قیمت دلار | قیمت دلار در بازار امروز | پیش بینی قیمت دلار

قیمت دلار سقوط کرد | قیمت دلار امروز به چند تومان رسید؟

قیمت دلار در سه روز ابتدایی هفته جاری روند کاهشی داشت؛ اما از محدوده ۴۹ هزار تومانی نیز خارج نشد. معامله‌گران این بازار متاثر از اخبار و سیگنال‌هایی که در هفته‌های گذشته روانه بازار شد و به سرانجام نرسید، در بلاتکلیفی قرار دارند.

قیمت دلار سقوط کرد | قیمت دلار امروز به چند تومان رسید؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار طی چند ماه گذشته با نوسان همراه است. قیمت دلار در اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمت دلار در صرافی ملی متفاوت است. قیمت دلار پس از ارز دولتی افزایشی شد. قیمت دلار امروز را در ادامه میخوانیم.

قیمت دلار در سه روز ابتدایی هفته جاری روند کاهشی داشت؛ اما از محدوده ۴۹ هزار تومانی نیز خارج نشد. معامله‌گران این بازار متاثر از اخبار و سیگنال‌هایی که در هفته‌های گذشته روانه بازار شد و به سرانجام نرسید، در بلاتکلیفی قرار دارند.

روز گذشته قیمت دلار با کاهش محدود ۱۵۰ تومانی با رقم ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان مبادله شد. دیروز ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در جمع خبرنگاران به برخی اخبار و سیگنال‌هایی که در هفته‌های گذشته بر بازار ارز تاثیر گذاشت، اشاره کرد.

در این نشست علاوه بر اینکه کنعانی در مورد تبادل اسرا میان ایران و رژیم صهیونیستی با وساطت مسکو پاسخ روشنی ارائه نداد؛ درباره موضوعاتی نظیر دیدار وزیر امور خارجه با رئیس جمهوری آذربایجان و بهبود روابط دو کشور، سفر رئیس جمهوری به سه کشور آفریقایی، تقویت همکاری‌ها با کشورهای همسایه و اقدام کشورهای غربی درتشکیل کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل اظهاراتی را مطرح کرد.

معامله‌گران نگران رکب بازارساز

بازارهای مالی از ابتدای سال تا کنون در انتظار نتایج مشخصی درباره موارد اشاره شده هستند که دیروز توسط سخنگوی وزارت امور خارجه مطرح شد،. بی‌نتیجه ماندن سیگنا‌ل‌هایی که در ماه‌های گذشته روانه بازار شده معامله‌گران را میان خرید یا فروش سرگردان کرده است. فعالان بازار ارز از ترس رکب بازارساز از سویی و اخباری مساعد در خصوص توافقات برجام دست از مبادله کشیده‌اند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که بازارساز تا کنون با خبردرمانی، موفق به مهار قیمت دلار شده است. آنها می‌گویند اگر خبرهای قطعی در حوزه برجام و سیاست خارجی به بازار ارز تزریق نشود، از اواسط تابستان شاهد تسریع در روند قیمت دلار خواهیم بود.

قیمت نرخ‌های مختلف

دیروز ۱۹ تیر قیمت اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی تغییر قیمتی نداشت و با رقم۴۱ هزار و ۲۵۸ تومان ارائه شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۵۰۷ تومان عرضه شد و یک ریال کاهش قیمت داشت. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

در آخرین معامله دیروز یورو در بازار آزاد با قیمت ۵۴ هزار و ۷۲۸ تومان معامله شد و کاهش ۱۰۰ تومانی داشت. اما قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با کاهش ۷۰ تومانی با قیمت ۴۵ هزار و ۱۸۳ تومان رسید. یوروی حواله نیز همین مقدار کاهش داشت و با قیمت ۴۱ هزار و ۷۶ تومان عرضه شد.

گفتنی است درهم امارات دیروز با رقم ۱۳ هزار و ۷۶۰ تومان معامله شد و کاهش قیمت ۴۰ تومانی داشت. در سایت بازار متشکل ارزی نیز قیمت درهم نسبت به آخرین معامله دیروز تغییر نداشت. حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۱۳ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۳۴ تومان عرضه شد.

قیمت دلاردرهم امارات بر مدار دلار تهران

امروز دلار هرات بدون تغییر قیمتی در کانال ۳۴ هزار و ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی در نوسان بود و سیگنال خاصی به قیمت دلار در معاملات بازار آزاد تهران نداد. درهم امارات که هم‌سو با جریان قیمت دلار در تهران حرکت کرد با قیمت ۹ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

درهم امارات در روزهای گذشته نزدیک به کانال ۱۰ هزار تومان معامله شد. برخی معامله‌گران معتقدند وقتی درهم رو به پایین و دلار هرات رو به بالا است باید با احتیاظ عمل کرد و سیگنال‌های بازار دچار پارازیت شده است.

