توصیه‌های رئیس جمهور؛ از شناسنامه کودکان تحت سرپرستی تا مسکن و اشتغال معلولان

رییس جمهور در مراسم گرامیداشت روز بهزیستی با بیان اینکه مسکن معلولان ذهنی مهم است و اشتغال این عزیزان باید تسهیل شود، درخصوص صدور شناسنامه‌ کودکان تحت سرپرستی خانواده‌ها نیز گفت که به نحوی عمل شود که کودک و خانواده احساس تحقیر نکنند. نیاز است که کدهایی گذاشته شود که در اسناد رسمی و برای سازمان اسناد روشن باشد، اما در اسنادی که در اختیار کودک و جامعه است موجب تحقیر کودک و خانواده نشود.

توصیه‌های رئیس جمهور؛ از شناسنامه کودکان تحت سرپرستی تا مسکن و اشتغال معلولان
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

رییس جمهور در مراسم گرامیداشت روز بهزیستی با بیان اینکه مسکن معلولان ذهنی مهم است و اشتغال این عزیزان باید تسهیل شود، درخصوص صدور شناسنامه‌ کودکان تحت سرپرستی خانواده‌ها نیز گفت که به نحوی عمل شود که کودک و خانواده احساس تحقیر نکنند. نیاز است که کدهایی گذاشته شود که در اسناد رسمی و برای سازمان اسناد روشن باشد، اما در اسنادی که در اختیار کودک و جامعه است موجب تحقیر کودک و خانواده نشود. 

مهمترین بخش اظهارات سید ابراهیم رئیسی به شرح زیر است:

صمیمانه از خانواده‌های فرزندپذیر تشکر می‌کنم

* علی رغم تمام زحماتی که موسسات خیریه می‌کشند اما موسسه جایگاه نگهداری کودک نیست؛ کودک نیازمند عاطفه پدر و مهر مادر است. 

* محل نگه داری کودک کانون پر مهر و عاطفه خانواده است؛ مساله فقط غذا و پوشاک نیست. آنچه از همه اینها مهمتر است دست مهربان مادر است.

تولید مسکن برای معلولان رشد خوبی داشته اما کافی نیست

* بهزیستی برای توانمندسازی معلولان اقدامات خوبی انجام داده است اما نیاز است که تلاش‌های بیشتری انجام شود.

* مساله اشتغال و مسکن معلولان جسمی اهمیت بسیار بالایی دارد. 

شناسنامه کودکان تحت سرپرستی به گونه‌ای باشد که موجب تحقیر کودک نشود

* در صدور شناسنامه‌ کودکان تحت سرپرستی خانواده‌ها به نحوی عمل شود که کودک و خانواده احساس تحقیر نکنند.

* نیاز است که کدهایی گذاشته شود که در اسناد رسمی و برای سازمان اسناد روشن باشد، اما در اسنادی که در اختیار کودک و جامعه است موجب تحقیر کودک و خانواده نشود.

سقط جنین قتل نفس است

* بهزیستی باید به خانواده ها مراجعه کند.

* باید همه دستگاه ها برای پیشگیری از معلولیت همکاری کنند.

* کاسته شدن از تصادفات معلولیت ها را کم میکند.

* سقط جنین قتل نفس است.

مشروح اظهارات رئیس جمهور را در ادامه بخوانید:

سیدابراهیم رئیسی در مراسم گرامیداشت هفته بهزیستی و همایش تجلیل از خانواده‌های فرزندپذیر در سالن اجلاس سران خطاب به حاضران در این مراسم اظهار داشت: عشق و محبت شما خانواده‌های فرزندپذیر به این کودکان ارزشمند است. شکرگزاری اصلی از زحمات شما و تشکر و قدردانی همان بیان امیرالمؤمنین است که می فرمایند جایگاه بهشت برین برای خانواده و پدر و مادری است که بسیاری از راحتی‌ها را از خود می‌گیرند و با اراده و اختیار استراحت را از خود سلب می‌کنند تا دیگری در راحتی باشد.

وی این ایثار و گذشت را بسیار ارزشمند دانست و افزود: اینکه انسانی زحمتی را برای خود ایجاد کند برای یک چشم انداز روشن و امیدوار شاید به ظاهر زحمت باشد ولی در باطن ، خودسازی و کمک به جامعه است.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: بسیاری هستند که لذت زودگذر را می پسندند ولی خردمندان، آینده نگران و ایثارگران نگاهشان به خودسازی و جامعه سازی و رضایت پروردگار و ساختن یک فرد است‌.

وی با تاکید بر اینکه فرزند و کودک نیازمند عاطفه پدری و مهر مادری است، اظهار داشت: موسسه ، جایگاه نگهداری کودک بی سرپرست نیست.

رئیسی وظیفه دولت را حمایت از موسسات نگهداری از کودکان بی سرپرست دانست و گفت: با وجود همه زحماتی که در این موسسات می‌کشند، موسسه جای نگهداری کودک نیست؛ جای نگهداری کودک کانون پر مهر خانواده است‌.

