قیمت دلار | قیمت دلار در بازار امروز | پیش بینی قیمت دلار

قیمت دلار به زانو درآمد | قیمت دلار امروز چند تومانی شد؟

دیروز قیمت دلار با کاهش محدود ۱۰۰ تومانی به کف کانال ۴۹ هزار تومانی نزدیک شد. قیمت یورو نیز در بازار آزاد ریزش کمی داشت اما در مرکز مبادله طلا و ارز بیش از هزار تومان رشد را ثبت کرد! به نظر می‌رسد تلاش بازارساز نزدیکی نرخ‌های بازار آزاد با مرکز مبادله طلا و ارز است.

قیمت دلار به زانو درآمد | قیمت دلار امروز چند تومانی شد؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار طی چند ماه گذشته با نوسان همراه است. قیمت دلار در اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمت دلار در صرافی ملی متفاوت است. قیمت دلار پس از ارز دولتی افزایشی شد. قیمت دلار امروز را در ادامه میخوانیم.

دیروز قیمت دلار با کاهش محدود ۱۰۰ تومانی به کف کانال ۴۹ هزار تومانی نزدیک شد. قیمت یورو نیز در بازار آزاد ریزش کمی داشت اما در مرکز مبادله طلا و ارز بیش از هزار تومان رشد را ثبت کرد! به نظر می‌رسد تلاش بازارساز نزدیکی نرخ‌های بازار آزاد با مرکز مبادله طلا و ارز است.

دلار دیروز با کاهش قیمت بسته شد. این اسکناس کاهش محدود ۲۰۰ تومانی داشت و به کف کانال ۴۰ هزار تومانی نزدیک شد. قیمت دلار دیروز با رقم ۴۰ هزار و ۱۵۰ تومان بسته شد.قیمت انواع ارز 29 خرداد 1402

بازار ارز در هفته‌های گذشته تحت تاثیر برخی مناسبات سیاسی نظیر سفر وزیر امور خارجه عربستان به ایران قرار گرفت. به اعتقاد بعضی از کارشناسان مسائل منطقه، این سفرها بخشی از توافق میان دو کشور و یکی از اقداماتی است که می‌تواند بقای روابط میان ایران و عربستان را حفظ کند.

خطر افزایش خروج سرمایه با کاهش قیمت دلار از کشور

همچنین قرار بود چهارشنبه هفته گذشته مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه خودرو حساب‌های وکالتی آزاد شود. دسترسی به حساب‌ها با تاخیر اتفاق افتاد و قرار شد دیروز این مبالغ آزاد شود.

علاوه بر این، روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی باید در خصوص بررسی سقف دستوری در فروش ارزهای غیرنفتی در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، آخرین وضعیت اجرای قانون صدور چک، اخذ مابه‌التفاوت از واردکنندگان پس از حذف ارز ترجیحی به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس می‌رفت اما هنوز اخباری مبنی بر حضور وی منتشر نشده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند برای سناریوی ریزشی دلار نیاز به مخابره اخبار خوب است؛ خبرهایی از جنس دیده شدن واقعی ورود دلار به کشور. آنها معتقدند هر چه قیمت دلار پایین بیاید سفارش‌های خرید زیادی وارد بازار می‌شود و بنابراین احتمال فرار سرمایه از کشور افزایش می‌یابد. در این میان، بسیاری از سرمایه‌ها آمادگی این مهم را دارند و بازارساز به این نکته توجه می‌کند.

در روزهای آینده علاوه بر سیگنال‌های سیاسی بین‌المللی، معامله‌گران چشم‌‌انتظار اخبار داخلی و تاثیر این رویدادها در بازارهای مالی هستند.

قیمت نرخ‌های مختلف دلار

دیروز یکشنبه ۲۸ خردادماه، قیمت دلار در مرکز مبادله طلا و ارز ثبات داشت. اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۱ هزار و ۳۴۷ تومان معامله شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۵۸۸ تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

دیروز اسکناس یورو در بازار آزاد کاهش ۱۵۰ تومانی داشت. این ارز در بازار آزاد با قیمت ۵۳ هزار و ۸۶۶ تومان معامله شد. اما در سایت بازار متشکل اسکناس یورو افزایش هزار و ۱۵۰ تومانی داشت و به قیمت ۴۵ هزار و ۳۲۲ تومان رسید. یوروی حواله نیز با قیمت ۴۱ هزار و ۲۰۲ تومان عرضه شد و ۱۰۰ تومان گران شد.

دیروز قیمت درهم در بازار آزاد با رقم ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان معامله شد و تغییری نداشت. در سایت بازار متشکل ارزی حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۳۵ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۵۸ تومان عرضه شد.

قیمت دلاردرهم امارات بر مدار دلار تهران

امروز دلار هرات بدون تغییر قیمتی در کانال ۳۴ هزار و ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی در نوسان بود و سیگنال خاصی به قیمت دلار در معاملات بازار آزاد تهران نداد. درهم امارات که هم‌سو با جریان قیمت دلار در تهران حرکت کرد با قیمت ۹ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

درهم امارات در روزهای گذشته نزدیک به کانال ۱۰ هزار تومان معامله شد. برخی معامله‌گران معتقدند وقتی درهم رو به پایین و دلار هرات رو به بالا است باید با احتیاظ عمل کرد و سیگنال‌های بازار دچار پارازیت شده است.