به نظر می‌رسد سیاست‌های جدید بانک مرکزی نظیر ایجاد سامانه اینترنتی خرید ارز باعث شده از هیجانات بازار کاسته شود و بخش قابل توجهی از نیاز‌های خرد جامعه در معاملات توافقی مرتفع شود و سطح نا اطمینانی‌ها در جامعه نسبت به مسائل ارزی کاهش یابد.

آنچه از برآیند بازار دلار می‌توان نتیجه گرفت این است، تا زمانی که بازارساز از اختیارات نامحدودی برخوردار است پیش‌بینی قیمت دلار ناممکن است و در کوتاه مدت تحلیل‌های تکنیکی پاسخگوی دورنمای قیمت دلار نیست.

تایید این مدعا صحبت‌های علی صالح آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی است که در حاشیه جلسه هیات دولت به رسانه‌ها گفت: در روزهای گذشته نوساناتی در بازار ارز بود و امیدواریم با سازوکارهای پیش‌بینی شده، آرامش و ثبات را در بازار ارز داشته باشیم. او همچنین در زمینه دخالت بانک مرکزی در معاملات بازار افزود: ما اقدامات متعددی انجام می‌دهیم و بانک مرکزی در بازارهای مختلف حضور دارد و به عنوان بازارساز در همه بازارهای ارز فعالیت دارد و مداخله می‌کند تا بازار به سمت تعادل پیش رود.

با توجه به افت و خیز قیمت دلار در ۱۰ روز گذشته و نگرانی از کاهش ارزش پول ملی در میان مردم آیا راهکارهای نهاد پولی کشور در طولانی‌ مدت نیز بر مهار قیمت دلار مرهم خواهد بود؟

قیمت دلارارز

قیمت (ریال)

دلار 353,890

یورو 355,070

درهم امارات 96,380

پوند انگلیس 404,060

لیر ترکیه 19,000

فرانک سوئیس 360,600

یوان چین 48,900

ین ژاپن (100 ین) 242,380

وون کره جنوبی 260

دلار کانادا 265,100

دلار استرالیا 228,500

دلار نیوزیلند 209,000

دلار سنگاپور 253,600

روپیه هند 4,360

روپیه پاکستان 1,600

دینار عراق 242

پوند سوریه 140

افغانی 4,020

کرون دانمارک 47,800

کرون سوئد 32,700

کرون نروژ 34,300

ریال عربستان 94,260

ریال قطر 98,000

ریال عمان 919,500

دینار کویت 1,144,900

دینار بحرین 939,200

رینگیت مالزی 75,500

بات تایلند 9,630

دلار هنگ کنگ 45,300

روبل روسیه 5,860

منات آذربایجان 208,700

درام ارمنستان 900

لاری گرجستان 131,400

سوم قرقیزستان 4,210

سامانی تاجیکستان 35,200

منات ترکمنستان 101400

پیش بینی قیمت دلار

با وجودی که سیگنال‌های مثبتی از نشست‌‌های هسته‌ای وین به گوش نمی‌رسد اما گویا تلاش دولت برای ثابت و آرام نگه داشتن بازار دیروز نیز نتیجه بخش بود و دلار دوباره روند کاهشی داشت. باید دید تلاش دولت تا کجا بر بازار دلار اثرگذار است؟

در همین رابطه حمیدرضا جیهانی، کارشناس بازارهای مالی درباره روند قیمت دلار به تجارت‌نیوز گفت: در شرایط فعلی نمی توان برای بازار ارز تحلیل خاصی ارائه داد زیرا بازار تحت تاثیر برخی مسائل و اتفاقات خاص سیاسی است و مولفه‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک بر بازار تاثیر چندانی ندارد.

قیمت دلار دولتی یا مبادله ای

قیمت دلار دولتی یا مبادله ای از سمت دولت و در جایی به اسم مرکز مبادلات ارزی تعیین می شود. این نوع ارز در مقابل مفهومی به اسم قیمت دلار آزاد قرار می گیرد. دلیل تفاوت ارز دولتی با آزاد در این است که ارز مبادله ای یا دولتی از طرف دولت مشخص می شود اما ارز ازاد در بازار و با توجه به عرضه و تقاضا و شرایط اقتصادی کشور نرخ گذاری می شود. در نظامی که نرخ ارز چند نرخی است معمولا آن نرخی که پایین ترین نرخ موجود باشد نرخ ارز دولتی نامیده می شود. باید توجه داشت که ارز دولتی تمام کالا ها را در بر نمی گیرد و تنها برای واردات از کشور های خاص پرداخت می گردد و همچنین بانک طرف قرارداد 35 درصد از میزان ارائه را وثیقه نگه می دارد.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب