فوایدی که نوشابه دارد و ما نمی دانیم

نوشابه یک محصول پرمصرف بوده و روزانه توسط میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مصرف می‌شود.

فوایدی که نوشابه دارد و ما نمی دانیم
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

مصرف نوشابه در جهان یکی از نوشیدنی های مورد علاقه تمامی مردم دنیا است و فروش بالای آنها بیانگر اهمیت این موضوع است که تا چه اندازه در سبد غذایی مردم این نوشیدنی دوست داشتنی ارزش دارد.

اما کسانی که بیش از حد نوشابه مصرف می‌کنند، بهتر است این موضوع را بدانند که کافئین موجود در برخی نوشابه‌ها و آن هم در دوزهای کم می‌تواند برای شما مفید باشد.

به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، یک قوطی کولا معمولی حاوی 33.5 میلی‌گرم کافئین بوده که حدود سه برابر کمتر از یک فنجان کوچک قهوه است. ثابت شده است که سطح پایین کافئین باعث بهبود عملکرد مغز، کمک به تمرکز و تقویت تمرینات ورزشی و کارایی بیشتر می‌شود. 

 

فواید نوشابه

بهبود هاضمه

دانشمندان و پزشکان دریافته‌اند که نوشیدن یک لیوان نوشابه سیاه یکی از بهترین روش‌های درمانی فیتو بزوار معده یا تجمع مواد غیرقابل هضم در دستگاه گوارش که موجب انسداد معده در افراد می‌شود، خواهد بود. اسیدیته زیاد موجود در نوشیدنی‌های گازدار مانند اسید معده عمل می‌کند و می‌تواند درد شدید شکمی را کاهش دهد، انسداد را از بین ببرد و باعث حرکت دوباره مواد تجمع یافته شود.

افزایش تمرکز

دقیقا مانند نوشیدن یک فنجان قهوه در آغاز روز، نوشیدن یک لیوان نوشابه سیاه نیز به دلیل داشتن کافئین می‌تواند تاثیر یکسانی روی افزایش قدرت تمرکز شما داشته باشد. هنگامی که کافئین وارد جریان خون شما می‌شود، می‌تواند به افزایش تمرکز ذهنی کمک کند، بنابراین اگر در طول روز سطح توجه شما کاهش می‌یابد، یک یا دو جرعه نوشابه در افزایش تمرکز شما موثر خواهد بود. اما مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند باعث ایجاد استرس و عصبانیت در شما شود.

ارتقا سطح انرژی

اگر به اندازه کافی انرژی ندارید و دنبال راه چاره‌ای برای از بین بردن خستگی و بی‌حوصلگی‌تان در طول روز هستید، نوشیدن نوشابه می‌تواند به شما کمک کند. البته، اکثر پزشکان توصیه می‌کنند برای اینکه بتوان روی قند آزاد شده در بدن کنترل بیشتری داشت، خوردن یک مشت آجیل یا یک تکه میوه می‌تواند موثر باشد، اما گاهی اوقات به چیزی نیاز دارید که تاثیرگذاری سریع‌تری داشته باشد. در این صورت، نوشابه گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

رفع حالت تهوع

در این رابطه حدس و گمان‌های زیادی وجود دارد، اما بسیاری ادعا می‌کنند که نوشیدن نوشابه در بهبود حالت تهوع آن‌ها موثر بوده است. با وجود اینکه شواهد کافی مبنی بر اینکه نوشابه واقعا قادر به درمان تهوع و اسهال است، وجود ندارد، اما آنچه مورد توافق قرار گرفته این است که قند موجود در نوشابه برای مدت کوتاهی می‌تواند به بهبود حالت تهوع شما کمک کند.

چند فایده عجیب درباره نوشابه

نوشابه کاربردهای دیگری نیز دارد که دانستن آن‌ها می‌تواند برای خانم‌های خانه‌دار جالب باشد.

برق انداختن سکه

اگر به جمع کردن سکه‌ علاقه‌مند هستید و سکه‌هایتان در اثر گرد و غبار و چربی حالت کدری به خود گرفتند، نگران نباشید. کافی است سکه‌ها را حدود یک ساعت در یک لیوان نوشابه سیاه قرار دهید، سپس سکه‌ها را با یک پارچه خشک و تمیز خشک کنید و از درخشش آن‌ها لذت ببرید، گویی به تازگی ضرب شده باشند. نوشابه هر گونه زنگ زدگی را برطرف کرده و درخشندگی سکه‌ها را باز می‌گردانند.

پاک کردن روغن و گریس از روی لباس

وقتی لباس شما به هر دلیلی به روغن یا گریس آغشته شده است، می‌توانید از فواید نوشابه برای چربی زدایی لباس خود استفاده کنید. به این صورت که مقداری نوشابه را بر روی لباس مورد نظر بریزید. سپس آن را به خوبی بشویید. در پایان حتماً قطره‌های روغن و گریس از روی لباستان پاک خواهند شد.

کمک به رشد گیاهان یکی از فواید نوشابه

برخی از گیاهان مانند گیاه برگنیا کراسیفولیا و آزالیا مقدار کم نوشابه در خاک خود را دوست دارند. در واقع اضافه کردن مقدار کمی نوشابه به خاک، اسیدیته مورد پسند این نوع گیاهان را فراهم می‌کند. در نتیجه، گیاه می‌تواند رشد بهتری داشته باشد.

از طرف دیگر اسید سیتریک موجود در نوشابه به تجزیه مواد آلی موجود در خاک کمک می‌کند. در نتیجه میکروارگانیسم‌ها می‌توانند به خوبی مواد مغذی خاک را جذب کرده و به فعالیت بپردازند. در نهایت این مورد از فواید نوشابه به بهبود کیفیت خاک کمک موثری می‌کند.

 

دیدگاه خود را ارسال کنید