نزدیک شد اما در میانه معاملات روز جاری، سیگنال سفر فیصل بن‌فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی در پاسخ به دعوت حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران باعث شد روند افزایشی بازار ارز کمی تعدیل شود. بر همین اساس این اسکناس در کانال ۴۰ هزار تومانی ماند.

روز گذشته معامله‌گران بازار ارز همچنان نسبت به روند قیمت دلار سردرگم بودند. آنها طوفان‌های خبری پیوسته به بازارهای مالی را نشانه خوبی نمی‌دانند. فعالان این بازار معتقدند سیاستگذار، دلاری برای عرضه در بازار ندارد از همین رو مجبور است با سیگنال‌های مختلفی که مدام هم تکذیب می‌شود قیمت دلار را سرکوب کند.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز گذشته  ۲۷ خردادماه  قیمت دلار در مرکز مبادله طلا و ارز کاهش بسیار محدودی داشت. اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۱ هزار و ۳۴۹ تومان معامله شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۵۹۰ تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

دیروز اسکناس یورو در بازار آزاد افزایش ۸۰۰ تومانی داشت. این ارز در بازار آزاد با قیمت ۵۴ هزار تومان معامله شد. اما در سایت بازار متشکل اسکناس یورو افزایش ۳۰۰ تومانی داشت و به قیمت ۴۴ هزار و ۱۷۱ تومان رسید. یوروی حواله نیز با قیمت ۴۱ هزار و ۶۴ تومان عرضه شد.

دیروز قیمت درهم در بازار آزاد با رقم ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان معامله شد و حدود ۲۰۰ تومان افزایش قیمت داشت. در سایت بازار متشکل ارزی حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۳۵ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۵۹ تومان عرضه شد.

قیمت دلاردرهم امارات بر مدار دلار تهران

امروز دلار هرات بدون تغییر قیمتی در کانال ۳۴ هزار و ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی در نوسان بود و سیگنال خاصی به قیمت دلار در معاملات بازار آزاد تهران نداد. درهم امارات که هم‌سو با جریان قیمت دلار در تهران حرکت کرد با قیمت ۹ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

درهم امارات در روزهای گذشته نزدیک به کانال ۱۰ هزار تومان معامله شد. برخی معامله‌گران معتقدند وقتی درهم رو به پایین و دلار هرات رو به بالا است باید با احتیاظ عمل کرد و سیگنال‌های بازار دچار پارازیت شده است.

به نظر می‌رسد سیاست‌های جدید بانک مرکزی نظیر ایجاد سامانه اینترنتی خرید ارز باعث شده از هیجانات بازار کاسته شود و بخش قابل توجهی از نیاز‌های خرد جامعه در معاملات توافقی مرتفع شود و سطح نا اطمینانی‌ها در جامعه نسبت به مسائل ارزی کاهش یابد.

آنچه از برآیند بازار دلار می‌توان نتیجه گرفت این است، تا زمانی که بازارساز از اختیارات نامحدودی برخوردار است پیش‌بینی قیمت دلار ناممکن است و در کوتاه مدت تحلیل‌های تکنیکی پاسخگوی دورنمای قیمت دلار نیست.

تایید این مدعا صحبت‌های علی صالح آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی است که در حاشیه جلسه هیات دولت به رسانه‌ها گفت: در روزهای گذشته نوساناتی در بازار ارز بود و امیدواریم با سازوکارهای پیش‌بینی شده، آرامش و ثبات را در بازار ارز داشته باشیم. او همچنین در زمینه دخالت بانک مرکزی در معاملات بازار افزود: ما اقدامات متعددی انجام می‌دهیم و بانک مرکزی در بازارهای مختلف حضور دارد و به عنوان بازارساز در همه بازارهای ارز فعالیت دارد و مداخله می‌کند تا بازار به سمت تعادل پیش رود.

با توجه به افت و خیز قیمت دلار در ۱۰ روز گذشته و نگرانی از کاهش ارزش پول ملی در میان مردم آیا راهکارهای نهاد پولی کشور در طولانی‌ مدت نیز بر مهار قیمت دلار مرهم خواهد بود؟

قیمت دلارارز

قیمت (ریال)

دلار 353,890

یورو 355,070

درهم امارات 96,380

پوند انگلیس 404,060

لیر ترکیه 19,000

فرانک سوئیس 360,600

یوان چین 48,900

ین ژاپن (100 ین) 242,380

وون کره جنوبی 260

دلار کانادا 265,100

دلار استرالیا 228,500

دلار نیوزیلند 209,000

دلار سنگاپور 253,600

روپیه هند 4,360

روپیه پاکستان 1,600

دینار عراق 242

پوند سوریه 140

افغانی 4,020

کرون دانمارک 47,800

کرون سوئد 32,700

کرون نروژ 34,300

ریال عربستان 94,260

ریال قطر 98,000

ریال عمان 919,500

دینار کویت 1,144,900

دینار بحرین 939,200

رینگیت مالزی 75,500

بات تایلند 9,630

دلار هنگ کنگ 45,300

روبل روسیه 5,860

منات آذربایجان 208,700

درام ارمنستان 900

لاری گرجستان 131,400

سوم قرقیزستان 4,210

سامانی تاجیکستان 35,200

منات ترکمنستان 101400

پیش بینی قیمت دلار

با وجودی که سیگنال‌های مثبتی از نشست‌‌های هسته‌ای وین به گوش نمی‌رسد اما گویا تلاش دولت برای ثابت و آرام نگه داشتن بازار دیروز نیز نتیجه بخش بود و دلار دوباره روند کاهشی داشت. باید دید تلاش دولت تا کجا بر بازار دلار اثرگذار است؟

در همین رابطه حمیدرضا جیهانی، کارشناس بازارهای مالی درباره روند قیمت دلار به تجارت‌نیوز گفت: در شرایط فعلی نمی توان برای بازار ارز تحلیل خاصی ارائه داد زیرا بازار تحت تاثیر برخی مسائل و اتفاقات خاص سیاسی است و مولفه‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک بر بازار تاثیر چندانی ندارد.

قیمت دلار دولتی یا مبادله ای

قیمت دلار دولتی یا مبادله ای از سمت دولت و در جایی به اسم مرکز مبادلات ارزی تعیین می شود. این نوع ارز در مقابل مفهومی به اسم قیمت دلار آزاد قرار می گیرد. دلیل تفاوت ارز دولتی با آزاد در این است که ارز مبادله ای یا دولتی از طرف دولت مشخص می شود اما ارز ازاد در بازار و با توجه به عرضه و تقاضا و شرایط اقتصادی کشور نرخ گذاری می شود. در نظامی که نرخ ارز چند نرخی است معمولا آن نرخی که پایین ترین نرخ موجود باشد نرخ ارز دولتی نامیده می شود. باید توجه داشت که ارز دولتی تمام کالا ها را در بر نمی گیرد و تنها برای واردات از کشور های خاص پرداخت می گردد و همچنین بانک طرف قرارداد 35 درصد از میزان ارائه را وثیقه نگه می دارد.

دیدگاه خود را ارسال کنید