به نظر می‌رسد سیاست‌های جدید بانک مرکزی نظیر ایجاد سامانه اینترنتی خرید ارز باعث شده از هیجانات بازار کاسته شود و بخش قابل توجهی از نیاز‌های خرد جامعه در معاملات توافقی مرتفع شود و سطح نا اطمینانی‌ها در جامعه نسبت به مسائل ارزی کاهش یابد.

آنچه از برآیند بازار دلار می‌توان نتیجه گرفت این است، تا زمانی که بازارساز از اختیارات نامحدودی برخوردار است پیش‌بینی قیمت دلار ناممکن است و در کوتاه مدت تحلیل‌های تکنیکی پاسخگوی دورنمای قیمت دلار نیست.

تایید این مدعا صحبت‌های علی صالح آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی است که در حاشیه جلسه هیات دولت به رسانه‌ها گفت: در روزهای گذشته نوساناتی در بازار ارز بود و امیدواریم با سازوکارهای پیش‌بینی شده، آرامش و ثبات را در بازار ارز داشته باشیم. او همچنین در زمینه دخالت بانک مرکزی در معاملات بازار افزود: ما اقدامات متعددی انجام می‌دهیم و بانک مرکزی در بازارهای مختلف حضور دارد و به عنوان بازارساز در همه بازارهای ارز فعالیت دارد و مداخله می‌کند تا بازار به سمت تعادل پیش رود.

با توجه به افت و خیز قیمت دلار در ۱۰ روز گذشته و نگرانی از کاهش ارزش پول ملی در میان مردم آیا راهکارهای نهاد پولی کشور در طولانی‌ مدت نیز بر مهار قیمت دلار مرهم خواهد بود؟

قیمت دلارارز

قیمت (ریال)

دلار 353,890

یورو 355,070

درهم امارات 96,380

پوند انگلیس 404,060

لیر ترکیه 19,000

فرانک سوئیس 360,600

یوان چین 48,900

ین ژاپن (100 ین) 242,380

وون کره جنوبی 260

دلار کانادا 265,100

دلار استرالیا 228,500

دلار نیوزیلند 209,000

دلار سنگاپور 253,600

روپیه هند 4,360

روپیه پاکستان 1,600

دینار عراق 242

پوند سوریه 140

افغانی 4,020

کرون دانمارک 47,800

کرون سوئد 32,700

کرون نروژ 34,300

ریال عربستان 94,260

ریال قطر 98,000

ریال عمان 919,500

دینار کویت 1,144,900

دینار بحرین 939,200

رینگیت مالزی 75,500

بات تایلند 9,630

دلار هنگ کنگ 45,300

روبل روسیه 5,860

منات آذربایجان 208,700

درام ارمنستان 900

لاری گرجستان 131,400

سوم قرقیزستان 4,210

سامانی تاجیکستان 35,200

منات ترکمنستان 101400

پیش بینی قیمت دلار

با وجودی که سیگنال‌های مثبتی از نشست‌‌های هسته‌ای وین به گوش نمی‌رسد اما گویا تلاش دولت برای ثابت و آرام نگه داشتن بازار دیروز نیز نتیجه بخش بود و دلار دوباره روند کاهشی داشت. باید دید تلاش دولت تا کجا بر بازار دلار اثرگذار است؟

در همین رابطه حمیدرضا جیهانی، کارشناس بازارهای مالی درباره روند قیمت دلار به تجارت‌نیوز گفت: در شرایط فعلی نمی توان برای بازار ارز تحلیل خاصی ارائه داد زیرا بازار تحت تاثیر برخی مسائل و اتفاقات خاص سیاسی است و مولفه‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک بر بازار تاثیر چندانی ندارد.

قیمت دلار دولتی یا مبادله ای

قیمت دلار دولتی یا مبادله ای از سمت دولت و در جایی به اسم مرکز مبادلات ارزی تعیین می شود. این نوع ارز در مقابل مفهومی به اسم قیمت دلار آزاد قرار می گیرد. دلیل تفاوت ارز دولتی با آزاد در این است که ارز مبادله ای یا دولتی از طرف دولت مشخص می شود اما ارز ازاد در بازار و با توجه به عرضه و تقاضا و شرایط اقتصادی کشور نرخ گذاری می شود. در نظامی که نرخ ارز چند نرخی است معمولا آن نرخی که پایین ترین نرخ موجود باشد نرخ ارز دولتی نامیده می شود. باید توجه داشت که ارز دولتی تمام کالا ها را در بر نمی گیرد و تنها برای واردات از کشور های خاص پرداخت می گردد و همچنین بانک طرف قرارداد 35 درصد از میزان ارائه را وثیقه نگه می دارد.

دیدگاه خود را ارسال کنید