وی با قدردانی از همه خانواده‌های فرزند پذیر که تکفل کودکان بی سرپرست را عهده‌دار می شوند، اظهار داشت: جایگاه اصلی حمایتی دست مهربانانه پدر و مادر است.

تسهیل پذیرش فرزند در دولت سیزدهم

رییس جمهور گفت: در دولت سیزدهم پذیرش فرزند برای خانواده‌های متقاضی تسهیل شد تا بدون سازوکار اداری پیچیده و وقت گیر، این کار انجام شود به طوری که شیرخوارگاه آمنه به سرعت توانست کودکان را به دست خانواده های داوطلب بسپارد.

وی با بیان اینکه بر حمایت علی الدوام سازمان بهزیستی و وزارت رفاه از کودکان بدون سرپرست و دارای معلولیت تاکید دارم، رفع برخی نگرانی ها و دغدغه های خانواده های فرزند پذیر بخصوص در زمینه اسناد هویتی کودکان را از نکات دارای اهمیت برشمرد.

رئیسی گفت: در تهیه شناسنامه و تنظیم اسناد هویتی برای این کودکان و خانواده فرزندپذیر نباید به نحوی عمل شود که آنان احساس تحقیر کنند بلکه باید اسناد به شکلی تنطیم شود که مشکلی برایشان ایجاد نشود.

وی در این زمینه پیشنهاد داد که کار شناسایی کودکان بدون سرپرست با کدگذاری و تهیه اسناد پشتوانه‌ای تسهیل شود به طوری که در اسناد هویتی مورد نیاز دستگاهها این شناسایی با سهولت صورت گیرد اما در اسناد هویتی که در اختیار خانواده ها و فرزندان قرار می گیرد، توجهات لازم به نیازهای آنان صورت گیرد تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

رئیسی گفت: می توان در اسنادی که در اختیار کودک و جامعه است، این کدها مشخص نباشد و صرفا برای خانواده و در اسناد رسمی تعریف شود.

نیازمند تلاش بیشتر برای توانمندسازی معلولان هستیم

رییس جمهور با قدردانی از اقدامات انجام شده در سازمان بهزیستی برای رسیدگی به نیازهای خانواده‌های تحت پوشش، بخش دیگری از وظایف این سازمان را توانمندسازی بیشتر معلولان بویژه در زمینه اشتغال و تهیه مسکن عنوان کرد.

رئیسی گفت: تامین اشتغال و مسکن کسانی که دارای معلولیت ذهنی هستند، مهم است و باید تسهیل شود؛ البته تاکنون رشد خوبی در این دو بخش شاهد بودیم ولی باز هم نیاز به تلاش بیشتر دارد.

رییس جهور مناسب سازی مسیر تردد معلولان را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: مناسب سازی ادارات و سازمان ها و مراکز و مدارس نیازمند کار جدی دستگاههاست.

رئیسی با بیان اینکه سازمان بهزیستی، وزارت رفاه و همه دستگاه‌ها باید در حوزه پیشگیری از معلولیت تلاش کنند، اظهار داشت: این بدان معنا نیست که برخی فقط با احتمال اینکه ممکن است طفل معلولیت جسمی پیدا کند، سقط جنین را تجویز کنند زیرا این کار قتل نفس است. سقط جنین در مواردی که با بررسی‌های دقیق قطعی باشد انجام می‌شود.

وی در ادامه تصادفاتی که منجر به معلولیت می‌شود را مورد اشاره قرار داد و افزود: دقت در رانندگی، توجه به نقاط حادثه‌خیز در جاده‌ها، کاسته شدن از تصادفات می‌تواند معلولیت‌ها را کاهش دهد. 

رئیسی با تاکید بر انجام اقدامات لازم برای پیشگیری از معلولیت‌های جسمی، تامین اقلام مورد نیاز افراد دارای معلولیت جسمی با کمک دولت را به دستگاههای مسئول یادآور شد.

رییس جمهور همچنین گفت: نکته مورد توجه آن است که بهزیستی ما باید اجتماع‌محور و خانواده محور باشد به طوری که به جای اینکه افراد به بهزیستی مراجعه کنند، بهزیستی به خانواده‌ها مراجعه کند.

نباید خانواده‌ها را رها کنیم

رئیسی همچنین گفت:‌ در عین حضور خانواده برای مراقبت از کودکان، حمایت دولت، سازمان بهزیستی و موسساتی که خیرین در آنجا فعال هستند، باید وجود داشته باشد تا  به خانواده ها کمک شود و نباید خانواده‌های فرزندپذیر را رها کنیم.

رئیس جمهور نیاز برخی خانواده‌های فرزند پذیر به کمک مالی و حقوقی و نیز مسکن را مورد اشاره قرار داد و گفت: حتما باید همواره این کمک از سوی دولت وجود داشته باشد.

رئیسی توجه ویژه و خاص به دغدغه‌های کادر بهزیستی را مورد تاکید قرار داد و گفت: این قشر کار دشواری بر عهده دارند که باید به آنها توجه ویژه شود و مشکلات آنان با همت دستگاههای مربوطه حل شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید